1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хард дискови - тестови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 8 Мај 2010.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Кога ќе го туриш во PC си работи како „обичен“ хард-диск. Дополнителните функции кои ги има во улога на surveillance диск не му се активни. Јас на мојот примарен декстоп компјутер во моментов користам purple хард-диск, поточно WD 82PURZ 8TB 7200RPM 256MB Cache, чита и запишува секвенционално со 240MB/s континуирано(не пик), што релативно е сериозен бендвит за хард-диск.
   
  Последна промена: 4 Декември 2019
  На shifty, PC_GAMER, FLEGMA и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,115
  2,375
  19 Јули 2013
  Разликата меѓу дисковите за системи за надзор и дискови за компјутери е што кај првите брзината на работа има приоритет пред контрола на грешките. Затоа што кај тие системи прифатливо е да има некаков дефект на сликата а на сметка на тоа да го има целиот запис наместо да фалат фрагменти од видеото. Оптимизирани се за снимање на паралелни записи 24/7 и толерираат грешки во записот.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 3. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,043
  569
  12 Април 2013
  Машко
 4. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,043
  569
  12 Април 2013
  Машко
  2тб ми се префлени во 10тб едноставно дискот тропа кога стримам и тоа е доста гласен

  NZXT H500 е кукуштето,хардот стегнат тип топ.

  2 метри е до мене и стварно смета кога стримам на тв
   
 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  853
  1,414
  12 Септември 2013
  Машко
  Мислев на DVR уредот дека е пикнат негде, не на фактички твојот диск и компјутер.
   
 6. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  Ми треба совет за HDD кој ќе служи за складирање на голема количина податоци (фотографии, видеа, документи, програми, игри и сл.), а ќе се користи/приклучува за работа само по потреба, односно кога ќе треба да се извади од него или стави (што значи повеќе ќе биде во мирување отколку во работа). Си размислував за големина, како на пример, од 1 до 3TB. Во Анхоч забележав три интересни понуди, од кои третава опција некако ми фаќа око:
  1. 2TB Western Digital Blue SATA 3 64MB
  2. 2TB Western Digital Gold SATA 3 128MB
  3. 3TB Western Digital Red NAS SATA 3 64MB.

  Што мислете вие? Доколку вие би бирале која опција за вас би била најисплатлива во поглед на квалитет/долготрајност, перформанси, цена?
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,399
  8,872
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Број 2 е enterprise класа, има најдобри перформанси и најдолготраен треба да е ама и ќе грее највеќе најверојатно.

  За твоите потреби најдобро Бр. 1,најефтин ќе испадне.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,115
  2,375
  19 Јули 2013
  За таа потреба и јас би одел со првата варијанта - синиот. Останатите модели и онака се за сосема поинаква намена.
   
  На Astro и PC_GAMER им се допаѓа ова.
 9. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  Супер, фала ви дечки за препораките и појаснувањата.:) Уште само ако може збор-два за третава опција (за црвениов), мислам чисто информативно ме интересира.
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,399
  8,872
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Добар е и тој, нема некоја посебна специфика освен што е наменет за 24/7 употреба и е оптимизиран за НАС уреди и RAID Mirror. Ако цената одговара јас би одел со него, 3Tb си е убав storage space.
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 11. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  Во моментов имам буџет за првава, но не и за третава опција, ама со задоволство би почекал да соберам некој денар повеќе за да инвестирам во црвениов. Е да, 3TB убаво ќе ми се најдат и за во иднина.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,115
  2,375
  19 Јули 2013
  За цената од црвениот од 3 тера, имаш син од 4 тера, ако е капацитетот важен. Зошто би дал повеќе пари за карактеристики што нема да ги користиш?
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 13. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  172
  96
  16 Јуни 2017
  Машко
  Па искрено и ми прави и не ми прави толкава разлика да речеме 2 од 3ТБ. Муабетот ми беше конкретно за изборот помеѓу овие три опции. Инаку да, забележав дека има и 4TB од синиот. Ама си реков ако не сега можеби во иднина ќе ми затребаат карактеристиките што ми ги нуди црвениов. Згора на тоа си мислев и дека со дополнителните карактеристики што ги нуди црвениов дека на некој начин ќе обезбедам поголема сигурност за податоците и секако подолготрајност за самиот уред, на пример, да не мора во средна или малку подалечна иднина пак да инвестирам во некој нов уред. Инаку да, идејата не тие е лоша.
   
 14. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  280
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Нема шанса црвениот да трае подолго од синиот од 2тб, кој работи на 5400.
   
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  768
  690
  26 Март 2016
  Даскал
  Здраво другари,

  Барам совет за тоа кој е НАЈНАЈиздржлив, НАЈдолготраен, НАЈрелијабилен HDD од сите моментално на пазарот. Ми треба голем диск за серверот и ќе правам НУЛА компромиси. Искуства, знаења некој да сподели во врска со тоа молам. Ќе се зема 10 TB диск. Поздрав.

  ЕДИТ: Ќе земам на ново.
   
  На PC_GAMER и G4M3R им се допаѓа ова.
 16. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  Ние користиме 2x WD RED 4TB. Наменети се за сервери за 24/7. Ги купив пред две ипол години од Анхоч и супер тераат. Конфигурацијата е со UNRAID. Едниот е диск за паритет, другиот за складирање на податоци ова доаѓа 4TB искорислтливи во RAID1.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  768
  690
  26 Март 2016
  Даскал
  Parity нема да терам, затоа барам најиздржлив, а за да терам parity ми треба уште еден 10 TB диск бидјеќи под unraid најголемиот треба под паритет да тера. Исто unraid планирам да терам. Ќе речат луѓе си играш со оган ама нема серверот 24/7 да биде пуштен така што спремен сум да ризикувам. Благодарам за советот.
   
 18. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  784
  668
  27 Јуни 2012
  Од UNRAID постабилен софтвер јас немам видено, 24/7 две ипол години до сега. Лиценцата што ја платив вреди за сите пари. Пред се поради редовните и добро тестирани апдејти.

  Ако можеш оди со паритет пошто 10ТБ е тешко да контролираш, а камоли да ги бекапираш и немај доверба во ниеден диск пошто лесно откажуваат, може се да ти замине за еден момент.

  Од тоа што го читам по интернет за 10ТБ WD RED или Seagate Ironwolf двата се скоро на исто рамниште и се наменети за сервери
   
  Последна промена: 22 Март 2020
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 19. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  550
  504
  26 Јуни 2012
  Машко
  Види исконтактирај со Анхоч (бидејќи тие носат Western Digital) дали може да ти го донесат Western Digital 10TB Gold, наменет е за дата центар и е еден од најиздржливите дискови(воедно и најскапите). Можеш и поефтиниот Red/Red Pro исто од WD. Друга добра опција е IronWolf од Seagate.
  Барај дискови со висок workload rating, ако ти е стриктно само за издржливост.

  На работа имавме користено Red и IronWolf само со помал капацитет, не зуцнаа. Работеа 24/7.
  https://www.westerndigital.com/products/internal-drives/wd-gold-hdd

  Нешто кај нас што видов:
  Anhoch PC Market Online - HDD 3.5" 10TB Seagate IronWolf NAS SATA3 7200RPM 256MB (го немаат на лагер ама сигурно може да го набават)
  Anhoch PC Market Online - HDD 3.5" 10TB Western Digital Red NAS SATA3 256MB WD101EFAX

  Јас сепак би препорачал да размислиш за RAID. Пример RAID5 со три помали дискови, ќе добиеш редундатност кој дозволува ареата да остане читава дури и со еден скроз цркнат диск.
  Иако овие дискови погоре се премиум во нивниот сегмент, сепак еден диск е еден диск.
   
  PC_GAMER, shooter и на Rikimaru им се допаѓа ова.
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,353
  7,328
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Нема гаранции :(
  Два комада Ironwolf (незнам кој модел точно) заглавија во исто време. Премиум дискови во премиум машина Dell Precision tower.

  Механика си е механика, знам дека сакаш дефинитевен одговор ама нема. За најдобро сценарио препорачувам Раид 1 + редовен автоматизиран бекап на трет диск.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 21. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Значи кога си спремен да ризикуваш стави било кој диск, ризик е ризик.
  Ако ти теба 10ТБ простор, земи 3 ХДД од по 6ТБ и креирај РАИД5 или слицна опција на унраид и готово. Ако под сервер подразбираш обичен ПЦ кој ке има инсталирано ОС унраид е уште еден ризик плус.
  Која е намена на тој сервер?
   
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  768
  690
  26 Март 2016
  Даскал
  NAS Killer засебен Media Center којшто исто така ќе се користи преку Remote Access и работа и пристап на дата од странство. Локално ќе му пристапуваат 4 корисници најмалку. Веќе имам 3 дискови коишто вкупно изнесуваат 10 TB. Вкупно сакам да имам 20 ТБ бидејќи моментално имам дата од 10 ТБ и ми треба простор за во иднина и затоа сакам само уште еден да земам. Малите дискови не можам како parity да ги користам, а големиот нема да сакам така да го користам. Секако можам 3x6 TB да земам и од сите 6 дискови да имам само еден парити од 6 TB, а преостанатите 5 да тераат така. Под сервер во овој случај подразбирам засебна машина поврзана преку switch на локална мрежа која што нуди услуги на други корисници поврзани на мрежата како споделување на дата, стримање на медиа, итн.

  Исто така, втора врска ќе имам директна помеѓу главниот PC и серверот со 2.5GBps NIC-ови бидејќи главниот компјутер ќе запишува дата на серверот па сакам да имам брза комуникација. Кабел, мрежни карти и дискови ќе ги имам за да ја искористам таа брзина до максимум. Ризик кај гледаш ако серверот си работи на Unraid? Unraid е еден од подобрите оперативни за сервери и прима различни видови на драјвови од различни големини и брендови, а и такви имам. За намената за којашто ми е серверот, Unraid сметам дека ќе си функционира перфектно.
   
  Последна промена: 22 Март 2020
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  768
  690
  26 Март 2016
  Даскал
  Размислував 3x6 да бидам искрен, ама имам моментално дома веќе дискови постари од од 2-3 тера, сакав да ги уклучам исто така. 3x6 ќе ме кошта доста, а старите не верувам да ги продадам за убава цена.
   
 24. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Засебна машина или ПЦ не е сервер, унраид е супер, ПЦ не е супер. 20ТБ да чуваш на ризик може да кажам само браво.
  Во РАИД секогаш врзуваш дискови со ист капацитет, непишано правило. Знам дека имаш опција да унраид да работи со различни дискови, но тоа е повќе математика (XOR операции) и запишување на различни дискови со различна старост и здравје, успорување на ПЦ (засебна машина)...не е добра опција.
  Оваа изгледа како озбилен проект, размисли за РАИД6 и нови дискови. Разгледај некој бренд нејм НАС уред зависно од буџет. Или некој половен сториџ сервер донесен од Швицарска.
   
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  768
  690
  26 Март 2016
  Даскал
  Бренднејм НАС уред ни во краен случај. Ми треба подобра машина за виртуелни системи и декодирање и енкодирање. 4к видеа имам што ќе се стримаат до повеќе корисници. НАС уредите што се пристапни во цена за тоа што сакам да го потрошам одвај 1 гига рам имаат па да не зборувам за процесорот што им е од камено доба. Непишано правило за RAID дека треба исти дискови е од на времето на старата гарда ентузијасти, затоа во UNraid ќе ги врзам, бидејќи нудат одлично решение за вакви ситуации xD. Треба да видам цена за една 10ка и за 3x4 колку ќе ме кошта за да врзам Raid5ка или 6ка.

  p.s. Што е сервер за тебе? Дефиницијата за тоа дека оваа машина ќе услужува повеќе корисници преку мрежа не те задоволува? Не те напаѓам, чисто сум љубопитен што сметаш дека треба да поседува една машина за да може да се нарече сервер. Moжеби ваква машина не ги поседува сите карактеристики на класичен сервер во дата центар како што замислуваш, но во суштина, функционалноста му е доста слична. Можеби требаше да го наречам home server.
   

Сподели

Вчитување...