1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на DSLR за почетник

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од D3N1EL, 2 Април 2018.

 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Дајте некој добар јутуб канал општо околу фотографирање и фотографии. Ја почнав да го гледам овој Peter McKinnon, вака изгледа кул...шу знам.

  Или некоја собиранка, па да ме поучите нешто.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 2. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Конкретно ме интересира за мирорлес, во план сум ново тело да земам па имам некои прашања за некој што веќе користи. Препорачливо би било а7 III или a7R iii.
   
  На Oktar и GGTT1 им се допаѓа ова.
 3. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  1. Becki and Chris
  2. Matthew Vandeputte
  3. Nigel Danson
  4. Thomas Heaton
  5. Mango Street
  6. Karl Taylor
  7. The Art of Photography
  8. Joe Allam
  9. Nick Page
  10. Fstoppers

  За собиранки поготово со апарати секој ден после 4 може. Сите ги спомнуваме никако да се договориме...

  пс. Се извинувам за дупли пост.
   
  На PC_GAMER, StalkeR, stefan_off и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,524
  23 Јуни 2015
  Машко
  Сабскрајбнато све то.
   
 5. dreamson

  dreamson
  Gaining Experience

  244
  386
  8 ноември 2009
  Јас имам Sony a6000, кажи што треба ако може ќе помогнам.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 6. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  417
  335
  1 Февруари 2017
  Машко
  Kupen e eftino 320evra na akcija pred 4-5 God I retko e slikano so nego.
  Preporaka za objektiv za pejsazi i portreti za sonivo.

  Obicno slikam so Canon sx130is - pomalo e:)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  пејсажи се сликаат и со fisheye(~14mm) i со телеобјектив 200-300mm
  се зависи на кит објектив на кој крај повеќе ти е објективот, дали на 18 или 55

  за портрети на кроп сензор 50мм f1.8, или некој 80мм f1.8
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. stefano

  stefano
  Gaining Experience

  171
  232
  8 Декември 2016
  Конечно да се јави уште некој со моделов, јас мислев сум единствен со Sony камера.
  Незнам какво е твоето искуство, но мене ми легна и се навикнав на моделов па би го препорачал на почетници за шо и е темава.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,244
  2,474
  19 Јули 2013
  Имав А6000 пред 2-3 години. А имам штракано со самсунг и фуџи мирорлеси.
   
 10. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  У принцип ме интересира како е со батерија, стабилизација за видео каква има, колку време треба од raw footage да се добие нешто што може да се искористи, како се однесува камерата на ладно на топло, и моментално кој мирорлес е бест бај. Сите што ги познавам се со ДСЛР никој не користел мирорлес, а сакам да се префрлам за видео затоа што моментално на пазарот сони алфа се најефтина буџет варијанта, и за парите се добива најмногу. GH5 не ме интересира, не сакам да фукнам пари за најскапото тело, ако можам за помала сума да го добијам тоа што ми треба (full hd 120fps и 60fps на 4к).
   
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,596
  1,222
  2 Јануари 2012
  Не ти треба raw/slog да снимаш за добри бои да добиеш. Тоа се глупости од јутуб едитори и “професионалци“ што кажуваат дека е подобро, а не и зошто. Можеби во ретки случаи ќе вратиш нешто не би вратил од обично видео.
   
 12. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Професионално работам постпродукција, мислењето не ми е од јутуб едитори. За моите лични потреби во последно време имам потреба од slog. Квалитетот е неспоредлив, поготово кога се прави колор грејдинг или корекција од повеќе камери + дрон.
   
  На Oktar и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 13. Seekey

  Seekey
  Intern

  22
  17
  11 Август 2016
  Машко
  Canon EOS 1300D / Nikon D3400.

  Ако уште се продаваат.. земав Canon EOS 1300D и сум задоволен, многу се слични со Nikon-от.
   
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,596
  1,222
  2 Јануари 2012
  Ок, мислев некој прашува како хоби да го користи. :) Сори.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=2qd2mq2bp9s


  BTW ако можеш помогни му на Таран(и останатите што ги интересира ова) да стане подобар во работата ако можеш да му одговориш на некои од прашањата во документот во описот што му е ставен.
   
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,169
  3,888
  5 Декември 2009
  Машко
  Не би можел да те поучам во овие работи, но еве еден канал кој го следам јас. Одлични се дечките. :)
  Tony & Chelsea Northrup
   
  На PC_GAMER и SiPy` им се допаѓа ова.
 16. megaton

  megaton
  Intern

  11
  3
  21 Февруари 2018
  Zosto vo Lr ili Ps nemozam da gi otvoram raw slikite?
  I sekoja vi cest taka kako mozeta da si kupuvate lensovi i tela i sve, jas edvaj si kupiv d3500, a merakot e ogromem za nesto pomokjno, a ne se moze da se kupi
   
 17. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,462
  10 Август 2010
  Машко
  Како за почеток наведи ја грешката што ти ја дава LR и PS
   
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,901
  23 oктомври 2012
  Машко
  Инсталирај Adobe Camera RAW за да имаш поддршка за разни формати и кодеци на RAW фотографии. А најверојатно и на сајтот на никон можеш да побараш RAW кодеци, барем на канон сајтот има.
   
  На gokica и megaton им се допаѓа ова.
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,244
  2,474
  19 Јули 2013
  Го користев за фотографирање, за видео не, така да тука неможам ништо паметно да ти кажам. Што се однесува до квалитет на слика, ги тепа сите дслр од канон/никон од средна класа па и некои од висока. Аутофокусот е исклучително брз и не промашува во какви и да е услови. Батеријата држи неколку стотини пози, секако варира дали се користи блиц, колку време работи екранот и сл.
  Ако ти е за професионално видео јас би ти препорачал да ги разгледаш камерите од блекмеџик наместо да се зезаш со фотоапарати.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 20. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Се одлучив за Sony a7 II. Na B&H Photo со 28-70 кит ленс + достава со ДХЛ е 924 евра. Не знам дали муабетот е за темава ама кои се трошоците према ДХЛ тука? Знам дека се плаќа лежарина и царина нешто, ама дека се работи за апарат кој е сепак во голема кутија и има 1.5кг + батерија има ли дополнителни трошкови?
  Се надевам има некој искуство со B&H или DHL, можеби @Oktar? :)
   
 21. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,142
  1,238
  11 Март 2011
  + царина + данок + шпедиција + лежарина на таа цена, можеби + 35 до 40% од основната цена. ДХЛ се изгор.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Значи џабе се израдував на you save 600$ од B&H. Тапа.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,515
  1,169
  8 Декември 2009
  У најдобар случај 50 отсто од основа. Околу 200-250 е само царината, па на 1250 уште 250 данок ( 18 отсто). Плус бричење на суво од дхл.
   
  На toshex и M.Pix им се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,901
  23 oктомври 2012
  Машко
  Како што веќе посочија колегите, нема математика во порачката :( Царина и данок имаш сигурно и плус уште 1000 денари лежарина за ДХЛ и за пратки над 800 евра, постапката мора да ја врши шпедиција. Од тажно, потажно. Би ти рекол да прашаш во Пикс плус да ти дадат некој попуст, гледам околу 1500 евра е кај нив и да го земеш преку фирма па да те фати накај 1100 евра. Попуст во Пикс плус, околу 5% во најбољи случај, пошто е постар модел, можда ке се смилуваат за нешто плус.

  П.С. Ја кога веќе би правел ерес и грев и би купул мирорлес би зел а7ИИИ, мислам дека е мноооогу подобар од двојката, сони имаат огромен напредок меѓу генерации. Али па ако остануваш верен на ДСЛР и ова ти е чисто наменски, ондак и ова е ОК.
   
 25. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  761
  2,537
  27 Јануари 2014
  Машко
  Му удрив мерак на 2чето пошто е на -600$ преку B&H па доаѓа многу евтино. За комплетна транзиција на мирорлес не сум спремен ќе почекам некоја година, инаку мене а7R III ми е мераклиски ама за прво мирорлес тело не знам ни дали ќе ми легне и ќе ме бендиса. Веројатно ќе се оди на опција или пикс плус или ако најдам нешто на старо.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. djgoxy94
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,379
 2. MusicFreak
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,262
 3. StOrMK
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  6,535
 4. AsterKekov
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  956
 5. Garfield'
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  2,400
Вчитување...

Сподели

Вчитување...