1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,798
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Еве што би препорачал,сите имаат капацитет над 2мл(зошто со 2мл прска течност во уста). За сите joyetech AIO има греачи и кај нас.За другите ги има на фастек,не се скапи а траат.А сите имаат едни од нај јаките батерии во оваа категорија.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На gokica и bicikle им се допаѓа ова.
 2. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,261
  300
  1 Мај 2008
  Лани сериозно размислував да се префрлам на електронски цигари, пошто пушев веќе 7+ години, ни самиот не знам колку пошто престанав да водам евиденција. Последиците што ги трпев од пушењето не вреди да ги спомнувам, пошто мислам дека сите у темава се свесни за нив. Имав пробано најразлични електронски цигари, но никогаш сум немал лично своја.

  Заинтересиран да се снабдам со електронска цигара, ја отварам темава, гледам 600+ страници. Си викам - аууу голем бизнис било ова. Читам, читам, на читањето и замарањето им нема крај. Бидејќи што се тиче технологија имам малку софистициран вкус, сфатив дека за да имам некое долгорочно и квалитетно уживање во електронските цигари треба да фрлам брдо пари и да одвојам пар десетици часови читање и сурфање по интернет. Одлучив да не се замарам со електронски цигари воопшто, туку вложив напори да ги оставам обичниве, и ете од кутија-кутија ипол на ден, непушач сум веќе 6 месеци и повторно почнав да дишам.

  Кој сака квалитетна литература у врска со оставањето на цигари, му ја препорачувам книгата од Allen Carr - Easyway. Јас ја читав српската верзија на книгава (Allen Carr - Lako je prestati pusiti).
  Во овие 6 месеци едино имам испушено само 15тина цигари, и тоа не поради моја желба туку поради тоа што првата цигара у денот ми ги активира цревата - понекогаш немам време да чекам природно да ми „дојде“. Не знам дали сум само јас со ваков ефект од првата цигара или има и други. :innocent::innocent::innocent:
   
  Tom Ford, krema, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,114
  1,935
  7 Април 2012
  Машко
  На gokica и MikickoHC им се допаѓа ова.
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  @Vlatzki Ја имав читано неколку пати додека бев пушач, џабе. :hay: Иако ја сфаќав сериозно и се трудев да постапувам по неа, „то је било јаче од мене“. Еве некое мое размислување зошто за некои луѓе е тешко да се откажат и зошто се враќаат. Се` уште, и по четири години, сум фасциниран од тоа колку лесно успеав да ги оставам аналогните со помош на електронските, а пред тоа толку се мачев.

  За снаоѓање во големава тема го имаме индексот, а да си прашал ќе ти кажевме нешто поконкретно, на пример да се информираш ова или најконкретно со линкови вака.

  -----

  @MikickoHC @bicikle ќе забришам малку во темава, се разбравте за телефоните.
   
  На Vlatzki, krema, bicikle и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,798
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Да имаше модов појака батерија ке го земев за себе. Ептен е личен.

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 6. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,079
  2,399
  28 Јануари 2017
  Машко
  Го дефинирав така дека фали на темава и пред да беше баниран + не дека лажам нешто...

  До враќањето на цигари, истиот случај го имав и со мојата, првиот пат се врате на цигари, ништо не ми се жалеше, супер ми се електронскиве, се нај нај, гледам нити ја носи на полнење нити течност троши... тогаш користеше ЕГО АИО. Вториов пат беше поупорна со Ендура Т20-С и веќе 2 месеци е добра, можда со 2-3 цигари шо сметам дека веќе сега е тешко да се врати на аналогни.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,798
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Слободно стави и 3 црти од мене.

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 8. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,079
  2,399
  28 Јануари 2017
  Машко
  Свртив назад на втора страна, и ти си во минус јебига. Иначе цртиве не се према мене туку према подфорумов електронски цигари, не знам како се чистевте порано околу оваа работа. Иначе да, уште малце да стопли и со најава од барем недела дена (ние од село требит да се спремиме) и да седниме некаде на отворено.
   
 9. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,114
  1,935
  7 Април 2012
  Машко
  П.С ја колку минуса имам собрано? Да знам како да се спремам

  Sent from my SM-T560 using Tapatalk
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,798
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Е кај има поголемо село од Скопје.

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 11. Bambuca

  Bambuca
  On your way to fame

  552
  573
  12 Декември 2015
  Машко
  Електричар
 12. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,079
  2,399
  28 Јануари 2017
  Машко
  Да те земам за викенд два дена на режење (кроење) јаболка, ќе видиш.
   
 13. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,114
  1,935
  7 Април 2012
  Машко
  Му фали цената за 75 ватен мод 78$ е што има колор екран, а и на неговите претходници имаше поплаки дека се лупела бојата.

  Sent from my SM-T560 using Tapatalk
   
 14. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,114
  1,935
  7 Април 2012
  Машко
  Ако ти треба за врзување ке ти дадам никел жица и така ми смета.

  Sent from my SM-T560 using Tapatalk
   
  На MikickoHC му/ѝ се допаѓа ова.
 15. MikickoHC

  MikickoHC
  Practice makes perfect

  1,798
  1,359
  26 Февруари 2016
  Машко
  Дегустатор на Е-Течности
  Немам гајле. Штом во 400kw постројка по 12саата на нозе ке пробам и тоа у природа наоружан со 4мода и танкови.

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
  На Bambuca му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bambuca

  Bambuca
  On your way to fame

  552
  573
  12 Декември 2015
  Машко
  Електричар
  Или Овој
  $64.30 (Free Shipping) Authentic SBody Artisan DNA75C 75W TC VW APV Box Mod (Artisan DNA75C VW/TC, 1*18650, Black) at m.FastTech.com

  Се запалив по овие дна ами незнам кој

  Испратено Од Централна Македонија
   
 17. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Па и ДНА сите се исти :hay:, односно имаат скроз иста електроника, само кутивчињата и дугменцата им се разликуваат. Добро, и 510 конекторите и вратичките за батерии, ама тоа е отприлика се`. :hay:

  Повторно моја главна препорака би била со две батерии ако некако е можно.
   
  На Bambuca и Ace Lud им се допаѓа ова.
 18. Bambuca

  Bambuca
  On your way to fame

  552
  573
  12 Декември 2015
  Машко
  Електричар
  ова ме бендиса со две батерии само вратничката за батериите некаде беше пишано дека е слаба или не
  $78.99 (Free Shipping) Authentic HCigar VT75D 75W TC VW APV Box Mod (VT75D VW/TC Mod (color), Silver) at m.FastTech.com

  Испратено Од Централна Македонија
   
 19. Gajche-X

  Gajche-X
  Unbeatable

  3,081
  5,380
  22 Август 2014
  @Bambuca

  Секоја ваква вратичка/капаче за батерии е дискутабилна од аспект дали долго ќе трае,
  Е сега, ако ја пазиш(не ја силуваш) и те-како ќе трае, и после долго време нема да покажува значителни симптоми дека е пред кршење и слично.

  За луѓе што не пазат многу-многу, не се препорачливи вакви вратички/капачиња воопшто :)

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  Chicco69, bicikle, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Само да се осигурам. Eleaf IPower 80W треба да полни со 1А. Јас го ставам на полнач од 2А. По секоја логика електрониката треба да си влече макс 1А. Но вчера додека го полнев за некои 2 и пол часа дојде до трепкање на индикаторот односно скоро полна батерија. Не е ваљда дека со трепкање ќе полни уште 3 часа. Да не треба да барам 1А полнач?
   
 21. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  @gokica
  Добар си е полначот и не ти треба друг, модот си влече колку му е потребно, во твојот случај 1А.
  И да му ставеш полнач од 3А, тој ќе си влече 1А.
   
  На Chicco69 и gokica им се допаѓа ова.
 22. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,079
  2,399
  28 Јануари 2017
  Машко
  Јас би играл на сигурно и би го полнел со 1 ампер или на компјутер (0.5 со 0.85 / 2.0 со 3.0 УСБ). На упатството на Ендурите пишува полнење со 1 ампер и шо повеќе ампери то полошо за батерија за долгорочна употреба (било која батерија)
   
  На bicikle и gokica им се допаѓа ова.
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  И јас си мислам дека не игра улога амперажата на полначот ама ме замисли зашто и на интернет мислењата се поделени па си реков да не не' е за верување оваа кинескава електроника многу-многу.
   
 24. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Полнењето со 1А ја ограничува електрониката во ендурата. И друга работа, ретко ќе налета човек на полнач деклариран на 1А и истиот да дава реални 1А, исто како PC кинеки напојувања (пишува 350w а реални дава 180w).
  Затоа за вакви полначи од 1А не се дава 1$ туку ќе се одвојат 4-5 па и повеќе долари за веќе докажан бренд на ваква галантерија.
  Имам пишувано поодамна за ова.
   
  MikickoHC, gokica и на Bambuca им се допаѓа ова.
 25. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Инаку сега пробуваме со Ego One па да видиме. Вика дека е подобро од Ендурата. Ај може ќе го бидне.

  Па да опалам еден DNA75 :)
   
  На Metuzalem и Sharlovski им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...