1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија AMD конфигурација (photo story)

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од CBB_6, 15 Септември 2019.

 1. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  [​IMG]
  Бидна работа, си најдов самолеплива ткаенина лента


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  CBB_6, Krkac, cgfreak и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,605
  13,857
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Сподели од каде
   
  Pane-G, CBB_6 и на Krkac им се допаѓа ова.
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,889
  1,458
  10 Август 2010
  Машко
  Не го слушај Гојдо, ќути не издавај во никој случај!
   
 4. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Овде никаде каде да се купи, туку ми даде другар ми бивш колега и сега е вработен во ВанХул во бунарџик и од таму некако ми донесе


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,154
  9,764
  24 Јуни 2009
  Машко
  Имам сретнато вакви платнени лепливи траки по железариите.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Каде е тоа по железарии????
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,154
  9,764
  24 Јуни 2009
  Машко
  Таму каде што се продава алат, електроматеријали и слично.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 8. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  139
  507
  9 Декември 2016
  Машко
  Минорен апгрејд на горе опишаната конфигурација со еден Natec Genesis Hydrion 120 Red LED вентилатор за заден издув на куќиштето.
  Еве само за Чомакот подетално :)

  DSC_9606.jpg

  Најефтин 12 cm вентилатор со LED осветлување достапен во четири бои купен од Анхоч за 370 денари. Гаранција јок.

  DSC_9609.jpg

  Фино спакуван, доаѓа со црни штрафови за монтажа, со можност за врзување на Молекс или три пински конектор.

  DSC_9610.jpg

  Јака работа се црвените гумени лежишта низ кои врват штрафовите и кои гарантираат тивка работа без вибрации и зуење од дирекно допирање на кулерот со решетката од куќиштето. Како и да го завртите за монтирање за издув или усис, кулерот има гумици од двете негови страни.

  DSC_9614.jpg

  Монтиран е како заден издув на местото од 12 cm DeepCool, кој се пресели на горен издув на местото каде беше напикан механичкиот хард диск WD Green 2TB, кој пак слезе долу во кафезот на местото од стариот Samsung SpinPoint F1 750GB, кој отпадна од конфигурацијава како „најслабија карика“ (сата 2 интерфејс, бајаѓи бучен и спор).

  DSC_9646.jpg
  DSC_9647.jpg

  Поврзан е со 3 пинскиот конектор, Молексот едноставно со ножица го исеков, да не ми се мафта. Го подесив во биосот PWM четири пинскиот конектор на DC мод и со промена на волтажата се контролира брзината на вртење, а со тоа и бучавата. Работи на 800 RPM и за чудо едвај можам да го слушнам со увото доближано до него!

  DSC_9651.jpg

  На кутијата од кулерот пишува дека е покриен со фабричка 2 годишна гаранција, но ете Анхоч не дава никаква гаранција. Лежиштето на осовината му е Slide bearing, деклариран животен век 30 000 h, или 3,4 години вртење. Доволно да изгура 3 години, за оваа цена се исплаќа.

  DSC_9659.jpg
  DSC_9684.jpg

  На почеток не сакав RGB елка од куќиште, на крајот дојдов до црвено осветлување во комбинација со мат црните тонови. Бидејќи воденото ладење Gamer Storm Maelstrom 240T Red има црвено лед осветлување на двата кулери, исто така RGB ледовите од матичната на дифолт светат црвено, ова беше надополнување со црвен лед светлечки кулер, така шо сеа ѕверчево изгледа крваво :devil:

  DSC_9690.jpg
   
  Последна промена: 8 Декември 2019
  На damil, psyside, Necromancer и уште 15 други им се допаѓа ова.
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,364
  7,345
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас земав баш од овие Natec кулери и мислев да ги пофалам, ама еве ти си пишал веќе. Истото мислење го имам, за парите се најдобар избор.

  Моите се бели и диодите и перките. Убаво ладат, убаво светат. Подобро би било да се једино PWM ама за таа цена неможе.
   
  PC_GAMER, CBB_6 и на Tenny им се допаѓа ова.
 10. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  246
  137
  23 Февруари 2017
  Машко
  Абе јас очекував нешто како "да, добар е" или "не, не е добар" ама добив цел документарец (што не се жалам) :)

  Епа сега да земам сплитери еден хуб од алиекспрес и таман ќе сме :)
   
  На Stefan999, PC_GAMER, shifty и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. Ребро

  Ребро
  Intern

  18
  9
  18 ноември 2016
  Машко
  Јас ставив ваков Natec кулер како замена на едно ThermalTake TR2 700W напојување и исто одлично врши работа.
  Гумиците за тие пари се ептен WIN :)
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  724
  1,061
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  @CBB_6 Се е топ ама зошто пумпата на процесор ти е обратно позиционирана? Поради позиционираноста на цревата или?

  images.jpg
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,154
  9,764
  24 Јуни 2009
  Машко
  Според мене добро е поставена пумпата.
   
 14. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,468
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Obratno mu e, najverojatno zaradi crevata za da bidaat vo prava linija.
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,154
  9,764
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во цревата е штосот, и јас би го монтирал така.
   
 16. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Па сепак можеше обратно да се постави и истото и ладилникот
   
 17. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  139
  507
  9 Декември 2016
  Машко
  Баш заради позицијата на цревата, да бидат во права линија и да не пречат, да не се виткаат и усукуваат, вака мислам е најоптимално.

  Ако беше ладилникот горе монтиран на кровот, двата негови вентилатори ќе си беа во стандард сетап за издув низ ладилник нагоре, но ова е друга ситуација. Ладилникот е на предната страна на куќиштето, вентилаторите се наместени обратно на позиција за усис на студен воздух од надвор. А топлиот воздух го исфрлаат трите издувни од позади и од кровот.
   
  На Ребро и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  10,154
  9,764
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не знам колку е паметно ова, преку радијаторот пак ќе имаш топол воздух внатре.
   
 19. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  139
  507
  9 Декември 2016
  Машко
  Точно така Проф, топлиот воздух (кој во суштина е млак) низ радијаторот влегува внатре во случајов. То е цената шо се плаќа за предно монтиран ладилник, јеби га.
  Причината за ваков сетап со радијаторот е шо до скоро имав ХДД прицврстено на таванот од куќиштето на мрежата на местото од горните вентилатори, но сега е преместено долу. Заради него ладилникот не го собираше горе. Следна прилика кога ќе имам време да чачкам најверојатно ќе го преместам радијаторот горе, а двата 14мм вентилатори ќе одат напред за всис на воздух, па тогаш ќе биди идеално.
   
  На Ребро му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,154
  9,764
  24 Јуни 2009
  Машко
  Така може, значи имаш планови. :)
   
Слични теми
 1. Vavo
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  2,382
 2. xenon
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  588
 3. Velix
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  860
 4. CykaBlyat
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  417
 5. TylerMkD
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  657
Вчитување...

Сподели

Вчитување...