• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
630
2,948
Ако некој реши да ги почитува условите на М$ за инсталација на 11-ка, треба да исполни одредени услови:
- Dual Core CPU & 4GB RAM (разумен минимум)
- TPM 2.0
- UEFI & Secure Boot

Најмногу недоразбирања има околу TPM 2.0, кој всушност е поддржан на сите генерации Рајзен и АМ4 платформи, само што треба да се подеси во биосот. Интел платформите би требало да го поддржуваат од 2016 година наваму. Најчесто тоа е емулација преку самиот процесор.

Кај АМД во биосот се води како 'fTPM' (Firmware TPM), а кај Интел како PTT (треба да биде некаде во Advanced settings/PC-FW или слично). Едноставно 'Enable' и имате TPM. :)
Еве и tomshardware го објаснуваат истото.
11 AMD fTPM.jpg
Како да се провери дали TPM е активен?
Type 'tpm.msc' in the searchbox and then press the Enter key.
The window that appears will tell you if TPM is enabled and active in the BIOS and is working okay.
MSI B350M Mortar, R3 2200G.JPG
Сето ова може комплет да се заборави, затоа што постои начин да се инсталира 11-ка без да се исполни ниту еден од овие услови и тоа на било кој ПЦ што колку толку има способен хардвер. Всушност секаде каде што би можело да се инсталира 10-ка, може и 11-ка. :)

1. Грабнете било какво ИСО од било која верзија на Win 10 х64
2. Направете со Rufus инсталационо УСБ
3. Во папката 'sources' (на инсталационото УСБ) избришете го 'install.wim'
4. Отворете го ИСО-то од Win 11 со WinRar/7zip или 'mount' со дупли клик
5. Копирајте го новиот 'install.wim' на УСБ-то и спремни сте за инсталација

Ова е проста 'Copy'/'Paste' операција, не ви треба никаков посебен совтвер, скрипти, 'cmd'...
TPM ми остана активен во биосот (сигурен сум дека ќе работи и без него) кој пак е ставен на 'Legacy' мод без 'Secure Boot' и тоа со 'MBR' форматирано SSD. Сето тоа на процесор Рајзен од прва генерација што официјално не е поддржан од M$. :)

Целата инсталација помина глатко, ми понуди една од 8-те верзии што ги има на ИСО-то и за неколку минути бев на десктоп. Пожелно е да се инсталира без активен интернет, за да се помине со локален акаунт, т.е. никаков.

Веќе сум 24h со 11-ката, си функционира одлично. Официјално регистриран, со апдејти, Стор, дефендер и тн. Багови никако да сретнам. Во многу (некритични) сценарија комотно би можел да помине и како главен OS.

Интересен пример: инсталација на HP лаптоп од 2007/2008-ма, Core 2 T7200 (2GHz), 2GB RAM. o_O
11 b old HP.jpg
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,658
2,941
Gaston's setup  
Audio
AR
Ја нема опцијата за Manage Toolbars на Taskbarot


Погледнете го атачментот 101831
И за мене е ова deal-breaker, покушавав и со регистрија али џабе.
Еве и на овие не им успеало: PSA: You Can't Disable Taskbar Button Grouping in Windows 11 - All Things How
Не би ме чудело да ја снема опцијава трајно.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И за мене е ова deal-breaker, покушавав и со регистрија али џабе.
Еве и на овие не им успеало: PSA: You Can't Disable Taskbar Button Grouping in Windows 11 - All Things How
Не би ме чудело да ја снема опцијава трајно.
Читав и на Reddit пост за истите две функционалности и други луѓе имаа реагирано, изгледа дека ги нема, што е стварно deal breaker за мене. Групирањето на taskbar buttons е стварно глупа идеја според мене освен во услови кога имаш 20+ различни апликации стартувани, што 99,99% од времето не е така. Сакам да го гледам прозорецот и веднаш на него да кликнам без да правам Hover или да кликам два пати. Во мојот случај тоа се стотици дополнителни непотребни кликови на ден. Работам со 3 монитори еден покрај друг и taskbar buttons ми се прикажуваат само на мониторот на кој ми е отворена апликацијата, практично имам таскбар простор колку 3 FullHD монитори кои скоро ќе ги заменам со 2к. Групирањето е стварно глупаво во ваков случај.
Вери мач нот кул.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,421
4,985
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

oh+well+2.gif
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,421
4,985
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ако некој реши да ги почитува условите на М$ за инсталација на 11-ка, треба да исполни одредени услови:
- Dual Core CPU & 4GB RAM (разумен минимум)
- TPM 2.0
- UEFI & Secure Boot

Најмногу недоразбирања има околу TPM 2.0, кој всушност е поддржан на сите генерации Рајзен и АМ4 платформи, само што треба да се подеси во биосот. Интел платформите би требало да го поддржуваат од 2016 година наваму. Најчесто тоа е емулација преку самиот процесор.

Кај АМД во биосот се води како 'fTPM' (Firmware TPM), а кај Интел како PTT (треба да биде некаде во Advanced settings/PC-FW или слично). Едноставно 'Enable' и имате TPM. :)
Еве и tomshardware го објаснуваат истото.
Погледнете го атачментот 102056
Како да се провери дали TPM е активен?
Type 'tpm.msc' in the searchbox and then press the Enter key.
The window that appears will tell you if TPM is enabled and active in the BIOS and is working okay.
Погледнете го атачментот 102057

Ова го потврдувам, на мојата плоча TPM беше Enabled но беше ставено на опција Discrete TPM, ставив на Firmware TPM и нема проблем.

Screenshot 2021-06-26 093344.jpg
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,658
2,941
Gaston's setup  
Audio
AR
Сакам да го гледам прозорецот и веднаш на него да кликнам без да правам Hover или да кликам два пати. Во мојот случај тоа се стотици дополнителни непотребни кликови на ден.
Exactly my thoughts!
Ко да не размишљале дека има луѓе што уствари работат на Windows, ко да мислеле дека е наменет само за тик-ток, инстаграм и гејминг.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,196
3,778
Тоа групирањето е меѓу првите работи што го исклучувам после инсталација, заедно со тоа опцијата што ги прикажува активните програми само како икончиња.
Јас разбирам да сменат претпочитани вредности, ама да си остане опцијата за промена. Не разбирам отстранување на долгогодишни функционалности.

Од друга страна, коментираме за нешто што воопшто не официјално излезено. Како што би рекол @Astro, македонска работа, да се мрчи за нешто. :)
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,596
4,872
Не би сакал да го инсталирам на диск, па претпоставувам дека нема да има проблем некој со инсталација на виртуелка?
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
445
334
Чудно, 3 генераци ги сецнаа со 1 нов ОС (што да бидеме реални не е така нов under the hood). Некое логично објаснување зошто? Сепак high-end 7ма генерација ако имаш реално е далеку од за фрлање во канта во денешно време... Има живот уште за тие.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,921
15,252
Се залетаа скалпери на ebay со цени за модулите од 100 долари нагоре.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
344
254
Се залетаа скалпери на ebay со цени за модулите од 100 долари нагоре.
Да бе, цениве се лудорија. Скалпери на сите страни... за gpu, ssd... Како што фатија работава вака изгледа ќе продолжат и со ред други hardware и software suff.:sick: Да се надеваме дека на светско ниво нема да се занесат до крајности.:confused:
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,921
15,252
За да имаат маркет шер како што треба ќе направат да работи и на Пентиум 4 ако треба.
Јас особено не се потресувам околу ова.

И која иронија на ситуацијава, некни ставив оглас дека купувам TPM 20-1 модул пошто мора(ше) да се имплементира Windows Hello for Business на еден компјутер и веднаш добив понуда за минимум 1/3-ина поскап од нов.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
445
334
За да имаат маркет шер како што треба ќе направат да работи и на Пентиум 4 ако треба.
Јас особено не се потресувам околу ова.

И која иронија на ситуацијава, некни ставив оглас дека купувам TPM 20-1 модул пошто мора(ше) да се имплементира Windows Hello for Business на еден компјутер и веднаш добив понуда за минимум 1/3-ина поскап од нов.
Мислам не им е битен маркет шер толку сега, секако 10та има поддршка до 2025. Сакал нејќел како иде се напред ќе купиш нов хардвер до тогаш па ќе шифтнеш на 11-ка тогаш.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
View: https://www.youtube.com/watch?v=AEU3gJuvvyM


Wow, изгледа после скоро 10 години вработиле компетентни луѓе и личи на нешто интерфејсот. Конечно ќе се ратисаат од стариот Settings со премногу празен простор и лош распоред и еден куп франкенштајн Win 7 + 8 + 10 елементи низ цел OS.

Единствено не ми се допаѓаат новите контекстни менија со Show more options, личи на мини верзија од Settings - Control panel динамиката во Win 10 со некои опции ваму некои таму, делува половично направено. Се надевам нема да треба 6 години да чекаме и ова да го средат.

Едит - изгледа дека и новите и старите контекстни менија ги имаат истите опции само со различен распоред/дизајн, не знам која е смислата на Show more options воопшто.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
373
638
Мрзен Ораовец
Ако некој реши да ги почитува условите на М$ за инсталација на 11-ка, треба да исполни одредени услови:
- Dual Core CPU & 4GB RAM (разумен минимум)
- TPM 2.0
- UEFI & Secure Boot

Најмногу недоразбирања има околу TPM 2.0, кој всушност е поддржан на сите генерации Рајзен и АМ4 платформи, само што треба да се подеси во биосот. Интел платформите би требало да го поддржуваат од 2016 година наваму. Најчесто тоа е емулација преку самиот процесор.

Кај АМД во биосот се води како 'fTPM' (Firmware TPM), а кај Интел како PTT (треба да биде некаде во Advanced settings/PC-FW или слично). Едноставно 'Enable' и имате TPM. :)
Еве и tomshardware го објаснуваат истото.
Погледнете го атачментот 102056
Како да се провери дали TPM е активен?
Type 'tpm.msc' in the searchbox and then press the Enter key.
The window that appears will tell you if TPM is enabled and active in the BIOS and is working okay.
Погледнете го атачментот 102057
Сето ова може комплет да се заборави, затоа што постои начин да се инсталира 11-ка без да се исполни ниту еден од овие услови и тоа на било кој ПЦ што колку толку има способен хардвер. Всушност секаде каде што би можело да се инсталира 10-ка, може и 11-ка. :)

1. Грабнете било какво ИСО од било која верзија на Win 10 х64
2. Направете со Rufus инсталационо УСБ
3. Во папката 'sources' (на инсталационото УСБ) избришете го 'install.wim'
4. Отворете го ИСО-то од Win 11 со WinRar/7zip или 'mount' со дупли клик
5. Копирајте го новиот 'install.wim' на УСБ-то и спремни сте за инсталација

Ова е проста 'Copy'/'Paste' операција, не ви треба никаков посебен совтвер, скрипти, 'cmd'...
TPM ми остана активен во биосот (сигурен сум дека ќе работи и без него) кој пак е ставен на 'Legacy' мод без 'Secure Boot' и тоа со 'MBR' форматирано SSD. Сето тоа на процесор Рајзен од прва генерација што официјално не е поддржан од M$. :)

Целата инсталација помина глатко, ми понуди една од 8-те верзии што ги има на ИСО-то и за неколку минути бев на десктоп. Пожелно е да се инсталира без активен интернет, за да се помине со локален акаунт, т.е. никаков.

Веќе сум 24h со 11-ката, си функционира одлично. Официјално регистриран, со апдејти, Стор, дефендер и тн. Багови никако да сретнам. Во многу (некритични) сценарија комотно би можел да помине и како главен OS.

Интересен пример: инсталација на HP лаптоп од 2007/2008-ма, Core 2 T7200 (2GHz), 2GB RAM. o_O
Погледнете го атачментот 102058
Се си направив по список и дечките од мајкрософт преку таа апликацијата health bla bla уште тврдат дека не е мојот пц способен за 11ката :ROFLMAO: .
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
194
328

Само што го изгледав видеово. Кажете ми не ве потсеќа интерфејсов на KDE Plasma? И тоа ептен. :D

Искрено јас бев љубител на острите агли од 10-ката, но не е лошо ниту ова. Има доста добредојдени промени, најмногу ми се допаѓа тоа што ќе поддржува Android апликации.

BlueStacks may you rest in peace. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,154
Мислења
879,071
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно