1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Не ми мења тоа нешто премногу само заради low light ми е и зумот, да си поиграм.
   
 2. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,159
  712
  12 Април 2013
  Машко
  Redmi 7 има некој задоволен?
   
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,400
  1,856
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Зема уште некој К20 про или јас сум единствениот :). Накој РОМ сте? Јас моментално сум на глобал бета 9.5.31 и се мислам дали да флешнам ЕУ глобал стабилна верзија или да почекам уште малку бидејќи сеуште гледам не го испеглале комплет, некој да сподели искуство?
   
 4. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  600
  530
  27 oктомври 2016
  Redmi K20 Pro нема глобал ром. Најверојатно си на фејк. сликај абоут фон мени... да видиме... Поздрав
   
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,400
  1,856
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Screenshot_2019-07-30-13-13-16-675_com.android.settings.png
   
 6. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  262
  181
  3 Јануари 2010
  Машко

  Како ти делува 9 SE ?
  Имаше шанса да опипаш како е со батерија ? сакам да го земам ама само батеријата ме пишмани.
  За камера би требало да е доста добар според видеа и ривјуа што изгледав , @psyside што мислиш за телефонов ?
  Конкретно сум заинтересиран за овој бидејќи е компактен (димензии) во споредба со останатите xiaomi телефони.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,800
  5 oктомври 2007
  Машко
  Стандарден K20Pro со флешнат глобал бета ром, и тоа старичок :) Ај сликни МIUI верзија баш да видам од каде и како влечат. Најверојатно Индискиот ром, или се спремаат за глобал кога ќе испадне Ми9Т Про (MIUI (PFKINXM) for the Redmi K20 Pro) или слично треба да пишува. Фората е дека К20Pro дури и со официјален глобален ром нема да биде МИ9Т Про, поради фреквенциите (бендовите). Ме нервираат на Али, Мали што ги пишат Глобал Вержн, пошто точно е уствари Чајна вержн со Глобал РОМ.
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,393
  4 Септември 2008
  Xiaomi има 2 уреда кои се најдобри за парите во моментов

  RN7P
  MI8


  Најдобри од аспект на камера и баланс overall. Ако не ти одговараат другите имај во предвид дека имаат осетно полоши камери.
   
  На highflyer и mnikolce им се допаѓа ова.
 9. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  600
  530
  27 oктомври 2016
  Другарот е презадоволен од телефонот, освен батерија бидејќи претходно работеше Редми 5 Плус, батеријата е доволна за 1 ден, ден и 1/3...
   
  На highflyer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,400
  1,856
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не дава MIUI верзија пишува "Top-secret" хаха.
  Не е индиски ром пошто тој нема NFC а овој има и плус идиските ромови тек сега искочија.
  Мене ми личи на некоја почетна ЕУ бета верзија бидејќи има гугл плеј преинсталирано и нема ништо од кинеските глупости.
  Небитно, тоа што го имам е бета верзија и работи без никакви багови, прашањето ми беше дали да чекам некој поасален ром или некој поискусен да ме упати што да инсталирам, преферирам да не сум на девелопер верзија сакам стабилна но читам сеуште има багови ... btw ЕУ верзиите имаат ОТА?
   
 11. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  306
  254
  19 ноември 2013
  Машко
  Го користам веќе месец дена, телефонот е супер до сега, претежно го користам за Youtube,Facebook,Twitch и чат пат некоја игра (Bully medium/low settings, PUBG low/medium). Со поинтензивно користење батеријата ми држи по 2 дена без проблем, единствена замерка би ми била екранот кој е 6.26" и е 720 x 1520, што сепак кога ги споредував со неколку телефони во тој ценовен ранк овој екран беше најчист и имаше најдобри бои. Камерата не сум ја користел скоро ич и не се разбирам многу, но мислам дека е ок.
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  редми 7, добар е само преголем, 6,3 инчи, да го направиле барем 6 инчи.
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,800
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ако мислиш на xiaomi.EU да имаат. Само нема за К20Про официјален глобален стабилен. Најблиску би било xiaomi.ЕУ 10.3 стабилен (xiaomi.eu_multi_HMK20ProMI9TPro_V10.3.16.0.PFKCNXM)
   
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,400
  1,856
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Чек, овој V10.3.16.0 не е официјален глобален? Изгледа не ги разбирам баш добро верзииве, колку што видов има бета и има стабилен билд кај ЕУ што значи официјален?
   
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,800
  5 oктомври 2007
  Машко
  НЕ. xiaomi.EU не е званичен Шаоми/МИ ром. Затоа те буни. На пример тој погоре е всушност стабилниот кинески ром, со исчистени кинески глупости и додадени гугл плејстор и остали тракатанци. И уште некои мали работи. Еве се си пишува во првиот пост овде.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  600
  530
  27 oктомври 2016
  Ако кутијата е со кинеско писмо, мој совет, отклучвај бутлоадер и инсталирај xiaomi.eu beta секогаш ќе го имаш најдоброто за твојот К20 Про

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  StalkeR, gremlin и на marv им се допаѓа ова.
 17. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,183
  498
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 18. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,599
  3,535
  11 Декември 2008
  Машко
  Се исплати нов Mi 8 Lite 4/64 за 200 евра?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  168
  174
  14 Септември 2016
  Машко

  Пре би одел на Redmi Note 7 Pro за тие пари.
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,053
  4,327
  28 oктомври 2008
  XIAOMI Mi 9T - 17,290 ден.
  XIAOMI Redmi K20 Pro - 22,190 ден.
  Овластен или не, Ledikom убива со цениве...
   
  На DonFrozex, gremlin, blackelf и уште 5 други им се допаѓа ова.
 21. blackelf

  blackelf
  On your way to fame

  599
  501
  14 Декември 2013
  Машко
  На Banjifiko, chemioftw, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Здравје нареден месец ми е за продолжување договорот во ВИП и имам 3 броја. Од тие 3 линии, треба да добијам најмалку 15,000 денари бонус што ке го искористам за телефон.
  Сега, се мислам за 9T или за A70, само што не му ја знам цената на 9T (оти на вие може да им текна да го стават и 30,000). 9T ми делува на одлично телефонче, барем како што гледам рецензии (го немам работено во живо). Не знам дали би било подобро да купам некој телефон од вип со мала доплата (2,3К денари) и да го продадам па да земам од Ледиком/Мобеликс 9Т или некој друг уред...
   
 23. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,715
  2,032
  25 Март 2013
  Машко
  Прашањето ти е добро, ама без бројки ништо. Види го во Ледиком го има, види на Али, во Hi.com.mk види колку му е реалната цена на тие поефтините и направи ја математиката.
   
  На Rukfash и StalkeR им се допаѓа ова.
 24. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,053
  4,327
  28 oктомври 2008
   
  SiPy`, Tozo8 и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 25. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  168
  174
  14 Септември 2016
  Машко
  Сите се бунат за 720p дисплејот. :D
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...