1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Лемење: добар flux? Вентилација?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од toshex, 3 Февруари 2019.

 1. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
  Побарај по али, ги има и такви со буткање и иглички! :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,231
  2,936
  18 Септември 2013
  Машко
  Топ! Ќе земам од ова а и од логинг и ќе имам и со шприц за прецизност и со чачкалица да аплицирам за коа се работи за жици или поголеми површини. Фала ти!

  EDIT: нарачани и двете, и тоа со иглички и буткало и тоа без прво шо го препорача. 40ml таман долго ќе трае со оглед на тоа колку лемам.

  Ќе земам и од препорачаниот калај тенка жица од логинг следно коа ќе идам, и кутивче од тоа велер пастата, и жица за чистење врвови...

  Коа сме на темата, ќе отворам деновиве и за леткум тема па да видиме што ќе препорачате. Ќе споделам и јас шо имам користено и забелешки за истите.
   
  Последна промена: 3 Февруари 2019
 3. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  98
  73
  6 Февруари 2016
  Машко
  Леткум ако си аматер, за колку да ти се најде соломон 15/20w, ако работиш маалку повеќе соломон сл20. Профи ако тераш велер.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
  Hakko 936 e најдобар избор за парите.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 5. crash

  crash
  Gaining Experience

  60
  89
  6 Декември 2013
  Машко
 6. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Али цената му е машала.
   
  На crash му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,005
  522
  3 Март 2018
  Калофониумот во огин на лагер го немаат 100 години. Инаку да убав е, 70 денара мислам беше.
  Btw кингбо, амтек оригинал се 100усд... Али и копиите се солидни.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,716
  2,407
  12 Јануари 2016
  Машко
  Препорака за калајска паста од Али/бангГ?

  Koи се димензиите на тоа за буткање од претходниот линк?
  Фаќа од некој од стандардните величини медицински шприцови?

  Чим со Даниел го фалите тој флукс, од тој би земал... Не ми се експериментира. :)
   
 9. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Gaining Experience

  2,131
  461
  3 Декември 2008
  Машко
  Електричар
  Фаќаат и медицинските, јас користам медицински со бебешка игла тие од малите, може и обична игла само ќе ја скратиш и со шмиргла малце ќе поминеш.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 10. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  475
  208
  7 oктомври 2014
  На Lokvan и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
  Одличен е флуксот, имам користено и друг китајски флукс но овој е да не речам „профи“.
  За димензиите не би знел мада има одговор дека фаќат и од обичен шприц.
   
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,005
  522
  3 Март 2018
  Ама нели бара калајска паста...? Јас би рекол и во мегамобиле да се ѕирне, имаат и страна, некои работи се иста цена како кај жутиве.
   
 13. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мислам дека баш флукс бара, нека се изјасни членот.
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,716
  2,407
  12 Јануари 2016
  Машко
  Две одделни прашања беа.
  Флуксот иде во нарачка, сеа уште калајска паста. Радије би нарачал, ем не се брзам ем за некои „експерименти“ ми треба па поевтино е поубаво. Мислев како флуксов да не имате некој испитан џокер. :)
   
 15. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
  Види и мегамобиле, можно е да се слични цените, а од АЛИ за експерименти види која е најевтина. :)
   
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,716
  2,407
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ок фала... Значи немате нарачка џокер за ова. :)
   
 17. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,231
  2,936
  18 Септември 2013
  Машко
  Чек шо е разлика меѓу калајска паста и флукс?? Флукс е англиски термин мислам дека исто се само има различни видови на флукс:

  - разредлив у вода/алкохол, rosin based, и тие бројките нели NC-559-ASM-UV

  NC мислам беше no clean (шо значи не е спроводлив и не мора да се чисти)
  559 и 233 така нешо беа различни врсти врз основа на тоа каков состав е самиот флукс (rosin итн) и одредени врсти полесно се чистат од други
  ASM - ова беше нешо ко mild activation (не можам да најдам точната фраза) ама демек не нагризува многу океј не било ASM тоа со милдли активејтед туку ова било:

  These fluxes are classified as R (Rosin), RMA (Rosin Mildly Activated) and RA (Rosin Activated).

  а UV е самиот флукс има UV обоеност и се гледа со UV ламба полесно каде има флукс за да се исчисти

  Јас ги нарачав на крај овие два од АлиЕкспрес по препораките на членовите тука и земав обичен еден од Логинг погуст и жут (223 валјда, росин базиран) и мислам дека ќе ми траат до неодредено:

  Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com

  Buy Products Online from China Wholesalers at Aliexpress.com
   
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,716
  2,407
  12 Јануари 2016
  Машко
 19. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  475
  208
  7 oктомври 2014
  solder 1549987469034.jpeg 1549987504549.jpeg

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
  prvata poskapa dosta, no so vtorata povekje rabota zavrsuvam, reball ili sitni raboti za lemenje.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
  Еве ти репер за претрага на али или ибеј.
  Можеш да бираш две варијанти на колку степени да го топи калајот, имаш опција и двете во една нарачка.

  Пример
   
  На Lokvan и bicikle им се допаѓа ова.
 21. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,005
  522
  3 Март 2018
 22. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,968
  11,784
  2 Август 2012
  Машко
  Препорака ајва за нуб кој леми 2-3 пати годишно? Ми поклонија некаква китајска од 15 вати ама не ми брка работа.
  Од Али преферирам
   
 24. krema

  krema
  Professor

  7,568
  7,245
  24 Јуни 2009
  Машко
  За толку малку ќе си минеш евтино и брзо од зелено пазарче (40-60w), не мора да чекаш китајска.
   
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,005
  522
  3 Март 2018

Сподели

Вчитување...