1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.4%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.4%
 3. Не сум задоволен/а

  19.4%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  470
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Здраво првпат порачувам од Банггоод што значи ова ? Expected Shipping Date тоа значи дека тогаш ќе пристигне или ? иначе користам Shipping Method Air Parcel Register,можи прашањето не е за оваа тема али незнаев каде да го напишам..
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа значи дека на наведената дата се очекува продавачот да ја прати нарачката од китај.
   
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  470
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Ти благодарам како шо читав би требало да ја добијам за околу 48 часа од кога ќе ја прати,мислам дека пратката ја пуштат авионски,и како да знам дека поминала на царина? оти немам тракинг намбер можи со ордер нумбер да ја следам?
   
 4. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,842
  2,693
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Cool story bro :)
  Тоа 48 часа е за колку време откако ќе нарачаш продавачот ќе ја испорача, не кога ќе ја добиеш.

  Пратките од Кина патуваат по 30-тина дена до кај нас, периодов може и подолго да чекаш поради Black Friday гужвите. Дури и да ти стигне за 2-3 недели со некоја од побрзите пошти, очекувај во нашата пошта бар уште една недела да дреме. Еве мене во саботата ми пристигна нарачка од Кина за 16 дена, ама до денес уште не е префрлена од поштата кај Железничка до мојата локална пошта.

  Што се однесува до број на нарачка, да, може да ја следиш ама само откако ќе влезе во државава. Ако е под 45 еура нема царина.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Почни да учиш англиски, и јас бев тапа со англиски но бев приморан да учам за да можам да разберам она што го гулгам на нет.
  Можеш да го користиш и гугл транслејтерот но не е секојпат точен со превод.
   
 6. Слајдер

  Слајдер
  Intern

  43
  13
  16 Мај 2018
  Машко
  Мој совет е да пишувате кодови на локалните пошти, доколку не се одлучат да ја царинат, би требало веднаш да ви ја достават во локалната пошта, според поштенскиот код. Заштедувате неколку дена маткање од главна пошта во локална и слично.

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
 7. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  867
  336
  28 oктомври 2007
 8. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  640
  649
  15 Септември 2012
  Машко
  Друга приказна е колку раководството од некрстените „борци за правда“ испокрадоа. За да ја заташкаат кражбата дури и дирекцијата ја запалија. Се сеќавате на хотмеил или секое чудо за три дена?
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не се сеќавам!?
   
 10. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  640
  649
  15 Септември 2012
  Машко
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова со пожарот се сеќавам, но не можам да го сконтам тоа со „hotmail“.
  Или да фаќам резон „hot-mail", во превод пожар во пошта! :)
   
 12. Sdmkf

  Sdmkf
  Intern

  6
  1
  18 oктомври 2018
  Машко
  Маски за телефони од Алиекспрес ми ги бутаат во поштенското сандаче. :confused:
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Отвори поголема дупка на сандачето за да не ги оштети маските.
   
 14. Sdmkf

  Sdmkf
  Intern

  6
  1
  18 oктомври 2018
  Машко
  Е да бе ќе го сечам, што убаво е направено од мајстор.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со CNC ќе се исече како од фабрика.
   
  На Sdmkf му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tamuvamu

  Tamuvamu
  Intern

  14
  0
  15 ноември 2018
  Машко
  Треба да ми стигне графичка картичка gtx 1050ti 4gb од Хрватска до Скопје. Знае некој колку ќе ме кошта царината? Иначе ќе се испрати како поклон.
   
 17. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,234
  2 Септември 2012
  Машко
  Не би требало ништо да платиш. :)
   
 18. Tamuvamu

  Tamuvamu
  Intern

  14
  0
  15 ноември 2018
  Машко
  Мислам дека ќе биде нешто околу 50е
   
 19. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,234
  2 Септември 2012
  Машко
  Какви 50 евра нека пише таму gift, малтене за 6к нова таква графичка ќе купиш ти па 50 евра царина. :eek:
   
 20. Tamuvamu

  Tamuvamu
  Intern

  14
  0
  15 ноември 2018
  Машко
  Во обзир ќе ја земат нејзината тежина на графичката и ќе одредат. Иначе кај нас кошта околу 11000ден
   
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Од кога царината се определува според тежината на пакетот?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 22. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,234
  2 Септември 2012
  Машко
  На 13.07.2015 год. на еден другар од Србија му пратив поклон Аsus GT630 2GB запакувана во нејзината оргинална кутија, ја измерија точно 513 грама и тоа ме чинеше 615 денари на лице место платив + на уплатница за препакување као (демек кога ке проверуваат што е па повторно пакување) уште 30 денари + 22 денари уплатата, вкупно 52 ден.
  Значи 615 + 52 = 667 денари ме чинеше вкупно, за Србија поточно Ужице.

  Како што напишав погоре графичката беше испратена како поклон, а јас го платив и превозот затоа што нашата пошта нема опција примателот да го плати превозот зборам конкретно за Србија.
  Другаров ја доби графичката за една недела мислам или 10 дена беше така нешто и при тоа не плати ништо. :)
   
  Последна промена: 27 ноември 2018
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Сосема нормално, плаќаш поштарина спрема габаритноста и тежината, ама од каде па царина према тежината? Тоа е прашањето за миљон долари...
   
  На SaleSk и igor_igor им се допаѓа ова.
 24. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,028
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 25. Tamuvamu

  Tamuvamu
  Intern

  14
  0
  15 ноември 2018
  Машко
  Не мислев царина, моја грешка. Н
   

Сподели

Вчитување...