1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Ficiani, 6 Септември 2018.

 1. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  445
  269
  28 ноември 2014
  Машко
  Јас искрено од БидиФит не би купил тротинет.
   
  На DrMTR и -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 2. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  35
  42
  16 Јуни 2019
  Машко
  Не бе бидифит, подобро уште 1000+ да додадеш и од официјален store да купиш. Несигурни продавници и продавачи може да исчезнат по некое време и ќе нема да можеш да го сервисираш. Инаку не паѓа цената на m365, интересно.
   
 3. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  445
  269
  28 ноември 2014
  Машко
 4. damil

  damil
  On your way to fame

  628
  575
  2 Јануари 2015
  Машко
  Интересно е што во официјален е 1000ка поефтино.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  445
  269
  28 ноември 2014
  Машко
 6. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  163
  121
  21 ноември 2012
  Машко
  Сеа хипстерите за прв пат ќе гласаат за ВМРО :D
   
 7. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  35
  42
  16 Јуни 2019
  Машко
  Генерално не можеш да возиш по тротоари, секаде коли има паркирано. Значи првин тоа треба да го решат, или вело патеки секаде.
   
  На tamamuzicar, Riste19, Tenny и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Gaining Experience

  50
  61
  26 Декември 2018
  Машко
  Јас се согласувам со тоа ако прво го решат другите сообраќајни проблеми.
   
  На tamamuzicar и mkiptv им се допаѓа ова.
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  997
  1,560
  13 Јануари 2014
  Машко
  Мене искрено не ми е јасно што е смешно. Премногу ги има, и чест на исклучоци, повеќето се понашаат како нивен да е тротоарот или десната лента од улицата. Чисто за споредба, со велосипед на пример, единствено ако немаш велосипедска патека, имаш право на едно метро од десната коловозна лента, ни сантим повеќе.

  А ова за елециве, не е идеално, ама со оглед на тоа дека светлата на тротинетите се поставени многу ниско и ептен слабо се гледаат, до некаде го разбирам. Возач на кола ќе се измачи дур го види светлото, а елекот одма паѓа в очи.

  Мило ми е што конечно некако ќе се регулираат. А дека не е идеално, не е, ама веројатно ќе ги увидат проблемите за брзо и ќе има измени. Идеално би било да имаме инфраструктура, ама ..
   
  На tamamuzicar и nikola_bb им се допаѓа ова.
 10. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  445
  269
  28 ноември 2014
  Машко
  IMG_8875.JPG

  Се додека на ваков начин ги решаваат патеките, “законот” е смешен.  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На stefan_off, Tenny, damil и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,901
  2,140
  19 Јули 2013
  Чисто процедурално, прописите велат најблиску што може до десниот раб на коловозот. Не се спомнуваат конкретни должини.
   
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  997
  1,560
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ова е трагично, ама да, те разбирам.

  Можно е да грешам, да, ама пак се понашаат како нивен да е тротоарот/улицата а би требало да се залепени десно.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 13. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  35
  42
  16 Јуни 2019
  Машко
 14. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  35
  42
  16 Јуни 2019
  Машко
  Што знам, повеќе курчат оние со точаци, вака генерално ок си возат тротинетиве. Инаку да, треба закони, исто и да се дигне малку свеста да не се вози во обратен правец.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,845
  2,431
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Паметно и да им се забрани управување на возило на електричен погон во рок од 12 месеци!
  Нема ден да помине а некоја нечујна, невидлива, на тротинет, да ти се избаци од негде.
   
 16. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,557
  1,652
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Тоа значи дека пешачиш во лентата за велосипеди/тротинети. :)
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  997
  1,560
  13 Јануари 2014
  Машко
  Како еден од "оние со точаци", не се сложувам баш. Да, и велосипедската култура во државава е нула, ама колку толку се регулирани велосипедите и има казни. Јас, на пример, сум завршил на сообраќајна поука затоа што возев во спротивна насока во еднонасочна уличка. Не булевар, не улица, уличка. Немаше ни тротоар, уште помалку велосипедска патека. И полицаецот ги пушти тие што беа пред мене и им рече "бегајте", за да ме застане мене и другар затоа што бевме со кациги и останата опрема, се враќавме од тренинг. Ама си заслуживме и тоа е тоа, повеќе пазам од тогаш. Како и да е, избегавме од темава.
   
  На tamamuzicar и mkiptv им се допаѓа ова.
 18. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  163
  121
  21 ноември 2012
  Машко
  Според законов се бараат елеци, па за да не делуваме како да сме од Македонија Пат, ако видите некаде овакви флуоросцентни рамки
  [​IMG]

  пишете во темава да знаеме од кај да купиме, да не ги чекаме од Али по 2 месеца!:)
   
  На tamamuzicar и stefan_off им се допаѓа ова.
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  2,995
  3,385
  18 Април 2007
  Go imam, sranje e zemi si standard elek od pazarce.
   
  На tamamuzicar и Makedonec^ им се допаѓа ова.
 20. tamamuzicar

  tamamuzicar
  Intern

  9
  3
  10 Февруари 2011
  Ama jugoto ne se vlece u kafic i u bagaznik.haha
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 21. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  35
  42
  16 Јуни 2019
  Машко
  Ти пишува во закон елек, зошто пробуваш со курајберски финти. Мада ова никој нема да носи што ви е.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  И ова е елек, ама без ракави (рамбовка).
   
  tamamuzicar, toshex, Makedonec^ и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. efto

  efto
  Gaining Experience

  271
  224
  19 Април 2007
  Како што се ова фармерки, така?
  [​IMG]
   
  RoninMK, tamamuzicar, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Добро, ова е задњи крик моде. :)
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  448
  167
  14 ноември 2016
  Машко
  Јас потполно се согласувам со тебе!

  Во Кавадарци немаме никаде патеки ама баш никаде, и тоа место што се ослободи го искористија за паркинг да било со што го стеснаа тротоарот за да можат лешинариве повеќе пари да перат со паркинзи наместо да направеа некоја патека.

  Стари дедовци и баби туку се размаале низ цел тротоар, и како да поминиш преку нив а да не ги допреш, им свирам неколку пати да се тргнат ама гледам мува не ги лази...

  Бабиве пак се научиле со 1 денар нешто ако е поефтино и ќе одат дури 2км размаани низ цел тротоат го зафаќаат за да си заштедат некој динар.

  Стварно не разбирам ама ова неможе да биде практично ако е забрането возењето по улици.

  Немам збор, трагедија е ова.
   
  На tamamuzicar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. JasSum
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  628
 2. DonFrozex
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,873
 3. Pinceta
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  602
 4. Delicon
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  403
 5. Makedonec^
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  197
Вчитување...

Сподели

Вчитување...