• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел оптички пакети

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
значи сум влегол во во милион куќи и влагам згради тој рутер стварно ке те ти биде супер,
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Абе ѕид е тоа од 2.5 метри или брана за хидроцентрала....

Пушти кабел и во секоја соба по еден рутер. 12 метри низ ѕид ако добро разбрав, пробај. Па земи уште еден. Тендите се мех, дното моментално. Подоле од тоа нема. Жаоми не сум ги пробал. провери си клиентите колкав проток подржуваат на AC.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,056
953
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Mistc секоја пара кај тебе што ќе ја дадеш е узалудна ако не си пуштиш кабли само лажги и филмови.... али ако имаш вишок кешарица во ред е да си тестираш и играш.
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
590
375
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Некој што работи во телекабел дали има на форумот ??
 

Abkanis

Intern
22 септември 2016
30
36
Имам еден проблем што се јави пред околу две недели, се надевам некој тука ќе може да ми помогне. После неколку часа знае да се изгуби конекција од страна на рутер, значи MAC адресите во рутер се ресетираат и се губи секаква конекција со рутер, од модем се си е во ред. Се јавив и кај нив, и тие збунети, викаат нема никаков проблем, се што ми кажаа веќе го пробав, ресетирав рутер на фабричко подесување, сменив мрежен кабел, ресетирав и модем неколку пати, пак исто, интернетот ќе потрае неколку часа, губам конекција секаде па морам да влезам во рутер да сменам/копирам MAC адреси за да се врати. Исто да надополнам, пробано е со два различни рутери, Tenda и TP-link. Било каква помош е добредојдена.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
492
325
Skopje
Имам еден проблем што се јави пред околу две недели, се надевам некој тука ќе може да ми помогне. После неколку часа знае да се изгуби конекција од страна на рутер, значи MAC адресите во рутер се ресетираат и се губи секаква конекција со рутер, од модем се си е во ред. Се јавив и кај нив, и тие збунети, викаат нема никаков проблем, се што ми кажаа веќе го пробав, ресетирав рутер на фабричко подесување, сменив мрежен кабел, ресетирав и модем неколку пати, пак исто, интернетот ќе потрае неколку часа, губам конекција секаде па морам да влезам во рутер да сменам/копирам MAC адреси за да се врати. Исто да надополнам, пробано е со два различни рутери, Tenda и TP-link. Било каква помош е добредојдена.
На Телекабел кабелски си поврзан? Мене у Центар исто ми прави една недела еве наназад. Од кај нив е..
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
174
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Не сум на кабелски, оптички користам. Незнам стварно како да го решам проблемов.
Еднаш ваков проблем имав, се јавив и изведоа некоја процедура кај што ме водеше девојчето кога/што да стискам на рутерот кај мене и после тоа се среди. Јави се втор пат, може ќе начекаш некој што знае.

Ама во секој случај многу ми е чудно што они може да го зезнат рутерот. Логиката ми вика дека они се заслужени да ти донесат интернет до модемот, натака е твоја работа што ќе му правиш ти.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
492
325
Skopje
Ајде аирлија и кај мене наместија 150/150 оптика.. Супер задоволен..
Работата беше што живеам у Центар а 2-3 години молам за оптика - “Немале можност во близина “ -“Да сме се организирале 5-6 комшии ако доаѓаат да стават за сите одеднаш“ и ти - Чекај... Иначе 15 год сум на Телекабел -30/1 и за таа брзина добар беше интернетот - само не е за над 2 души и еден телевизор - сега со овој пакет - 150/150 ноќе без проблем вади - дење еве скриншоти..
Screenshot (120).png Screenshot (119).png
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
596
474
Работата беше што живеам у Центар а 2-3 години молам за оптика - “Немале можност во близина “ -“Да сме се организирале 5-6 комшии ако доаѓаат да стават за сите одеднаш“ и ти - Чекај... Иначе 15 год сум на Телекабел -30/1 и за таа брзина добар беше интернетот - само не е за над 2 души и еден телевизор - сега со овој пакет - 150/150 ноќе без проблем вади - дење еве скриншоти..
Погледнете го атачментот 101944Погледнете го атачментот 101945
Кој модем ти го ставија ?
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
492
325
Skopje
JM Data
FIBRE
И Xaomi Mi Gigabit рутер си купив и свич некој ефтин 700 ден
Мислењето е автоматски споено:

10 Twitch стрима истовремено :p

Screenshot (121).png

Еве нетворк интернет
Screenshot (122).png


Има за уште 20тина стрима :p
 
Последна промена:

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,841
2,765
Струмица
Пак нека се заглавуваат на оптика од Неотел и Телеком 24 месеци, оти нели "најбрз и најстабилен" е. :)
 

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
Тоа реално најбрз и најстабилен највише зависи од каков мајстор ке го мести сигналот децибелите и све инсталацијата ако не знае што прави многу ке губи и децибели а ако губи децибели на 1 кутија, е тогаш паѓа брзината. или ако не е ставен добар сплитер у кутија. за Телеком не знам според каков принцип работат. А и негде до душа толку има моќ и самата кутија зависи у која населба затоа негде наместо 150, 120-130 вади брзина само.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
492
325
Skopje
Тоа реално најбрз и најстабилен највише зависи од каков мајстор ке го мести сигналот децибелите и све инсталацијата ако не знае што прави многу ке губи и децибели а ако губи децибели на 1 кутија, е тогаш паѓа брзината. или ако не е ставен добар сплитер у кутија. за Телеком не знам според каков принцип работат. А и негде до душа толку има моќ и самата кутија зависи у која населба затоа негде наместо 150, 120-130 вади брзина само.
Абе мене и кабелот ми го замотаа фазла 4-5 метри надвор во калемче и 4-5 метри внатре кај модемот. Прашав дали смета оптички кабел така ако се замота и тоа што е подолг за губење на сигнал - викаат нема улога . Зошто знам продужен кабел несмееш замотан да го користиш заради индуктивитет и поголем отпор и може да се загрее и запали - кај оптичкиот незнам дали исто така нешто смета или не..
Мислењето е автоматски споено:

Има и кабелска телевизија излез и е доста помал - коцкиче е ...
 

ValentinMK

Баниран/a
21 април 2020
162
33
да знаеш сега зошто го направиле тоа дека секад се остава залиха така се вика, зошто ако некој ден има квар ке се прелепи од залихата нема да мора одпоново кабел да се пушта пак и све тоа ке се прелепи одпоново набрзинка и толку решен ке биде проблемот. иначе нема гајле тоа што е завиткан малце ама ако е ептен многу или прекршен малце тогаш не е најдобро.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
492
325
Skopje
Од страна на Телекабел монтерите - супер услуга -се пентареа по 2-3 бандери - спуштија кабел на место на стариот кабелси интернет - споија - договор пишаа и здраво - за саат ипол го пуштија интернетот а што поскапо плаќам од 950ден стариот интернет сега 1500 со телевизија и се..Пофалба за дечките за саат време завршија работа и џом.. :p
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,703
3,052
Зошто знам продужен кабел несмееш замотан да го користиш заради индуктивитет и поголем отпор и може да се загрее и запали
Ако имаш 100м кабел на наизменична 220В, на голем потрошувач, и густо намотан како калем, онда да можеби и ќе го осетиш ефектот. И пак не толку ради индуктивност, т.е. појава на реактантност, туку поради неможност кабелот да се лади ако е малку одмотан и најголемиот дел е на котурот. Индуктивноста обично е занемарлива, бидејки ако е кабел по стандарди направен, онда изолацијата е дебела барем колку жицата, а магнетното поле мнооогу брзо опаѓа, додатно жиците се уплетени па и така се поништува магнетното поле. Додатно ако пазиш на основно правило на продужни кабли да не ги оптеретуваш повеќе од 70% од декларираните (ако се точни и е саглам продужен не кинезарија од пазарче) параметри, немаш страв. Најчесто запалување и прегревање е повеќе од преоптеретување и неквалитетни продолжни отколку што домашен корисник на 3-5-10м кабел ке осети било каков друг ефект од било какво намотување, освен нели ако реши да го намота на во 5-10см намотка :ROFLMAO:

п.с. Кај оптиката сигналот е сосема од друга природа и нема појава тука на било каква индуктивност или друго.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,122
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно