1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Bambuca

Bambuca
    On your way to fame

552
    573
    12 Декември 2015
    Машко
    Електричар
    ги нема на фт од каде ги купуваш

Испратено Од Централна Македонија

2. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,471
    11,751
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Првите два ми се од порано (нели, не ги трошам многу), а третиот го нарачав по веста дека затвориле. Долго време имаше уште по европски продавници, можеби уште има.

3. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    @Bambuca
    Ги имаше на 3fvape 2 врсти што ги има Метузалем.
    (има и друга што не е ко кај метузалем а може и да е ист само друго паковање)
    Моментално се sold out на 3fvape.

Fiber Freaks 01 White 4 PCS 50mm x 70mm Cotton Blend Wicks

Бусардо ги фалеше Flash Wicks
    Овие ги има на 3fvape

Authentic FLASHWICKS Flash Wicks Pima Cotton for RBA / RDA / RTA

На PinkMule имаш ФајбрФрикс
    Денсити 1 и 2.

Fiber Freaks Cellulose Fibre - Density 1

Fiber Freaks Cellulose Fiber - Pre Cut Wicks - Density 2 - 20 pcs

На е-Бај има еден куп ФајбрФрикс, цена од патос до плафон ;)

Fiber freaks | eBay

Edit:
    За типовиве памук како CottonBacon/Kendo/FiberFreaks итн итн...

VapinFagan го фали CottonCandyCollection како лесен за работа, долготраен, брзо викува и добар вкус вадел.
    (за кајфун мислам дека ќе праи поплава и гргорење било кој од овие памуци, бар јас така мисла и такво искуство сум имал со Cotton Bacon V2 и Kendo Gold)

The Cotton Candy Collection

Sent from my Redmi 4 Prime using Tapatalk

Последна промена: 5 Јуни 2017
  4. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Да се пребројам со батериЈки за Јуни 2017, и оп,
    гледам сум стасал до 30.комада.
    28 х 18650
    2х 26650

Плавите Samsung 25R се од Септември 2015 и сеуште држат топ(на Xtar VC4 ги мери 2200-2300.mAh)
    (Ваљда дека ги ротирам сите батерии и не ги "утепувам" брзински)

Фалбаџија невиден :(

На Колице, sanqure, Metuzalem и уште 6 други им се допаѓа ова.
  5. DennyMK

DennyMK
    On your way to fame

639
    973
    5 Февруари 2009
    Машко
    Јас немав никаков проблем со аеродромот во Скопје/Турците/Америте кога пренесов 3 мода по 3 батерии и 3 резервни батерии (вкупно 12 батерии) со мене во carry on bag, исто и скоро литар течност долу во багажниот простор.
    Напомена: Батерии и уреди кои користат батерии ОБАВЕЗНО со тебе (не долу во багаж)!

На sanqure и Gajche-X им се допаѓа ова.
  6. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    @Metuzalem

И така ја сабајлечки си се дружам со Нектар-чо, пијам чај, влечам, пијам чај, влечам и третиот пат гр-гр-гр :)
    Си викам, изглеа успеав да го поплавам :)
    Гргори сиротиот :)
    Изглеа сум влечел многу алчно сабајлечки :)

И во top-cap-от собрано доста конденз а Бога-ми и течност :)

7. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,471
    11,751
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    ^ И мене ми се собира во капата, ама е многу поцрно. :hay:

-----

Португалец оди на саем во Лондон Бирмингем :hay: :

Последна промена: 6 Јуни 2017
    Chicco69, sanqure, Gajche-X и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. MikickoHC

MikickoHC
    Practice makes perfect

1,800
    1,359
    26 Февруари 2016
    Машко
    Дегустатор на Е-Течности
    @Chicco69
    Не е мое мислењево,ама пар луѓе кажаа дека потекнувал од Африка.
    Колку е точно ни сам незнам. А инаку од ова мали кесиња,поскапи cotton bacon,kendo... Си зимам почесто последно време,ама му ји е дупло подебел од кох ген до и по пуфкаст е, затоа највеке ми е легнат и е 50мм на 60мм

Sent from my C6603 using Tapatalk

9. Колице

Колице
    Gaining Experience

89
    74
    30 ноември 2015
    Машко
    24.05 се шипувани денеска стигнаа а од фт имам од 16-17 шипувано оште нема ништо

Прикачени датотеки:

• IMG_3944.JPG
      IMG_3944.JPG
      Големина:
      2.4 MB
      Прегледи:
      34
    Chicco69, Gajche-X, sanqure и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. sanqure

sanqure
    Intern

23
    14
    16 Мај 2017
    Машко
    Order Date: May 28, 2017 4 парчиња втц5 од нконот
    Стискам палци да стигнат БАР другата недела xD

На Колице му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Колице

Колице
    Gaining Experience

89
    74
    30 ноември 2015
    Машко
    На мене ордед дејт беше 23.05 а шипед беше на 24.05 така да другата недела мислам оти треба да ги имаш :)

На sanqure му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

588
    2,583
    21 Април 2016
    Машко
    Што убаво си се пофаливте со батериите, а јас сеуште не сум нарачал. :silentsry:

За среќа последното пакетче од Fasttech уште крие тајни во себе:
    Ladies and gentlemen, the real star of the show!
    sxk 1.jpg
    Designed in Russia, Made in Germany ... my ass. :hay:
    SXK Kayfun V5 стигна читав, се е на број и многу важно, сите дупки што треба, се избушени.
    sxk 2.jpg
    Комплет расклопен и спремен за бањаре. Металниот тенк и кесето со резервни делови се надевам нема да ми требаат сега за сега.
    sxk3.jpg
    На прв поглед изработката е топ, навоите "клизаат", не сретнав ни една гребаница... но за таа цена и не очекував ништо помалку. Вреди да се нагласи дека нема ни М од машинско масло.

На sanqure, Bambuca, Chaeld10_8 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  13. Bambuca

Bambuca
    On your way to fame

552
    573
    12 Декември 2015
    Машко
    Електричар
    полна корпа од нкон испаѓа 22.80 можно ли е да влезе на царина или ддв и штознам

Испратено Од Централна Македонија

На Колице му/ѝ се допаѓа ова.
  14. krema

krema
    Professor

11,052
    10,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Се е на тепка :D

Bambuca, Колице и на Ace Lud им се допаѓа ова.
  15. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Ич не му се замарај,све е рандом кај нас.
    Пуцни "мушка" нарачка и свиркај :)

Мојата последна пратка беше, тотал 55.60.еуро.

Нарачај дур има :)
    Па дури и да платиш ддв+царина пак испаѓаат поефтини од уМрела.

Metuzalem, Bambuca и на Ace Lud им се допаѓа ова.
  16. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

588
    2,583
    21 Април 2016
    Машко
    @Bambuca вака стојат работите.

До 22 евра си ослободен од се и значајно е тоа што поштарината не влегува во вредноста за царинење.
    До 45 евра плаќаш само царина, а над 45е плаќаш и царина и данок.

Ова се информации што ми ги дале неколку различни службеници кога сум прашувал на царина.

Во пракса, со лесни и мали по габарит пратки воопшто не се замараат. Ако пакетот е тежок и габаритен, може и да го задржат на контрола. Батериите се сепак лесни и мали (бар во тие количини што ние ги нарачуваме).

На крајот се се сведува на тоа што ти одговори @krema.
    Чиста лотарија. :)

Metuzalem, Bambuca и на sanqure им се допаѓа ова.
  17. krema

krema
    Professor

11,052
    10,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Грешка,
    Поштарината секако влегува во оданочување и евентуално царинење.
    Царина ја гледа тоталната сума!
    Ќе го земам примерот од @Gajche-X
    Они ја гледаат цифрата 55,60, а не таа што е 48,10. Така да пак ќе си останеме на тоа да молеме бога кај поголеми суми да ни пројде „така“ паќетчето :)
    Puff:cool:

DennyMK, Ace Lud, Bambuca и на уште 1 им се допаѓа ова.
  18. krema

krema
    Professor

11,052
    10,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не можам да го едитирам постот на мене па ќе пишам овде.

Мислам дека имам напишано и понапред за искуство со молин и инавера. Случајно или намерно, фактурата што ја стават во најлонското кесе кое е залепено однадвор на кутијата е така превиткано да само се гледа сумата на производите што се внатре, додека шипингот и тоталот остануваат на задната страна кај што не се гледа, е сега ако сакат да ја видат тоталната сумо со шипинг ќе мора да раскинат најлончето и да ја извадат фактурата, а тоа би им одземало повеќе време. Замислете само колку стотици или незнам илјадници паќети, писма и какви ли се` нарачки мора да поминат во едно работно време низ нивните раце. (се надевам дека не не читат овде) :D
    Ова го приметив во последните неколку пратки од кај нив, е сега, молин имаат нова продавница за нас а инавера незнам дали ја имаат променето политиката со новите регулативи или си терат по старо.

Metuzalem, M.Marlon и на Колице им се допаѓа ова.
  19. M.Marlon

M.Marlon
    Gaining Experience

171
    286
    12 Мај 2017
    Точно, гледам моиве фактури се превиткани на пола па пак на пола (А4 лист). Ако имаш само 1 продукт, само првата сума на продуктите се гледа, ако имаш повеќе, ни сумата не се гледа, само на првите 3 ставки цените.

Ајде да искористам постов, убави дроперчиња за дозирање од ДМ, ефтини (неможам да ги најдам на сметкава)
    DSC_0122.JPG

Инаку барав амбалажа за мучкање, па ми пукна филм и земав води за бебиња во пластика од 250мл, исто од ДМ.
    Засега ми се ОК за манџи, малку големки... ;)

Едит: Стаклени шишенца со убав затворач имаат, ама пустото некој ги напунил со масло од кантарион и чинат 90 денари комад. Бидејки ми требаат десетина, баталив, скапо...

Едит2: Кога сме кај амбалажата, во Веро Џамбо имаат пластични шишенца преубави „травел пак“ да ги полниш со сапун, парфем или шампон. Разни врсти, големини и релативно ефтини, но пластиката е гарант отровна кинеска, да не се зезне некој да користи. Другар што се разбира ме убеди дека е отров. Инаку позади им пишува PET.

Исто така не чинат ни оние за наливни парфеми 100мл што ќе ти ги дадат во било која наливна парфимерија беспари. Поради истата причина, не се за чување храна, камоли за дишење.

Последна промена: 7 Јуни 2017
    Chicco69, krema, Astraion и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

588
    2,583
    21 Април 2016
    Машко
    @M.Marlon внимателно со пластиката.
    Лесно може да се најдат препораки за тоа која пластика е "здрава", а која не, според стандардните ознаки (бројка во триаголник) најчесто на дното од пластичниот сад/шише.

Со краток search во Google, еве на што налетав од Dr. Mercola:
    sumirano.PNG
    Наивно е да мислиме дека пластичните шишиња со ознаки 2, 4 и 5 се здрави. Во светот на пластиката тоа е тешко остварливо...
    2.PNG

4, 5.PNG
    Еве и линк до комплетниот текст: Getting to Know Your Plastics: What the 7 Numbers Mean

Bottom line: стакло си е стакло. Пред некое време промовирав интересни стаклени шишенца од 100 мл. Незнам како да го линкувам тој пост.
    Утре ќе се обидам да представам друго интересно решение. Сега сум преморен, а морам и некоја фотка да направам. Моево скапано телефонче вади колку толку пристојна фотографија само на дневна светлина и тоа ако има сонце. :)

Edit:
    @krema, @M.Marlon за Молин:
    Молин не само што случајно или не ја превиткуваа фактурата, туку и лажеа: пишуваа (и тоа со големи букви) дека содржината е глицерин или "sample". Пишував за тоа, еве пак фото:
    IMG_20170513_175452.jpg
    Мада јас немав ништо против за нивниот срамен и неморален чин. :cool:

TATA_MATA, sanqure, Metuzalem и на уште 1 им се допаѓа ова.
  21. krema

krema
    Professor

11,052
    10,558
    24 Јуни 2009
    Машко
    Да, глицерин пишуваат од поодамна. :)

22. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,379
    22 Август 2014
    Ако ви требаат стаклени садчиња/флашички /теглички а не ви е неопходна капалка,
    може да користите од стаклените од кашички за бебешка храна 40-тина денара со се бебешка храна нормално :)

или од сокчиња у стакло по кафиЌи што ги има.

Капачињата се дискутабилни, не сум сигурен колку добро дихтуваат и дали би пренеле некаков мирис/вкус од бебешката храна/сок (колку и убаво/квалитетно да се исперат, можно е да има мал трансфер на мирис и вкус ако не се лажам, али не е страшно поготово за тутунски ароми)
    , али вршат работа поготово за зреење, па откако ќе созрее може да се преточи од друга флашичка, unicorn и било која друга форма со капалка.

На крај краева, кај Inawera имате стаклени флашички од 10/20/30/50.мл со капалка.

5 комада 50.мл нарачав пред извесно време, ептен солидни се покажуваат а и не се нешто ВАУ скапи.

BUTELKI I PIPETY - GLASS,BOTTLE,SZKLANE,BUTELKI,INAWERA,E-CIGARETTE,E-PAPIEROS, - UE

Metuzalem, Ace Lud и на M.Marlon им се допаѓа ова.
  23. M.Marlon

M.Marlon
    Gaining Experience

171
    286
    12 Мај 2017
    Целта ми е, а мислам и на сите тука, да бараме, промовираме и буткаме се што ни треба да може да се набави локално. За амбалаживе конкретно се оди во добар правец според луѓево со кои што зборував.
    За стакленцава на пример, сакаме малопродажба, едно две, да си отиде човек (или нарача), да си одбере по мерак, и плати чесно и фер. Во комшии има колку сакаш, еве Србија пример: Plastika za Kucu i Industriju - Prakticno,potrebno,dugotrajno,lako za transport
    Тука за жал, изгледа останува стакленцава за прополис, млеч и медни производи. Кој е од Битола, врти кај Шиме: Амбалажа
    Во Скопје пак има 3 продавници за опрема за медари, во Маџари, позади централен регистар и до Грчка амбасада, изгледа само онаа до Грчка можеби ја има амбалажава (не сум дома не можам да проверам)

Ова на сликава не е решение, туку крпена работа, ама еве чисто да не се арчи постов:
    DSC_0123.JPG
    Веро Џамбо, 10мл со пипета, капаче убаво затвора, демек медицинска е амбалажата (според двајца стручњаци поднапиени у кафана). 49 денари. Има некоја арома внатре кузнае за што (ептен слаба).

На Tom Ford и Metuzalem им се допаѓа ова.
  24. Колице

Колице
    Gaining Experience

89
    74
    30 ноември 2015
    Машко
    Кајфун в5 и Вика фантази :)

Прикачени датотеки:

• IMG_3955.JPG
      IMG_3955.JPG
      Големина:
      1.6 MB
      Прегледи:
      37
    Metuzalem, Chicco69 и на M.Marlon им се допаѓа ова.
  25. M.Marlon

M.Marlon
    Gaining Experience

171
    286
    12 Мај 2017
    Гледам горе лево Uwell Crown, тој ми е следниот за пињау. :)

На OldSchoolPvP и Колице им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...