1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Вежби со SQL

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од vlatkorun, 22 Јуни 2009.

 1. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Почнав да изучувам SQL, поточно T-SQL. На некои страни на кои успеја да налетам ми дават само синтаксата и нешо основно. Ми треба страна која исклучиво содрже вежби со T-SQL од основно до напредно ниво?
   
 2. m3ntal

  m3ntal
  Intern

  112
  8
  5 Февруари 2009
  Страна незнам, ама ако сакаш добра книга за T-SQL со примери ти е Transact-SQL Cookbook by Jonathan Gennick, O'Reilly.
  Ако сакаш можам да ти ја пратам на мејл.
   
 3. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Да книгата ми стое добра, сеа ја гледам содржината на Амазон. Можеш да ми ја пратеш на меил, или да ја закачеш на Рапидшер па прати ми го линко на меил.
  Меило ми е: [email protected]
   
 4. m3ntal

  m3ntal
  Intern

  112
  8
  5 Февруари 2009
  Check your email:)
   
  1 person likes this.
 5. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  742
  166
  10 Јуни 2007
  Дали ширењето на пиратерија преку форумов е дозволено? :ninja2:
   
 6. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,679
  333
  8 Мај 2007
  не е преку форумов, преку e-mail e:D
   
  На Noumenon и Fiasco им се допаѓа ова.
 7. vasildb

  vasildb
  Intern

  209
  5
  17 Април 2007
  Ист беше и случајот со TPB. Помагање на пиратерија.:chudenje:
   
  1 person likes this.
 8. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  742
  166
  10 Јуни 2007
  На тоа мислев. :spienje:
   
  2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 9. zlatkogv

  zlatkogv
  Intern

  206
  6
  5 Декември 2007
  Abe ostajte go deteto da si uci SQL, sto se zamarate odma....
   
  На hebocig му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vlatkorun

  vlatkorun
  Intern

  633
  14
  8 Јуни 2007
  Мислам дека забегате ногу офтопик. Според правилата на форумо не е дозволено постирање на линкови од пиратерија, а како шо се гледа нив ги нема никаде. Освен тоа има администратори/модератори кои можат да оценат дали е у ред нечиј пост и соодветно да реагират.

  Доколку имате некој предлог за наслово на темата: страна, книга кажете ја. Би ми користила мене па и на други почетници шо барат нешто повеќе да научат. Нема потреба од непотребни коментари.:bravo:
   
 11. alexsotwareltd

  alexsotwareltd
  Intern

  23
  1
  27 Јуни 2009
  Zdravo VlatkoRun,

  Najdobra kniga za T-SQL pisuvana so ednostaven stil, a ke go naucis toa sto treba e : Microsoft® SQL Server® 2008 T-SQL Fundamentals
  by Itzik Ben-Gan.

  Pozdrav
  Alex
   
 12. Ilija Milcinoski

  Ilija Milcinoski
  Intern

  42
  12
  14 Декември 2014
  Машко
  http://www.java2s.com/Tutorial/SQLServer/CatalogSQLServer.htm
   
  На hebocig му/ѝ се допаѓа ова.
 13. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Ај ако може да ми препорачате некој youtube канал за учење SQL
   
 14. igor_bef

  igor_bef
  Gaining Experience

  85
  65
  21 Август 2011
  Машко
  Здраво другар, како за почеток би ти препорачал да ги поминеш вежбите од W3Schools, таму имаш за сите "дијалекти" на SQL па и за SQL Server т.е. Т-SQL
   
  На hebocig му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ilija Milcinoski

  Ilija Milcinoski
  Intern

  42
  12
  14 Декември 2014
  Машко
  На hebocig му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ilija Milcinoski

  Ilija Milcinoski
  Intern

  42
  12
  14 Декември 2014
  Машко

  View: https://youtu.be/sHQhc5Jz6SQ
   
Слични теми
 1. vik
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,983
 2. Aleks
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,273
 3. Stane
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,206
 4. filipbutel
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  963
 5. Gateway
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  3,349
Вчитување...

Сподели

Вчитување...