1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. 'CuoreSportivo

  'CuoreSportivo
  Intern

  24
  34
  9 ноември 2017
  Машко
  K20 Pro користи SD 855 со 7nm.
  Сепак се согласувам дека послаб чипсет допринесува кон подобар battery life.
   
  Последна промена: 6 Август 2019
 2. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  Не знам како сум барал за 845.. си ја прифаќам грешката.
  Инаку и тестови на YouTube укажуваат дека Pro има послаб battery life.
   
 3. ski

  ski
  Intern

  81
  17
  22 oктомври 2016
  Машко
  Дали е добар дил МИ А3 со оглед на тоа што има екран со 286ppi?
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,015
  26,727
  4 Септември 2008
  MI9T, A50, A60.
   
  На Krk198, Tomekk, gremlin и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Ако е така земи жаоми ноут 7 или 7 про.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 6. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Влијаат повеќе фактори.
  Како е чуван, фабричка грешка само на твојот телефон, кои бендови подржува, дали имаш мрежа кај што го користиш, да не ти е отворот на микрофонот наполнет со прашина, да не го покриваш микрофонот кога збориш, серијата на телефоните може е фалична, да не е друг хардверски проблем (ако телефонот губи сигнал на моменти), и ред други работи.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нема врска муабетов ама ај.

  Најверојатно кај мене такви серии се погаѓаат и тоа само Шаоми. Освен неоптимизиран секундарен микрофон за ноисе редукција можда, другото се си работи како треба пошто на не спикерфон ме слушаат како треба. Проблемот е само пру користење на спикерфон. Тоа бендови, мрежа и слично нема ама баш никаква врска во случајов. Исто неможе да го покрувам или да е прљав микрофонот при употреба на спикерфон опција легнат на маса .

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 8. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  522
  477
  27 oктомври 2016
  Од денес Xiaomi Mi9 и Redmi K20Pro добија Android 10 Q.

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,270
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Супер, а да дадеше некој линк или сорс? :)
   
 10. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  522
  477
  27 oктомври 2016
  MIUI 10.5 - 9.8.8

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На Avid, blackelf, StalkeR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,060
  1,071
  2 Март 2011
  Машко
 12. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  522
  477
  27 oктомври 2016
  Да се вратам на она од пред неколку поста, дека најдобро ќе биде да инсталираш еу бета ром, со ова од денес ќе бидиш ПРВ во државата што ќе има телефон со андроид 10ка, поправете ме ако има други модели веќе со 10ка (пиксел? Ноте10+, P30Pro незнам...)

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,015
  26,727
  4 Септември 2008
  Осетно полоша камера од mi8.
   
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,270
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ќе видам ако не денес утре да го инсталирам, колку што гледам нема пријавени багови ... фала.
   
 15. blackelf

  blackelf
  Gaining Experience

  593
  489
  14 Декември 2013
  Машко
  Mi 9T delayed. :(:(:(
  Oh wait, уште го нема во VIP.
   
 16. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,040
  416
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Повели еден малечок артикл за тебе.

  Како со еден потег повеќето недостатоци на ми9 се средуваат.

  Единствен недостаток е 3.5мм џек.

  Xiaomi Mi 9S (5G) listed on TENAA with larger battery

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ај да бидеме поточни. Добија Бета на Android Q и тоа само во Кина. Пошто Xiaomi. EU и така се базира на Чајна бета/стејбл затоа и го има таму.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 18. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,270
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ај некој помош како да флешнам MIUI 10.5 - 9.8.8 на К20 Про ? Ако имате малку нубовски инструкции пратете ми, инсталирав АДБ го ставив телефонот на фастбут мод и не го детектира WTF ... не знам како да му флешнам TWRP ...
   
 19. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  522
  477
  27 oктомври 2016
  Упатства за тоа се дадени во линкот, не е едноставен 1 2 3 процес, сака малку трпение, треба да отклучиш бутлоадер за потоа да можеш да инсталираш тврп и еу бета ром...
  Така е, бета, НО сакам само да знаете сите, тој слоганот не е за џабе напишан: xiaomi.eu - The pure Miui project е вистинскиот избор, посебно за деца - членови на ит форум :)

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,257
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Боотлоадер отклучен ти е? УСБ дебагинг во девелопер опшнс? Ако да и имаш реално добри АДБ драјвери би треба adb devices да ти го покаже. Целиот процес би идел нешто вака XDA . Ако имаш џоамити Глобал ром од не се знае каде, препорачливо е првин да го вратиш на чајна и на дефаулт све па да идеш натака. линк
  И покрај се не би си играл чим немаш искуство. Гледам има зезанци, нема званичен TWRP за Q сеуште па се може да се деси, а најважно нема назад, многу апликации сеуште не се Q оптимизирани или не ни работат. Почекај... У меѓувреме расчитај се за она погоре. (Дисклејмер :) секогаш спреми си резервен телефон, пошто нема гаранција во овие работи).
   
  Misko6000, mnikolce и на gremlin им се допаѓа ова.
 21. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,809
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Која е разликата од Ноте 7,и Ноте 7 про?бидејќи прв пат гледам Ноте 7 про.

  Untitled.jpg
   
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,981
  4,217
  28 oктомври 2008
  SDM675 vs SDM660
  Adreno 612 vs Adreno 512
  и +50 евриќи у цена...
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 23. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  145
  164
  9 Март 2016
  Машко
  Note 7 Pro е со боље процесор ама мислам дека дека нема global version односно е без band 20.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe и Banjifiko им се допаѓа ова.
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,981
  4,217
  28 oктомври 2008
  Нема Band 20, ама има 2160p video recording:carefree:
   
  На DaVoRkNe и bandrej им се допаѓа ова.
 25. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,270
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Бутлоадер е отклучен, УСБ дебагинг исто среден, имам флешнато едно 2-3 xiaomi телефони до сега но сите биле со официјален TWRP и со драјвери. Иницијално сега проблемот ми е што adb не ми го детектира воопшто како дивајс телефонот а кога пробувам да инсталирам драјвери со MiFlash20181115 ми јавува некој ерор дека фали некој фајл и заглавува. Исто и виндвсот нешто ми се заеба кога го инсталирав Qualcomm драјверот сега доле ми пишува "Test mode" а во сетингс убаво си пишува дека е активиран WTF!
  Исто не сум сигурен дали дозволува ова директно да флешнам 9.8.8 или ќе мора прво кинески официјален девелопер па после тој?
   

Сподели

Вчитување...