• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

"Crypto Wash Trading" - 70% од прометот на топ 29-те крипто берзи е измамнички

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,425
13,497
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И сега ти ми објаснуваш дека пирамидата контролирана од 1 е подобра од систем кој не го контролира никој.
Да!

Според тебе што е подобро, еден закон да важи на цела територија на државата, или секој граѓанин сам да си одлучува што е праведно и како треба да се казни некој за кој тој смета дека направил нешто? Не беше ова дефиниција за анархија?

Еве попросто, дали сметаш дека на раскрсница меѓу два булевари треба да има семафори со однапред дефинирано која боја што ќе означува или сметаш дека само треба да се вкрстат два булевари па на лице место ќе се снаоѓаат луѓето кој кога ќе помине и дали ќе помине.
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,558
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Уште поголем проблем е што едвај може да се повлечат пари од странски работи, со триста фактури или проблеми (кај што може воопшто), а на повеќето места не ни постоиме како ставка за да можеш воопшто да соработуваш. Со други зборови географска дискриминација од најголеми размери. Согласно тоа и пасошите што се вадат од други држави се примарно со таа намена.
Јас работам за странство преку 8 години другар, не сум имал ваков проблем... Ако сакаш ќе ти пишам како се прави тоа, си има интернационални банкарски трансфери...
Мислењето е автоматски споено:

И сега ти ми објаснуваш дека пирамидата контролирана од 1 е подобра од систем кој не го контролира никој. Подобро е да чувам денари/долари/евра чија вредност паѓа веќе со 20% годишно, наместо да чувам етх бтц ... Чија вредност е стабилна/растечка.

20% годишно? Јанглаш си за едно ниво магнитуда :)

Чија вредност е стабилна

giphy.gif


Да кажеш дека вредноста на криптото е стабилна, треба да си скрос избацен од склопка со реалноста...
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5,674
6,426
Мелмак
Да!

Според тебе што е подобро, еден закон да важи на цела територија на државата, или секој граѓанин сам да си одлучува што е праведно и како треба да се казни некој за кој тој смета дека направил нешто? Не беше ова дефиниција за анархија?

Еве попросто, дали сметаш дека на раскрсница меѓу два булевари треба да има семафори со однапред дефинирано која боја што ќе означува или сметаш дека само треба да се вкрстат два булевари па на лице место ќе се снаоѓаат луѓето кој кога ќе помине и дали ќе помине.

Cherry picking на аргументи се вика тоа. Си бираат аргументи кои им одговараат а другите ги игнорираат.

Според наративот себично и баш ко шо кажа систем на анархија сакаат.

Најдобар аргумент беше од ова шо читам тој на @Nikola100 - кој ќе работи на крај ако сите само инвестираат во крипто? И секако прашањата на @TylerMkD се можда најклучни - како ќе функционира ете тој систем.

Да кажеме се елиминираат банките и било кое централизирано тело кое диктира на било кој начин врз трансакции и валути - тогаш како ќе изгледа таа иднина?

- Какви failsafe-ови ќе има за тоа да не пропадне некоја валута еве ко шо пропадна оваа сквид мислам се викаше?

- Како ќе се одржи стабилноста на валутата кога веќе нема да има флуктуации од типот на хајпови, бидејќи сите ќе ги имаат сите пари веќе вложено во тие валути нема да може да расте вредноста заради нови инвестиции во истата туку напротив само ќе паѓа?

- Милион други прашања за кои јас сигурно не сум компетентен ни да ми текнат - ама во основа ете како ќе изгледа таков систем каде место различни фиат валути имаме различни крипто валути?

- Дали тоа што ете нема да има регулации никакви значи дека ќе еволуираме во општество без влади и без држави? Како тоа ќе изгледа?

Стварно не знам - не велам дека нема некоја варијанта шо валјда би била добра ама мислам дека целиве муабети се засновани на избрзани реплики и дека скоро ништо од ова не е промислено и осмислено.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,480
1,923
Тоа што мене ме нервира секоја поддршка на банкарски систем и напад на крипто, треба да реагирам ко тебе?
Посебно што тие напади доаѓаат од луѓе што не го разбираат концептот на пари и како тој концепт е киднапиран од банки.

Значи на скоро сите цивилизации во определен стадиум им текнало дека стоковата размена не е толку добра и дека би било добро да може да се размениш за нешто што ќе има стабилна вредност. Некаде тоа биле камчиња некаде златници некаде школки.. но имале стабилна вредност. Кога се јавувало недостаток на средства некои им текнало да ги обезбреднуваат парите со тоа што златниците ги правеле полесни или мешале други метали за да добијат бројка на парички но воедно вредноста им се губела. Денес познато како инфлација.
Во меѓувреме се појавија банки и кажаа, ние ќе ги даваме и правиме паричките.
Па ради практичност наместо да шеташ со златници, ги оставаш во банка, а банката ти дава потврда дека ти имаш златник во банка.
Добиваш note, од bank. Banknote.
И тоа е ок. Хартивчето беше доказ и со тоа хартивче може да одиш во банка и да повлечеш златници колку што пишува. Арно ама... Веќе тоа не важи. Банката си става во оптек пари без покритие туку од потреба. Тие пари губат на вредност со секоја нова испечатена хартиичка без покритие. Инфлација 2.0
И сега ти ми објаснуваш дека пирамидата контролирана од 1 е подобра од систем кој не го контролира никој. Подобро е да чувам денари/долари/евра чија вредност паѓа веќе со 20% годишно, наместо да чувам етх бтц ... Чија вредност е стабилна/растечка.

И уште билмезијум...
Оди научи нешто.
Во која валута се вреднуваат криптовалутите?
Мене добро ми е познато што во Америка последниве две декади почнаа да се печатат пари без да се покријат со резерви на злато. \
Многу одамна не се покрива ниедна банка во злато.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
971
3,357
Прага
@JasSum друже ти си чист пример што не е во ред со крипто светот и луѓето што мислат дека прават нешто добро за иднината. Многу вешто ги избегнуваш прашањата бидејќи знаеш дека немаш одговор на нив, па полесно е fuck the system став да имаш. Само немој да ги замените банките жити све, немој по вакцината.

Не знам зошто сите копачи мислат дека уствари тоа што го прават е добро за иднината и има општеството бенефит од тоа. Секој со своето, ако си решил така да работиш терај, ама не ми продавај приказни тука демек банките ве натерале на тој пристап.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,485
1,623
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Да!

Според тебе што е подобро, еден закон да важи на цела територија на државата, или секој граѓанин сам да си одлучува што е праведно и како треба да се казни некој за кој тој смета дека направил нешто? Не беше ова дефиниција за анархија?

Еве попросто, дали сметаш дека на раскрсница меѓу два булевари треба да има семафори со однапред дефинирано која боја што ќе означува или сметаш дека само треба да се вкрстат два булевари па на лице место ќе се снаоѓаат луѓето кој кога ќе помине и дали ќе помине.
А што кога еден закон важи само во одредени делови на територијата на една држава?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,558
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Што тоа? Сите депозити во банка до 30.000 евра ти се заштитени со закон. Тоа го пишува на секоја штедна. Сите ќе си бидат обештетени.

Има крипто такво нешто? (не мора да одговараш, знам дека нема)
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,413
4,799
Ethermine
www.facebook.com
Сите ќе си бидат обештетени.
Ја не глеам досеа обештетени штедачи што биле над 30.000е
П.С не мешај крипто што не е регулирано со законски регулирани банки ;)
Ризикот демне на секаде.
Крипто не е за секој. Ами банката е за сите.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,558
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ја не глеам досеа обештетени штедачи што биле над 30.000е
П.С не мешај крипто што не е регулирано со законски регулирани банки ;)
Ризикот демне на секаде.
Крипто не е за секој. Ами банката е за сите.
Па моеш да ги раситнеш да не се над 30к. 30к во една, 30к во друга, нешто во акции, нешто во фонд, нешто во бондови... Дајте бе возрасни сте треба да ги знаете овие работи!
Па и во крипто дел, не викам не.
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,425
13,497
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
А што кога еден закон важи само во одредени делови на територијата на една држава?
Што со тоа? Демек ако важи во 90% а во 10% не, паѓа целиот систем во вода и ајде тогаш ќе одиме на опција 100% да нема закон? Стварно тоа е решението? Око за око, заб за заб? Демек тоа што некој вози 90 на партизанска и не го фатиле автоматски ти дава дозвола и на тебе да го правиш истото и кога ќе те сопрат ќе речеш прво него фатете го па после мене? А што ако и он го има истото оправдание како тебе? Каде е крајот? Очекуваш 100% покриеност? Биди реален, што и да работиш, дали си секогаш 100% прецизен и точен во својата работа и немаш буквално ниедна грешка. Еве ако си хаќер и пишуваш код, дали имаш 100% покриеност со тестови и дали немаш ниту еден баг или како и секој нормален, проблемите ги решаваш во итерации и подобрување.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,485
1,623
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Што со тоа? Демек ако важи во 90% а во 10% не, паѓа целиот систем во вода и ајде тогаш ќе одиме на опција 100% да нема закон? Стварно тоа е решението? Око за око, заб за заб? Демек тоа што некој вози 90 на партизанска и не го фатиле автоматски ти дава дозвола и на тебе да го правиш истото и кога ќе те сопрат ќе речеш прво него фатете го па после мене? А што ако и он го има истото оправдание како тебе? Каде е крајот? Очекуваш 100% покриеност? Биди реален, што и да работиш, дали си секогаш 100% прецизен и точен во својата работа и немаш буквално ниедна грешка. Еве ако си хаќер и пишуваш код, дали имаш 100% покриеност со тестови и дали немаш ниту еден баг или како и секој нормален, проблемите ги решаваш во итерации и подобрување.
Само прашав :) Исто прашање е дали е 10%? Селективната правда не е баш правда. Примерот со партизанскати е погрешен во овој случај. Некој возел 90 го фатиле и го пуштиле. После тебе те фаќаат и те казнуваат. И како ќе се чуствуваш? Еве ти го тазе случајот со ГТЦ со кој не прават сите мајмуни (а такви до сега имало стотици во овие 30 години)...
Муабетот ми е дека одите во екстреми - од една страна има копачи со фантастични утописки приказни (уствари 99% се водени од профит и не им замерувам) и од друга почитувачите на законите во држава која по сите репери е максимално корумпирана 30 години од доле до горе (и нив не им замерувам пошто почитуваат закон). Јас не ги охрабрувам луѓето да копаат и лично не копам ама убаво е да има и ваква група на луѓе кои ете можеби некако ќе влијаат врз институциите да намалат со крадењето.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,859
1,970
Премногу сте, а тоа е и проблемот зошто сме на ова дереџе.
Ќе пробам да ви одговорам на повеќето работи.

Во основа немате познавање за термините кои ги користите.
Анархија и хаос се две различни работи. Анархија е безвластие и е стремеж за општество во кое нема потреба од закони и правила, затоа што поединецот е доволно свесен да не прави нешто што е лошо. Тоа е утопија и не верувам дека е можна. Но хаос е систем во кој има правила но не важат секаде или никаде и каде ништо не е како што би требало да биде. Секоја сличност со општеството во кое живееме е намерна.

Во што се вреднуваат криптовалутите? Вредност е релативна работа. Луѓето познаваат апсолутна договорена вредност (злато) кое има фиксна вредност. Златото не рипа ценовно. Паѓа вредноста на валутите во кои ја изразувате неговата вредност.
Има една интересна анегдота за илустрација. Во стриот Рим, една добра тога, пар добри сандали и едно потшишување чинело два златника. Во Њу Јорк едно добро одело, пар добри кондури и потшишување чини два златника.
Стан во Скопје чинеше 1000, сега е 1300€ квадрат. Но во Етх/бтц цената е падната. Која валута има инфлација. Би чувале валута која се печати без покритие или валута која има ограничена количина.
Инфлацијата е 20% ако вредуваш во долари/евра.
Провери ги цените на храна и гориво и кажи ми колку е разликата од претходната година.

Глупата компарација за семафори на булевар е повеќе од глупа. Ама соодветна е вака: Каде и да сакаш да одиш и со што и да сакаш да патуваш, мора да поминеш по климави и ископани патишта што ти се наложени и да чекаш на семафори кои за некои се цело време зелени а за други секогаш црвени. И решавам да не ги користам ниту патиштата ниту тие семафори, туку други што работат самостојно и се еднакви во должината на црвено/зелено за сите.

И да ве разочарам, не „копам“.
Мислењето е автоматски споено:

Сигурноста на банките. Пробајте да отидете и да извадите 100.000 евра, ваши пари од банка, во готовина.
И да ги ставите е проблем а не па да ги извадите Од каде ти се? Најави унапред дека сакаш да си ги земеш своите пари...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,778
Премногу сте, а тоа е и проблемот зошто сме на ова дереџе.
Ќе пробам да ви одговорам на повеќето работи.

Во основа немате познавање за термините кои ги користите.
Анархија и хаос се две различни работи. Анархија е безвластие и е стремеж за општество во кое нема потреба од закони и правила, затоа што поединецот е доволно свесен да не прави нешто што е лошо. Тоа е утопија и не верувам дека е можна. Но хаос е систем во кој има правила но не важат секаде или никаде и каде ништо не е како што би требало да биде. Секоја сличност со општеството во кое живееме е намерна.

Во што се вреднуваат криптовалутите? Вредност е релативна работа. Луѓето познаваат апсолутна договорена вредност (злато) кое има фиксна вредност. Златото не рипа ценовно. Паѓа вредноста на валутите во кои ја изразувате неговата вредност.
Има една интересна анегдота за илустрација. Во стриот Рим, една добра тога, пар добри сандали и едно потшишување чинело два златника. Во Њу Јорк едно добро одело, пар добри кондури и потшишување чини два златника.
Стан во Скопје чинеше 1000, сега е 1300€ квадрат. Но во Етх/бтц цената е падната. Која валута има инфлација. Би чувале валута која се печати без покритие или валута која има ограничена количина.
Инфлацијата е 20% ако вредуваш во долари/евра.
Провери ги цените на храна и гориво и кажи ми колку е разликата од претходната година.

Глупата компарација за семафори на булевар е повеќе од глупа. Ама соодветна е вака: Каде и да сакаш да одиш и со што и да сакаш да патуваш, мора да поминеш по климави и ископани патишта што ти се наложени и да чекаш на семафори кои за некои се цело време зелени а за други секогаш црвени. И решавам да не ги користам ниту патиштата ниту тие семафори, туку други што работат самостојно и се еднакви во должината на црвено/зелено за сите.

И да ве разочарам, не „копам“.
Мислењето е автоматски споено:

Сигурноста на банките. Пробајте да отидете и да извадите 100.000 евра, ваши пари од банка, во готовина.
И да ги ставите е проблем а не па да ги извадите Од каде ти се? Најави унапред дека сакаш да си ги земеш своите пари...

Кажи ми дека не знаеш економија без да ми кажеш дека не знаеш како економија.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,558
3,725
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Премногу сте, а тоа е и проблемот зошто сме на ова дереџе.
Ќе пробам да ви одговорам на повеќето работи.

Во основа немате познавање за термините кои ги користите.
Анархија и хаос се две различни работи. Анархија е безвластие и е стремеж за општество во кое нема потреба од закони и правила, затоа што поединецот е доволно свесен да не прави нешто што е лошо. Тоа е утопија и не верувам дека е можна. Но хаос е систем во кој има правила но не важат секаде или никаде и каде ништо не е како што би требало да биде. Секоја сличност со општеството во кое живееме е намерна.

Во што се вреднуваат криптовалутите? Вредност е релативна работа. Луѓето познаваат апсолутна договорена вредност (злато) кое има фиксна вредност. Златото не рипа ценовно. Паѓа вредноста на валутите во кои ја изразувате неговата вредност.
Има една интересна анегдота за илустрација. Во стриот Рим, една добра тога, пар добри сандали и едно потшишување чинело два златника. Во Њу Јорк едно добро одело, пар добри кондури и потшишување чини два златника.
Стан во Скопје чинеше 1000, сега е 1300€ квадрат. Но во Етх/бтц цената е падната. Која валута има инфлација. Би чувале валута која се печати без покритие или валута која има ограничена количина.
Инфлацијата е 20% ако вредуваш во долари/евра.
Провери ги цените на храна и гориво и кажи ми колку е разликата од претходната година.

Глупата компарација за семафори на булевар е повеќе од глупа. Ама соодветна е вака: Каде и да сакаш да одиш и со што и да сакаш да патуваш, мора да поминеш по климави и ископани патишта што ти се наложени и да чекаш на семафори кои за некои се цело време зелени а за други секогаш црвени. И решавам да не ги користам ниту патиштата ниту тие семафори, туку други што работат самостојно и се еднакви во должината на црвено/зелено за сите.

И да ве разочарам, не „копам“.
Мислењето е автоматски споено:

Сигурноста на банките. Пробајте да отидете и да извадите 100.000 евра, ваши пари од банка, во готовина.
И да ги ставите е проблем а не па да ги извадите Од каде ти се? Најави унапред дека сакаш да си ги земеш своите пари...

iu
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,065
952
Скопје
Премногу сте, а тоа е и проблемот зошто сме на ова дереџе.
Ќе пробам да ви одговорам на повеќето работи.

Во основа немате познавање за термините кои ги користите.
Анархија и хаос се две различни работи. Анархија е безвластие и е стремеж за општество во кое нема потреба од закони и правила, затоа што поединецот е доволно свесен да не прави нешто што е лошо. Тоа е утопија и не верувам дека е можна. Но хаос е систем во кој има правила но не важат секаде или никаде и каде ништо не е како што би требало да биде. Секоја сличност со општеството во кое живееме е намерна.

Во што се вреднуваат криптовалутите? Вредност е релативна работа. Луѓето познаваат апсолутна договорена вредност (злато) кое има фиксна вредност. Златото не рипа ценовно. Паѓа вредноста на валутите во кои ја изразувате неговата вредност.
Има една интересна анегдота за илустрација. Во стриот Рим, една добра тога, пар добри сандали и едно потшишување чинело два златника. Во Њу Јорк едно добро одело, пар добри кондури и потшишување чини два златника.
Стан во Скопје чинеше 1000, сега е 1300€ квадрат. Но во Етх/бтц цената е падната. Која валута има инфлација. Би чувале валута која се печати без покритие или валута која има ограничена количина.
Инфлацијата е 20% ако вредуваш во долари/евра.
Провери ги цените на храна и гориво и кажи ми колку е разликата од претходната година.

Глупата компарација за семафори на булевар е повеќе од глупа. Ама соодветна е вака: Каде и да сакаш да одиш и со што и да сакаш да патуваш, мора да поминеш по климави и ископани патишта што ти се наложени и да чекаш на семафори кои за некои се цело време зелени а за други секогаш црвени. И решавам да не ги користам ниту патиштата ниту тие семафори, туку други што работат самостојно и се еднакви во должината на црвено/зелено за сите.

И да ве разочарам, не „копам“.
Мислењето е автоматски споено:

Сигурноста на банките. Пробајте да отидете и да извадите 100.000 евра, ваши пари од банка, во готовина.
И да ги ставите е проблем а не па да ги извадите Од каде ти се? Најави унапред дека сакаш да си ги земеш своите пари...
1.„Во што се вреднуваат криптовалутите? Вредност е релативна работа„
2.„Стан во Скопје чинеше 1000, сега е 1300€ квадрат. Но во Етх/бтц цената е падната.„
Твоите објаснувања = хаос.
Ние велиме дека банките нудат обесштетување - барем ќе знаеш на која врата да тропнеш и мора некој да е законски одговорен за твоите евентуално загубени средства - со крипто валутите каде ќе се жалиш - на која врата да тропнеш ? Каде има такво „застапништво„
Крипто валута значи што е ? Си отварате „банка„ - воведувате сопствена валута и таа расте ? Сите вложуваме и на крај сите заработуваме ? А „catch„ било тоа што немало провизии на трансакции како банките. И немора да принташ пари да трошиш хартија - се штеди на ресурси... Е кај ви текна бе ?
Еве и да „тропам„ и не сум доволно запознаен - и да е добра идејата (макар моментално недоволно развиена) , во идеален случај како би фукционирало криптото ? Биткоин колку блиску е до тоа денес ?
 

Kiro619

Gaining Experience
5 август 2015
97
54
Мене добро ми е познато што во Америка последниве две декади почнаа да се печатат пари без да се покријат со резерви на злато. Не дека банките се супер чисти .Туку вие како најголеми наивковци Се со цел да заработите сте се утрипале дека правите некоја огромна револуција .Значи мислите дека сте измислиле топла вода и сте толку добри да ете вие ќе го освестите народот и начинот на којшто досега се плаќало. А вашите резерви на злато каде се ? Што ни е гаранција нас да почнеме да веруваме во тој систем (инаку многу ранлив и недоразвиен) ? Пример еве банките даваат кредити . Вие ? Треба слепо да веруваме - така ? И на кого ? На Сатоши ? На Илон ? Незнаеш кај попрво да вложиш мајку му , слушнав Се сами „доктори на науки„ и дипломирани економисти баратаат со тоа картиците. Па едни броеви кога ќе пресметаат ...абе не сме ние доволно начитани да ги разбереме тие хаширања - а многу вределе ... Не ми смета што се обидувате да заработите и Се (сигурно не сите од вас почнале од чиста алчност) - ама немојте да проповедате економска утопја и Нирвана.
ПС Слушам провизии во вашиот систем не постојат - така ?
Нема да коментирам за или против банки / крипто, само ке кажам дека со оглед на тоа што со еден твит драстично флуктуира вредноста на валутите се гледа колку пазарот е преполн со неискусни луѓе, односно растот на вредноста на поголем број на валутите е базирана на шпекулации.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,275
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Се додека се вадат нови крипто коини, нови „пари“ без вистинска работа, се е џабе.

Нема покритие вредноста. Џабе хејт кон банките кога никој недава решение за овој проблем. На крај баш така, сите ќе копаат никој нема да работи. Неодржливо.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,425
13,497
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Глупата компарација за семафори на булевар е повеќе од глупа. Ама соодветна е вака: Каде и да сакаш да одиш и со што и да сакаш да патуваш, мора да поминеш по климави и ископани патишта што ти се наложени и да чекаш на семафори кои за некои се цело време зелени а за други секогаш црвени. И решавам да не ги користам ниту патиштата ниту тие семафори, туку други што работат самостојно и се еднакви во должината на црвено/зелено за сите.

ОМБ (О мој боже, МК верзија на OMG), ова е толку длабоко и продуховено, за разлика од глупиот пример со семафорите. Како не ми текна дека може да летнам и да не ги користам патиштата на клетите капиталисти, они ќе ми кажуваат јас што да правам.

Сигурноста на банките. Пробајте да отидете и да извадите 100.000 евра, ваши пари од банка, во готовина.
И да ги ставите е проблем а не па да ги извадите Од каде ти се? Најави унапред дека сакаш да си ги земеш своите пари...

Пробај да извадиш 100.000 евра од бајнанс или билокоја крипто берза. I dare you, пробај да извадиш. In fact, пробај да ивадиш 1.000 евра, oh wait, бајнанс не постои, нема каде да се обратиш, мора да идеш банка да си ги бараш парите или во она сумљивото менувачниче во стара чаршија... или по луѓе да продаваш и да се надеваш дека нема некој да те измами, али fuck it, можеби тој што ќе те измами така ја замислува правдата, кои сме ние да му судиме.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,024
625
  • 90% од trading volume е fake
  • знаете некој да има извадено 1 милион евра од менувачница без да го јаде со милион проверки?
  • менувачниците земаат ќар од 0.1 до 1% по trade transaction, според денешниот trade volume, менувачниците "имаат" дневен ќар од 236 милиони долари (ако земеме просек 0.2 % fee), или месечно 7.5 милијарди долари.
  • менувачниците ја контролираат цената на криптото ( и Илон Маск)
  • криптото е понзи со циклуси
  • USDT circulation volume е fake

*Disclaimer: Не поседувам ефективни крипто валути, да имав крипто можеби ќе имав поинакво мислење.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
379
137
Што тоа? Сите депозити во банка до 30.000 евра ти се заштитени со закон. Тоа го пишува на секоја штедна. Сите ќе си бидат обештетени.

Има крипто такво нешто? (не мора да одговараш, знам дека нема)
секако дека имаш можност да си го осигураш криптото доколку си го ставил како депозит за одредена камата!! ако не ти е ставено под камата, посигурно е од денарот/еврото во било која банка во мкд па и во светот !
ОМБ (О мој боже, МК верзија на OMG), ова е толку длабоко и продуховено, за разлика од глупиот пример со семафорите. Како не ми текна дека може да летнам и да не ги користам патиштата на клетите капиталисти, они ќе ми кажуваат јас што да правам.Пробај да извадиш 100.000 евра од бајнанс или билокоја крипто берза. I dare you, пробај да извадиш. In fact, пробај да ивадиш 1.000 евра, oh wait, бајнанс не постои, нема каде да се обратиш, мора да идеш банка да си ги бараш парите или во она сумљивото менувачниче во стара чаршија... или по луѓе да продаваш и да се надеваш дека нема некој да те измами, али fuck it, можеби тој што ќе те измами така ја замислува правдата, кои сме ние да му судиме.
сигурно дека ќе извадиш побрзо и поедноставно од сумљивото него од СТБ (битолска, скопска небитно)
 

mitakc

Intern
20 декември 2017
19
11
Пред да дискутирате за крипто читнете што е блокчаин и кои се неговите можности и престанете да го гледате криптото од призма на маркет капитализација.
Трејдинг е друга приказна.
Секој маркет во светот е изманипулиран.
Секој пат кога трејдаш треба да знаеш дека се натпреваруваш со хеџ фондови, комплексни алгоритми и најпаметните луѓе во светот кои прават се за да изгубиш пари, така да за успееш треба многу искуство со трејдање.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,802
9,317
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Што тоа? Сите депозити во банка до 30.000 евра ти се заштитени со закон. Тоа го пишува на секоја штедна. Сите ќе си бидат обештетени.

Не важи веќе ова, не си аптудејт. .)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,562
Членови
30,694
Најнов член
Kris2311
На врв Дно