1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Електронски цигари

Дискусија во форумот 'Електронски цигари' започната од ARMac, 12 Јуни 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Најчесто не се со најдобар квалитет и чистота тие од аптека. Нема да се отруеш, но ќе смрди.

На DennyMK и Chiller им се допаѓа ова.
  2. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

474
    176
    8 Март 2012
    Машко
    Овој глицерин е земен од фабрика за производство на прехрана ваљда е чист иако ми личи дека е апотекарски. Инаку памукот го менувам на 3-4 дена зошто кога ќе го видам црн ми се гади. :)

На krema и cacko1 им се допаѓа ова.
  3. krema

krema
    Professor

10,676
    10,251
    24 Јуни 2009
    Машко
    Која фабрика или поточно од каде ако не е тајна?
    Ако е тајна ондах молам за инфо у пп :)
    tnx

4. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Немаш гајле од памукот, глеј грејачот да не ти е ваков. Поздрав @Gajche-X :hay:

На DennyMK, Ace Lud, Gajche-X и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

474
    176
    8 Март 2012
    Машко
    VIVA

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  6. krema

krema
    Professor

10,676
    10,251
    24 Јуни 2009
    Машко
    Сокови?
    Гевгелија ако не се лажам!

7. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

474
    176
    8 Март 2012
    Машко
    Сокови - Скопје

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Jasmin Drpljanin

Jasmin Drpljanin
    Intern

3
    4
    25 Декември 2016
    Машко
    Здраво, нов сум со форумиве, меѓутоа долго време пушам електронска цигара. Би сакал да ве прашам дали некој може да ми препорача страна преку која би можел да купам течности и ароми (вкусови) и дома сам да си правам комбинации ?

На krema и Metuzalem им се допаѓа ова.
  9. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Здраво и добре дојде. За препорака, би било добро да кажеш што опрема користиш сега, за да знаеме за јачина и слично, како и дали влечеш „усно“ или „дробно“... Запознај се и со индексот, ако не го знаеш.

На Jasmin Drpljanin му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jasmin Drpljanin

Jasmin Drpljanin
    Intern

3
    4
    25 Декември 2016
    Машко
    Се извинувам за грешката, нов сум на форумов, се надевам нема да се повтори :angel:
    Значи користам Јоyetech Ego One 1100 mA батерија, стандарден танк од 1,8 мл. Со 0,5 оми, со дробно влечење :). Во последно време во тенкот внесувам Уникорн Милк 3 мг и Скамел 9мг. Значи рандом ги внесувам бидејќи ми се допаѓа вкусот на двата, и веќе месец дена терам така. Комбинацијата ми се допаѓа и затоа би сакал да почнам сам да ја правам течноста.

На Mihajlo Micho му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Не тепаме за грешки, не се плаши, а и не е некоја грешка. :hay:

Вака, можеш да купиш база од овие места, јачина до 6-ка никотин, со сооднос повеќе ВГ, а колку - зависи, тоа не е премногу јака опрема, па би рекол 70/30 посто во корист на ВГ.

Значи, оваа или оваа (можеш и двете, па да видиш; можеби и осумка, само не нарачувај повеќе од 3 шишиња од по 100 мл да не ти заглават на царина) и само сипаш арома, која ќе ја најдеш на истите места, или кај Бугарите, на пример. За дозирање на аромите може да се најде во индексот, општо сите се најчесто околу 2-3 %, само оние од Молин дупло од тоа.

Во БАЗИТЕ од Молин можеш да додадеш и околу максимум 10% дестилирана вода, во тие од Инавера не, веќе имаат. Кипарската база гледај да ја избегнеш ако можеш.

Последна промена: 29 Декември 2016
    На kosata и Gajche-X им се допаѓа ова.
  12. Jasmin Drpljanin

Jasmin Drpljanin
    Intern

3
    4
    25 Декември 2016
    Машко
    Благодарам на информациите, веќе разгледав, и размислувам некаде 2 јануари да направам нарачки. Само ме интересираше уште за аромите дали прават проблем за нив на царина бидејки вкупно ми требаат 120 мл ?

На Tinot му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Gajche-X

Gajche-X
    Unbeatable

3,081
    5,380
    22 Август 2014
    Не прават проблем.
    Се што е вредност под 22.евра нема да биде царинето. (бар така е по закон, мада има шанси да наплатат 103-108.денари за царинска проверка)

Се што е под 500.грама има шанси да пројде без 103-108.денари царинска проверка.

Евентуално проблем прават за VG/PG/Nicotine од 1 . литар или повеќе.

Има низ темава доста шопинг искуства, кој што од каде колку купил, нарачал, колку го цариниле итн.
    Ако имаш време пролистај ;)

Едит:
    Лично, никогаш не сум имал проблем со ништо.
    Највеќе ароми што сум нарачал се 19.ароми-ecigexpress
    18 ароми од по 10.мл
    1 арома од 120.мл

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Metuzalem, kosata, Tinot и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. krema

krema
    Professor

10,676
    10,251
    24 Јуни 2009
    Машко
  15. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Стигна муницијата за ХЦигарето.

Како и најфраерските омоти за батерии у свет:

Една батерија отиде јабана, Аватар 26650, по триста одложувања отиде во Discontinued (се разбира, ми ги вратија парите), а веќе и Емирската пошта ја укинаа. Не сакав да нарачам три вакви за да не го изгубам попустот (при нарачување 3+ парчиња автоматски оди попустот на количина и го поништува секој друг попуст; а поштарината беше скапа за да правам две нарачки). Овие два типа 26650 батерии беа единствените на Фастек колку-толку препорачани од Муч (другите не беа сигурни, демек фалсификати).

Во моментов се ставени на испитување на капацитет на Литокалата, ќе известам, но тоа ќе потрае.

Едит: Ај да напишам информативно, затоа што истражував доста за 26650 батерии. Тие што беа фалени од Муч, а викаат дека се фалсификат на Фастек се овие (демек друг бил фонтот на буквите и растојанието меѓу редовите). Доаѓаа предвид и овие (но демек малку понеквалитетни, а истите со поголем капацитет не се препорачувале затоа што имаат многу battery sag; јес да користам малку вати, но сепак не сакав да ризикувам). И овие можеби, но имаше малку податоци за нив, некои ги фалеа за вејпинг, некои не, можеби поради хемијата. Не сум сигурен. Во секој случај, не сакав да нарачувам 4 парчиња. Значи, кога/ако пак пуштат пошта за батерии на Фастек, јас би нарачувал само некои од спомнативе батерии.

На Gajche-X и krema им се допаѓа ова.
  16. krema

krema
    Professor

10,676
    10,251
    24 Јуни 2009
    Машко
    Предновогоишно вооружување:)

Ace Lud, cacko1, kjosmofon и на уште 1 им се допаѓа ова.
  17. zelenko

zelenko
    Gaining Experience

194
    167
    3 Април 2009
    Работи некој купон на ФТ ?

18. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    На претходната страница... Би требало да е од 1 јануари во 07:00 до истото време на 2 јануари, но последните два купони ги пуштија порано, па пробувајте. Купонот е YEAR2017.

На zelenko му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

915
    732
    29 Март 2011
    Zdravo Me interesira koja e dobra elektronika Zamena za 1do2 paketi dnevno cigari Pretezno Rodeo/camel Blue...

Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација

20. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Здраво, не може да се каже директно замена затоа што не е ист начинот на користење и „доживувањето“, но моја препорака за почетници (опрема) би била оваа. Првата варијанта е поедноставна и може да се каже дека повеќе одговара за апсолутни почетници, иако ни втората не е лоша и повеќето луѓе сметаат дека дава подобар вкус. Се разбира, постојат и милион други варијанти и секој може да ти каже друга препорака. Домашните продавници се многу многу поскапи во однос на ова, а и така не знам што би препорачал од нив и, што е поважно, што воопшто имаат на лагер.

Тоа е за опремата, а за течности ќе се цитирам себеси...

Добро разгледај ја темава, односно нејзиниот индекс, би било добро пред да почнеш да се запознаеш со основните поими (да читаш многу), но не е тешко, иако од надвор изгледа којзнае колку комплицирано.

Со среќа!

На Gajche-X му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,702
    2,582
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Другар, ако сакаш да си заштедиш некоја пара од експериментирање на електрични комбинации и мислиш да ги откажеш нацело аналогните, јас уште од почеток би ти препорачал да си се фатиш за едно iStick Pico, еден клон на Kayfun 5 (SXK) и една до две батерии, да кажеме Samsung 30Q.

Зошто ти ја препорачувам оваа комбинација:
    Истата им ја предложив на двајца другари, едниот пушеше по две Давидоф а другиот две Малборо црвени 100's на ден. Оној што пушеше Давидоф од Август негде до сега ги откажа аналогните и ми рече дека до крајот на Јануари планира да ги откаже и електричните. Другиот (Малборо) ги вејпа електричниве веќе два-три месеца негде и ги намали аналогните на 5 на ден мислам беше, ама па затоа течност троши ко ненормален. :)

Затоа мислам дека овој сетап е најдобриот за парите (околу 60 евра комплет), а ќе уживаш во добар флејвор.

1. Ќе треба само да научиш како да местиш намотки (coils), ќе си купиш готови намотани од fasttech и ќе имаш за цела година ако ги менуваш секој месец. (со чистење/миење на истите)
    2. Ќе се научиш како да менуваш памук на секои 3-4-5 дена, не е научна фантастика и брзо се учи.

Ако мислиш дека овој сетап ќе ти помогне и на тебе, контактирај ме во инбокс да ти пратам инфо за се' што спомнав погоре.
    Метузалем ти го сподели индексот, ако ти се чита имаш многу инфо таму.

Tom Ford, Metuzalem и на Gajche-X им се допаѓа ова.
  22. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

915
    732
    29 Март 2011
    Planiram da zamena so elektronska I da namalam so potrosuvackata I oti ke gi poskapvat Sega

Испратено од Lenovo A2020a40 преку IT.mk форум апликација

23. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Е па бирај, мојот предлог е поедноставен за почетници, а на @Astraion е апсолутно подобар, но има уште повеќе учење и поголема инвестиција.

На Astraion му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,702
    2,582
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Шо бидна со Арктичката лисица? Ја проба некој на Пикото или Руло досега или ќе треба јас да се праам експериментален глушец на форумов? :)

25. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,460
    11,727
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Абе брат, што попрво...

На TATA_MATA и Astraion им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...