1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лемење: добар flux? Вентилација?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од toshex, 3 Февруари 2019.

 1. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  Поздрав

  Да се уфрлам на темава околу лемење...

  Вакво сакам... Компактно, ситно, малецко за во домашни услови да р'чнам некоја електроника да си поиграм малку. Веќе имам адаптер / напојување за постар лаптоп, не го користам често, море воопшто. Во фидбек се пофалил еден купувач дека искористил адаптер за лаптоп со истиот аутпут па најверојатно ќе фати и кај мене, да не мора да купувам друго. Многу ривјуа на YouTube, па пишнете нешто, совет, искуства, било што.
   
 2. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Поздрав и до тебе.

  Пред се чим се работи за домашни услови ОДМА ќе те запрашам колку сакаш се тоа да го работиш? Читам по feedback дека работи и со 19V 4.7A адаптер што твојот би го прифатил без проблем. Друго е што за околу 2000ден што одприлика чини оваа лемилица, во МК ќе си земеш фино лепо некоја што ќе можеш да ја користиш и без адаптер, да си купиш врв низ продавниците и да не се замараш доколку имаш дефект на истата. Гледам дека врвот на оваа што ти ја меркаш стварно е нестандарден за лемилица.
   
 3. #samurai#

  #samurai#
  Gaining Experience

  281
  232
  9 oктомври 2010
  ^Баш заради врвовите кои ги сметам за подобри него оние кои се прикачуваат на елементот кој треба да ги загрее. Овие нешто поскапи, затворен систем, самиот врв / прачка се загрева мислам директно, побрзо и ми делува поефективно. Пошто цената е таа околу 2000, друга алтернатива не е со таа технологија на врвови, па и за поасална станица за лемење мислам ќе треба нешто повеќе од 2000. Не секаде има на лагер од познативе хако клонови па и да има пак отприлика е таа цената па се некако ме влече накај малецково.

  За работа по дома (не често, понекогаш) на ситни DIY проекти, на продолжни кабли, кујнски апарати, матична плоча и други слични плочи и компоненти.
   
  Последна промена: 16 Февруари 2019
 4. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,263
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  Многу нормално дека за саглам лемна станица ќе ти треба и повеќе од 2000. Изборот е секогаш твој, доколку ти е за таа намена земај не мисли се. Доколку сакаш повеќе да ја користиш од вообичаено разгледај, логинг, алфаелектроник имаат добар избор на лемни станици и до кругот на 2000 денари. Се вртеше по огласите на реклама или пазар не се сеќавам една добра лемна станица до 2500 мислам дека беше.
   
 5. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  52
  28 Јули 2017
  Машко
  Потврдувам за AMTech од претходна страна што го имаше на слика.
  Купен прв пат од Aliexpress, се користи од 2013 редовно :)
   

Сподели

Вчитување...