• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Тема за мајнери. Кој коин/минер/алго/графичка користите?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
43
43
- Nvidia1060 6gb, ги терав на Равен, од скоро почетокот кога излезе до пред некое време. Сега сум во потрага по друг интересен проект каде би можел во иднина да ги истресам онака јако :). Секој совет би бил одличен.
- RX580 8gb, копав Ether, Monero.
- Rx580 4gb, исто Ether, Monero, а моментално Равен, до оној момент додека не ми фане окцето нешто интересно

Целта ми е да и со 1060 и со Rx580 4gb се пренасочам кон проекти кои ќе ми донесат $$$ .
Моменталната заработувачка на нив не ме интересира.
Риговите ми се сетирани на HiveOS, a гејминг пц со RTX 3070 тера на Nicehash . Знам знам.. али итс ок .
Во минатото исто наидував на интересни мајнери, кои вадеа подобар hash од конкурентите.
Па ме интересира дали некој копа нешто различно, со каков вид на hardware/software и дали некој holdа или сите се fast moneyy.
Искрено од проект како Raven мојата добивка достигна врв. Од Ether или Monero, или 5 други коинови што ги мајнував (еден пример SUQA сега Sinovite) портфолиото некако не беше онака WAYY како ова на Raven, не дека сум изгубил, напротив, но поентата е друга.


Што копате вие ? - Бавчата на дедо? на комшијата?
Што користите ? - Ашов, Мотика, Трактор,.. ?
И најбитно, го продавате одма гравот или ?
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
471
311
На гробишта
5x 470 4GB
1x 570 4GB
Го терам моментално на NiceHash дури не ми текни да се префрлам на Hive. Оф-топик но сакам да знам од каде го вадите криптото дирек на картичка, сакав да ставам пари на картичката за да порачам нешто од чичо али а не ми се оди до банка да депозитовам
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
141
77
Оф-топик но сакам да знам од каде го вадите криптото дирек на картичка, сакав да ставам пари на картичката за да порачам нешто од чичо али а не ми се оди до банка да депозитовам
Најдобар начин е да се најдеш со купувач и да ти даде пари или кеш или на сметка. Иначе, зависи која банка си, али некои имаат и депозитовање на банкомат.
 

oddboxer

Intern
30 септември 2020
5
1
Копаме Ethereum (Ethash) на Ethermine со:
- риг со 6 парчиња RX 5700 XT пуштен на HiveOS - сите освен една (55 MH/s) тераат на 57 MH/s - вкупно 342 MH/s.
- мојот компјутер со RX 6800 - тера 61 MH/s кога не користам нешто што е интензивно
- друг компјутер со RX 580 - тера 30 MH/s кога не се користи
- уште еден компјутер со GTX 1660 - тера 28 MH/s кога не се користи
Со просек од 466 MH/s на сегашната тежина и зафатеност на мрежата се прават 0.745 ETH месечно, но секогаш се менува. Можеби после EIP 1559 ќе смениме на Raven, но тоа зависи од колку ќе се скрати наградата од провизии на блок.

А инаку јас сега ти препорачувам да копаш Ethereum, кога ќе крене цената пак ќе се зголемат провизиите (истовремено и добивката). Тежината на равенот се удвои поради тоа што пред малку стигна 25 центи.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,945
4,384
Ethermine
www.facebook.com
Raven, но тоа зависи од колку ќе се скрати наградата од провизии на блок.
ЕЕЕ добредојде :D
Кога сите мршојадци ке се нафрлаат на рејвенот и етц со 4гб риговине и фармине со по 10.000 рига очекуваш дека ке има после еип1559 добра заработка и на другиве алгоа ?
П.С Не е 25 центи туку е 15 :D
 
Последна промена:

DragonX

Intern
31 декември 2013
9
3
Здраво нов сум тука ме интересира како можам да копам и дали би можел да копам со еден компјутер 0.5 етериум и што препорачувате до 30000ден за копање?
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
471
311
На гробишта
Здраво нов сум тука ме интересира како можам да копам и дали би можел да копам со еден компјутер 0.5 етериум и што препорачувате до 30000ден за копање?
Барај 470 4 гига и плоча, за тие пари ке земиш 2-3
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,313
1,518
Здраво нов сум тука ме интересира како можам да копам и дали би можел да копам со еден компјутер 0.5 етериум и што препорачувате до 30000ден за копање?
За да копаш 0.5 етериум месечно ти треба машина од 6000€
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
981
2,474
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Здраво нов сум тука ме интересира како можам да копам и дали би можел да копам со еден компјутер 0.5 етериум и што препорачувате до 30000ден за копање?

Може ќе ти спуштат до 30000,прашај си.
Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,385
4,871
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

DragonX

Intern
31 декември 2013
9
3
Зависи каде ке е приклучен, дали на трактор или рачно ке го тераш...
Ке ве јавнам вас двајца глеам добри сте за влечење плуг, како јаки момци ми изгледате. Плус не трошите гас и електрична енергија. Фала добар предлог ми дадовте.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
680
798
orgrimar
Здраво нов сум тука ме интересира како можам да копам и дали би можел да копам со еден компјутер 0.5 етериум и што препорачувате до 30000ден за копање?
2 лаптопа ем ќе копаш а може и лајт гејминг паралелно, 35 000 -40 000 ден
 

Mitre123

Intern
18 февруари 2021
5
1
ХМ......ја сега не би дал пари за риг на старо 45-5000 евра ....тоа е лудост....не овој момент , па на крајот кога ке размислиш дека си купил карти RX580 8gb кои се 3+ години стари и амортизирани....попрво би ги вложил тие пари на берза и би чекал ова да заврши каде што цената ке достигне некој максимум , каде што профитот ке биде многу поголем него да почнете сега со копање....немој да заборавите дека сметките за струја и не се баш мали кога се копа....пак ке се навратам на едно видео кој е мислам едниствениот македонец кој писува за криптото и е многу добро поткован околу ова(btw....не сум јас тој) .... но има добра анализа за тоа дали да се вложат пари на берза или да се купат ригови по ненормални цени....овие цени у нормални услови се доста пониски...за пример rx 6900 e nekade okolu 750 evra, a sega ja prodavaat za nekoj si 1150evra so toa sto ve uslovuva da zemete i desktop kompjuter....LUDOST...ova sto go napisav go imate na ova video
View: https://www.youtube.com/watch?v=kdWkpa8U-og
 

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
190
Моментално уште си седам со Banano (fork од Nano) ова ме привлече кон крипто пошто пред 2 недели знаев само за биткоин и етериум, "копам" со rx 580, пробав едно време Doge за на шега кул ствари :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
43
43
Banano rly? :) Незнам доволно за banano ми делува некако meme.. Ок, јас пак би рекол ако сакаш посериозно да пробаш на упецкаш нешто најди нови проекти кои излегуваат и би биле лесни за копање (со мала тежина). Рака на срце (ко премиеро ни наш) секој шит коин има PUMP, независно дали има проект добар позади себе или е MEME COIN. Whattomine и bitcointalk за почеток стално би ги препорачал на секој кој сака да почне со копање.
 

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
190
Ye ye, meme coin е но тоа ме привлече кон крипто, а добар маркетинг со тоа што не "копаш" него фолдаш за [email protected], за две недели си пикнав прстите и во нано, кардано, доге па и сега имам хоге и малку vechain. Ако ми изгледа интересен проектот малку во него влегвам па се враќам пак на бананите :)

Испратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
846,160
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно