• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,566
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

AlekSol

Intern
2 јули 2020
2
0
Ќути добро е, дојде. Сега предизвикот е поштарот да успее да ми ја донесе :)

Погледнете го атачментот 96351
Кај мене од тракингот на Laposte последна новост од пред 1 месец:
2020-12-23 00:00
Your shipment has just left France.

A според "estimated arrival" е демек на 27ми Јануари. Овој принтскрин што го стави од тракинг сајтот е или не?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,566
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кај мене од тракингот на Laposte последна новост од пред 1 месец:
2020-12-23 00:00
Your shipment has just left France.

A според "estimated arrival" е демек на 27ми Јануари. Овој принтскрин што го стави од тракинг сајтот е или не?
Toj принтскрин е од сајтот на нашата пошта, пробај тамо да го провериш бројчето?
А еве тракинг од 17track.net:
Screenshot 2021-01-23 143130.jpg
 

AlekSol

Intern
2 јули 2020
2
0
Toj принтскрин е од сајтот на нашата пошта, пробај тамо да го провериш бројчето?
А еве тракинг од 17track.net:
Погледнете го атачментот 96430
Пробав ама не ми дава ништо. Ме чуди што нема никаква промена после толку време и гледам има доста искуства со изгубени картички, а јас си чекам месец дена :D
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,566
3,725
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Пробав ама не ми дава ништо. Ме чуди што нема никаква промена после толку време и гледам има доста искуства со изгубени картички, а јас си чекам месец дена :D
Најверојатно ќе треба да направиш reorder, мене исто првата не ми стигна воопшто. Сепак почекај уште некој ден, до тоа нивното 27-ми.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Кај мене од тракингот на Laposte последна новост од пред 1 месец:
2020-12-23 00:00
Your shipment has just left France.

A според "estimated arrival" е демек на 27ми Јануари. Овој принтскрин што го стави од тракинг сајтот е или не?
Да те утешам малку :).
Mене каричката ми стигна еден ден пред датумот според нивната проценка за пристигнување.
 

_Toni_

Intern
27 октомври 2020
4
0
Сакам да прашам дали има некаков ризик за плаќаат сметки со пејонир картичка од увид на ујп и дали има некој такво искуство?
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
919
903
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Сакам да прашам дали има некаков ризик за плаќаат сметки со пејонир картичка од увид на ујп и дали има некој такво искуство?
Данок по правило треба секој да плаќа и многу од нас плаќаат и на тоа што легнува на Payoneer. Не верувам дека некој ќе ти одговори точно на прашањево пошто сепак е држава во прашање и може доколку им треба да побараат податоци директно со сите инволвирани страни во случајов. Некоректно би било ако те советуваме тука за избегнување на данок.
 

merimerii

Intern
10 јануари 2021
3
0
А добро за тие со доброволно сакаат да си платат данок:rolleyes: Има ли негде како се пополнува пријавата,барав во tutorial ама нема :LOL::LOL::LOL:
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
165
133
Сакам да прашам дали има некаков ризик за плаќаат сметки со пејонир картичка од увид на ујп и дали има некој такво искуство?
Ризик секогаш постои, ако сака да те гони државата многу лесно и брзо ќе добие податоци.

УЈП нема увид но секогаш може да добие бидејќи ти се регистрираш со матичен број, не е анонимна картичка и сите трансакции се чуваат.

Ќе видиме што ќе стане со новиот закон за намален данок во ИКТ, ако не опфаќа и нас фриленсерите супер, ако не ‍ќе се буниме :p
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
919
903
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
А добро за тие со доброволно сакаат да си платат данок:rolleyes: Има ли негде како се пополнува пријавата,барав во tutorial ама нема :LOL::LOL::LOL:
Едноставно е за плаќање данок.

1.) Повлекуваш од Payoneer во банка
2.) Пријавуваш на е-пдд , ако е од онлајн дејност најчесто се избира Приход од работа > Консултантски услуги
3.) Плаќаш со фолио број кој може да се најде на PDF документот генериран од е-пдд. Скоро сите банки имаат онлајн плаќање на ПП-53 уплатница, го внесуваш само фолио бројот и ти повлекува од сметка, ги праќа во Трезор на РМ, со тоа данокот ти е платен.

Доколку немаш сметка на e-pdd тогаш најдобро е да отидеш до UJP и да потполниш формулари и ќе ти направат.
 
Последна промена:

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
448
372
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Едноставно е за плаќање данок.

1.) Повлекуваш од Payoneer во банка
2.) Пријавуваш на е-пдд , ако е од онлајн дејност најчесто се избира Приход од работа > Консултантски услуги
3.) Плаќаш со фолио број кој може да се најде на PDF документот генериран од е-пдд. Скоро сите банки имаат онлајн плаќање на ПП-53 уплатница, го внесуваш само фолио бројот и ти повлекува од сметка, ги праќа во Трезор на РМ, со тоа данокот ти е платен.

Доколку немаш сметка на e-pdd тогаш најдобро е да отидеш до UJP и да потполниш формулари и ќе ти направат.
Да се надоврзам, +10% данок за фриленсери :)
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
За сите е 10%, плаќа само персонален данок.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,215
27,759
kalco.ru
Абе ова педеранава почнаа инстант да ги префрлаат парите?
Претходно се чекаше 2 дена сега префрлив за 2 мин ми легнаа на сметка.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Па ако си избрал immediate...
 

mac_mk

Gaining Experience
30 јуни 2017
82
69
Можам да им праам Withdraw
Повлеков и јас преска и ја избрав стандардната опција, ќе видиме за колку ќе стигнат ама мислам дека е некоја грешка во твојот случај, си ја избрал стандардната а ти ги пуштиле како да си ја избрал брзата опција, нема логика бесплатна опција да биде побрза од опција што се плаќа

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,215
27,759
kalco.ru
Ама не ми ни стигна да одберам опција.
Повлекувам од апворк 536 долари на пејонир, На маил ми стига You have received a new payment: и копче VIEW PAYMENT DETAILS. Во меѓувреме од апликацијата ми стигна известување дека имам прилив на средства од 536 онолку колку што сум префрлил од апворк, нема никава провизја ништо. Мене ми одговара само ме зачуди.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Не, нормална постапка легнаа за 2 мин, и ако избереш immediate се чекаше 2 саата.
Кога бирам immediate стигнуваат oд UpWork за 5-10 минути, а стандардно за 2-3 дена.
Кога ми плаќаат преку директно преку Payoneer oд платежна картичка стигнуваат за 2-3 дена, преку банка за од 5 до 7 дена во зависност дали фаќа викенд.
 

mac_mk

Gaining Experience
30 јуни 2017
82
69
Ама не ми ни стигна да одберам опција.
Повлекувам од апворк 536 долари на пејонир, На маил ми стига You have received a new payment: и копче VIEW PAYMENT DETAILS. Во меѓувреме од апликацијата ми стигна известување дека имам прилив на средства од 536 онолку колку што сум префрлил од апворк, нема никава провизја ништо. Мене ми одговара само ме зачуди.
Чудно, ми се нема десено такво нешто досега

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

merimerii

Intern
10 јануари 2021
3
0
Ама не ми ни стигна да одберам опција.
Повлекувам од апворк 536 долари на пејонир, На маил ми стига You have received a new payment: и копче VIEW PAYMENT DETAILS. Во меѓувреме од апликацијата ми стигна известување дека имам прилив на средства од 536 онолку колку што сум префрлил од апворк, нема никава провизја ништо. Мене ми одговара само ме зачуди.
Ја 3 пати повлеков месецов и одма ми ги префрла за неколку минути.Сеа читам дека се чекало :D
 

Tommy P

Intern
4 април 2011
36
35
Едноставно е за плаќање данок.

1.) Повлекуваш од Payoneer во банка
2.) Пријавуваш на е-пдд , ако е од онлајн дејност најчесто се избира Приход од работа > Консултантски услуги
3.) Плаќаш со фолио број кој може да се најде на PDF документот генериран од е-пдд. Скоро сите банки имаат онлајн плаќање на ПП-53 уплатница, го внесуваш само фолио бројот и ти повлекува од сметка, ги праќа во Трезор на РМ, со тоа данокот ти е платен.

Доколку немаш сметка на e-pdd тогаш најдобро е да отидеш до UJP и да потполниш формулари и ќе ти направат.
Интересно. Мене ме советуваа во УЈП да ги пријавувам под главен доход Т11, подвид S11.2(други доходи). Обично си плаќам данок во банка затоа што редовно идам на шалтер, но последниот данок го платив онлајн. Сега гледам дека сум заборавил да го внесам фолио бројот на уплатницата:mad:. Фолио бројот ти иде кај ставката Повикување на број?

Најверојатно ке мора да однесам копија од уплатницата во УЈП, затоа што во системот на УЈП уште ми стои пријавата како прифатена, но неплатена.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
678
555
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Не успеав да најдам одговор на ова прашање во темава па ајде може некој ќе може да ми помогне.
Имам акаунт на Пејонир од некаде 2014та. Картицата ми истече во 2017 и не ја обновив, последно ја искористив некаде 2015та. Останати беа 0.23 долари на неа, и сега гледам дека во ноември во 2020та имаат направено Partial charge на картицата и ги имаат повлечено тие 23 центи, ама не пишува колкава е целата сума што ќе треба дополнително да се повлече.

Е сега, бидејќи треба да примам пари на сметкава, дали некој знае колку би ми тргнале од сметката кога ќе легнат парите на акаунтот? Гледам дека од Јули лани за неактивност во 12 месеци наплаќаат 30 долари безразлика дали имаш картичка или не. Не знам дали би било паметно да го затворам акаунтот, и да си креирам скроз нов, или пак да продолжам да го користам овој. Сугестии?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,051
Мислења
837,627
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно