Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
Статус
Затворена за нови мислења.

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Најчесто не се со најдобар квалитет и чистота тие од аптека. Нема да се отруеш, но ќе смрди.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
764
382
Скопје Аеродром
Најчесто не се со најдобар квалитет и чистота тие од аптека. Нема да се отруеш, но ќе смрди.
Овој глицерин е земен од фабрика за производство на прехрана ваљда е чист иако ми личи дека е апотекарски. Инаку памукот го менувам на 3-4 дена зошто кога ќе го видам црн ми се гади. :)
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.653
14.342
youtu.be
Овој глицерин е земен од фабрика за производство на прехрана ваљда е чист иако ми личи дека е апотекарски.
Која фабрика или поточно од каде ако не е тајна?
Ако е тајна ондах молам за инфо у пп :)
tnx
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Немаш гајле од памукот, глеј грејачот да не ти е ваков. Поздрав @Gajche-X :hay:
 
25 декември 2016
3
4
Здраво, нов сум со форумиве, меѓутоа долго време пушам електронска цигара. Би сакал да ве прашам дали некој може да ми препорача страна преку која би можел да купам течности и ароми (вкусови) и дома сам да си правам комбинации ?
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Здраво, нов сум со форумиве, меѓутоа долго време пушам електронска цигара. Би сакал да ве прашам дали некој може да ми препорача страна преку која би можел да купам течности и ароми (вкусови) и дома сам да си правам комбинации ?

Здраво и добре дојде. За препорака, би било добро да кажеш што опрема користиш сега, за да знаеме за јачина и слично, како и дали влечеш „усно“ или „дробно“... Запознај се и со индексот, ако не го знаеш.
 
25 декември 2016
3
4
Се извинувам за грешката, нов сум на форумов, се надевам нема да се повтори :angel:
Значи користам Јоyetech Ego One 1100 mA батерија, стандарден танк од 1,8 мл. Со 0,5 оми, со дробно влечење :). Во последно време во тенкот внесувам Уникорн Милк 3 мг и Скамел 9мг. Значи рандом ги внесувам бидејќи ми се допаѓа вкусот на двата, и веќе месец дена терам така. Комбинацијата ми се допаѓа и затоа би сакал да почнам сам да ја правам течноста.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не тепаме за грешки, не се плаши, а и не е некоја грешка. :hay:

Вака, можеш да купиш база од овие места, јачина до 6-ка никотин, со сооднос повеќе ВГ, а колку - зависи, тоа не е премногу јака опрема, па би рекол 70/30 посто во корист на ВГ.

Значи, оваа или оваа (можеш и двете, па да видиш; можеби и осумка, само не нарачувај повеќе од 3 шишиња од по 100 мл да не ти заглават на царина) и само сипаш арома, која ќе ја најдеш на истите места, или кај Бугарите, на пример. За дозирање на аромите може да се најде во индексот, општо сите се најчесто околу 2-3 %, само оние од Молин дупло од тоа.

Во БАЗИТЕ од Молин можеш да додадеш и околу максимум 10% дестилирана вода, во тие од Инавера не, веќе имаат. Кипарската база гледај да ја избегнеш ако можеш.
 
Последна промена:
25 декември 2016
3
4
Благодарам на информациите, веќе разгледав, и размислувам некаде 2 јануари да направам нарачки. Само ме интересираше уште за аромите дали прават проблем за нив на царина бидејки вкупно ми требаат 120 мл ?
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.120
5.475
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Благодарам на информациите, веќе разгледав, и размислувам некаде 2 јануари да направам нарачки. Само ме интересираше уште за аромите дали прават проблем за нив на царина бидејки вкупно ми требаат 120 мл ?
Не прават проблем.
Се што е вредност под 22.евра нема да биде царинето. (бар така е по закон, мада има шанси да наплатат 103-108.денари за царинска проверка)

Се што е под 500.грама има шанси да пројде без 103-108.денари царинска проверка.

Евентуално проблем прават за VG/PG/Nicotine од 1 . литар или повеќе.

Има низ темава доста шопинг искуства, кој што од каде колку купил, нарачал, колку го цариниле итн.
Ако имаш време пролистај ;)

Едит:
Лично, никогаш не сум имал проблем со ништо.
Највеќе ароми што сум нарачал се 19.ароми-ecigexpress
18 ароми од по 10.мл
1 арома од 120.мл

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Стигна муницијата за ХЦигарето.

T3CQ6FM.png


p5JkTy3.png


Како и најфраерските омоти за батерии у свет:

UyDVNNJ.png


Една батерија отиде јабана, Аватар 26650, по триста одложувања отиде во Discontinued (се разбира, ми ги вратија парите), а веќе и Емирската пошта ја укинаа. Не сакав да нарачам три вакви за да не го изгубам попустот (при нарачување 3+ парчиња автоматски оди попустот на количина и го поништува секој друг попуст; а поштарината беше скапа за да правам две нарачки). Овие два типа 26650 батерии беа единствените на Фастек колку-толку препорачани од Муч (другите не беа сигурни, демек фалсификати).

Во моментов се ставени на испитување на капацитет на Литокалата, ќе известам, но тоа ќе потрае.

Едит: Ај да напишам информативно, затоа што истражував доста за 26650 батерии. Тие што беа фалени од Муч, а викаат дека се фалсификат на Фастек се овие (демек друг бил фонтот на буквите и растојанието меѓу редовите). Доаѓаа предвид и овие (но демек малку понеквалитетни, а истите со поголем капацитет не се препорачувале затоа што имаат многу battery sag; јес да користам малку вати, но сепак не сакав да ризикувам). И овие можеби, но имаше малку податоци за нив, некои ги фалеа за вејпинг, некои не, можеби поради хемијата. Не сум сигурен. Во секој случај, не сакав да нарачувам 4 парчиња. Значи, кога/ако пак пуштат пошта за батерии на Фастек, јас би нарачувал само некои од спомнативе батерии.
 
Последна промена:

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Zdravo Me interesira koja e dobra elektronika Zamena za 1do2 paketi dnevno cigari Pretezno Rodeo/camel Blue...

Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација

Здраво, не може да се каже директно замена затоа што не е ист начинот на користење и „доживувањето“, но моја препорака за почетници (опрема) би била оваа. Првата варијанта е поедноставна и може да се каже дека повеќе одговара за апсолутни почетници, иако ни втората не е лоша и повеќето луѓе сметаат дека дава подобар вкус. Се разбира, постојат и милион други варијанти и секој може да ти каже друга препорака. Домашните продавници се многу многу поскапи во однос на ова, а и така не знам што би препорачал од нив и, што е поважно, што воопшто имаат на лагер.

Тоа е за опремата, а за течности ќе се цитирам себеси...

За течности, ќе ти речев од аптека, но за оваа опрема веќе не одговараат (тие се со 70% PG и наменети се за постари клиромизери), така што прочитај тука. :) Сметам дека уште ти е рано да правиш, а побарај во индексот, односно во темава „состав на течноста за електронска цигара“ да се запознаеш со основните поими.

Добро разгледај ја темава, односно нејзиниот индекс, би било добро пред да почнеш да се запознаеш со основните поими (да читаш многу), но не е тешко, иако од надвор изгледа којзнае колку комплицирано.

Со среќа!
 
Последна промена:

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
2.052
3.051
Струмица
Zdravo Me interesira koja e dobra elektronika Zamena za 1do2 paketi dnevno cigari Pretezno Rodeo/camel Blue...
Другар, ако сакаш да си заштедиш некоја пара од експериментирање на електрични комбинации и мислиш да ги откажеш нацело аналогните, јас уште од почеток би ти препорачал да си се фатиш за едно iStick Pico, еден клон на Kayfun 5 (SXK) и една до две батерии, да кажеме Samsung 30Q.

Зошто ти ја препорачувам оваа комбинација:
Истата им ја предложив на двајца другари, едниот пушеше по две Давидоф а другиот две Малборо црвени 100's на ден. Оној што пушеше Давидоф од Август негде до сега ги откажа аналогните и ми рече дека до крајот на Јануари планира да ги откаже и електричните. Другиот (Малборо) ги вејпа електричниве веќе два-три месеца негде и ги намали аналогните на 5 на ден мислам беше, ама па затоа течност троши ко ненормален. :)

Затоа мислам дека овој сетап е најдобриот за парите (околу 60 евра комплет), а ќе уживаш во добар флејвор.

1. Ќе треба само да научиш како да местиш намотки (coils), ќе си купиш готови намотани од fasttech и ќе имаш за цела година ако ги менуваш секој месец. (со чистење/миење на истите)
2. Ќе се научиш како да менуваш памук на секои 3-4-5 дена, не е научна фантастика и брзо се учи.

Ако мислиш дека овој сетап ќе ти помогне и на тебе, контактирај ме во инбокс да ти пратам инфо за се' што спомнав погоре.
Метузалем ти го сподели индексот, ако ти се чита имаш многу инфо таму.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Е па бирај, мојот предлог е поедноставен за почетници, а на @Astraion е апсолутно подобар, но има уште повеќе учење и поголема инвестиција.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
2.052
3.051
Струмица
Шо бидна со Арктичката лисица? Ја проба некој на Пикото или Руло досега или ќе треба јас да се праам експериментален глушец на форумов? :)
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Абе брат, што попрво...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.582
Мислења
965.341
Членови
34.950
Огласи
2.657
Најнов член
PetarTTT
На врв Дно