1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на DSLR за почетник

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од D3N1EL, 2 Април 2018.

 1. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  244
  386
  8 ноември 2009
  Зошто не појдеш до Србија ене каде е? Таму го има нов со гаранција за 1200 евра, плус некој попуст ќе ти дадат, таман да го извадиш трошокот за патот.
   
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Каде во Србија? Од таму само Аксел го знам или има друго студио некое?
   
 3. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  244
  386
  8 ноември 2009
  Во Белград еве и линк Sony A7 II 28-70
  1190 евра со 2 години гаранција, а верувам дека има и други. Во Србија фото опремата претежно е поевтина него ли кај нас.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Искрено не сум заприметил дека се нешто поефтини од нас, аксел често вадеше луди цени затоа што работи на друг принцип него продавнициве, ама разлика од 400 евра не е баш малце. Баш ќе го прашам и него која му е цената, те го Белград кај е на 4-5 саати возење. Фала!
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,515
  1,169
  8 Декември 2009
  Во солун, фотомаркет го имаат за 1500 евра. Со повратено ддв, 1200.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,901
  23 oктомври 2012
  Машко
  Тука вика 1600 и ако е повратот преку глобал блу, тогаш е 200 евра поврат и доаѓа 1400, што е само 100 евра разлика од кај нас, а искрено мислам дека и во Пикс ке го дадат за 1400.

  Инаку ја барам Ring Light и баш тука гледав, не се нешто вау со цени... друга некоја продавница знаете?
   
  На Cika му/ѝ се допаѓа ова.
 7. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Јас Plaisio ја знам, ама ми препорачаа некоја во Лерин.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,901
  23 oктомври 2012
  Машко
  Plaisio се electronics shop, немаат вакви ствари како ринг лајт.
  Едит: Мислам дека плаисио враќаат фул данок, така да се добра опција.
  Едит 2: Овој викенд им е работен на Грците, така да може и да истераш викенд во грција.
   
  Последна промена: 18 Април 2019
  На gokica и M.Pix им се допаѓа ова.
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,180
  3,697
  18 Април 2007
  repella.gr - Αρχικη ?
   
  gokica, Oktar и на bxxxn им се допаѓа ова.
 10. megaton

  megaton
  Intern

  11
  3
  21 Февруари 2018
  Ne mozev da najdam adekvatna tema ako ne e vo red neka se izbrise toj komentar, me interesira dali moze da se koristi usb kabel od tablet ili telefon za da go povrzam aparatot so pc? Do sega taka go povrzuvav ama posledniot pat mi svetna sino displayot za del od sekundata i si pomisliv deka pregore ama nisto ne mu bide.
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,142
  1,238
  11 Март 2011
  Зависно за кој апарат, постојат повеќе видови УСБ кабли (по формат и број на пинови). Провери го кабелот и за евтини пари земи си соодветен локално

  Camera Compatibility Guide for TetherPro Cables
   
  На megaton му/ѝ се допаѓа ова.
 12. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  623
  958
  3 Јануари 2019
  Машко
  Дечки ме интересира вашето мислиње. Планирам да направам upgrade веќе 4-5 години имам Nikon D3200. Сакам да земам боље апарат, најверојатно mirrorless.

  Се размислувам измеѓу Nikon Z6 (бидејќи имам 2 објектива кој можам да ги користам на него со FTZ - едниот ми е DX - ама ќе ми врши работа колку толку), а втората опција ми е Sony a7 III. Со цените се приближно тука. Што би препорачале вие?

  Претежно сликам stills, а видео многу поретко, скоро ич. Но сакам да почнам и со тоа.

  Во Германија се доста поефтини ама ме не се исплати да идам само по апарат. Гледам во Србија и Грција цените се приближно исти. Плус ако нашиве дилери дадат уште нешто плус попуст, не се ни исплати да се иде надвор за да го купам.
   
  Последна промена: 23 Мај 2019
 13. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Генерално исти апарати се. Јас би одел на никонот од причина што веќе имаш објективи. Сонито има за нијанса подобри low light перформанси, 2 слота за мемориска и батеријата повеќе држи. На никонот предност е 10бит видео снима, 12фпс наспроти 10 и 0.2 инчи поголем екран.
   
  На PC_GAMER и TheMarshal им се допаѓа ова.
 14. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  623
  958
  3 Јануари 2019
  Машко
  Фала многу! Најпаметно за да не инвестирам у објективи пак.

  Да, тоа со батеријата, најмногу ми смета. Иначе, може и автофокусот на A7 III да а нијанса боље, ма да сега со firmware update-от, Nikon не заостанува многу.

  За 10 бит видео, ваљда треба external recorder, ама супер опција е во секој случај. Многу повеќе простор ќе има за grading. :)
   
 15. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Да, аутофокусот е подобар на сонито, заборавив да напоменам. Ама и скоро тродупло повеќе точки за фокус има ради тоа... иначе да за 10бит екстернал си бара.

  Јас меркам сони да земам од поодамна, иначе на канон сум. У пичку матер скапа е транзицијата, објективи, па евентуално филтри, или маунтови ако сакаш постоечките да ги користиш, така да би останал на никон Z6.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  71
  27
  7 Декември 2017
  Машко
  Дечки help me. Сакам да си купам апарат (немам до сега користено воопшто). Препорачајте некој, докај 350 евра. Може и на старо. Ако некој продава, слободно пишете ми. Едно од барањата ми е да снима до 1 час, не 30 минути. :)
   
 17. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,133
  685
  5 Јуни 2007
  Машко
  Мислам дека таков DSLR Не е измислен
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,826
  26,015
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Постои panasonic GH4 али не влегува во буџетот на членот.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  780
  12 Април 2017
  Машко
  Би ти препорачал Canon M100, али снима до 30 минути.
   
 20. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  71
  27
  7 Декември 2017
  Машко
  Заборавив дека не мора да е DSRL. Како што реков, не сум имала до сега апарат и затоа не се разбирам. Читам и за mirrorless, и уште повеќе се бунам. Незнам што е најдобро за почетник и апсолутен аматер
   
 21. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,133
  685
  5 Јуни 2007
  Машко
  Не е ДСЛР
   
 22. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  639
  646
  15 Септември 2012
  Машко
  GoPro Anhoch PC Market Online - Action Camera GoPro Hero7 Silver а за останатите пари мемориска картичка некој додаток...
   
  На Benedicta и mdeni им се допаѓа ова.
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,456
  4,763
  18 Септември 2013
  Машко
  Sony a6200, 6300 или а6400.

  Не знам дали ти се во буџет али за видео тоа е изборот.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 24. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  244
  386
  8 ноември 2009
  Еве да ти понудам нешто лично мое Sony Alpha a6000 Mirrorless Digital Camera со 16-50mm ОSS Lens
  Од искуство кажувам дека ќе биде дури предоволно како за аматер. Совршен е за фотографирање и за видео. Има за него на нет доста инфо, може да видиш. Еден од подобрите мирорлес фотоапарати.
   
  Mao, DaVoRkNe и на Oktar им се допаѓа ова.
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  780
  12 Април 2017
  Машко
  Земи го ова. Ако сакаш ново само Canon M100 ти е избор, 360 евра е во PixPlus.
   
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,379
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,262
 3. StOrMK
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  6,535
 4. AsterKekov
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  956
 5. Garfield'
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  2,400
Вчитување...

Сподели

Вчитување...