1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел станува мобилен оператор во 2018

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од bxxxn, 30 Јануари 2018.

 1. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  131
  147
  9 Март 2016
  Машко
  Се буниш како комуницирал, а ти претходно на другиот член му викаш дека бил магаре на мост...

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 2. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  992
  1,031
  6 Декември 2016
  Машко
  Магаре на мост е ИЗРЕКА, удри си ја главата во ѕид изрека ли е?
   
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,236
  2,247
  9 Февруари 2011
  Абе ај без расправии и навреди. Не е ова форум на овчари, него на интелектуалци.

  Дај да расчистиме со ова паркинзиве или за дефинитивно ќе мора да причекаме real life сценарио?
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  131
  147
  9 Март 2016
  Машко
  "Глава во ѕид" исто се употребува како изрека за некој кој тера по свое дури и кога не е во право.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 5. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  992
  1,031
  6 Декември 2016
  Машко
  "Глава во ѕид" е различно од - Тропни ја главата во ѕид. Македонски слабо некако а?
   
 6. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  776
  1,588
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Кај нас на село изрека е: На нероден Петко, капа му кројат :)
  Чекајте другари, уште непочнати овие со услугите, без никој со сигурност да знае што, како, колку... се исколивте :)
   
 7. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,434
  1,858
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Дај намалете тензија.

  Ова со паркинзи мислам дека е доста нејасно. На некои паркинг талби пишува цена за саат и подолу пишува дека пораката се наплаќа 5 денари. Е сега, ако тие 5 денари не ги зема операторот, ондак има логика во случајов Телекабел да земе +3 денари, со што Баланар би бил во право.
   
 8. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,315
  1,432
  25 Март 2013
  Машко
  Ако се покаже дека се NOA телефоните, тие се бренд на хрватската компанија Hangar 18 и нивната фирма-ќерка Sumvier. Телефоните им се ребрендирани модели на UMI (UМIDIGI), а помал дел се и на Doogee и Blackview, така да малку поголема претпазливост при купување, иако имаат награда за бест бај земено.
   
  На edin.ademovic му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  131
  147
  9 Март 2016
  Машко
  Па и "ти си магаре на мост" е различно од изреката "упорен како магаре на мост" и со тоа можеш некој да навредиш. Немам намера да се објаснувам со тебе и да ја полниме темава со off topic.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 10. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  387
  197
  26 ноември 2008
  Машко
  НЕ ја тропај главата во ѕид значи да не бидиш тврдоглав за некоја работа за што не си во право. Незнам со што се навреди ти во оваа реченица.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 11. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,673
  1,117
  16 Јуни 2010
  Машко
  Мене пакетите ми се океј. 300 денари пакетот би сакал да има повеќе интернет, ама тогаш губи смисла оној од 500 и тоа е - маркетингот секогаш заебува убави понуди. Али у секој случај нудат дупло повише интерент од најефтиниот пакет на Вип што е за пофалба, Вип нуди 500 мега интернет веќе со години во најефтиниот пакет што е ретартдирано и глупо. Искрено итекако е предност што може да се раскине договор пред време и без многу замарање. Ме интересира некој со најскапиот пакет, до колку ли може да се иде пред да почне успорување :p
   
  RagingDemon, staycalm, TexasUS и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  185
  107
  25 Февруари 2017
  Машко
  Дали вие кои сте на Телеком може да вртите кон 074 74 74 74 или ви јавува грешка Network Busy? Вип очигледно тешки дубари прават.

  EDIT: Овие дефинитивно го блокираат сообраќајот кон Телекабел. Од Телеком пробав може да се јавува на бројов, од Вип на секој 074 Network Busy дава.
   
  Последна промена: 15 Јануари 2019
 13. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  318
  44
  10 ноември 2017
  Машко
  Од каде може да се земе телекабел сим-картичка?
  И каков е бројот случајно да не е 080,оти lyca е 079. :)ок е проверено 074 е.
   
 14. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  803
  527
  1 Јуни 2016
  Ам две страни назад, си пишува, има слика. 074.
   
 15. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,488
  3,385
  11 Декември 2008
  Машко
  И мене сега крај јануари ми истекува договорот и се мислам што да правам.

  На магента-м сум од 2547 денари, правев математики да одам со тотал-тв + интернет од вип и мобилните еве и на 500 ден на телекабел да се, пак скоро 2500 фаќа комплет, исто му доѓе.
  Лошо е што кај мене во населба нема друга можност (врзан сум за бакарот на телеком) иначе ќе им раскинев љубав и ја одамна :D
   
 16. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Од пред некоја година може и на ЈП Градски Паркинг да се плаќа со една порака и времетраење на паркирањето, тнр „Дополнителен начин на паркирање“ gradski parking.png
   
  omegaRED, artweb и на alek07 им се допаѓа ова.
 17. marick14

  marick14
  Intern

  103
  36
  2 Март 2011
  Дали може да се земе златен број од Телекабел?
   
 18. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Tие 5 денари ги зема операторот, не ПОЦ. Наведени се како тошок да нема забуни, во смисла дека покрај цената за паркирањето плус се наплаќа цената на СМС пораката. Во случајот со овие место пус 5, ќе биде плус 3 денари, односно 6 (3+3).
   
 19. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,865
  3,917
  28 oктомври 2008
  Темава да се применува во насловот, повеќе се пишува за паркинг тарифи од пакетите на Телекабел...
  Мене едноставно ме радува секој обид да му се чепне од колачот на тандемот ВИП-Телеком, белким ќе ги натера малку да се сопрат со тоа цените...

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
  На staycalm, Krkac, Zippo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  992
  1,031
  6 Декември 2016
  Машко
  Ова е неточно.
  Не ги зема операторот тие пари, туку ЈП за паркинзи. ЈП ако сака може да стави и 20 денари/СМС. Не можат ВИП/Телеком да одредуваат колку пари ќе наплаќа едно ЈП за СМС пораки. Тоа е УСЛУГА од ЈП, не е од операторите.

  Што ќе се деси ако на пример ЈП Гостивар реши да ја покачи услугата за плаќање преку СМС на 20 денари/смс, а ЈП Кочани си остане на 5 ден/смс?
  ВИП/Телеком ќе му кажат на Гостивар - Абе не може така, 5 денари е во Кочани?

  После сите пресметки, ЈП се раздужуваат со операторот со некој нивен договор и тоа е тоа. Плаќање преку СМС е услуга (на ниво на физички билети кои се купуваат од трафика) на соодветното ЈП за паркинзи, не е фиксна цена одредена од операторите само заради нивниот сервис што е СМС.

  Ова е пример што ми се случи на мене кога не сакаше да се стартува паркингот и затоа прочитајте УБАВО што пишува во СМС пораките:

  20190116_150801.jpg

  hint: Последната порака не е од ВИП, туку од ЈП. Ќе познаете по малата В буква.
   
  Последна промена: 16 Јануари 2019
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 21. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  307
  362
  10 oктомври 2011
  Машко
  Очекував малку поагресивна политика од Tелекабел, со обид да превземат дел од корисниците на Вип/Телеком, но само се вклопија во сивилото. Делот од колачот ќе си го добијат од корисници на нивниот домашен интернет и телевизија, кои можеби сакаат сите услуги да им се врзани во еден пакет (и притоа ќе добијат и некој одреден попуст поради пакетот).

  Досега немам забележано реклами или промоции на мобилната услуга од страна на Телекабел, што самото по себе го потврдува моето мислење за нивната агресивност. Секако ова е субјективно гледиште на неутрален потрошувач.

  Во однос на СМС пораките, мислам дека се битни, бидејќи претставуваат гарантиран начин на известување доколку не можеме (или не сакаме) да направиме повик кон одредена личност, зошто многу корисници немаат вклучено мобилен интернет во своите претплати (поконкретно постари личности) и не можеме да бидеме сигурни дали Viber?WhatsApp пораката ќе биде прочитана на време и дали имаат достапна wi-fi мрежа.
   
  edin.ademovic, RagingDemon, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Каде има пркинг за 5 денари? Некогаш си платил паркинг преку смс порака?
   
 23. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  992
  1,031
  6 Декември 2016
  Машко
  Каде реков дека се плаќа самиот паркинг за 5 денари? Каде воопшто во мојот пост имам напишано за самиот паркинг? Се плаќа СМС за почеток и стоп (на ДРУГАТА услуга - физичкото паркирање) кое е УСЛУГА на ЈП, не на операторите. Иста услуга како и физичките билети по градовите.
  Штип две години немаше воопшто плаќање преку СМС пораки, туку со билети. Ова е само уште еден доказ дека тоа е дополнителна услуга на ЈП која си ја наплаќаат по нивна тарифа.
   
 24. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  ПОЦ немаат билинг систем, парите прво одат кај операторите па после се прибиваат, цената за смс останува кај операторите, а парите за паркинг одат кај ПОЦ. Тоа е 100% така, еве имаш инфо од прва рака. :)
   
  RagingDemon, Krkac и на Gaston им се допаѓа ова.
 25. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  992
  1,031
  6 Декември 2016
  Машко
  А малку помалку да се лажеме?
  Ако е така - операторите сами ќе инсталираат СМС плаќање за било кое ЈП пошто имаат само они ќар од чистото праќање СМС пораки. 10 денари од човек - папапа.
  А не да се влечат со месеци за уведување јавните претпријатија. Мало морген дека за услуга на ЈП целиот колач за старт и стоп оди кај операторите.
   

Сподели

Вчитување...