1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

upWork (поранешно oDesk) (работа и повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 3 Април 2012.

 1. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,119
  485
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Нема никакв дилема дека е така, висок квалитет и професионалност во секој поглед, од комуникација до рокови и се измеѓу.
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  852
  429
  12 Април 2017
  Машко
  Многу е битна упорноста, знам многу случаеви кои пуштале понуди една недела и се откажала, бидејќи не фатиле клиент, а нормално е првиот клиент да биде екстремно тежок да го добиеш.
   
 3. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,119
  485
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Така е, битна е упорноста ама треба и малку среќа.
  Јас во 2012-та отворив акаунти, на фриленс.цом и тогашен одеск, сега аупворк.
  Прво пробав на фриелс,цом, некако по џиџан ми беше :), профилот го направив тип-топ, со сите нишани, бев ептен упорен, дремев дење ноќе, што не правев ама кога не сака не сака.
  И ништо дигнав раце викам ова е превара, ништо не бидува, на Одеск не ни пробав, не ми беше ни профилот до среден.
  Почетокот на 2014-та ми светна, си викам абе зошто не пробав на Одеск, седнав го средив профилот едно палицирање за работа одма ја добив, буквално првата апликација, кога сака-сака и фала богу до сега супер иде. :)
   
  На bobipp му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  104
  77
  21 oктомври 2014
  Машко
  Еве ја од 8 септември имам акаунт на Upwork и се уште немам добиено работа, али јебига си продолжувам да аплицирам, ама јас барам работа за Audio Production, колку за споредба во search за Audio Production > 553 jobs found, а на пример за Web Development > 7648 jobs found!
   
  На artweb и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 5. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,414
  597
  3 Мај 2010
  Машко
  За фрилансинг треба знаење и среќа.

  #1 Fiverr почнав најпрво, во тоа што го нудев никој не го нудеше, на крај со тек на време направија категорија за gig-от со кој почнав јас. Има добар upsell и ако те бива можеш и таму, секако конкуренцијата си го прави своето. И тука треба да имаш среќа да те feature-нат.

  #2 Порано на freelancer.com работев 2011-2014, првата работа ја добив по неколку месеци само затоа што ми текна да се пријавам за проект кај еден американец. Кога тој Македонец од Пиринска Македонија, ми пиша коа видел Македонија одма ме одбрал. Плати одма и така тргна. Со тек на време прекинав бидејќи обично на проектите на Freelancer.com имаше 50+ предлози по најминимална цена. А и тогаш имаше помала провизија од odesk, после качија провизија, намалија број на проекти кој можеш да се пријавиш итн.

  #3 Upwork со направен профил од 2012, подсреден јули 2017та, се пријавив, не успеав. Пак пробав годинава во Мај. На неколку проекти се пријавував секој ден во рок од една недела. Читав што и како е и на тие што ми се свиѓаа се пријавував, секако кастом порака за проектот. Само што сум се пријавил на проект во рок од една минута ме контактирал човекот за да ја завршам(буквално) во тоа време не сум приметил дека пишал, не сум ја рефреширал а ми била уклучена страната. Отидов надвор да прошетам. Се враќам по еден саат, гледам дека ми пишал, му враќам за колку ќе му ја завршев и кога, врати одма дека ме чекал и ја дал на друг, а цената и времето и на него и на мене ми одговараше. Накратко потоа ми го блокираа - суспендираа профилот, изледа дека сум се пријавил на над 10 проекти и никој не ме одбрал(сметале дека спамувам).
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  852
  429
  12 Април 2017
  Машко
  Нема врскса ова, јас мислам дека пратив повеќе од 200 понуди пред да го добијам првиот клиент.
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,255
  24,071
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Од неодамна има врска. Ако испраќаш многу апликации а не добиеш интервју од ниту еден добиваш некоја суспендија.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,119
  485
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не е баш од неодамна, од 2014-та е.
   
 9. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  634
  1,240
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Доколку не можеш да најдеш работа баш за тоа што сакаш и знаеш да работиш, можеш да пробаш било што да најдеш. Барај работи кои се платени долар, 2, 3, 5 максимум. Дал било да едитираш некој ворд, дал некоја транскрипција. Нешто што е ептен малце платено. Сработи две-три такви, добиј добар фидбек и полека полека почни да си бараш тоа што сакаш да работиш.

  Без добар фидбек, а не па без никаков, тешко паѓаш во очите на потенцијалниот клиент. Мора прво каков таков фидбек да набиеш. За некои им се посреќило од прва да најдат работа каква што сакаат. Мене ми требаше 2 месеци да најдам нешто, успут работејки све и свашта. Понатаму се е полесно.
   
  На DonFrozex и Ragnar им се допаѓа ова.
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  972
  1,107
  11 Март 2011
  NDA - Non Disclosure Agreement или нашински Договор за Доверливост, најчесто нема краен датум или има некој подолг рок, пример 15 години. Овој договор те обвзрзува на деловна тајна и не може да се раскине.

  Договорот за соработка, најчесто е посебен документ, каде што се наведени условите за соработка и сумите, како и условите под кои едната или другата страна може да го раскине.
   
  На artweb и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  852
  429
  12 Април 2017
  Машко
  Јас не сум бил суспендиран до сега..
   
 12. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,414
  597
  3 Мај 2010
  Машко
  За UpWork требаше да имаш некој JSS (Job Sucess Score) пред да почнат да те гледаат, така нешто беше. Значи најтешко е да се земе првата работа, со што ќе имаш некаков JSS(колку од работите кои си ги добил се завршени).
  Малку покомплицирано е.

  Разгледајте и LinkedIn, средете си и профил таму.
   
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  852
  429
  12 Април 2017
  Машко
  Ако завршиш една работа, добиваш JSS, но тој не е видлив на твојот профил, после 2-3 успешни работи добиваш "rising talent" ранк и тогаш ти се зголемуваат шансите да најдеш работа, после 5 работи мислам дека е, добиваш видлив JSS на профилот, и ако е доволно добар стануваш "top rated freelancer" и тогаш добиваш покани секојдневно.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  104
  77
  21 oктомври 2014
  Машко
  Можда било некад!?

  Али сега, кога го направив профилот(100% completed) пред 4 месеци ми дадоа одма "rising talent", а до ден денес немам ништо сработено и си стои тоа, а пишува таму на Апворк дека после 3 завршени работи добиваш "success score".

  "rising talent" добиваат сите кои ќе направат 100% completed профил, од Апворк викаат дека тоа било као стимулација да се помогне на нови членови.
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,255
  24,071
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Torlakian Јас ќе ти помогнам околу првата работа, пиши ми во приватна порака да се договориме....
   
  На zdrnik и krema им се допаѓа ова.
 16. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  881
  1,041
  9 Јуни 2011
  Машко
  Одлична идеја!

  Ја мислев од порано, и имам помогнато на 2-3 пријатели, особено ради можноста да платам со мојот Пејпал профил.

  Што викате да отвориме тема/група тука на форумов, и сите што имаат потреба од „иницијален boost" - да се договориме у тема да му „купиме“ неколку гиг-ови или работи од Апворк.

  Секако, тој ќе си ги плати провизиите кои ќе произлезат од целата процедура, но тоа ќе му дојде итекако добредојде за понатамошниот Фриленс живот.

  Мислам дека како ИТ заедница, можеме да д/п-окажеме дека можеме да си помогнеме еден на друг, а не само да се мерат патлаци по разни теми.

  Еве јас се прв пријавувам да „купам“ нечиј гиг, секаде кај што е можно плаќање со Пејпал.

  Она што не би сакал да го правам е да губам превише време правејки го тоа, така да би ги замолил „идните ми клиенти“ да го напишат Job Description-от што им е потребен и да ми пратат сите можни детали за да постирам Job.
   
  На zdrnik, Krkac, mviktors и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,255
  24,071
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јас чуствувам должност према заедницата да го сторам тоа, бидејќи и мене тука ми помогнаа. Најпрво @ivsss кој ми помогна да изградам профил како што треба, а потоа и @smole кој ми го даде првиот фидбек.

  Пред сето тоа ниту едниот, ниту другиот не го познавав лично, а сепак ми помогнаа. Па еве на овој начин сакам и јас истото да го сторам.
  Дајбоже да му тргне на човекот па кафана ќе даде убава мрсна... :)
   
  На zdrnik, Krkac, mviktors и уште 14 други им се допаѓа ова.
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  2,920
  3,264
  18 Април 2007
  Малце си скромен и не кажа дека јас ти дадов фидбек, но ти сработи работа за мене што мислам дека и преку сајтот ја договоривме и згора на сè не сакаше да ти платам...

  Како и да е треба да си помагаме максимално кој колку може.
   
  На Krkac, lumibi, Fatal1ty_ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  533
  426
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Што конкретно работиш со аудио продукција?
  Дали ти е во област микс+мастеринг на drum&bass? :)

  Ако да - пиши порака, те молам :)
   
 20. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  533
  426
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор

  Е, ОВА е моментот - "pay it forward" :)

  Почит, момци.
   
  На zdrnik и smole им се допаѓа ова.
 21. Nokia

  Nokia
  Gaining Experience

  55
  51
  18 Декември 2009
  Тежок и трнлив е патот до успехот фриленс, ама ако си трпелив - успехот е загарантиран
   
 22. Professor

  Professor
  Intern

  47
  26
  2 Јануари 2013
  Машко
  Имам еден братучед од ЕБР, $300 му е часот. Досега $400к for 10 years :)
   
 23. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  104
  77
  21 oктомври 2014
  Машко
  Ви двоица тачни ли сте бе, немогуче!
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  104
  77
  21 oктомври 2014
  Машко
  drum&bass може, мастеринг не
  Повеќе композиција и продукција (ambient, cyberpunk-Blade Runner, soundscapes, psytrance и по некоја trailer и orchestral композиција
  и по некој Глич од озгора хахахах :D)
   
 25. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  533
  426
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор

  Мене добро ми звучи тој опис, не е за смеење :)

  Дај прати примероци во порака, без "3rd party" семплови, па да направиме проект преку Upwork :)

  Ако материјалот е добар, би откупил права за него дефинитивно.
   
  На Torlakian му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...