• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

"Crypto Wash Trading" - 70% од прометот на топ 29-те крипто берзи е измамнички

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,595
3,777
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не важи веќе ова, не си аптудејт. .)
Дај да видам?


Си важи, ова е закон, не е кому како ќе му текне.

Иначе, до денес, обештетени се 89% од депонентите на еуростандард...
Мислењето е автоматски споено:

секако дека имаш можност да си го осигураш криптото доколку си го ставил како депозит за одредена камата!! ако не ти е ставено под камата, посигурно е од денарот/еврото во било која банка во мкд па и во светот !
Која осигурителна компанија го нуди тоа?

сигурно дека ќе извадиш побрзо и поедноставно од сумљивото него од СТБ (битолска, скопска небитно)
:))) јас си ги повлеков биткојните од бинанс на приватен новчаник и ми лапнаа 15% не тресете глупости. Многу добро знаете кој е поликвиден. Или треба да ви испраќам линкови со што е и кај се наоѓа тетер во моментов :)

Пред да дискутирате за крипто читнете што е блокчаин и кои се неговите можности и престанете да го гледате криптото од призма на маркет капитализација.
Блокчејн не е толку револуционерно колку што го правите. Иаме читнато, не се секирај, и повеќе од читнато.
Неговите можности се тие - решавање на проблемот со византиските генерали и ништо повеќе. За многу работи кои мислат дека блокчејн ќе ги направи подобри веќе има поефикасни, побрзи и поелегантни решенија.
 
Последна промена:

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,861
1,971
Денес научив нешто.

Анархија = Утопија

За жал немате поим од поимите што ги користите. Па уште и се исмевате со тие што ви укажуваат на незнаењето.
Ова е само еден мал дел.
Доказ коллу школството е пропаднато и џабе се плаќаат даноци ;)

А ова би требало да е ит форум, ѓесто на кремот на интелигенцијата. Интелигенција има, ама џабе е кога нема добиено имформации што треба да ги процесира и функционира на лажни премиси.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,595
3,777
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
А ова би требало да е ит форум, ѓесто на кремот на интелигенцијата. Интелигенција има, ама џабе е кога нема добиено имформации што треба да ги процесира и функционира на лажни премиси.
1637650139109.png
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,335
4,107
 • 90% од trading volume е fake
 • знаете некој да има извадено 1 милион евра од менувачница без да го јаде со милион проверки?
 • менувачниците земаат ќар од 0.1 до 1% по trade transaction, според денешниот trade volume, менувачниците "имаат" дневен ќар од 236 милиони долари (ако земеме просек 0.2 % fee), или месечно 7.5 милијарди долари.
 • менувачниците ја контролираат цената на криптото ( и Илон Маск)
 • криптото е понзи со циклуси
 • USDT circulation volume е fake

*Disclaimer: Не поседувам ефективни крипто валути, да имав крипто можеби ќе имав поинакво мислење.
Одличен дисклејмер. За тоа и се дискусиите.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,055
9,912
Скопје
Пред да дискутирате за крипто читнете што е блокчаин и кои се неговите можности и престанете да го гледате криптото од призма на маркет капитализација.
Ах ти начитаниот. Еве пошо го разбираш, ги разбираш неговите можности, најпопуларен стана пред 12 години, кажи ми во овие 12 години што корисно произлезе од неговите можности?
1637656397965.png
Кој ти е овој кинески ракопис... :D
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,595
3,777
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ах ти начитаниот. Еве пошо го разбираш, ги разбираш неговите можности, најпопуларен стана пред 12 години, кажи ми во овие 12 години што корисно произлезе од неговите можности?

Погледнете го атачментот 106536
Кој ти е овој кинески ракопис... :D
Вежбам со лева
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
379
137
Дај да видам?


Си важи, ова е закон, не е кому како ќе му текне.

Иначе, до денес, обештетени се 89% од депонентите на еуростандард...
Мислењето е автоматски споено:


Која осигурителна компанија го нуди тоа?


:))) јас си ги повлеков биткојните од бинанс на приватен новчаник и ми лапнаа 15% не тресете глупости. Многу добро знаете кој е поликвиден. Или треба да ви испраќам линкови со што е и кај се наоѓа тетер во моментов :)


Блокчејн не е толку револуционерно колку што го правите. Иаме читнато, не се секирај, и повеќе од читнато.
Неговите можности се тие - решавање на проблемот со византиските генерали и ништо повеќе. За многу работи кои мислат дека блокчејн ќе ги направи подобри веќе има поефикасни, побрзи и поелегантни решенија.
nexus mutual, cover protocol нудат осигурување на заложено крипто а има и други.

За парите искрено не ми се збори овие две години барав кредит од стб помачно нешто не сум имал во животот. За малце немаше да го купам станот. За кредит од 10к евра го ставам станот под хипотека и три месеци неможе да ми одобрат дека продавач на станот од Аустралија еден куп документи чекања амбасади нотари преводи.... за на крај да се позајмам 10500евра да ги ставам депозит за да земам кредит 10к евра со 2% камата. Пред некој ден земав кредит 10к $ од ААВЕ одобрено за 30секунди. А за подигање кеш од крипто во паричиња дали денари, долари или евра во чаршија се завршува за 10тина минути ако нема гужва на каса. Лимит нема додека да подигнеш 3-4к евра во стб банка треба да најавиш, па вторник, петок може да треба во главна банка во гтц да идеш.
Има многу интересни проекти во криптото не дека е сјајно ама далеку од лошо и те како има иднина. Има многу скам проекти ама 1% се ултра квалитетни и со добар план :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,491
1,629
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да ги подигнеме теориите на заговор на ново ниво - што ако тој crypto wash trading и тие скам проекти се организирани од ЦИА и други безбедносни служби? :)
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
460
382
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
1.„Во што се вреднуваат криптовалутите? Вредност е релативна работа„
2.„Стан во Скопје чинеше 1000, сега е 1300€ квадрат. Но во Етх/бтц цената е падната.„
Твоите објаснувања = хаос.
Ние велиме дека банките нудат обесштетување - барем ќе знаеш на која врата да тропнеш и мора некој да е законски одговорен за твоите евентуално загубени средства - со крипто валутите каде ќе се жалиш - на која врата да тропнеш ? Каде има такво „застапништво„
Крипто валута значи што е ? Си отварате „банка„ - воведувате сопствена валута и таа расте ? Сите вложуваме и на крај сите заработуваме ? А „catch„ било тоа што немало провизии на трансакции како банките. И немора да принташ пари да трошиш хартија - се штеди на ресурси... Е кај ви текна бе ?
Еве и да „тропам„ и не сум доволно запознаен - и да е добра идејата (макар моментално недоволно развиена) , во идеален случај како би фукционирало криптото ? Биткоин колку блиску е до тоа денес ?
Еве јас ке ти кажам дека постојат компании кои нудат обесштетување на криптото што го поседуваш. Да речеме дека си трејдер и тргуваш нон стоп на Бајнанс и доаѓа денот кога Бајнанс го хакираат и криптото ти заминува во рацете на хакерите. Тогаш идеш во компанијата кај што си го осигурал твоето крипто и фино лепо ќе ти се врати до последно. Процедурата трае 1 месец. (Ова моментално е достапно за некои си 10 берзи и околу 3-4 крипто банки)

Има и крипто банки што нудат да си плаќаш додатно на 6 месеци или година за да ти биде покриено/заштитено твоето крипто од било какви напади и вратено во целост.

Исто имаш и дел во тие "инвестициски фондови" каде што можеш да си купиш некоја од понудените крипто валути и имаш повеќе начини да го осигураш твоето крипто преку нив со некоја си годишна претплата.

А доколку го чуваш криптото на некој си online wallet тогаш немаш никакво покритие. Ти си фактички одговорниот, и затоа треба да бидеш претпазлив да не кликаш на секој линк да ја бараш Јелена Карлеуша гола
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,132
1,019
Скопје
Еве јас ке ти кажам дека постојат компании кои нудат обесштетување на криптото што го поседуваш. Да речеме дека си трејдер и тргуваш нон стоп на Бајнанс и доаѓа денот кога Бајнанс го хакираат и криптото ти заминува во рацете на хакерите. Тогаш идеш во компанијата кај што си го осигурал твоето крипто и фино лепо ќе ти се врати до последно. Процедурата трае 1 месец. (Ова моментално е достапно за некои си 10 берзи и околу 3-4 крипто банки)

Има и крипто банки што нудат да си плаќаш додатно на 6 месеци или година за да ти биде покриено/заштитено твоето крипто од било какви напади и вратено во целост.

Исто имаш и дел во тие "инвестициски фондови" каде што можеш да си купиш некоја од понудените крипто валути и имаш повеќе начини да го осигураш твоето крипто преку нив со некоја си годишна претплата.

А доколку го чуваш криптото на некој си online wallet тогаш немаш никакво покритие. Ти си фактички одговорниот, и затоа треба да бидеш претпазлив да не кликаш на секој линк да ја бараш Јелена Карлеуша гола
Абе види - дипфејк е светска работа -има многу поубави од Јелена К.:p - ама ај наведи еден случај на поединец кој што си ги вратил крипто-валутите од таква компанија ? Не дека нема такви компании на кои може да им веруваш - само тоа се 1% како што наведе членот @skopje_mkd .
Мислењето е автоматски споено:

nexus mutual, cover protocol нудат осигурување на заложено крипто а има и други.

За парите искрено не ми се збори овие две години барав кредит од стб помачно нешто не сум имал во животот. За малце немаше да го купам станот. За кредит од 10к евра го ставам станот под хипотека и три месеци неможе да ми одобрат дека продавач на станот од Аустралија еден куп документи чекања амбасади нотари преводи.... за на крај да се позајмам 10500евра да ги ставам депозит за да земам кредит 10к евра со 2% камата. Пред некој ден земав кредит 10к $ од ААВЕ одобрено за 30секунди. А за подигање кеш од крипто во паричиња дали денари, долари или евра во чаршија се завршува за 10тина минути ако нема гужва на каса. Лимит нема додека да подигнеш 3-4к евра во стб банка треба да најавиш, па вторник, петок може да треба во главна банка во гтц да идеш.
Има многу интересни проекти во криптото не дека е сјајно ама далеку од лошо и те како има иднина. Има многу скам проекти ама 1% се ултра квалитетни и со добар план :)
BTW колку провизија ти зедоа за вадење на кеш од крипто у чаршија ?
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
460
382
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Абе види - дипфејк е светска работа -има многу поубави од Јелена К.:p - ама ај наведи еден случај на поединец кој што си ги вратил крипто-валутите од таква компанија ? Не дека нема такви компании на кои може да им веруваш - само тоа се 1% како што наведе членот @skopje_mkd .
Мислењето е автоматски споено:


BTW колку провизија ти зедоа за вадење на кеш од крипто у чаршија ?

И сеа како да ти објасни човек. Гледам дека имаш однапред свој став што неможе ни свети Петар да ти го смени. Па сеа нели викаше дека нема такви, ете има такви, ти ги набројав кои се. А за тоа дали ќе ги вратат сигурно дека ке ги вратат, еве на пример мене ми вратија, имаше хак и ми беа вратени до цент. Иначе сите што се моментално на маркетот сите се леџит. Толку од мене
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,460
13,567
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Многу помалце отколку да извадеш кеш од банкомат од банка или од шалтер :)
Ако вадиш од банкомат на твојата банка нема провизија, незнам како овие имаат помалку од ич провизија, да не ти даваат плус и ваучер за ќебапи во дестан?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,427
4,844
Ethermine
www.facebook.com
Ако вадиш од банкомат на твојата банка нема провизија, незнам како овие имаат помалку од ич провизија, да не ти даваат плус и ваучер за ќебапи во дестан
Ај кажи провизијата колкава е за приходи од странство.
Овие девелопериве што земаат плати од банкомат и ги плаќа пејпел колку е тотал провизија сосе кеширање без ддв.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,132
1,019
Скопје
И сеа како да ти објасни човек. Гледам дека имаш однапред свој став што неможе ни свети Петар да ти го смени. Па сеа нели викаше дека нема такви, ете има такви, ти ги набројав кои се. А за тоа дали ќе ги вратат сигурно дека ке ги вратат, еве на пример мене ми вратија, имаше хак и ми беа вратени до цент. Иначе сите што се моментално на маркетот сите се леџит. Толку од мене
Друже не е до тоа јас да го променам мислењето - само несигурна работа брате.. Хакирале ова она - скамови -незнаешна кого да веруваш - па јас да вложам таму и утре да нема моите што да јадат ?
Јака ви душа на вас копачите и вложувачи во крипто - како ли спиете навечер ?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,460
13,567
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ај кажи провизијата колкава е за приходи од странство.
Овие девелопериве што земаат плати од банкомат и ги плаќа пејпел колку е тотал провизија сосе кеширање без ддв.

Па муабетот беше вадење пари од банкомат, али пошто не ти искочи математиката па ај сега провизија за прилив, што нема никаква врска со подигање пари од банкомат, али фак ит.

Еве ти тарифник за прилив на средства од една наша банка само како за пример

Ајде сега ти дај ми некоја бројка, не само да вртиш празни муабети.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,491
1,629
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ај кажи провизијата колкава е за приходи од странство.
Овие девелопериве што земаат плати од банкомат и ги плаќа пејпел колку е тотал провизија сосе кеширање без ддв.
Не е фиксна зависи од банките и од каде стигаат парите. Пред две недели на пример ме ошурија за 480 евра платив 34 евра провизија (пред да платам данок 10% се разбира). :)
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
460
382
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Друже не е до тоа јас да го променам мислењето - само несигурна работа брате.. Хакирале ова она - скамови -незнаешна кого да веруваш - па јас да вложам таму и утре да нема моите што да јадат ?
Јака ви душа на вас копачите и вложувачи во крипто - како ли спиете навечер ?

Како секој секташ-крипташ. Со пиштол под перница
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,427
4,844
Ethermine
www.facebook.com
Па муабетот беше вадење пари од банкомат, али пошто не ти искочи математиката па ај сега провизија за прилив, што нема никаква врска со подигање пари од банкомат, али фак ит.

Еве ти тарифник за прилив на средства од една наша банка само како за пример

Ајде сега ти дај ми некоја бројка, не само да вртиш празни муабети.
Стварно неам време да отворам сајтови и да се замараме јас и ти . Имам странска картица и сум ЕУ државјанин и вадам пари во денари од странска картица на банкомат и знам самиот колку ме кине банкоматот и колку ме кине за размена на евро во денари. За да извадам 500е од картица мене ме кошта се на се 6-7% провизијата сосе сооднос евро - денар.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,213
5,867
Стварно неам време да отворам сајтови и да се замараме јас и ти . Имам странска картица и сум ЕУ државјанин и вадам пари во денари од странска картица на банкомат и знам самиот колку ме кине банкоматот и колку ме кине за размена на евро во денари. За да извадам 500е од картица мене ме кошта се на се 6-7% провизијата сосе сооднос евро - денар.

Ова фенси начин да кажеш дека имаш бугарски пасош "ЕУ ДРЖАВЈАНИН“. Инаку целиот муабет е глуп, ти вадиш од крипто во кеш за да ПЛАТИШ, кога би имал картица не би ги вадел тие пари него ќе платиш директно, какви црни провизии и конверзии.
На крај истиот муабет е, ако имаш евра и таа валута е прифатена на ниво на државата во која си, ќе немаш трошоци за конверзија (не е провизија тоа).

Искрено гледајќи ги пропонентните и муабетите од двете страни (про и против крипто), мислам дека е јасно која страна нема баш познавање и збори на памет, нели? Барем мене ми е јасно.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,427
4,844
Ethermine
www.facebook.com
Ова фенси начин да кажеш дека имаш бугарски пасош "ЕУ ДРЖАВЈАНИН“
Банка друже БАНКА - провизии еден куп. Давачки и даноци еден куп , процедури за потекло на парите еден куп !
КРИПТО - наоѓаш лице што сака да купе 0% провизија и за мене и за него.
КРИПТО МЕНУВАЧНИЦА - идеш кешираш со одреден процент и не те замараат за тоа од кај ти се , ниту за потеклото нивно. Си гледаат нивни интерес.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,213
5,867
Банка друже БАНКА - провизии еден куп. Давачки и даноци еден куп , процедури за потекло на парите еден куп !
КРИПТО - наоѓаш лице што сака да купе 0% провизија и за мене и за него.
КРИПТО МЕНУВАЧНИЦА - идеш кешираш со одреден процент и не те замараат за тоа од кај ти се , ниту за потеклото нивно. Си гледаат нивни интерес.

Да де, стигнавме веќе до крипто менувачница, следно ќе биде крипто банка, па крипто заеми и знаеш што Пане? Истиот наратив се враќа 360 степени, само филозофиите што ги продавате не одат подалеку од „задутре“.
Како се фаќаш за некои работи - еве потеклото на пари било непотребна процедура според тебе...си ја вртиш приказната како ти одговара.

Јас ви реков на вас хазардерите, развијте економски систем со криптото кој ќе биде реален и изводлив, па после правете муабет на темава и објаснувајтеа го истиот.
Вака буквално одиме од шупљо во празно.
 

Dead Brain

Gaining Experience
19 февруари 2018
72
75
Не е фиксна зависи од банките и од каде стигаат парите. Пред две недели на пример ме ошурија за 480 евра платив 34 евра провизија (пред да платам данок 10% се разбира). :)
За да не ти земе банката провизија треба да ги орочиш парите на месец дена барем така ме советуваа во банка бидејќи на големи приливи провизијата е ненормална.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,153
Мислења
879,059
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно