1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

 1. krema

  krema
  Professor

  8,368
  7,991
  24 Јуни 2009
  Машко
 2. JoveStefanovski

  JoveStefanovski
  Intern

  17
  3
  4 oктомври 2018
  Машко
  Не знам зошто, ако си отвориш страна на амц го има. Важно моделот е тој samsung UE43NU7022. Има 10битен VA панел и edge led. Па не знам дали е подобро од IPS панел и directd led. И мислење ако може за другите карактеристики
   
 3. krema

  krema
  Professor

  8,368
  7,991
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има еден знак повеќе во твојот линк, затоа линкот не ти чини.
  Вероватно мислеш за овој TV.
   
  На JoveStefanovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JoveStefanovski

  JoveStefanovski
  Intern

  17
  3
  4 oктомври 2018
  Машко
  Да. Тој модел е. Моја грешка :) би бил благодарен ако може повеќе и постручни информации и дали вреди за парите.
   
 5. JoveStefanovski

  JoveStefanovski
  Intern

  17
  3
  4 oктомври 2018
  Машко
 6. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  216
  152
  3 Јануари 2010
  Машко
  LG UK6300
  У флаерот им стои дека е со 5 години гаранција и промоцијата им е до 8ми ноември (ваљда и утре).
  лг-во е исто така 2018та модел , WebOS 4.0, гугл асистант со voice commands , повеќе приклучоци + блутут итн.
  Е сеа , ИПС панел е , ако не ти смета , со здравје да си го користиш :)
   
  На JoveStefanovski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JoveStefanovski

  JoveStefanovski
  Intern

  17
  3
  4 oктомври 2018
  Машко
  :) и двата се до утре изгледа на промоција... Ако не ги фатам ќе се чека Black friday :D
   
 8. JoveStefanovski

  JoveStefanovski
  Intern

  17
  3
  4 oктомври 2018
  Машко
  P. S благодарам за одговорот :)
   
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,844
  3,790
  28 oктомври 2008
  "Самсунг подготви нови промотивни активности и тоа во период од 1 oктомври до 31 декември 2018 година, сите оние кои ќе купат Самсунг „UHD“ или „QLED“ ТВ уред од серијата „Н“ (“N”) од 2018 година ќе добијат 5 години гаранција. Исто така, покрај оваа гаранција, Самсунг овозможува и дополнителна гаранција од 10 години во случај на ефект на „прегорување“ (“burn-in“ ефект) за сите „QLED“ ТВ модели."

  Samsung 5 години гаранција
   
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,495
  3,352
  11 Декември 2008
  Машко
  Од каде информациите дека е 10-бит VA панелот и Edge LED Backlight?
  Ако е така, а веројатно е, претежно самсунг користи VA панели, треба да е солиден телевизорот.
   
 11. JoveStefanovski

  JoveStefanovski
  Intern

  17
  3
  4 oктомври 2018
  Машко
  42.5" Samsung UE43NU7020 - Specifications
  Тука видов
   
 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,178
  8,778
  23 oктомври 2012
  Машко
  Од каде па брн ин на QLED? Каков маркетинг, тоа е ко да даваш гаранција на пластика дека нема да 'рѓоса.
   
  На Gucci, StalkeR, Chicco69 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 13. Desoto

  Desoto
  Intern

  1
  0
  31 oктомври 2018
  Машко
  Форумџии мислења за тв или помош околу избор на Тв до 15-16к
  FHD LED TV SCHNEIDER 43 SL 34, Smart, HDMI, USB, Wi-Fi
  Шифра : 84069612

  0" style="box-sizing: border-box; outline: none;">Гаранција: 24 месеци

  • 43" (103cm) FHD SMART LED TV

  • Android TV
  • Quad Core processor
  • 3x HDMI, 2x USB 2.0
  • DVB-T/C/T2
  • Вграден Wi-Fi

   Цената е13999
   
 14. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  413
  305
  26 Јуни 2012
  Машко
  До тој буџет само инчи и гаранција не гледај друго. Евентуално некој бренд на старо ако начекаш.
  Ново, вака нешто со 5год. SMART TV QUART 43"LPS432
   
 15. goran_bitola

  goran_bitola
  Intern

  13
  4
  6 Јули 2013
  Машко
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,844
  3,790
  28 oктомври 2008
  Се ближи Нова година...Марфи знае да изненади и два дена пред празник да го чепне телевизорот (кој, рака на срце, поштено си ги изработи овие 7-8 години), па имаш масовна депресија-хистерија по дома...
  Затоа сакам да се подновам и разгледувам околу наоколу, читам по темиве, прашувам и паталец и гаталец. И лично изборот ми се сведе на овие два телевизора во ценовен ранг до 500 евра (+/- 10%)
  4k UHD LED SMART TV LG 49UK6470 PLC (29.990 ден)
  4k UHD SMART LED TV SONY 49XF7005 BAEP (32,990 ден)
  Троа мислење, искуство со моделиве, или некое инфо више за или против? Секако прифаќам и сугестија за нешто слично.
   
 17. kamenko

  kamenko
  Intern

  85
  17
  3 Јануари 2011
 18. goran_bitola

  goran_bitola
  Intern

  13
  4
  6 Јули 2013
  Машко
 19. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  428
  325
  11 Декември 2009
  На goran_bitola му/ѝ се допаѓа ова.
 20. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,201
  1,163
  10 Септември 2010
  Да не отварам нова тема бидејќи е поврзана со ТВ, ќе си прашам тука - можеби на некој друг ќе му се најде.

  Дечки, имам еден мал проблем со новиот ТВ што го земав, па ми треба консултација во случај да "промашувам" некое поелегантно решение од тоа што го имам замислено.

  Имено минатата недела земав Сони телевизорче, и единствениот проблем што очекував да го имам - го имам.Проблемот е со стримање 4K/HDR/Dolby Vision содржина од некомпресирани рипови од лаптоп/медиа сервер.

  Проблемот како што гледам е што немам хардвер што може беспрекорно да стрима битрејт од 70mbps и јаче.

  Лаптопот не е ни приближно моќен ова да го прави, мрежата ми е ограничена на 100mbps, фајл сервер е исто 100mbps и Сони се гејови и имаат исто 100mbps мрежна порта.

  После сите обиди викендов, единствениот начин на кој што успеав да пуштам 4K HDR филм беше преку 3.0 USB стик и Сони-то го процесираше филмот без никаков проблем (60GB рип, 65-70mbps битрејт).Истиот филм преку мрежа и обичен екстерен диск не сакаше никако да тргне успешно.

  Бидејќи 4К ми треба преку сила два три пати во неделата (прашање и толку со мало дете дома), се мислам дали наједноставно решение би било да земам некое квалитетно и брзо УСБ 3.1 стикче/екстерен SSD од 256GB и да не се замарам, или пропуштам нешто што би било полесно, а не би чинело значително повеќе?

  Опцијата за UHD блуреј плеер е оставена за понатаму, кога ќе имаат понормална цена филмовите.

  Благодарам.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  216
  152
  3 Јануари 2010
  Машко
  Мрежен кабел и побарај у сторе дали имаш plex player, апликацијава стрима од пц на телевизорот преку мрежниот кабел
   
 22. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,201
  1,163
  10 Септември 2010
  @highflyer , пробано е со Коди и VLC (ТВ-то како рендер) директно врзани со кабел лаптоп-от и ТВ-то на Микротик рутер, ама неуспешно.Почнува стримот ама со пречест баферинг, сецкање/кочење и слично.
   
 23. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  А што се случува кога едноставно пробаш десен клик - Cast to Device и да го праќаш директно преку вградените Media Services на Windows, без трети апликации?
   
 24. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,201
  1,163
  10 Септември 2010
  Таа варијанта утрово мислев да ја пробам, ама заборавив.Ќе пробам после работа дали би имало некоја разлика.

  Што е различното ако правам Cast to Device од лаптопот, во споредба кога пристапувам од Коди (Сони), директно на локацијата каде што се наоѓа филмот?
   
 25. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Единствената разлика би била во начинот на кој третите апликации од една страна, оперативниот систем/медија компонентите од друга страна имаат достап до самите физички компоненти, CPU time, и колкава луфта за користење на повеќе ресурси имаат дозволено од самиот систем. Најчесто, оперативниот систем е сетиран да не крева толку џева кога некоја негова компонента лапа повеќе ресурси, додека кога некоја трета апликација го прави истото, да ѝ кине CPU time, да ограничува трансфер на пакети ради штедење батерија, енергија, итн.

  Моја претпоставка е кога пробуваш да го гледаш директно со пристапување преку папка/мрежа, мора да лоадира пакети во работната меморија на самиот телевизор и процесорот на самиот телевизор мора да ги процесира во исто време додека ги рендерира на екранот/звучниците. Кога оперативниот систем прави media casting, го користи компјутерот како главен процесор на медијата (видео звук) и праќа готови пакети за прикажување на телевизорот (кој уствари се користи само за прикажување на тон/слика). Накратко, преку првиот начин, мрежата ја користиш за трансфер на податоци и целото процесирање се случува во самиот хардвер на телевизорот. На другиот, компјутерот/лаптопот/телефонот го прави процесирањето и праќа пакети до телевизорот да ги покаже/пее на звучници.
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...