Windows 10 генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Alucard, 21 Август 2014.

 1. pwned

  pwned
  Intern

  29
  12
  12 Мај 2016
  Машко
  Здраво
  Имам проблем со Windows10 после апдејт се случи да неможам да пристапам кон мрежни компјутери на кој има шернати фолдери, а претходно сум работел без проблем. Антивируси, фајрволи, дифендери, шеринзи значи се е под open, allow и disable каде што има потреба. Интернет имам ги гледам пц-ата во мрежа но кога ќе пробам да отворам некој дава порака Windows cannot access \\computer. Некој да имал ваков проблем?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,386
  3,733
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Дај повеќе податоци за мрежата. Најважно оперативниот систем на машината каде што стојат фајловите и на клиентската машина. Ми мириса на SMB верзиите...
   
 3. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,376
  2,035
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Fix: Cannot Access Network Shares after Update 1709 - Appuals.com
   
  pwned, mrmarko4fun, Metuzalem и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,386
  3,733
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  pwned, Metuzalem и на Astraion им се допаѓа ова.
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  5,148
  9,197
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Само што ќе го пишев и јас. :hay:
   
  pwned, Astraion и на kirev им се допаѓа ова.
 6. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  662
  403
  8 Август 2017
  Машко
  Еве една глупа ситуација, се пали тој апдејтот на Виндоyс 10, појма немам кој е некој голем, и си се симнува во позадина, потоа се инсталира на локскринот, па се рестартира и стигнува до 30%, па пак се рестартира е сега на 32-33% од кога продолжува се јавува Блу Скрин со шифра IRQL Driver not less or Equal нешто нешто, и компјутерот се рестартира откако ќе одброи тоа Блу Скринот, и прави враќање на старата инсталација, е сега секој ден ќе го повторува истото, значи симнува во позадина и инсталира, и откако нема да може да инсталира прави ролбек на старата верзија, ова ме живцираше, пошто губам секој ден саат и нешто така, и го прекинав тој сервисот Windows Update, но тоа не го реши проблемот, пак си го прави истото, односно видов дека он сам од нигде никаде си инсталирал некоја апликација Windows 10 Update Assistant која се уклучува рандом и си го прави апдејтот. Ова се случува на статичниот компјутер, на лаптопот нема ништо од ова. Чаре?
   
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,919
  3,201
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  1. Можеш да изгасиш апдејти преки Services, ако сакаш...иако не е некое решение ова
  2. Да правиш Force Shutdown преку cmd "shutdown -s -f -t 0" при секое гасење
  3. Нова инсталација на Windows 10
  4. Да го изгуглаш добро проблемот, т.е. еророт
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 8. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,592
  2,387
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Единствено чаре е да го решиш проблемот со блу скринот, ти имаш некој проблем со компјутерот, не можеш само така да го занемариш и решението да ти биде гасење на апдејти.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  662
  403
  8 Август 2017
  Машко
  Предпоставувам дека е нешто со графичката, односно, околу 5 секунди пред да се појави блу скринот се гаси мониторот на 1 секунда, како да се инсталира некој драјвер, се работи за интегрирана графичка, така да најголем виновник ми се драјверит што се инсталираат преку виндоус апдејт.
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Guru

  5,148
  9,197
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Windows 10 S Mode (store mode) = ransomware без дилема.

  Store mode = да можеш да инсталираш програми САМО од Windows Store, што не го побарал никој никогаш, а за да го тргнеш тоа треба да платиш 50 долари. Ќе го има во сите едиции на Windows. Се однесува на новите инсталации (на машини што доаѓаат со Windows), но не би ме зачудило некој апдејт да го активира и на постоечките „по грешка“.

  Сега се премислија за тоа „да го тргнеш, треба да платиш 50$“, но се` околу овој S е конфузно. Јас мислам дека намерно даваат неодредени и контрадикторни изјави за да се „замати водата“ и да ловат во матно.

  Во секој случај, погодете за која едиција нашиве увозници на хардвер ќе се одлучат при набавка. -Најевтината? -Таааакаа е.


   
  Последна промена: 14 Март 2018
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  5,313
  6,742
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Шо те боли ташак, имаш за $4
   
 12. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  307
  104
  15 Декември 2013
  Машко
  Дечки некој да не знае чаре, на сликава е прикажан проблемот кој што ми се случи на пц-то, откако инсталирав понов win10, односно win10 generation2. Иконите, текстот на иконите, некои симболи се како размачкани.
  [​IMG]
   
 13. Steam.

  Steam.
  Gaining Experience

  512
  447
  31 Мај 2011
  cleartype вклучен?dpi сетинзи исто така провери
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,713
  11,287
  2 Август 2012
  Машко
  Провери дали е наместен на нативната резолуција од мониторот. Ако мониторот е 1920x1080 тогаш во Контрол Панел треба да иде наместена таа резолуција.
  Друго на што ми текнува е да имаш користено custom scaling за икони и текст или расштиман clear type
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 15. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,289
  3,031
  11 Декември 2008
  Машко
  За графичката провери кој драјвер е, од нвидиа или од микрософт некој компатибилен инсталирал.
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  307
  104
  15 Декември 2013
  Машко
  Исклучен е cleartype, пробав и со вклучен, исто пак. Dpi местев исто. :(

  На нативната ми е 1680x1050, иначе имаше custom scaling, исклучив и џабе.

  Драјвери инсталирам моментално, уште ако не е тоа у пм.
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,713
  11,287
  2 Август 2012
  Машко
  CCleaner

  Избриши Font Cache и Window Size / Location Cache

  Друго не чепкај. И thumbs cache не е лошо да избришеш. Сепак ова мене ми личи на драјвер проблем
   
 18. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  446
  300
  1 Јуни 2016
  @Mario.Bog gen2 користам од коа знам за нив.
  Еве ти кај мене со 100% Scaling, ништо нема замачкано (1920х1080)

  [​IMG]
   
  На PC_GAMER и architect им се допаѓа ова.
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,713
  11,287
  2 Август 2012
  Машко
  Драјверот од графичката или деинсталирај го и пробај пак или надогради го и пробај пак.
   
 20. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  516
  187
  10 Април 2011
  ова проба? smoot edfe on screen font
  Capture1.PNG
   
 21. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  662
  403
  8 Август 2017
  Машко
  Го решив така, ај сега малку помош со Гоогле
  Зошто google.com ми се нуди на Кинески? Никогаш не сум го поставил тој јазик сите нагодувања ги проверив нема го тој јазик поставено.
  google.png
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,713
  11,287
  2 Август 2012
  Машко
  Има неколку причини:
  • Немаш подесено locale
  • Имаш забрането локација
  • Не ти е подесен да ти дава world wide пребарувања
   
 23. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  662
  403
  8 Август 2017
  Машко
  Првите 2 се наместени а тоа world wide нз дали е тоа
  Currently showing search results in:
  English
   
 24. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,592
  2,387
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Оди во Settings -> Languages и тоа "Which language should Google products use?" селектирај да ти биде на инглиш.
   
 25. Enquito

  Enquito
  Gaining Experience

  662
  403
  8 Август 2017
  Машко
  Тоа е селектирано, а на Регион Сетингс ми е поставено УСА. Чудна работа, веројатно има нешто поврзано можеби со телефонот, треба да пробуричкам, да најдам, ама оддека Чајна ми ја дава, појма немам, ниту сум бил, ниту сум користил нивни ВПН. Можеби што често користам, Г.Транслате за превод на страни и слично.
   

Сподели

Вчитување...