1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  522
  2,176
  21 Април 2016
  Машко
  Убава дискусија за новото пенџере, ама некако слабо лични искуства. :)
  Пред неколку дена инсталирав Windows 10 Enterprise 2019 LTSC.
  Немав проблем со бришење документи, беше чиста инсталација на тазе форматирана Ц партиција. Самата инсталација помина килаво со еден куп ристарти и траеше подолго од вообичаено. Драјверите поминаа глатко (AMD Ryzen 3 2200G, B350 плоча, Realtek ALC892 звук).
  При дотерување на сетинзи, таскбар и други подесувања имаше гличови, чудни мрзнења... Генерално употреблива е 1809 верзијава, ама дефинитивно се понаша како бета во рана фаза на која и треба многу дотерување.
  Игри не играм, немам што да споделам на таа тема, по нет се фалат со + 20% фпс и сл. Аудио видео плеерите што стандардно ги користам (MPC-HC, Foobar, VLC) работат одлично. Единствено имав проблем со USB DAC аудио конвертерот, неколку пати морав да го ресетирам, но кога е присутен во дивајсис си работи одлично.

  Уште неколку багови што ги открив за овие 3 дена:
  - Кога се снима со снипинг тул на десктоп, фајлот/сликата не се појавува додека не се направи рифреш на десктопот. Фајлови снимени преку Хром на десктоп чат пат се појавуваат, некогаш мора рифреш.
  - Има проблеми со интеграција на македонскиот јазик.
  - LTSC (при стандардна инсталација) има околу 3 пати повеќе активни процеси во однос на LTSB, ова е повеќе OCD проблем. :)
  Processes LTSB 2016 x64
  Processes LTSB x64 AMD 2200G.JPG
  Processes LTSC 2019 x64
  Processes LTSC x64 AMD 2200G.JPG
  Совети:
  1. Сите видови документи и приватни фајлови не треба да се чуваат на иста партиција со оперативниот систем. Ако ептен мора поради било каква причина, тогаш обавезно да се прави бекап на друга партиција, ССД, ХДД, УСБ, за да нема несакани изненадувања.
  2. Секоја крупна ревизија на пенџерот да се инсталира на голо, на чиста тазе форматирана партиција. Има многу багови, не гледам зошто би било подобро да се чека сам да се апдејтира системот.
  3. Секако M$ ја повлече оваа верзија (RS5), но како и претходно вреди да се причека одредено време и најмалку еден печ вторник пред да се рипне во тавче.
  4. Во моментот на инсталација (пред 3 дена) единствен начин за регистрација на Enterprise 2019 LTSC беше KMS_VL_ALL (функционира топ). Најскоро ќе биде во игра и HWIDGEN.
  ~~~~~~~~~~~~
  За крај и линк за сите верзии на 1809-ка. Сигурен и брз торент за англиски и руски верзии.
  *Ако последниве линкови се косат со правилата на форумов, слободно нека бидат дилитнати од некој модератор.
   
  Astraion, incontempt, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,473
  3,237
  18 Септември 2013
  Машко
  Ете мене ми се апдејтна на 1803 некој нов апдејт, уште нема 1809. Имам вин 10 про. Исто сакам да посочам колку е феноменално тоа Windows INK значи со пенкалце да црташ (лаптопов има wacom digitizer и феноменален е фидбекот) како и да го користиш со тач за стрипови и слично... пак ќе кажам, тач интеграција е иднината и на десктоп за некои работи е ептен корисно.
   
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  5,776
  10,424
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако сте изгубиле фајлови при надградбата на 1809, јавете се во Миркософт, они ќе ви помогнат... Или не? :hay:
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Поради проблеми со Word и синхронизација OneDrive се вратив на 1803 верзијата. Интересното е што пред да се вратам го абдејтирав (затоа што е Patch Tuesday). Во самата страница на Settings/Updates&Security/Recovery се појави посебно копче Go Back To a Previous Windows Version па со три клика сам си ја врати верзијата 1803. Се сомневам дека денешниот абдејт ја има донесено таа функционалност.

  Како и да е, целата процедура траеше околу пет минути и сега интеграцијата со OneDrive и Word повторно функционира.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 5. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  454
  369
  20 ноември 2013
  Машко
  Многу проблеми со новиот апдејт.... јас пак не се сеќавам што се исклучив за да блокирам апдејт кога го бутнав крај на јануари и сега не ми отвара сетингот да проверам што е како е. Си крашнува прозорецот

  upload_2018-10-9_21-36-21.png
   
 6. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,041
  11,896
  2 Август 2012
  Машко
  Windows 10 October 2018 Update no longer deletes your data – Ars Technica

  Adding insult to injury, there are ways in which Windows users could have enabled KFR without really knowing that they did so or meaning to do so. The OneDrive client, for example, can set up KFR for the Documents and Pictures folders, if you choose to enable automatic saving of documents and pictures to OneDrive. The current OneDrive client will set up KFR and then move any files from their original location to the new OneDrive location. Older versions of the OneDrive client, however, would set up KFR but leave existing files in the old location. The October 2018 Update would then destroy those files.

  Што ви рече Флегма омладинци? Што ви рече?
  OneDrive "си мислел" ...
   
  На bxxxn и Nightingale им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,473
  3,237
  18 Септември 2013
  Машко
  Не сфатив баш, ама по ова испаѓа дека само префрлени биле податоците на друго место? Нешто со некоја нова опција за автоматско снимање на onedrive?

  Јас го иам анинсталирано onedrive од прв ден хахаха.
   
 8. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  219
  200
  24 Февруари 2016
  Машко

  Па само што се појави верзијата на интернет ја снимив дома, ама не сум имал баг или проблем до сега, 3dsmax + vray, photoshop, substance од програми без багови и проблеми, mad max и m.a. andromeda од игри исто без проблеми...документи цел живот чувам на друг драјв така да незнам дали ќе ми направеше беља и на мене.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,492
  2,228
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Досега најдобар туторијал за оптимизирање на една Десетка, особено за тие што користат Про.

   
  bxxxn, PC_GAMER и на Chicco69 им се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  5,937
  7,894
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Знаев јас дека е OneDrive и без ти да кажеш :p
  Туку, синојка кај мене на сила додека компјутерот беше idle, инсталриаше апдејтот и рестартираше компјутер без да праша иако имав несејвирано SQL query кое потоа се загуби и морав да го пишувам од почеток.

  Г'с мајчин....
   
  FLEGMA, olikomerc и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 11. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Има многу поелегантен начин да си го вратиш назад. :)

  Код:
  Use <database>
  SELECT execquery.last_execution_time AS [Date Time], execsql.text AS [Script] FROM sys.dm_exec_query_stats AS execquery
  CROSS APPLY sys.dm_exec_sql_text(execquery.sql_handle) AS execsql
  ORDER BY execquery.last_execution_time DESC
  
  
   
  На olikomerc и Astro им се допаѓа ова.
 12. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  690
  441
  1 Јуни 2016
  А дечки, малце офтопик, некој Key за Office 2016 до кај 2 - 3 долари ? Пробувам да го активирам со Re-Loader, ама нешто не сака.
  Edit: средив со KMSpico
   
  Последна промена: 11 oктомври 2018
 13. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,546
  2,821
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Бенч со Gaming mode on на Wind 10

  FarCry®5 Game mode on.png
  Бенч со Gaming mode off на Win 10

  FarCry®5 Game mode off.png
   
  На borcep и Chicco69 им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,473
  3,237
  18 Септември 2013
  Машко
  Да се навратиме на темава: имате апдеј 1809? Мене уште ми се нема апдејтнато компјутеров сеа проверив верзија уште сум на 1803.
   
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,826
  3,335
  5 Декември 2009
  Машко
  Сеуште 1803 тука. Проверив и со Windows Update софтверот, вика дека е latest.
   
 16. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,473
  3,237
  18 Септември 2013
  Машко
  Да заборавив да напоменам дека секој ден си проверува (и рачно проверив баш сеа) - и уште нема 1809. Затоа се зачудив.
   
 17. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,453
  3,310
  11 Декември 2008
  Машко
  И кај мене сеуште 1803, иако во десниот ќош долу стои ова
  test mode.PNG
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,524
  5,929
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Нема. Само cumulative update for 1803.

  Незнам тие што се во insider програмот можда имаат пристап до новата верзија.
   
 19. Avid

  Avid
  Unbeatable

  2,995
  4,272
  21 Јануари 2009
  можно е дебиливе да имаат печатна? БАУСЕР
  BAWSER
  BOSSER

  upload_2018-10-15_23-35-38.png
  [​IMG]

  Ајј не е печатна, осеќав некако, хаха
  Fun with names
   
 20. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  610
  518
  28 Јануари 2014
  Машко
  Нема 1809, го тргнаја официјално поради багот со бришењето на фајлови, и точно, само insiders имаат пристап моментално до 1809. Би требало денеска да кажет мајкрософт апдејт што и како им оди прогресот, ако не и да го пуштет пак 1809 за сите корисници.
   
 21. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  605
  250
  10 Април 2011
  не стига за сите процесори исто, некој покасно демек дур не го оптимизираат за таа генерација процесори кога ке биде спремно ке си дојде апдејтот
   
 22. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  610
  518
  28 Јануари 2014
  Машко
  Winodws 10 19H1 will reduce the impact of Spectre and Meltdown slowdowns to 'noise level'

  Освем ова, 19H1 верзијата ќе овозможела да се бришет преинсталираните апликации што доаѓаат со самиот OS. Поточно и сега може, само тогаш мајкрософт ќе направат да биде многу полесно. Поточно, станува збор за следниве апликации:

  3D Viewer
  Calculator
  Calendar
  Groove Music
  Mail
  Movies & TV
  Paint 3D
  Snip & Sketch
  Sticky Notes
  Voice Recorder

  Али не станува збор зa Edge и Гордана :)
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  5,776
  10,424
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
 24. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  610
  518
  28 Јануари 2014
  Машко
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,041
  11,896
  2 Август 2012
  Машко
  А понекогаш дури не вршел ниту rewrite па мислиш дека си отпатувал архива а не си.
  Давежот со напредниов OS не престанува.
   

Сподели

Вчитување...