1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на DSLR за почетник

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од D3N1EL, 2 Април 2018.

1. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

236
    382
    8 ноември 2009
    Зошто не појдеш до Србија ене каде е? Таму го има нов со гаранција за 1200 евра, плус некој попуст ќе ти дадат, таман да го извадиш трошокот за патот.

2. M.Pix

M.Pix
    Модератор

693
    2,299
    27 Јануари 2014
    Машко
    Каде во Србија? Од таму само Аксел го знам или има друго студио некое?

3. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

236
    382
    8 ноември 2009
    Во Белград еве и линк Sony A7 II 28-70
    1190 евра со 2 години гаранција, а верувам дека има и други. Во Србија фото опремата претежно е поевтина него ли кај нас.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. M.Pix

M.Pix
    Модератор

693
    2,299
    27 Јануари 2014
    Машко
    Искрено не сум заприметил дека се нешто поефтини од нас, аксел често вадеше луди цени затоа што работи на друг принцип него продавнициве, ама разлика од 400 евра не е баш малце. Баш ќе го прашам и него која му е цената, те го Белград кај е на 4-5 саати возење. Фала!

5. Cika

Cika
    V.I.P

2,393
    956
    8 Декември 2009
    Во солун, фотомаркет го имаат за 1500 евра. Со повратено ддв, 1200.

6. Oktar

Oktar
    Guru

3,356
    9,842
    23 oктомври 2012
    Машко
    Тука вика 1600 и ако е повратот преку глобал блу, тогаш е 200 евра поврат и доаѓа 1400, што е само 100 евра разлика од кај нас, а искрено мислам дека и во Пикс ке го дадат за 1400.

Инаку ја барам Ring Light и баш тука гледав, не се нешто вау со цени... друга некоја продавница знаете?

На Cika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. M.Pix

M.Pix
    Модератор

693
    2,299
    27 Јануари 2014
    Машко
    Јас Plaisio ја знам, ама ми препорачаа некоја во Лерин.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Oktar

Oktar
    Guru

3,356
    9,842
    23 oктомври 2012
    Машко
    Plaisio се electronics shop, немаат вакви ствари како ринг лајт.
    Едит: Мислам дека плаисио враќаат фул данок, така да се добра опција.
    Едит 2: Овој викенд им е работен на Грците, така да може и да истераш викенд во грција.

Последна промена: 18 Април 2019
    На gokica и M.Pix им се допаѓа ова.
  9. smole

smole
    Unstoppable

3,022
    3,428
    18 Април 2007
    repella.gr - Αρχικη ?

gokica, Oktar и на bxxxn им се допаѓа ова.
  10. megaton

megaton
    Intern

11
    3
    21 Февруари 2018
    Ne mozev da najdam adekvatna tema ako ne e vo red neka se izbrise toj komentar, me interesira dali moze da se koristi usb kabel od tablet ili telefon za da go povrzam aparatot so pc? Do sega taka go povrzuvav ama posledniot pat mi svetna sino displayot za del od sekundata i si pomisliv deka pregore ama nisto ne mu bide.

11. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,042
    1,160
    11 Март 2011
    Зависно за кој апарат, постојат повеќе видови УСБ кабли (по формат и број на пинови). Провери го кабелот и за евтини пари земи си соодветен локално

Camera Compatibility Guide for TetherPro Cables

На megaton му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

198
    257
    3 Јануари 2019
    Машко
    Дечки ме интересира вашето мислиње. Планирам да направам upgrade веќе 4-5 години имам Nikon D3200. Сакам да земам боље апарат, најверојатно mirrorless.

Се размислувам измеѓу Nikon Z6 (бидејќи имам 2 објектива кој можам да ги користам на него со FTZ - едниот ми е DX - ама ќе ми врши работа колку толку), а втората опција ми е Sony a7 III. Со цените се приближно тука. Што би препорачале вие?

Претежно сликам stills, а видео многу поретко, скоро ич. Но сакам да почнам и со тоа.

Во Германија се доста поефтини ама ме не се исплати да идам само по апарат. Гледам во Србија и Грција цените се приближно исти. Плус ако нашиве дилери дадат уште нешто плус попуст, не се ни исплати да се иде надвор за да го купам.

Последна промена: 23 Мај 2019
  13. M.Pix

M.Pix
    Модератор

693
    2,299
    27 Јануари 2014
    Машко
    Генерално исти апарати се. Јас би одел на никонот од причина што веќе имаш објективи. Сонито има за нијанса подобри low light перформанси, 2 слота за мемориска и батеријата повеќе држи. На никонот предност е 10бит видео снима, 12фпс наспроти 10 и 0.2 инчи поголем екран.

На PC_GAMER и TheMarshal им се допаѓа ова.
  14. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

198
    257
    3 Јануари 2019
    Машко
    Фала многу! Најпаметно за да не инвестирам у објективи пак.

Да, тоа со батеријата, најмногу ми смета. Иначе, може и автофокусот на A7 III да а нијанса боље, ма да сега со firmware update-от, Nikon не заостанува многу.

За 10 бит видео, ваљда треба external recorder, ама супер опција е во секој случај. Многу повеќе простор ќе има за grading. :)

15. M.Pix

M.Pix
    Модератор

693
    2,299
    27 Јануари 2014
    Машко
    Да, аутофокусот е подобар на сонито, заборавив да напоменам. Ама и скоро тродупло повеќе точки за фокус има ради тоа... иначе да за 10бит екстернал си бара.

Јас меркам сони да земам од поодамна, иначе на канон сум. У пичку матер скапа е транзицијата, објективи, па евентуално филтри, или маунтови ако сакаш постоечките да ги користиш, така да би останал на никон Z6.

На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Benedicta

Benedicta
    Intern

57
    23
    7 Декември 2017
    Женско
    Дечки help me. Сакам да си купам апарат (немам до сега користено воопшто). Препорачајте некој, докај 350 евра. Може и на старо. Ако некој продава, слободно пишете ми. Едно од барањата ми е да снима до 1 час, не 30 минути. :)

17. Mao

Mao
    Gaining Experience

921
    463
    5 Јуни 2007
    Машко
    Мислам дека таков DSLR Не е измислен

18. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,445
    25,338
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Постои panasonic GH4 али не влегува во буџетот на членот.

На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,016
    537
    12 Април 2017
    Машко
    Би ти препорачал Canon M100, али снима до 30 минути.

20. Benedicta

Benedicta
    Intern

57
    23
    7 Декември 2017
    Женско
    Заборавив дека не мора да е DSRL. Како што реков, не сум имала до сега апарат и затоа не се разбирам. Читам и за mirrorless, и уште повеќе се бунам. Незнам што е најдобро за почетник и апсолутен аматер

21. Mao

Mao
    Gaining Experience

921
    463
    5 Јуни 2007
    Машко
    Не е ДСЛР

22. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

532
    571
    15 Септември 2012
    Машко
    GoPro Anhoch PC Market Online - Action Camera GoPro Hero7 Silver а за останатите пари мемориска картичка некој додаток...

На Benedicta и mdeni им се допаѓа ова.
  23. toshex

toshex
    Unbeatable

4,162
    4,316
    18 Септември 2013
    Машко
    Sony a6200, 6300 или а6400.

Не знам дали ти се во буџет али за видео тоа е изборот.

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

24. dreamson

dreamson
    Gaining Experience

236
    382
    8 ноември 2009
    Еве да ти понудам нешто лично мое Sony Alpha a6000 Mirrorless Digital Camera со 16-50mm ОSS Lens
    Од искуство кажувам дека ќе биде дури предоволно како за аматер. Совршен е за фотографирање и за видео. Има за него на нет доста инфо, може да видиш. Еден од подобрите мирорлес фотоапарати.

Mao, DaVoRkNe и на Oktar им се допаѓа ова.
  25. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,016
    537
    12 Април 2017
    Машко
    Земи го ова. Ако сакаш ново само Canon M100 ти е избор, 360 евра е во PixPlus.

Слични теми
  1. petar.bt
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    980
  2. Papa Benedikt
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    2,258
  3. StOrMK