• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ваши фотографии [Читај прв пост!]

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Фала ти. Инаку, немав намера да земам дрон, ама го купи другарче, сфати дека не му се влечка Phantom на грб, па си купи Mavic и ми го тупна овој мене .. не е дека сакав :innocent: Сега некако не ми се оди настрана од град без него, баш ради поинаквата перспектива.
Цел живот со грешни луѓе се дружам...
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
909
3,158
Прага
Мал апдејт на темава.

2 локации и 2те се од Август.

Локација 1: Кожле - На викендица. Местово има лудило поглед, а многу ми е кејф затоа што пред 5-6 години имаше 2ца жители и 0 туристи. Со другари дур бев во Скопје нонстоп одевме и објавуваме на Инстаграм слики. После 1 година се вратив и во денот видовме можеби преку 20-30 коли и бараа специфични локации на одредени места од наши Инстаграм слики :D Чувството беше неверојатно...

Settings: f/10, 1/20s, ISO 50.

слика од зајдисонце во кожле

слика од зајдисонце во кожле

слика од зајдисонце во кожле

слика од полу-месечина во КожлеЛокација 2: Тресонче, Водопади - Син Вир. Не знам како за водопадиве дознав пред некој месец. Тргнавме со другар во понеделник околу 12 на пладне без никаков план и никакви очекувања, имавме видено 2-3 слики и тоа е тоа. Стигнавме во селото, паркиравме и за среќа имаше насока за водопадите. Некој си 4-5км пеш, за мене досега најтешки за одење. На почеток има мало брдо за искачување, патот е незгоден се оди низ густа шума, камења, и последните 300 метри се лудило. Низ река, се качуваш на дрвена скала, водата кочан ладна, мов на камења, лизга, а на тебе опрема од 3-4к евра. Али кога стигнавме... вредеше.

Settings: f/20, 1.6s, ISO50
водопади


Settings: f/16, 0.6s, ISO50
водопади


Settings: f/22, 1.6s, ISO50
водопадиКога завршивме со сликање удривме и бањање, ама нема да постирам слики од тоа :D

И за крај една HDR слика од месечината на Галичник, нешто по зајдисонце. Стак на 2 слики е, една за foreground и една за background т.е. месечината.

Settings: f/11, 1.2s, ISO50 и 1/250 за месечината.
месечина
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
465
531
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Да се вклучам и јас во дискусијава
Панорама, сликана над Скочивир
GH5, Tamron Adaptall 28mm f2.5
f5.6, ISO 100, Shutter: не памтам

 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
909
3,158
Прага
Да дадам мал апдејт после некој месец на темава. Стварно не сум имал време да одвојам ден за сликање, ама викендов ја посетив зоолошката во Прага. Летово бев ама не носев апарат со мене, сега имаше помалце животни, а и ради ковидов некој делови беа затворени. Не ми се веруваше дека е у топ 5 зоолошки, ама стварно е лудило.

Искрено ни во Скопје не сум бил можеби 5-6 години и не знам како е сега, ама позитивен впечаток ми остави што за секое животно имаше информации (тежина, висина, ширина, потекло, години, мајка, татко од каде е донесено). Има опција да донираш за некое животно или да го посвоиш. Сепак не, не ти го даваат дома да чуваш ама во зоолошка ќе се грижат за него, и е во ваша сопственост. Јас дадов донација за едно геко, што се надевам за кратко ќе донесам и дома едно.

Слики во продолжение. Користен апарат Канон 5Д Марк 2, со 70-200, ISO од 800 до 1000. Бленда f/4 до f/5.6. Шатер од 1/250 до 1/500.
Ќе ги ставам во спојлер, 15 слики се компресирани да не тежат, а квалитетот да се заддржи.

Ако некој ја има Прага у предвид, зоолошкава е must visit.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
160
213
@M.Pix
Преку стакло се сликани ?
Импресивни се

... изгледа некој добро ги изгланцал стаклата :D
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
909
3,158
Прага
@M.Pix
Преку стакло се сликани ?
Импресивни се
Фала :)
9та, 10та и последната слика се преку стакло. Сите останати влагаш у кафез, за уште подобро искуство. Секако кај лавовите и тигрите не :D
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
465
531
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Фала :)
9та, 10та и последната слика се преку стакло. Сите останати влагаш у кафез, за уште подобро искуство. Секако кај лавовите и тигрите не :D
абе мирни биле, не касале...

супер се сликите!
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,709
1,098
Ти украдов една за позадина, многу се добри сликиве, екстремни детали имаат.
Да дадам мал апдејт после некој месец на темава. Стварно не сум имал време да одвојам ден за сликање, ама викендов ја посетив зоолошката во Прага. Летово бев ама не носев апарат со мене, сега имаше помалце животни, а и ради ковидов некој делови беа затворени. Не ми се веруваше дека е у топ 5 зоолошки, ама стварно е лудило.

Искрено ни во Скопје не сум бил можеби 5-6 години и не знам како е сега, ама позитивен впечаток ми остави што за секое животно имаше информации (тежина, висина, ширина, потекло, години, мајка, татко од каде е донесено). Има опција да донираш за некое животно или да го посвоиш. Сепак не, не ти го даваат дома да чуваш ама во зоолошка ќе се грижат за него, и е во ваша сопственост. Јас дадов донација за едно геко, што се надевам за кратко ќе донесам и дома едно.

Слики во продолжение. Користен апарат Канон 5Д Марк 2, со 70-200, ISO од 800 до 1000. Бленда f/4 до f/5.6. Шатер од 1/250 до 1/500.
Ќе ги ставам во спојлер, 15 слики се компресирани да не тежат, а квалитетот да се заддржи.

Ако некој ја има Прага у предвид, зоолошкава е must visit.
Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,060
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Абе оти ги чепкате сликите во лајтрум. :)
За да личат на нешто иначе се баш тапа :(


Мор че ве отепа, клајте дека се едитирани. :D
[Читај прв пост!]
Шо сум јас, германец, па да читам упатство пред да правам нешто? In fact, барам да се промени правилото во темава (не и во таа за мобилни слики) и да се наведе ако НЕ е едитирана сликата! Промената да стапи во сила веднаш! :D
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,091
11,471
youtu.be

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно