• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ВНИМАВАЈТЕ НА ОВЛАСТЕН АСУС СЕРВИС SYSTEM ONE ( ASUS SERVIS )

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
655
734
orgrimar
нема да купувате асус, за 1 год продажбата на лаптопи ќе им падне за 50% и ќе бараат нов сервис
 
  • Ја почнал/а темата
  • #77

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
427
447
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
Ако некој сака да си ја каже својата приказна со систем оне . Еве подоле маил што ме контактираа Асус .

[email protected]
Stefan J.

Стефан Ј. E децкото што беше запознаен со Систем Оне ситуацијата од моја страна и за многуте луге што се изгорени од истиот .

П.с Па може ке имаме срека да ги затворат конечно !?
 

Nik

Gaining Experience
4 април 2018
76
58
Ако некој сака да си ја каже својата приказна со систем оне . Еве подоле маил што ме контактираа Асус .

[email protected]
Stefan J.

Стефан Ј. E децкото што беше запознаен со Систем Оне ситуацијата од моја страна и за многуте луге што се изгорени од истиот .

П.с Па може ке имаме срека да ги затворат конечно !?
Следува и допис од мене исто за лаптоп исто за екран кој не е ни тестиран, а не пак поправен. Се надевам дека ќе има добар исход од ова

Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #79

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
427
447
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
Следува и допис од мене исто за лаптоп исто за екран кој не е ни тестиран, а не пак поправен. Се надевам дека ќе има добар исход од ова

Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
Јас искрено не очекував никаков фидбек .

Зашто крајна солуција пред асус еу , ми беше СистемОне у Србија како главно . Таму се јавив на тел не го даваа претпоставениот само на маил со него .
Пуштив маил до него никаков одговор и на крај асус еу заврши раб за се :)

Ама се изненадив на крај ... секое пишување на маил добивав или одма или мах наредниот ден одговор од дечково од Асус Еу .

@Nick192 Штом имаш некакво инфо со асус еу обавезно пиши што како .
 

Bakii

Intern
17 декември 2015
24
11
Ајде и јас да го споделам моето искуство со SystemOne
На 20.05 (понеделник) го однесов мојот лаптоп за да ми се замени хардискот пошо стигна до бројка од 5000 бед сектори. Таму ме пречека господинот и му објаснувам што како работава, ме внесува во системот и ми дава документ, гледам на него пишува дека има мали гребаници на лаптопот, а дрцка нема по него, му велам господине каде се покажете ми ги, и се натегавме и потпишав некако.
На 31.05 (петок) ми стига меил дека е извршена замена на стариот хардиск со нов. Ме изненади брзината со која што беше променет хардискот, очекував дека ќе биде 30 дена.
Следната недела ќе го почастам со едно ССД.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
877
721
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Јас искрено не очекував никаков фидбек .

Зашто крајна солуција пред асус еу , ми беше СистемОне у Србија како главно . Таму се јавив на тел не го даваа претпоставениот само на маил со него .
Пуштив маил до него никаков одговор и на крај асус еу заврши раб за се :)

Ама се изненадив на крај ... секое пишување на маил добивав или одма или мах наредниот ден одговор од дечково од Асус Еу .

@Nick192 Штом имаш некакво инфо со асус еу обавезно пиши што како .
Тоа е вика професионална компанија која гледа на своите корисници како долгорочни корисници. Имав слично искуство со LG и Huawei, каде локалниот дистрибутер не се замараше со гаранции, па мораше да ескалира на "повисоко" ниво за се да се среди за неколку дена.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #82

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
427
447
Speedster's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X 12-Core Processor
Motherboard
ASRock X570 Taichi
Storage
Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB
PSU
HX Series™ HX1000 — 1000 Watt 80 PLUS® PLATINUM
RAM
G.Skill 8192 MB (DDR4-2137) - XMP 2.0 - P/N: F4-3600C18-8GTZN X 2
Video card
NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER
Case
be quiet! Pure Base 500 Mid-Tower Case
Mouse
COOLER MASTER Sentinel III
Monitor
MSI MAG272CQR (MSI3CA6)
OS
Windows 10 Pro
Ајде и јас да го споделам моето искуство со SystemOne
На 20.05 (понеделник) го однесов мојот лаптоп за да ми се замени хардискот пошо стигна до бројка од 5000 бед сектори. Таму ме пречека господинот и му објаснувам што како работава, ме внесува во системот и ми дава документ, гледам на него пишува дека има мали гребаници на лаптопот, а дрцка нема по него, му велам господине каде се покажете ми ги, и се натегавме и потпишав некако.
На 31.05 (петок) ми стига меил дека е извршена замена на стариот хардиск со нов. Ме изненади брзината со која што беше променет хардискот, очекував дека ќе биде 30 дена.
Следната недела ќе го почастам со едно ССД.
Баш ми е драго што има и задоволни клиенти од нивна страна . Што иако 2 недели за хард диск мислам дека е оверкил ама штом си ти задоволен слободно почастиго пц со едно ссд :)
Тоа е вика професионална компанија која гледа на своите корисници како долгорочни корисници. Имав слично искуство со LG и Huawei, каде локалниот дистрибутер не се замараше со гаранции, па мораше да ескалира на "повисоко" ниво за се да се среди за неколку дена.
Абе мене ми криво што систем оне си е пак овластен сервис а ни ние сме требале да ургираме на повисоки позиции за си ја бараме таму среката .

И на крај сме изгубиле време , живци , итн ... За што за се да си биде како ништо да не се десило идеме напред и тоа е тоа ...

А за асус искрено не очекував ништо дека ке добијам дури ни повратен маил .

А на крај добив одговор за нов лаптоп по таа цена ( освен што 20к денари се у неповрат што е моја грешка што ми пукнал екранот и што сум си ги платил у систем оне да ми го досредат )

Асус како фирма е врв . Ама се додека систем оне се овластен сервис ке бегам како од огин !!!
 

V3N0M

Intern
25 јануари 2020
6
1
Дечки после толку време има ли нешто ново дали услугата им е подобрена или исти стар систем , пред некој ден купив Asus TUF сакам да му напраам упграде на РАМ па се ставив во мисла послем прочитаниве коментари.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,460
8,585
Скопје
Дечки после толку време има ли нешто ново дали услугата им е подобрена или исти стар систем , пред некој ден купив Asus TUF сакам да му напраам упграде на РАМ па се ставив во мисла послем прочитаниве коментари.
А бе каков овластен сервис, боље сам отвори го или ако ти е шубе однеси му на @Daniel86
Само не влагај у фазон демек си купил скап лаптоп па сакаш овластен сервис и да ти е шубе кај локални сервисери да го носиш.
Или да се замараш за гаранција.
 

V3N0M

Intern
25 јануари 2020
6
1
А бе каков овластен сервис, боље сам отвори го или ако ти е шубе однеси му на @Daniel86
Само не влагај у фазон демек си купил скап лаптоп па сакаш овластен сервис и да ти е шубе кај локални сервисери да го носиш.
Или да се замараш за гаранција.
Не чисто заради гаранцијата ми беше демек после не важи ако го отвараш сам
 

V3N0M

Intern
25 јануари 2020
6
1
Нептун , не пипкаат они освен сервис ,али како и да е боље сам ке го отворам..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,264
14,038
Нептун , не пипкаат они освен сервис ,али како и да е боље сам ке го отворам..
Ако е предвидено корисникот сам да смени не гледам пречка. Само внимавај со изборот на RAM
Не напамет.

Отвори на страната од лаптопот и барај Memory QVL list
 

V3N0M

Intern
25 јануари 2020
6
1
Ако е предвидено корисникот сам да смени не гледам пречка. Само внимавај со изборот на RAM
Не напамет.

Отвори на страната од лаптопот и барај Memory QVL list
Незнам дали е предвидено сам да отвараш , да фала ти веќе најдов има во анхоч исти на веќе постоечкиот.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,330
4,425
Ако си менувал рам досега, купи си соодветна плочка и монтирај. Туф сериите мислам дека имаат лесен пристап оздоле за рам и хдд/ссд.
Ако нешто имаш проблем со лаптопот да треба да оди во систем оне, извади ја плочката и праќај на сервис.

Sent from my Samsung S20 FE
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
850
962
@V3N0M со здравје да си го користиш новиот лаптоп. Прво да кажам дека погорниве коментари бегаат од твоето прашање...

Лесно е сигурно ќе се снајдеш сам да смениш/додадеш РАМ и/или ССД. Но, доколку тоа не го направи САМО системоне (значи не нептун, сетек, или други ), гаранцијата не ти важи. Но, затоа, додади си плочка рам сам и некогаш доколку треба да идеш на сервис, незаборавај да ја извадиш, па да го однесеш.

Инаку со толку банална работа, нема ништо да те зезнат, но мене за ССД ми бараа 800 денари, сигурно и за рам е тука некаде, нема потреба да им ги даваш. (и јас ги немам дадено, си ставив сам и до сега не сум требал да го вадам, односно да им го носам ). Нема никакви лепенки на капакот, или слично кај Асус што ќе ти ја расипат гаранцијата, сепак прво најди си некоја слика видео на интернет конкретно од твојот лаптоп од внатре, за секој случај. :)
 

V3N0M

Intern
25 јануари 2020
6
1
Па пошто треба да се отвори од позади цел можно е да има некоја лепенка нема посебно за рам и ссд
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,952
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно