1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  575
  2,538
  21 Април 2016
  Машко
  Русите (3dnews.ru) веќе неколку години спроведуваат континуиран тест на издржливост на популарни солид стејт драјвови. Листата постојано расте (штом некој цркне, на негово место доаѓа друг).

  Моменталната состојба е следна:
  SSD Ruski test endurance.png

  Направиле и статистика за издржливоста на различните нанд модули:
  SSD Ruski test nand-endurance.png
  Samsung (очекувано) води во двете категории. :)

  Во најголем број случаи бројот на пиши/бриши циклуси е повеќекратно поголем (надминат во пракса) од спецификациите на производителите. Тука изненадуваат и голем број евтини модели што се продаваат кај нас. Секако има и разочарувачки партиципиенти на тестовите, независно од брендот и класата...

  Детални извештаи и коментари за секој модел посебно може да се прочита на следниов линк. Табелите и заклучоците се на крајот.
   
  На Lokvan, farkizz, gokica и уште 12 други им се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,014
  4,280
  28 oктомври 2008
 3. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  Linus направи тест на слепо помеѓу SATA, Nvme и PCI Gen 4. Никој не погоди кој е кој, згора на тоа мислеа дека SATA-та е најбрза.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=4DKLA7w9eeA
   
  На Маша, Chicco69, gremlin и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Убав пример за тие што не трошат време на префрлање големи податоци да баталат бенчмарци и да не лупаат пари за безвеза.
   
  На TATA_MATA и Avid им се допаѓа ова.
 5. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
 6. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Тоа второто на листава, 850 Про-то од 256GB го купив во 2015 од Анхоч, некаде околу 10700 денари. Само едно ќе кажам: К-О-Њ-И-Н-А.
  Смрт нема.Го префрлив сега за примарен драјв на десктоп компјутерот.

  Мада некако е малку веќе, посебно ако планираш да инсталираш игри на него. Само за системски драјв (апликации + ОС) е таман.
  Неќна инсталирав Hitman 2 (160 и кусур гигабајти!), па мораше да ја инсталирам на хард-дискот.

  Ако може и еден совет, имам дилема:
  - 500GB 970 Evo Plus за 98 евра
  - 1TB 860 Ево за 118 евра

  NVMе-то би го купил заради практичност (нема кабли) и евентуалната идна потреба од префрлање големи фајлови (сумњам дека ќе ми затреба некогаш, ама ај), но така губам 50% капацитет од обичното SATA. Совет?
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
 7. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Зависи што работиш со компјутерот, ако е само гејминг земи си Сата, мада како и да е попаметен избор е да си го земеш Сата, ама јас да сум ке го зеам НВМЕто зошто таков сум, морам да го имам најјакото :D
   
 8. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  За nVme-то гласам. Практичноста ми е од големо значење. Гледам да намалам кабли колку што може. Си го штекаш во плочата и шибаш. Порното веднаш се префрла (бенефит ако бараш). Инаку ако веќе земаш nVme за некој месец ќе излезат 980 Evo и 980 Pro, па или од нив или од старите ќе земиш на кои ќе им падне цената. Ама не се сеќавам дали зеде PCie Gen4 плоча или не. Ако немаш таква шибај со 970 Evo.
   
  Последна промена: 20 Февруари 2020
  На Tomislav96 и Goran995 им се допаѓа ова.
 9. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  Цената на меморијата крева, и да излезат 980ките нема гаранција дека Самсунг 970 ќе држи иста цена. Земај уште сега. Инаку друг поважен бенефит на nVme-то за мене е пренос на податоци преку локална мрежа. Ќе правам сервер и nVme ќе користам како Cache во серверот. Имам многу податоци огромни фајлови за префрлање локално од еден на друг уред. Тогаш се забележуваат најмногу ваквите брзини.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  ADATA Displays SMI Gen4 SSDs (7GB/s) Along with World’s First RGB Portable SSD | CES 2020 Update - The SSD Review

  7000 read 6000 write. На хартија малку побрзи од 980ките на Самсунг, ама сепак со Самсунг би одел ради подобар контролер. Бенчмарци чекаме сеа да се потврдат бројките. За оние коишто работат со големи фајлови како аудио видео продукција се наоѓа и те како.
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
 13. Loaded_Dice

  Loaded_Dice
  Gaining Experience

  110
  105
  22 Мај 2010
  Машко
  Програмер
  Здраво на сите. Еве неколку benchmark-ови од мојот нов Samsung 970 Evo Plus 250GB:
  [​IMG]
  [​IMG]

  Перформансите во AS-SSD се нешто поспори, со тоа што после клонирање на дискот преку Samsung Data Migration имам околу 70GB слободни и го користам како boot drive. Во пракса разликата со 850 Evo е импресивна ! :)
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
 15. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
 16. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,304
  711
  9 Мај 2012
  Машко
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  Што не ти е верно?
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Кога? Кога се забележуваат најмногу ваквите брзини?
   
 19. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  Па имаш локална мрежа којашто е направена за брз трансфер (10gbps), имаш огромна база податоци и огромни фајлови (филмови од 20гб, видео фајлови во 4к резолуција за обработка, аудио огромни фајлови ако обработуваш аудио). Огромна количина на дата се кешира и запишува на локалната мрежа 24/7, итн., итн., тогаш ќе ги забележиш тие брзини. Редовниот Трпе со everyday таскови нема да ги забележи тие брзини се разбира.

  Понатаму, имаш на ентерпрајз левел таскови од видот обемни онлајн трансакции запишување, дата центри, пресметување, итн., итн., ама тоа не не засега нам.

  Реален пример: Другар видео едитор зеде nvme gen4. Зошто? Eдитира 4к во реално време преку мрежа. Работи на Quadro4000. Аудио инженерите исто така ќе видат вистински бенефит ако работат преку мрежа во реално време. Моментално ограничен е бројот на случаи, јас не констатирав дека за секого ќе биде корисно, ама ете надвор од е-пенис репутацијата, има грст случаи каде е корисно nvmeGen4.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
 20. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  292
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Значи за home user пре би 1TB SATA отколу 500GB NVMe...
   
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  Ако не припаѓаш во горенаведените случаи и не ти треба е-пенис, да. Ама и не постои се уште nvmeGen4 ссд што го користи цел проток и нема за брзо да постои. Овие што се излезени колку онака да се фалат дека се побрзи. Самсунгот со новиот чип ќе достигнува 7gbps најмногу од сите, ама не се излезени.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,401
  8,874
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  10gbps мрежа има проток од околу 1.100mb/s. NVME SSD има Read до 2000mb/s или повеќе докај 7000мб/с. За да ја искористиш брзината на NVMe ссд-то ти треба од 20bgps докај 70gbps или пак 100gbps мрежа. Каде ќе најдеш таква мрежа?
   
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  776
  695
  26 Март 2016
  Даскал
  QLE7340 Qlogic Infiniband QSFP PCI-E 2.0 x8 1-Port 40Gbps Host Channel Adapter | eBay
  Еве другарче. Карти 2 ќе си купиш вакви и директно ќе се уклучиш на сервер. Добредојде во светот на 5,000MB/s transfer speed (нема да држи цело вр. (што е веќе во областа на PciGen4).

  "10gbps мрежа има проток од околу 1.100mb/s. NVME SSD има Read до 2000mb/s или повеќе докај 7000мб/с." - не ги користиш точните кратенки ќе настани забуна. 10Gbps мрежа има проток од 1.200 MB/s. nvmeSSD најбрзото ќе биде 6500-7000 MB/s, што значи ќе треба мрежа од околу 55Gbps (ете со две карти од ибеј и cat6 кабел ќе врзиш 40Gbps директна врска.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 24. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,647
  1,904
  25 Март 2013
  Машко
  За најголем број корисници 1TB Crucial P1 или Intel 660p за стотина евра се најдобрата зделка. Не е најбрзото Nvme, ама е најбрзо/најсигурно за пари колку што вообичаено чини Sata
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,381
  27,073
  4 Септември 2008
  Screenshot_14.png
   

Сподели

Вчитување...