• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Официјална тема за Напојувања

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,046
1,521
Неготино
Благодарам. Паѓа на 11.37 само за секунда, инаку е 12.096 - 11.74. Не се рестартира, игриците си тераат.

Паѓањето се случува двапати во минута.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,046
1,521
Неготино
При играње World of Warcraft, сепак овие се константни волтажи и не се менуваат:
1628985111078.png

Компјутерот си тера во ред и не се рестартира.

Не знам дали прашина во него менува нешто, но утре ќе го отворам и проверам за секој случај.
 
Последна промена:

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,046
1,521
Неготино
Да се надоврзам.

Мавнав генералка на цело куќиште, го отворив напојувањето бидејќи кулерот фатил тесто веќе :D

Ова се константните волтажи моментално при гејминг:
1629023661902.png
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,046
1,521
Неготино
Бидејќи напојувањево полека откажува и линијата за 12V паѓа веќе на 11.29 (не се случило BSOD до сега, се си тера во ред ама некако не ми се ризикува) ве молам препорачајте напојување за конфигурацијата под профил.
Моментално користам Chieftec 600W.
Благодарам.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,046
1,521
Неготино

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
234
403
Не пишав назад, извинете.

Мислата ми е помеѓу:
или

Доколку не се добри за оваа конфигурација, би одел со нешто поскапо, нема проблем.
И двете би требало да ти бркат работа.
Али за 1к поише добиваш модуларно, поквалитетно напојување во секој поглед.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
234
403
Поквалитетно од Corsair и BeQuiet? Немам слушнато баш пофални зборови за Deepcool PSUs. Исто ко Gigabyte :D
Мене ова ми е водич, исто мислам дека hardware busters го имаа спомнато како солидно напојување (али не ме зимај за збор).
 

Evil Brainiac

Intern
5 ноември 2020
24
7
Имам постар компјутер, не го користам 3 години веке. 8 месеци пред да престанам да го користам ми се расипа напојувањето, па си купив ново COOLER MASTER 600W. Планирам компјутерот да го донирам, но викам да прашам за напојувањето, дали да го тргнам тој дел и да го ставам на оглас а во стариот компјутер да ставиме некое послабо напојување или не вреди?
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
426
1,000
Битола
Имам постар компјутер, не го користам 3 години веке. 8 месеци пред да престанам да го користам ми се расипа напојувањето, па си купив ново COOLER MASTER 600W. Планирам компјутерот да го донирам, но викам да прашам за напојувањето, дали да го тргнам тој дел и да го ставам на оглас а во стариот компјутер да ставиме некое послабо напојување или не вреди?
Подетално инфо за Cooler Master напојувањето ?
CM има повеќе врсти како master watt, Elite/MasterWattElite/V серија.
Доколку е некое од поефтините,невреди да го продаваш.
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
790
1,033
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Знае ли некој кај може да најдам кабел 6+6pin за графичка? Напојувањето е модуларно и фали тој кабел.
DA500m напојување
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,046
1,521
Неготино
Дечки, ќе испозамарам уште еднаш околу напојувањето и тоа е тоа.
Немам сеуште земено ново, ама вечерва решив да бркнам унимер у Molex конекторите и да видам што се случува.
Ова се резултатите. На кој да верувам? :D Пинг @Daniel86 ако може мал input.
Фала.
1632701780440.png
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,167
9,822
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На мултиметарот, ако е точен.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,751
12,034
youtu.be
На кој да верувам?

На унимерот секако.
Види што вредности ќе ти даде на 5v и на 3,3v за да видеш колку е точен унимерот.

едит:
Резултатот исто така зависи и од тоа колку терет има моментално напојувањето!
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,224
4,490
SK
Дап, баш тоа е добар тест - мерење напон со и без оптеретување. На пример со брцнати сонди во молексот, се пушта и исклучува prime95 или перестројка... Ако е саглам напојувањето не би требало да има големи промени во измерениот напон (но некои минимални промени се прифатливи).

Инаку она е некој базичен DT832, ама повеќе би му верувал нему отколку на некој софтвер.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,046
1,521
Неготино
На 5V линијата ми дава 5.1 со унимер.
На 12V со benchmark или игрица пуштена, паѓа макс до 11.88, додека во AIDA64 и Hw monitor ми дава 11.39
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,804
3,135
Дечки, ќе испозамарам уште еднаш околу напојувањето и тоа е тоа.
Немам сеуште земено ново, ама вечерва решив да бркнам унимер у Molex конекторите и да видам што се случува.
Ова се резултатите. На кој да верувам? :D Пинг @Daniel86 ако може мал input.
Фала.
Погледнете го атачментот 104472
А да споредиш, BIOS и мултимер? И HWInfo. Мада сите софтвери грешат, кој поеќе кој помалце, зависи кој сензор го чита, колку е калибриран, колку праи математики итн...
И кога мериш со мултимер не на празен молекс. Минус у празен молекс, ама плус на некој оптеретен реил, или најдобро на сама плоча кај влечеш 12V (ама ова многу пажљиво и ако не си сигурен не си играј :) ). Си играв еднаш на една плоча што не ми беше битна, за да видам. На молекс идеше околу 12.1, а во исто време на плоча на неколку 12v test points на плоча идеше околу 11.8-11.9, на графичка околу 11.7-11.9. Терав Фурмарк, паралелно со Приме. На HWInfo секогаш беше пониско едно 0,2-0,3V. BIOS беше генерално тука некаде со мултимерот, разлика на втора децимала, макс до 0,1V.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,046
1,521
Неготино
Во биос дава 12.09 и 5.1в. На унимер без load ми дава 12.11 и 5.1в.
На самата плоча не знам точно каде, така да не чепкам таму.
Сепак најниско на aida64 и hw monitor ми дава 11.33 што нема шанси, бар ќе се рестартира пц-то ако ништо друго, ама имам 0 проблеми.

Инаку кога сме кај софтвери, на другиот пц кој е стар 11тина години ми дава 7V на 12V линија :D додека со унимер е 11.79
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,804
3,135
Во биос дава 12.09 и 5.1в. На унимер без load ми дава 12.11 и 5.1в.
На самата плоча не знам точно каде, така да не чепкам таму.
Сепак најниско на aida64 и hw monitor ми дава 11.33 што нема шанси, бар ќе се рестартира пц-то ако ништо друго, ама имам 0 проблеми.

Инаку кога сме кај софтвери, на другиот пц кој е стар 11тина години ми дава 7V на 12V линија :D додека со унимер е 11.79
Чим биос и мултимер се исти, уживај. Пробај уште некое софтверче, и ако се поготди ќе си го имаш како репер за следење. HWInfo, Speedfan (пробај), види од матичната да не имаш некое за нејзе па да е добро калибрирано.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,053
Мислења
870,897
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно