1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Првпат слушам, прочита некаде?
   
 2. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  32
  17
  30 Јуни 2017
  Машко
  Дечки според вас кој е најлесен начин за фриленсер да си плаќа сам стаж?

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 3. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  За да бидеш осигурен во првиот пензиски столб осигурувањето мора да биде преку фирма, друг начин нема. Да си отвориш фирма, или да те осигура некој родинина/пријател преку негова фирма.
  Друга опција, ако ти брка работа, е да се осигураш преку Винер, Граве и слично или да инвестираш во некои од отворените инвестициски фондови, за ова не мора да отвараш фирма.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Само животно осигурување и немаш гајле
   
 5. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,157
  725
  8 Мај 2010
  Машко
  Во Граве моментално има 4ца што го читаат твојот пост, еден веќе креира акаунт...

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  Fatal1ty_, stefan_v и на Professor им се допаѓа ова.
 6. Professor

  Professor
  Intern

  47
  28
  2 Јануари 2013
  Машко
  А зошто сакаш да ти тече стаж овде???
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,129
  11 Март 2011
  Без 15 години стаж не можеш да добиеш пензија, тека да јас за разлика од други мислам дека ти е добра идејата. Колку што знам можеш сам да си плаќаш придонеси, па макар и на минималец.
   
 8. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,294
  917
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Според мене, многу подобро и поефикасно би било:
  - здравствено осигурување преку https://www.triglav.mk/mk/osiguruvanje/fizicki-lica/dobrovolno-privatno-zdravstveno-osiguruvanje
  - за пензија:
  * животно осигурување;
  * доброволен трет пензиски столб ДОБРОВОЛЕН ПЕНЗИСКИ ФОНД – КБ Прво

  Провери, мислам дека здравственотот преку триглав покрива многу повеќе од нормалното здравствено осигурување.
  За пензија, сите пари вложени во животно или во трет доброволен пензиски столб се твои, збогатени за камати, плус и за недајбоже може некој друг да ги наследи, и тоа неколку кратно зголемени. Плус кога ќе дојде време за пензија, ти си тој што одлучува што со тие пари - користење наеднаш, на рати.....

  Само на овој начин ти треба дисциплина и редовна фриленс работа.
   
  На Costigan_Jr и DonFrozex им се допаѓа ова.
 9. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  32
  17
  30 Јуни 2017
  Машко
  Да, ама ова би било погодно ако планираш цело време да тераш фриленс, зборот ми е додека работиш фриленс да си плаќаш стаж за после кога ќе почнеш у фирма да се надоврзе, да не почнеш со 0 години стаж, веројатно најлесна варијанта е преку некој што има фирма, можеби преку некој сметководител би било најдобра опција
   
 10. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  По дифолт имаш здравствено осигурување, не мора да се осигуруваш освен самиот ако не сакаш дополнително здравствено осигурување.
   
 11. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  687
  282
  10 Април 2011
  на клиент акаунтот имав 2 работи отворени ама не избрав фриленсер, и ми пишува во hire rate, ако идам на reuse posting на тие 2 и ги доделам нема да ги рачуна више како недоделени или?
   
 12. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  После 5 години на апворк првпат ми се случува клиент да не сака да ми плати (се работи за поголема сума), апсолутно без никаква причина.
  Го завршив вебсајтот почеток на март, во рок како што беше договорено, немаше никакви забелешки од негова страна.
  Си реков ај одма да не го форсирам за плаќање, да му дадам 2 недели време ако најде некој пропуст да го средам, па на крај да плати.
  Пред минатиот вторник му пишав на Whatsapp и не ми одговара, до сега 5 пати културно му пишав и не одговара, а ги има видено пораките.

  Апворк не може да помогне бидејќи договорената сума не е ставена во escrow, секогаш тоа сум го проверувал, но како за беља овој пат не го проверив. Со клиентот комуникацијата одеше одлично, се глатко и професионално, не ми остави впечок дека можеби е измамник.

  Се уште имам пристап до хостингот, дали да му го избришам сајтот, што мислте?

  Дали некој имал слично искуство?

  Поздрав,
   
  На Tetlan и stefan_v им се допаѓа ова.
 13. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  680
  713
  9 Декември 2015
  Машко
  Ако може после да го вратиш сајтот откако ќе плати тогаш не се мисли.
   
  На pathfinder и artweb им се допаѓа ова.
 14. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Moжам , го симнав комплет со се база.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  8,985
  8,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас би играл така, но што ако воопшто не плати, џабе трудот.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,792
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Само биди внимателен со такви работи. Може да ти даде пари ама да те утепа со лош фидбек...што е полошо од се
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  821
  761
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Во ситуацијава лош фидбек му е загарантиран како и да е, така да поарно да го платат и лош фидбек отколку ни пари ни фидбек.
  За фиксни проекти стриктно ескроу, и булет листа со што се очекува од договорот, и провизија дека се надвор од тоа е подложно на дополнителна наплата.

  Само биди културен и професионален цело време, без карање и детски работи.
   
  На Costigan_Jr, DonFrozex, Astraion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не е проблем лошиот фидбек, апворк ќе го тргнат.
  Feedback Removal
   
 19. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  821
  761
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  И ова не е толку сјајно затоа што ќе ти дадат да бираш, сакаш паблик фидбекот да ти го избришат или фидбекот од JSS, бидејќи посебно се тие два системи, така да пак ќе го осети на еден или друг начин.
   
 20. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  799
  668
  27 Јуни 2012
  не си играј, батали го. најпрвин речи му нека го заврши contract`от на upwork и кажи му дека не сакаш да соработуваш повеќе и после избриши му се и крај. ако сака да го врати ќе си плати и на друг начин.
   
 21. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,778
  1,538
  22 oктомври 2012
  Машко
  Остави му го сајтот, ама стави му некој backdoor, и тоа на повеќе места во структурата на сајтот, за да можеш да го реметиш од време на време, и ако види дека нема каде, може сам ќе ти дојде со некој глуп изговор, и ќе се однесува како ништо да не било :)
   
  Последна промена: 28 Март 2019
  На krema и artweb им се допаѓа ова.
 22. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  799
  668
  27 Јуни 2012
  Со фидбек да го утепа е најмало нешто што може да му се деси. Вака самиот си отвара простор клиентот да изглуми сценарио дека му го хакнал сајтот и слично и тогаш ќе биде отстранат од Upwork директно како што имаше случај што отиде viral пред некое време.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 23. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,132
  492
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Милсам дека нема да ме отстранат, клиентот е нов на апњорк, јас 5 години со еден куп проекти позади мене и топ рејтинг.
  Има разлика.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 24. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  511
  409
  20 ноември 2013
  Машко
  Тргни го сајтот и чекај тој тебе да те бара
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  821
  761
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Гледај да не дојде до ситуација со бришење од хостинг и сл, апворк знаат да заебат фриленсери и за помалку, а без пари во ескроу нема ни да те ислушаат, туку бан па ти зборувај на ветерот после. Израчунај си колку пари ти вреди целава ситуација и гледај ако можеш да го изедеш сега, и остави лош фидбек на него исто, па по еден месец кога ке се заборави ситуацијава, заеби му нешто да мора да најми некој друг, што нема да му биде лесно ако е нов клиент со лош фидбек(има и начини да се заобиколи и ова но јбг)
   

Сподели

Вчитување...