1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xiaomi Mijia M365 Electric Scooter

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Ficiani, 6 Септември 2018.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  2,926
  3,277
  18 Април 2007
  Ти го имаш обичниот М365 претпоставувам.

  Кај про-то добра работа е дисплејот, cruise control-от (ова можда го има и на обичниот), footrest-от е поголем кај про-то, мислам дека централниот столб е нешто повисок, а и потежок е ~2кг од обичниот М365.

  Ќе земам и јас од млекото штом толку го фалите.

  Интересен факт е што на етикетата пишува дека е произведен од Ninebot.

  FW немам намера да го менувам додека ми е под гаранција иако би било фино да иде повеќе од 25 км/ч.
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,499
  1,575
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Дисплејот се купува за 15-18 $ и работи најнормално.
  Cruise control e софтверска опција, го има на двата модела.
  Footrest е 5 cm подолг, нормално бидејќи има поголема батерија ама не верувам дека +5 cm ти се пресудни, освен ако си жена :p

  Единствената голема разлика е големината на батеријата, а со самото тоа и подолга километража.
   
  Tozo8, Sherminator и на tupacan им се допаѓа ова.
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Таман ќе почнат дождови, па за некој месец ќе ви стане ладничко, посебно на рачињата, па мраз, лизгање, снегови, милина.....
  Али доста популарни станаа гледам низ мало многу дечиња ги возат.
  И да ти се дупне гума, немај гајле, нема далеку да стигнеш со играчката, ќе налеташ на некој точкар по 5 минути туркање.
   
  Последна промена: 13 Август 2019
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 4. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  21
  12
  16 Јуни 2019
  Машко
  Колку ставаш од млекото во гумата и дали кога ќе се дупне гумата се става или претходно во здрава гума?
   
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Кога ќе се дупне. После се пумпа. Така барем кога возевме велосипеди со словенците во марибор они правеа.
   
 6. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,499
  1,575
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ова беше 250 ml и тој рече дека е таман за 2 вакви гуми, што не значи дека е 100% точно али подобро нека има повеќе одколку помалку :). Инаку по спецификации, шишенцето е за 2 гуми 29ка mountain bike, ама волуменот на тие гуми е помал.

  Ги издиша, ги вади ѕиваните, става од тоа чудото, течна гума или што и да е, па ги пумпа до кај 3 psi, тој притисок со таа течност било идеално.
  Разликата од ова „млеково“ и тие спрејовите е што спрејот ја затнува дупката колку да издржиш уште кратко, до вулканизер или слично, а течнава гума комплетно затнува дупка со гума т.е. ко да си бил на вулканизер. Ако се е ок, еднаш годишно дотураш мислам.
   
  На џонидерп му/ѝ се допаѓа ова.
 7. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  21
  12
  16 Јуни 2019
  Машко
  Дали осеќаш намалување на перформансите на тротинетот и погруба суспензија на гумите со млекото?
   
 8. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,499
  1,575
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ништо од тоа, дури може и „помека“ вожња, ама може и да е пласибо :)
   
  На џонидерп му/ѝ се допаѓа ова.
 9. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,095
  631
  2 Мај 2011
  Чисто информативно за тоа млекото што го ставаат во гумите. Препорачливо е да се става без внатрешна гума и така се користи на велосипеди. Ако се стави во внатрешна и ако ја дупнете гумата под агол нема да затвори и само ке направи хаос. Скоро на сите бензински го има истото за коли и е многу поефтино и немора да се растура гумата да се полни. И истото млеко за велосипеди се суши и треба да се додава на околу 6 месеци.
   
 10. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  21
  12
  16 Јуни 2019
  Машко
  Како би возел без внатрешна гума? Не ми е јасно.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  2,926
  3,277
  18 Април 2007
  Сака да каже дека ја вадиш внатрешната од надворешната, мачкаш и ја враќаш внатрешната.

  Иако ова чудово има глава за бутање во ѕивана...
   
 12. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,095
  631
  2 Мај 2011
  Сакам да кажам дека тоа млекото што го ставаат е наменето за велосипеди и коли кои не користат внатрешни гуми. Незнам на тротинет дали е можно да се конвертира али на велосипеди се конвертираат без проблем, колите веќе многу време немаат внатрешни. Конкретно за велосипед се вади внатрешна гума, се става трака што не пропушта вода и воздух на дупките од шпици и се става нов вентил. Се сипува тоа млеко и се пумпа под притисок и надворешната гума си држи воздух.

   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  378
  176
  28 ноември 2014
  Машко
  IMG_5618.JPG

  Прв пад со тротинетот! Не е страшно освен гребаници на раката и ногата. Среќа паднав на белите плочки на Плоштад.
  Пазете како возите, и да кој може кацига да купи ОБАВЕНО!


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Avid, goranzoran и на Sherminator им се допаѓа ова.
 14. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  12
  2
  3 Јули 2018
  Машко
  Си брзал некаде хахаха
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  378
  176
  28 ноември 2014
  Машко
  Па брзав... И со 25km/h на темпомат возев. И да закочам да продужам накај ул.Македонија и на плочките излизга.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,445
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Е лизга, лизга....и тоа со 25 км :oh:
   
  На Sherminator и mkiptv им се допаѓа ова.
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,810
  2,046
  19 Јули 2013
  Јас не можам да се изначудам како со толку мали тркала шибаат со 30+ км/ч. Пад при таа брзина може да е фатален. А на тркалцана има треба само мала дупка за да го отфрлат возачот гз преку глава. А дупки по нашиве улици и тротоари во изобилие.
   
  dddragan, Avid и на mkiptv им се допаѓа ова.
 18. Sherminator

  Sherminator
  Intern

  12
  2
  3 Јули 2018
  Машко

  Па нашиве улици немаат ниту пукнатини а не пак дупки, шо зборуваш хаха. Шала на страна, колку му е max. брзина и стабилен е при голрма брзина??
   
 19. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  378
  176
  28 ноември 2014
  Машко
  И те како може да е фатален, среќа паднав на плочките и пројдов лесно. А да беше асфалт и удар со глава ќе беше полошо.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 20. Angelkowsky

  Angelkowsky
  Intern

  4
  3
  25 Мај 2017
  Машко
  Јас пред некој ден на бекатон паднав и десново колено ми е лом направено со 20km/h го возев :D
   
  На goranzoran и mkiptv им се допаѓа ова.
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,810
  2,046
  19 Јули 2013
  Ти си се излизгал, плус си кочел па брзината веќе била намалена и претпоставувам странично си паднал.
  Сосема друго е при полна брзина да те исфрли тротинетот, затоа што удрило тркалото во дупка или нерамнина.
   
  На Avid и Скоти им се допаѓа ова.
 22. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,499
  1,575
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Вози го без темпомат, стави моторно кочење на Medium и користи често моторно кочење, нема да имаш вакви проблеми.
   
 23. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  378
  176
  28 ноември 2014
  Машко
  На medium e...


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 24. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,499
  1,575
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Тогаш, меѓу народ кога си, вози на ECO, таму немаш толкав Torque и не може баш да ти пролизга/прошлајфува.
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,810
  2,046
  19 Јули 2013
  Баш тие белите плочки на плоштад се многу лизгави. Особено ако се мокри, како мраз се лизгаат. А околу фонтаната, ако дува ветер и подалеку, секогаш се влажни.
  Ист случај е и со белите плочи во ГТЦ, мермерот кај беко и останати места каде има мазен мермер.
  Затоа таму крајно внимателно, особено со кочење и нагло вртење.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. ivan1500
  Одговори:
  51
  Прегледи:
  5,317
 2. JasSum
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  603
 3. DonFrozex
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,753
 4. SpiritBond
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  950
 5. Pinceta
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  543
Вчитување...

Сподели

Вчитување...