1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

1. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,596
    13,844
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Кога ќе го туриш во PC си работи како „обичен“ хард-диск. Дополнителните функции кои ги има во улога на surveillance диск не му се активни. Јас на мојот примарен декстоп компјутер во моментов користам purple хард-диск, поточно WD 82PURZ 8TB 7200RPM 256MB Cache, чита и запишува секвенционално со 240MB/s континуирано(не пик), што релативно е сериозен бендвит за хард-диск.

Последна промена: 4 Декември 2019
    На shifty, PC_GAMER, FLEGMA и уште 2 други им се допаѓа ова.
  2. moongose

moongose
    Unstoppable

2,115
    2,375
    19 Јули 2013
    Разликата меѓу дисковите за системи за надзор и дискови за компјутери е што кај првите брзината на работа има приоритет пред контрола на грешките. Затоа што кај тие системи прифатливо е да има некаков дефект на сликата а на сметка на тоа да го има целиот запис наместо да фалат фрагменти од видеото. Оптимизирани се за снимање на паралелни записи 24/7 и толерираат грешки во записот.

На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 123456

123456
    On your way to fame

1,043
    569
    12 Април 2013
    Машко
  4. 123456

123456
    On your way to fame

1,043
    569
    12 Април 2013
    Машко
    2тб ми се префлени во 10тб едноставно дискот тропа кога стримам и тоа е доста гласен

NZXT H500 е кукуштето,хардот стегнат тип топ.

2 метри е до мене и стварно смета кога стримам на тв

5. borcep

borcep
    Practice makes perfect

853
    1,414
    12 Септември 2013
    Машко
    Мислев на DVR уредот дека е пикнат негде, не на фактички твојот диск и компјутер.

6. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

172
    96
    16 Јуни 2017
    Машко
    Ми треба совет за HDD кој ќе служи за складирање на голема количина податоци (фотографии, видеа, документи, програми, игри и сл.), а ќе се користи/приклучува за работа само по потреба, односно кога ќе треба да се извади од него или стави (што значи повеќе ќе биде во мирување отколку во работа). Си размислував за големина, како на пример, од 1 до 3TB. Во Анхоч забележав три интересни понуди, од кои третава опција некако ми фаќа око:
    1. 2TB Western Digital Blue SATA 3 64MB
    2. 2TB Western Digital Gold SATA 3 128MB
    3. 3TB Western Digital Red NAS SATA 3 64MB.

Што мислете вие? Доколку вие би бирале која опција за вас би била најисплатлива во поглед на квалитет/долготрајност, перформанси, цена?

7. Astro

Astro
    Guru

6,399
    8,872
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Број 2 е enterprise класа, има најдобри перформанси и најдолготраен треба да е ама и ќе грее највеќе најверојатно.

За твоите потреби најдобро Бр. 1,најефтин ќе испадне.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

8. moongose

moongose
    Unstoppable

2,115
    2,375
    19 Јули 2013
    За таа потреба и јас би одел со првата варијанта - синиот. Останатите модели и онака се за сосема поинаква намена.

На Astro и PC_GAMER им се допаѓа ова.
  9. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

172
    96
    16 Јуни 2017
    Машко
    Супер, фала ви дечки за препораките и појаснувањата.:) Уште само ако може збор-два за третава опција (за црвениов), мислам чисто информативно ме интересира.

10. Astro

Astro
    Guru

6,399
    8,872
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Добар е и тој, нема некоја посебна специфика освен што е наменет за 24/7 употреба и е оптимизиран за НАС уреди и RAID Mirror. Ако цената одговара јас би одел со него, 3Tb си е убав storage space.

11. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

172
    96
    16 Јуни 2017
    Машко
    Во моментов имам буџет за првава, но не и за третава опција, ама со задоволство би почекал да соберам некој денар повеќе за да инвестирам во црвениов. Е да, 3TB убаво ќе ми се најдат и за во иднина.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  12. moongose

moongose
    Unstoppable

2,115
    2,375
    19 Јули 2013
    За цената од црвениот од 3 тера, имаш син од 4 тера, ако е капацитетот важен. Зошто би дал повеќе пари за карактеристики што нема да ги користиш?

13. PC_GAMER

PC_GAMER
    Gaining Experience

172
    96
    16 Јуни 2017
    Машко
    Па искрено и ми прави и не ми прави толкава разлика да речеме 2 од 3ТБ. Муабетот ми беше конкретно за изборот помеѓу овие три опции. Инаку да, забележав дека има и 4TB од синиот. Ама си реков ако не сега можеби во иднина ќе ми затребаат карактеристиките што ми ги нуди црвениов. Згора на тоа си мислев и дека со дополнителните карактеристики што ги нуди црвениов дека на некој начин ќе обезбедам поголема сигурност за податоците и секако подолготрајност за самиот уред, на пример, да не мора во средна или малку подалечна иднина пак да инвестирам во некој нов уред. Инаку да, идејата не тие е лоша.

14. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

280
    228
    17 Јануари 2013
    Машко
    Нема шанса црвениот да трае подолго од синиот од 2тб, кој работи на 5400.

15. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    690
    26 Март 2016
    Даскал
    Здраво другари,

Барам совет за тоа кој е НАЈНАЈиздржлив, НАЈдолготраен, НАЈрелијабилен HDD од сите моментално на пазарот. Ми треба голем диск за серверот и ќе правам НУЛА компромиси. Искуства, знаења некој да сподели во врска со тоа молам. Ќе се зема 10 TB диск. Поздрав.

ЕДИТ: Ќе земам на ново.

На PC_GAMER и G4M3R им се допаѓа ова.
  16. wolverine

wolverine
    On your way to fame

784
    668
    27 Јуни 2012
    Ние користиме 2x WD RED 4TB. Наменети се за сервери за 24/7. Ги купив пред две ипол години од Анхоч и супер тераат. Конфигурацијата е со UNRAID. Едниот е диск за паритет, другиот за складирање на податоци ова доаѓа 4TB искорислтливи во RAID1.

На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    690
    26 Март 2016
    Даскал
    Parity нема да терам, затоа барам најиздржлив, а за да терам parity ми треба уште еден 10 TB диск бидјеќи под unraid најголемиот треба под паритет да тера. Исто unraid планирам да терам. Ќе речат луѓе си играш со оган ама нема серверот 24/7 да биде пуштен така што спремен сум да ризикувам. Благодарам за советот.

18. wolverine

wolverine
    On your way to fame

784
    668
    27 Јуни 2012
    Од UNRAID постабилен софтвер јас немам видено, 24/7 две ипол години до сега. Лиценцата што ја платив вреди за сите пари. Пред се поради редовните и добро тестирани апдејти.

Ако можеш оди со паритет пошто 10ТБ е тешко да контролираш, а камоли да ги бекапираш и немај доверба во ниеден диск пошто лесно откажуваат, може се да ти замине за еден момент.

Од тоа што го читам по интернет за 10ТБ WD RED или Seagate Ironwolf двата се скоро на исто рамниште и се наменети за сервери

Последна промена: 22 Март 2020
  19. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

550
    504
    26 Јуни 2012
    Машко
    Види исконтактирај со Анхоч (бидејќи тие носат Western Digital) дали може да ти го донесат Western Digital 10TB Gold, наменет е за дата центар и е еден од најиздржливите дискови(воедно и најскапите). Можеш и поефтиниот Red/Red Pro исто од WD. Друга добра опција е IronWolf од Seagate.
    Барај дискови со висок workload rating, ако ти е стриктно само за издржливост.

На работа имавме користено Red и IronWolf само со помал капацитет, не зуцнаа. Работеа 24/7.
    https://www.westerndigital.com/products/internal-drives/wd-gold-hdd

Нешто кај нас што видов:
    Anhoch PC Market Online - HDD 3.5" 10TB Seagate IronWolf NAS SATA3 7200RPM 256MB (го немаат на лагер ама сигурно може да го набават)
    Anhoch PC Market Online - HDD 3.5" 10TB Western Digital Red NAS SATA3 256MB WD101EFAX

Јас сепак би препорачал да размислиш за RAID. Пример RAID5 со три помали дискови, ќе добиеш редундатност кој дозволува ареата да остане читава дури и со еден скроз цркнат диск.
    Иако овие дискови погоре се премиум во нивниот сегмент, сепак еден диск е еден диск.

PC_GAMER, shooter и на Rikimaru им се допаѓа ова.
  20. ARMac

ARMac
    Орган

6,353
    7,328
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Нема гаранции :(
    Два комада Ironwolf (незнам кој модел точно) заглавија во исто време. Премиум дискови во премиум машина Dell Precision tower.

Механика си е механика, знам дека сакаш дефинитевен одговор ама нема. За најдобро сценарио препорачувам Раид 1 + редовен автоматизиран бекап на трет диск.

21. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,644
    1,430
    27 Јануари 2011
    Машко
    Значи кога си спремен да ризикуваш стави било кој диск, ризик е ризик.
    Ако ти теба 10ТБ простор, земи 3 ХДД од по 6ТБ и креирај РАИД5 или слицна опција на унраид и готово. Ако под сервер подразбираш обичен ПЦ кој ке има инсталирано ОС унраид е уште еден ризик плус.
    Која е намена на тој сервер?

22. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    690
    26 Март 2016
    Даскал
    NAS Killer засебен Media Center којшто исто така ќе се користи преку Remote Access и работа и пристап на дата од странство. Локално ќе му пристапуваат 4 корисници најмалку. Веќе имам 3 дискови коишто вкупно изнесуваат 10 TB. Вкупно сакам да имам 20 ТБ бидејќи моментално имам дата од 10 ТБ и ми треба простор за во иднина и затоа сакам само уште еден да земам. Малите дискови не можам како parity да ги користам, а големиот нема да сакам така да го користам. Секако можам 3x6 TB да земам и од сите 6 дискови да имам само еден парити од 6 TB, а преостанатите 5 да тераат така. Под сервер во овој случај подразбирам засебна машина поврзана преку switch на локална мрежа која што нуди услуги на други корисници поврзани на мрежата како споделување на дата, стримање на медиа, итн.

Исто така, втора врска ќе имам директна помеѓу главниот PC и серверот со 2.5GBps NIC-ови бидејќи главниот компјутер ќе запишува дата на серверот па сакам да имам брза комуникација. Кабел, мрежни карти и дискови ќе ги имам за да ја искористам таа брзина до максимум. Ризик кај гледаш ако серверот си работи на Unraid? Unraid е еден од подобрите оперативни за сервери и прима различни видови на драјвови од различни големини и брендови, а и такви имам. За намената за којашто ми е серверот, Unraid сметам дека ќе си функционира перфектно.

Последна промена: 22 Март 2020
  23. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    690
    26 Март 2016
    Даскал
    Размислував 3x6 да бидам искрен, ама имам моментално дома веќе дискови постари од од 2-3 тера, сакав да ги уклучам исто така. 3x6 ќе ме кошта доста, а старите не верувам да ги продадам за убава цена.

24. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,644
    1,430
    27 Јануари 2011
    Машко
    Засебна машина или ПЦ не е сервер, унраид е супер, ПЦ не е супер. 20ТБ да чуваш на ризик може да кажам само браво.
    Во РАИД секогаш врзуваш дискови со ист капацитет, непишано правило. Знам дека имаш опција да унраид да работи со различни дискови, но тоа е повќе математика (XOR операции) и запишување на различни дискови со различна старост и здравје, успорување на ПЦ (засебна машина)...не е добра опција.
    Оваа изгледа како озбилен проект, размисли за РАИД6 и нови дискови. Разгледај некој бренд нејм НАС уред зависно од буџет. Или некој половен сториџ сервер донесен од Швицарска.

25. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    690
    26 Март 2016
    Даскал
    Бренднејм НАС уред ни во краен случај. Ми треба подобра машина за виртуелни системи и декодирање и енкодирање. 4к видеа имам што ќе се стримаат до повеќе корисници. НАС уредите што се пристапни во цена за тоа што сакам да го потрошам одвај 1 гига рам имаат па да не зборувам за процесорот што им е од камено доба. Непишано правило за RAID дека треба исти дискови е од на времето на старата гарда ентузијасти, затоа во UNraid ќе ги врзам, бидејќи нудат одлично решение за вакви ситуации xD. Треба да видам цена за една 10ка и за 3x4 колку ќе ме кошта за да врзам Raid5ка или 6ка.

p.s. Што е сервер за тебе? Дефиницијата за тоа дека оваа машина ќе услужува повеќе корисници преку мрежа не те задоволува? Не те напаѓам, чисто сум љубопитен што сметаш дека треба да поседува една машина за да може да се нарече сервер. Moжеби ваква машина не ги поседува сите карактеристики на класичен сервер во дата центар како што замислуваш, но во суштина, функционалноста му е доста слична. Можеби требаше да го наречам home server.

Сподели

Вчитување...