1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,471
  11,751
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @Chaeld10_8 Тежиштето му е многу високо. Пробај да го дувнеш. :hay:

  -----

  @gokica Уште не сум го пробал. Треба испитување, расклопување, бањање... Не можам да најдам време. Ова беше само сликање затоа што ме прашаа како лежат.

  -----

  @VapeS Зависи кој мод е... Но би рекол дека ти требаат многу повеќе вати од тоа, најмалку 40. Јас 26AWG возам на толку (а preheat-от е уште повеќе, околу 60) на ДНА. Ќе дигне брзо температура и после одржува со околу 15 вати.

  Кој и да е мод, главното е TCR-то да му е погодено за жицата што ја користиме, а температурата може да оди нагоре и надолу десетици степени, не е страшно. Второ најважно (или прво) е сите електрични конекции да се бетон цврсти.

  Оми, околу пола ом, може и помалку, а повеќе тешко, нема место во атомизерот со толку дебела жица. :) Зборам општо, не знам за Галаксис (иако ми изгледа дека има малку повеќе место). Во зорт може да се помине и со 0,2 ома ако е добар модот. Повеќе оми е подобро кај SS поради неговиот низок TCR, па да има со што да работи модот (повеќе вкупни промени на отпорноста).
   
  На Chicco69 и gokica им се допаѓа ова.
 2. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  734
  29 Март 2011
  Кај мене е со SubTank Nano и е супер не пајга е сега ако го турниш како и секој мод до душа ова не е мод Али ќе падни :) мене лично ме бендисува пошто немам друг мод :( :) то е се што имам и некој танк + :) IMG_20190115_104325.jpeg IMG_20181230_122028.jpeg

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На krema и Metuzalem им се допаѓа ова.
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Морам да кажам дека грчкиот VG кој конечно го пробав е фантастичен. За нијанса погуст и од оној кај шефот и обезбедува одлична чиста арома. До толку што ароматични течности ми се уште послатки.

  За потсетување:

  Електронски цигари

  Bases 100ml : VG

  Наредно одење ќе се набави поголема количина. Тогаш ќе ги контактирам како може да се купи за подобра цена од Солун.
   
  На Chicco69, Sharlovski, Tom Ford и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. VApeVape

  VApeVape
  Intern

  24
  15
  4 Април 2018
  Машко
  На Metuzalem, krema, bicikle и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. VApeVape

  VApeVape
  Intern

  24
  15
  4 Април 2018
  Машко
  edno generalno prasanje vo vrska , imam quick charge cable za modov sto e podobro za bateriive preku mod ili preku polnac da gi polnam?
  za razlika od devilkinot so ovoj mod gi koristam istite baterii vtc6 na devilkinot so rba dual alien coil na 0.239 ohm do 46% na dvete baterii i nema snaga a ovoj pod 20%crveni na disp se i uste puca

  Испратено од HUAWEI VNS-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  Преку полнач. Колку послаба струја толку подобро.
  Гоки има онлајн арачка од кај грчиштата?
   
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Можеби доставуваат кај нас. Не сум проверил. Јас сум заинтересиран за литарска опција ако нешто такво постои. Вака доаѓа скапичко а и ептен е ц'цкање по 100мл.

  Ту сега овај амитот ме избудали. Зошто го нема на FT? :( Не ми се зема МТЛ верзијата зашто нема да ми понуди ништо ново. Топ / 3Д аирфлоу ама пак е нешто како берзеркер итн. Ич нејќам ама мора да ги земам во предвид гиарбест. Исто како и за OBS Engine Nano.
   
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  ај ако се снаоѓаш со сајтот во слободно време провери. Аммит дтл ? Излгеда добро, него зи пробал со оџак некој атомизер ?
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  734
  29 Март 2011
  Го имаш на gearbest и едниот и другиот :)

  Испратено од ЧипиЧан
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tom Ford

  Tom Ford
  Gaining Experience

  157
  386
  20 Декември 2017
  Машко

  Кој вели дека нема нов (стар) избор на МТЛ, ти кажав каде да ѕирнеш, ама изгледа дека не си ме послушал :)

  Обрати пажња на Evl reaper V3, Мanta mtl - рестриктивен ДЛ со бабл стакло, Pico и Pico v2, Cthulhu v2 со сингл коил дек, (By) KA V7, Erlkonigin, Hastur Mini и тако даље.

  Ете материјал за истражување и дискусија ;)


  [​IMG]
   
  Metuzalem, Chicco69, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Ти благодарам. Ми кажа ама никако да разработам профил на ФБ. Ќе разгледам.

  Работата е во тоа што имам поприлично мтл танкови ама само што ќе свиткам некој се откажувам во името на скајлајн и спајка про. Се плашам дека што и да нарачам ќе биде ала кајфун, берзеркер или сирена. А овие не ми прават нешто посебно мерак веќе.

  Затоа барам нешто ново иако не сум сигурен што.
   
  На Chicco69 и Tom Ford им се допаѓа ова.
 12. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  А што е тоа?
   
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Одамна се мислам за Аспајарот за некаде кога патувам. Ама ќе мора да почека.

  Инаку со Амитот ги имав измешано брзините зашто не ги знаев сите верзии па си одев на тепка.

  Сега прво ќе се оди со Хусар и изгледа Амит од гиарбест. А во меѓувреме ќе си анализирам од постот на @Tom Ford погоре.

  Ви благодарам.

  Едит: Уф амитот нема шипинг до кај нас. Ај можда ќе испадне нешто.
   
  На Tom Ford и bicikle им се допаѓа ова.
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,471
  11,751
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Овој ли е? Нека кажат тие што го знаат, затоа што јас не ги знам верзиите. И на Али има повеќе верзии кои ми изгледаа како да не се таа што ја бараш. Ама оваа би требало да е од официјална продавница...

  Erlkönigin заборави го, leaky bastard. :) Имаше кинеска верзија 2 и верзија 3 со стаклен танк, ама требаше да се променат сите гумички. А и веројатно се укинати досега. А и многу тесен воздух има.

  Другите од @Tom Ford не ги знам баш. Само Бајка знам дека многу го фалеа.

  А сепак повеќето од овие се кајфуни (фитиљот оди под нивото на грејачот, течноста се бори со гравитација). Ако сакаш нешто поинакво, земи тајфун (или самиот тајфун или харикејн, феноменон и слични... па и Бајка изгледа дека е таква, и Dvarw е таков) каде што фитиљот оди право (хоризонтално) и има поголемо натопување, па со тоа ќе си бара и поголема снага и ќе вади поголема пареа... Не зборувам за апла дробните.

  И оџак намотка може да се направи на повеќето RBA атомизери што ги користиме.
   
  bicikle, Chicco69, Tom Ford и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. dim na struja

  dim na struja
  Gaining Experience

  254
  279
  23 Март 2016
  Машко
  Ај и јас да кажам.
  Кога веќе сакаш нешто како амит иста глава плус и велосити глава има I JOY EXO.
  Јас го имам според мене супер е само што јас се префрлив 100% на МТЛ и не го користам. Евего.
  А исто така и на сингл главата испод греачот има опција и да го стесниш воздухот со редуцирче те штрафче.[​IMG]

  Sent from my A7 using Tapatalk
   
  DennyMK, Chicco69, Metuzalem и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  Метузалем заборави дека Гоки е господин човек и бе сака да се гњави со ситници :)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Ха, ха. Јас искрено не знаев за ова до сега. Ендурата би требало да е како што ја викате оџак намотка или грешам? Мене таа ми беше многу слична на кајфун прајм. Ја немам да се потсетам. Но ако има различен вкус и пареа со ваква намотка на RBA би пробал кога има време.

  Кај мене е клучен троут хит. Не до толку арома или пареа.

  Сега кога професорот ми кажа дека дварв има друг систем на наводнување би го размислил уште еднаш. Па и бајката кој е зачудувачки скап за клон.

  @dim na struja да баш таа единечна глава е како кај амит. Морам на една таква да намоткам клептон за кеиф.
   
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,886
  921
  3 Март 2018
  Не, ендурата нема "оџак" намотка. Вреди да се проба на било кој атомизер.
   
 21. Tom Ford

  Tom Ford
  Gaining Experience

  157
  386
  20 Декември 2017
  Машко
  За Erlkonigin разбрав од дискусија на сопственици од Германија и Англија, кои ги хајпуваа до небо. Нормално се работеше за оригинали, кои за жал во меѓувреме престанале да се изработуваат, па сега ги посочуваат клоновите на Фастек, шарени како лампиони, за некои 14-на долари.
  Но, ако Метузалем вели дека треба да се батали, тогаш или батали или шизик на ризик.

  Заборавив да ја наведам и Бајка 6, a YFTK има седумка во две верзии - $37.89 со дури 4 танка, па и отаму таа цена и $26.89.

  Hastur Mini го нарекуваат мало зло :D бидејќи во почетокот со омаловажување самите сопственици гледаат на цевчето кое глуми дрип тип, а од кога ќе се навикнат на него се колнат дека друг атомизер не можат да поднесат :D

  За Evl reaper V3 сега читам дека овој клон на Фаст не е соодветен за МТЛ, бидејќи има дупка од 2,7мм. Значи, треба да се чека друг.

  Пиковците се толку ефтини, што ги зимаат онака, за зезање :)

  [​IMG]
   
  Последна промена: 20 Јануари 2019
  gokica, Chicco69, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Ace Lud

  Ace Lud
  Unstoppable

  1,121
  2,000
  7 Април 2012
  Машко
  Конечно Profile rta на Wotofo.[​IMG][​IMG]

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На cacko1, gokica, Chicco69 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 23. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Сега ќе му удрам сефте[​IMG][​IMG]

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На cacko1, gokica, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Te go ;)[​IMG]

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 25. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,800
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  @Ace Lud
  Ова чудо е закон! Следеќо сквонки мод ;)[​IMG]

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...