• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
960
383
delicon.mk
И јас веќе една недела чекам една ствар да дојде на сток, до денес пишуваше 08.01 денес пишува 20.01.
Мене во средата ми пишаа дека ќе ја пратат пратката и денес ова ми стигна.
Сеа гледам пишале дека ќе го добијат на 13.01. o_O
А баш гледав кога нарачував да пишува in stock.
Им пишав дали ќе може да го знаменам за друг, ама не ми се верува.
 

Kpakep4e

Intern
18 јули 2020
9
2
Доколку имам платено производ што моментално го нема на залиха а во меѓувреме цената на производот порасне, дали кога ке се појави на залиха ќе треба да ја доплаќам разликата?

Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација
 

FREEZX

Intern
24 август 2014
8
38
Ептен фала за темава и особено објаснувањето на @Cika за процедурата со царина.

Нарачав цело PC (освен графичка, старата 1060 6GB си ја чувам) што нема теоретски шанси тука да се најде, а другарче си нарача RTX 3070.
Нарачки и другарот и јас направивме (посебно) уште на почеток на декември, за мене немаа на залиха кулер па си почекав за тоа, па фатија празници, и дури накај 8 јануари ја пуштија мојата, а на другарот ја пуштија на 10 декември.
Во пошта стасаа и двете пратки на 15ти јануари, на 18ти бев до шпедиција за полномоштво, процедурата траеше до петокот (22ри), и конечно си го земав и си го склопив, и тоа изгледа нешто отприлика вака:

IMG_20210122_183728.jpg
Све ова си влезе во Cooler Master NR200P ITX куќиште (од истата нарачка) и си изгледа отприлика вака:
IMG_20210124_185902.jpg

Уште еднаш фала за темава :)
Мислењето е автоматски споено:

Доколку имам платено производ што моментално го нема на залиха а во меѓувреме цената на производот порасне, дали кога ке се појави на залиха ќе треба да ја доплаќам разликата?

Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација
Не. Јас нарачав Ryzen 5900X, во меѓувреме порасна цената за 80е, ништо не ми побараа екстра.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

FilipM

Gaining Experience
26 октомври 2016
98
164
Битола
Некој сега во скоро време да нарачувал нешто од CU?

Тракингот вели дека од 16ти е излезено од Германија и толку... Додека на тракингот во нашата пошта вело дека не се пронајдени податоци за таков број на пратка.

Претпоставувам е ДХЛ проблем
 

Атачменти

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,632
1,373
Некој сега во скоро време да нарачувал нешто од CU?

Тракингот вели дека од 16ти е излезено од Германија и толку... Додека на тракингот во нашата пошта вело дека не се пронајдени податоци за таков број на пратка.

Претпоставувам е ДХЛ проблем
Околу 2 недели му требаат до Македонија, некогаш и три. Не се секирај и проверувај тракинг доколку влезе кај нас да ускочиш одма у акција.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,275
1,534
Некој сега во скоро време да нарачувал нешто од CU?

Тракингот вели дека од 16ти е излезено од Германија и толку... Додека на тракингот во нашата пошта вело дека не се пронајдени податоци за таков број на пратка.

Претпоставувам е ДХЛ проблем
Ќе ти ѕвонам кога ќе се смени статус на мојата - јас сум ист статус од 6-ти Јануари :)
 

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
84
121
Чисто од љубопитност, која е причинава шо производов немојт да се доставит во МК?
 

Атачменти

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
76
107
Скопје
Некој сега во скоро време да нарачувал нешто од CU?

Тракингот вели дека од 16ти е излезено од Германија и толку... Додека на тракингот во нашата пошта вело дека не се пронајдени податоци за таков број на пратка.

Претпоставувам е ДХЛ проблем
Немам искуство не ми е јасно каква врска има ДХЛ со наша пошта?
 

Kpakep4e

Intern
18 јули 2020
9
2
Некој сега во скоро време да нарачувал нешто од CU?

Тракингот вели дека од 16ти е излезено од Германија и толку... Додека на тракингот во нашата пошта вело дека не се пронајдени податоци за таков број на пратка.

Претпоставувам е ДХЛ проблем
Во истиов период имам и јас 3 пратки во исто време ги пуштија од кои 2 ми се стасани а третата ја нема... Најверојатно не стасале да ја поминат, во пошта ми рекоа имале 300 пакети стигнато да се стрпам

Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,521
917
Дали е ова фер цена за овој Ацер Предатор? Ми изгледа некако многу за 1300€, за тие пари можеле да стават подобра графика или процесор, и нз колку е ддвто за вакви конфигурации.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
924
909
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Лошо искуство со Computer Universe.

Во декември купив процесор 3900X кој не работеше, нема искривени пинови, едноставно не се бутира компјутерот со него. Пробано на различни матични, рам и сл.

Го испратив назад процесорот, стигна таму и не враќаат повеќе. Еве скоро 2 недели поминаа. Сега планирам да отворам PayPal case и да си ги вратам парите назад. Истиот проблем го имав и кога требаше да направам барање за RMA, мораше преку PayPal case да ги добијам инаку 2 недели не враќаа на мејл и на пораки.

Исто така ѕирнете на фејсбук страната во последен период ќе видите дека го имаат изгубено статусот "Replies in one day" и имаат многу негативни reviews.

Good luck на тие што треба да вратат производ кај овие апаши.

Поука: За 3000-4000 денари плус не вреди да си ги кинам живците со овие за следни нарачки.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
881
534
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Лошо искуство со Computer Universe.

Во декември купив процесор 3900X кој не работеше, нема искривени пинови, едноставно не се бутира компјутерот со него. Пробано на различни матични, рам и сл.

Го испратив назад процесорот, стигна таму и не враќаат повеќе. Еве скоро 2 недели поминаа. Сега планирам да отворам PayPal case и да си ги вратам парите назад. Истиот проблем го имав и кога требаше да направам барање за RMA, мораше преку PayPal case да ги добијам инаку 2 недели не враќаа на мејл и на пораки.

Исто така ѕирнете на фејсбук страната во последен период ќе видите дека го имаат изгубено статусот "Replies in one day" и имаат многу негативни reviews.

Good luck на тие што треба да вратат производ кај овие апаши.

Поука: За 3000-4000 денари плус не вреди да си ги кинам живците со овие за следни нарачки.
Би требало со пејпал да си ги вратиш парите назад, али тие што немаат недајбоже да наидат на ваков проблем.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,214
4,423
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Поука: За 3000-4000 денари плус не вреди да си ги кинам живците со овие за следни нарачки.
Да си жив и здрав. Колку пати сум го пишал ова истото (без разлика од каде се нарачува).
Само едноставна електроника, адаптери, кабли, пластики и слично. Или нешто што ептен ти прави ќеиф, а не може да се најде локално.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
750
415
Да си жив и здрав. Колку пати сум го пишал ова истото (без разлика од каде се нарачува).
Само едноставна електроника, адаптери, кабли, пластики и слично. Или нешто што ептен ти прави ќеиф, а не може да се најде локално.
Или комплетен производ/уред, кој што навистина не може да се најде кај нас. Со електронскиве делови е голем проблем, може едноставно да одговорат дека е уништен од статички електрицитет. Прашање и PayPal дали ќе може да го реши проблемот.

Имав слично искуство со уред што го нарачав од Германија. Имаше мал проблем, повеќе козметички. Ги информирав само за да се консултирам со нив, на мое изненадување се изгубија целосно. Кога се обратив до фабриката во Тајван (производот е од реномиран и докажан производител од Тајван), наидов на перфектна комуникација и желба да го решат проблемот. Дури ми понудија и 10 години гаранција ако нешто се случи со уредот.

Така да не значи дека ако продавницата е лоцирана во Германија ќе наидете на германски менталитет. За земји членки на ЕУ имаат посебни законски прописи и регулативи, ама ние очигледно може само да се крстиме во PayPal.
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,050
4,310
SK
Го испратив назад процесорот, стигна таму и не враќаат повеќе. Еве скоро 2 недели поминаа. Сега планирам да отворам PayPal case и да си ги вратам парите назад.
Со препорачана пратка испрати, или некоја од брзиве пошти?
Чисто ме интересираат деталите, инаку таму на западот некои продавници даваат и припејд шипинг за RMA.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
924
909
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Со препорачана пратка испрати, или некоја од брзиве пошти?
Чисто ме интересираат деталите, инаку таму на западот некои продавници даваат и припејд шипинг за RMA.
Овде може да најдеш повеќе информации за испораката.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,330
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно