1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

1. Chicco69

Chicco69
    Practice makes perfect

480
    1,860
    21 Април 2016
    Машко
    Убава дискусија за новото пенџере, ама некако слабо лични искуства. :)
    Пред неколку дена инсталирав Windows 10 Enterprise 2019 LTSC.
    Немав проблем со бришење документи, беше чиста инсталација на тазе форматирана Ц партиција. Самата инсталација помина килаво со еден куп ристарти и траеше подолго од вообичаено. Драјверите поминаа глатко (AMD Ryzen 3 2200G, B350 плоча, Realtek ALC892 звук).
    При дотерување на сетинзи, таскбар и други подесувања имаше гличови, чудни мрзнења... Генерално употреблива е 1809 верзијава, ама дефинитивно се понаша како бета во рана фаза на која и треба многу дотерување.
    Игри не играм, немам што да споделам на таа тема, по нет се фалат со + 20% фпс и сл. Аудио видео плеерите што стандардно ги користам (MPC-HC, Foobar, VLC) работат одлично. Единствено имав проблем со USB DAC аудио конвертерот, неколку пати морав да го ресетирам, но кога е присутен во дивајсис си работи одлично.

Уште неколку багови што ги открив за овие 3 дена:
    - Кога се снима со снипинг тул на десктоп, фајлот/сликата не се појавува додека не се направи рифреш на десктопот. Фајлови снимени преку Хром на десктоп чат пат се појавуваат, некогаш мора рифреш.
    - Има проблеми со интеграција на македонскиот јазик.
    - LTSC (при стандардна инсталација) има околу 3 пати повеќе активни процеси во однос на LTSB, ова е повеќе OCD проблем. :)
    Processes LTSB 2016 x64
    Processes LTSB x64 AMD 2200G.JPG
    Processes LTSC 2019 x64
    Processes LTSC x64 AMD 2200G.JPG
    Совети:
    1. Сите видови документи и приватни фајлови не треба да се чуваат на иста партиција со оперативниот систем. Ако ептен мора поради било каква причина, тогаш обавезно да се прави бекап на друга партиција, ССД, ХДД, УСБ, за да нема несакани изненадувања.
    2. Секоја крупна ревизија на пенџерот да се инсталира на голо, на чиста тазе форматирана партиција. Има многу багови, не гледам зошто би било подобро да се чека сам да се апдејтира системот.
    3. Секако M$ ја повлече оваа верзија (RS5), но како и претходно вреди да се причека одредено време и најмалку еден печ вторник пред да се рипне во тавче.
    4. Во моментот на инсталација (пред 3 дена) единствен начин за регистрација на Enterprise 2019 LTSC беше KMS_VL_ALL (функционира топ). Најскоро ќе биде во игра и HWIDGEN.
    ~~~~~~~~~~~~
    За крај и линк за сите верзии на 1809-ка. Сигурен и брз торент за англиски и руски верзии.
    *Ако последниве линкови се косат со правилата на форумов, слободно нека бидат дилитнати од некој модератор.

Astraion, incontempt, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
  2. toshex

toshex
    Unstoppable

2,952
    2,484
    18 Септември 2013
    Машко
    Ете мене ми се апдејтна на 1803 некој нов апдејт, уште нема 1809. Имам вин 10 про. Исто сакам да посочам колку е феноменално тоа Windows INK значи со пенкалце да црташ (лаптопов има wacom digitizer и феноменален е фидбекот) како и да го користиш со тач за стрипови и слично... пак ќе кажам, тач интеграција е иднината и на десктоп за некои работи е ептен корисно.

3. Metuzalem

Metuzalem
    Guru

5,298
    9,478
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ако сте изгубиле фајлови при надградбата на 1809, јавете се во Миркософт, они ќе ви помогнат... Или не? :hay:

4. Luki Junior

Luki Junior
    Gaining Experience

141
    251
    28 Декември 2015
    Машко
    Поради проблеми со Word и синхронизација OneDrive се вратив на 1803 верзијата. Интересното е што пред да се вратам го абдејтирав (затоа што е Patch Tuesday). Во самата страница на Settings/Updates&Security/Recovery се појави посебно копче Go Back To a Previous Windows Version па со три клика сам си ја врати верзијата 1803. Се сомневам дека денешниот абдејт ја има донесено таа функционалност.

Како и да е, целата процедура траеше околу пет минути и сега интеграцијата со OneDrive и Word повторно функционира.

На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
  5. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

399
    314
    20 ноември 2013
    Машко
    Многу проблеми со новиот апдејт.... јас пак не се сеќавам што се исклучив за да блокирам апдејт кога го бутнав крај на јануари и сега не ми отвара сетингот да проверам што е како е. Си крашнува прозорецот

upload_2018-10-9_21-36-21.png

6. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

7,780
    11,410
    2 Август 2012
    Машко
    Windows 10 October 2018 Update no longer deletes your data – Ars Technica

Adding insult to injury, there are ways in which Windows users could have enabled KFR without really knowing that they did so or meaning to do so. The OneDrive client, for example, can set up KFR for the Documents and Pictures folders, if you choose to enable automatic saving of documents and pictures to OneDrive. The current OneDrive client will set up KFR and then move any files from their original location to the new OneDrive location. Older versions of the OneDrive client, however, would set up KFR but leave existing files in the old location. The October 2018 Update would then destroy those files.

Што ви рече Флегма омладинци? Што ви рече?
    OneDrive "си мислел" ...

На bxxxn и Nightingale им се допаѓа ова.
  7. toshex

toshex
    Unstoppable

2,952
    2,484
    18 Септември 2013
    Машко
    Не сфатив баш, ама по ова испаѓа дека само префрлени биле податоците на друго место? Нешто со некоја нова опција за автоматско снимање на onedrive?

Јас го иам анинсталирано onedrive од прв ден хахаха.

На Justice for All му/ѝ се допаѓа ова.
  8. incontempt

incontempt
    Gaining Experience

178
    169
    24 Февруари 2016
    Машко

Па само што се појави верзијата на интернет ја снимив дома, ама не сум имал баг или проблем до сега, 3dsmax + vray, photoshop, substance од програми без багови и проблеми, mad max и m.a. andromeda од игри исто без проблеми...документи цел живот чувам на друг драјв така да незнам дали ќе ми направеше беља и на мене.

На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Astraion

Astraion
    Unstoppable

1,407
    2,099
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    Досега најдобар туторијал за оптимизирање на една Десетка, особено за тие што користат Про.

bxxxn, PC_GAMER и на Chicco69 им се допаѓа ова.
  10. Astro

Astro
    Guru

5,600
    7,213
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Знаев јас дека е OneDrive и без ти да кажеш :p
    Туку, синојка кај мене на сила додека компјутерот беше idle, инсталриаше апдејтот и рестартираше компјутер без да праша иако имав несејвирано SQL query кое потоа се загуби и морав да го пишувам од почеток.

Г'с мајчин....

На olikomerc и Sharlovski им се допаѓа ова.
  11. Luki Junior

Luki Junior
    Gaining Experience

141
    251
    28 Декември 2015
    Машко
    Има многу поелегантен начин да си го вратиш назад. :)

Код:
    Use <database>
    SELECT execquery.last_execution_time AS [Date Time], execsql.text AS [Script] FROM sys.dm_exec_query_stats AS execquery
    CROSS APPLY sys.dm_exec_sql_text(execquery.sql_handle) AS execsql
    ORDER BY execquery.last_execution_time DESC

На olikomerc и Astro им се допаѓа ова.
  12. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

500
    324
    1 Јуни 2016
    А дечки, малце офтопик, некој Key за Office 2016 до кај 2 - 3 долари ? Пробувам да го активирам со Re-Loader, ама нешто не сака.
    Edit: средив со KMSpico

Последна промена: 11 oктомври 2018
  13. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,386
    2,645
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Бенч со Gaming mode on на Wind 10

FarCry®5  Game mode on.png
    Бенч со Gaming mode off на Win 10

FarCry®5 Game mode off.png

На borcep и Chicco69 им се допаѓа ова.
  14. toshex

toshex
    Unstoppable

2,952
    2,484
    18 Септември 2013
    Машко
    Да се навратиме на темава: имате апдеј 1809? Мене уште ми се нема апдејтнато компјутеров сеа проверив верзија уште сум на 1803.

15. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,763
    3,168
    5 Декември 2009
    Машко
    Сеуште 1803 тука. Проверив и со Windows Update софтверот, вика дека е latest.

16. toshex

toshex
    Unstoppable

2,952
    2,484
    18 Септември 2013
    Машко
    Да заборавив да напоменам дека секој ден си проверува (и рачно проверив баш сеа) - и уште нема 1809. Затоа се зачудив.

17. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,335
    3,062
    11 Декември 2008
    Машко
    И кај мене сеуште 1803, иако во десниот ќош долу стои ова
    test mode.PNG

18. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,923
    5,104
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Нема. Само cumulative update for 1803.

Незнам тие што се во insider програмот можда имаат пристап до новата верзија.

19. Avid

Avid
    Unstoppable

2,562
    3,409
    21 Јануари 2009
    можно е дебиливе да имаат печатна? БАУСЕР
    BAWSER
    BOSSER

upload_2018-10-15_23-35-38.png

Ајј не е печатна, осеќав некако, хаха
    Fun with names

20. Nightingale

Nightingale
    Gaining Experience

535
    435
    28 Јануари 2014
    Машко
    Нема 1809, го тргнаја официјално поради багот со бришењето на фајлови, и точно, само insiders имаат пристап моментално до 1809. Би требало денеска да кажет мајкрософт апдејт што и како им оди прогресот, ако не и да го пуштет пак 1809 за сите корисници.

Сподели

Вчитување...