1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  Хмм, не знам зошто ја избришале. Може било фејк њуз :D
  У секој случај стајте најнова верзија ако имате IRST
   
 2. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  82
  55
  16 Јуни 2017
  Мене не ми делуваше на фејк њус...
  Го стартував програмчето за апдејтување на лаптопов (го користам за да видам дали има некој critical или urgent/recomended апдејт, и излезе дека имаше некој апдејт за драјвер од Интел, ама имаше и нов апдејт и за биосо на лаптопов Dell Latitude E7440 System BIOS | Treiberdetails | Dell Deutschland

  Во секој случај, апдејтував...
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  upload_2019-12-16_23-25-22.png
   
 4. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  281
  228
  17 Јануари 2013
  Машко
  Зошто за запишување ми е вака лош резултатот? as-ssd-bench Samsung SSD 860 20.12.2019 15-26-48.png
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Види на прва страна
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Ради AHCI? Кај мене на работа ми земале нов лаптоп со NVMe, write му е 300 MB/s, read му е 1400 MB/s+ и појма неам шо му е, наместен е AHCI у биос.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Па не само ради AHCI, има многу сетинзи кои може да праат проблем, разгледај и види што не се поклапа.
   
  На gOJDO и mihovkris им се допаѓа ова.
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,329
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ее сега полека, кој лаптоп, кое ссд, каков оперативен, дали корстиш антивирус и што ти работи во позадина прави огромна разлика во резултатите што ќе ги добиеш на тестови.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dino

  dino
  Gaining Experience

  414
  103
  5 Јули 2009
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  На dino му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,329
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  И двете вредат за парите, самсунгот е побрз но дупло помал а гигабајтот е поспор но дупло повеќе простор. Ако не ти треба многу простор на машината сепак би одел на самсунг варијанта но кој и да го земеш нема да згрешиш коа се работи за буџет машина.
   
  На dino му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  160
  178
  3 ноември 2012
  Машко
  Дојде 2020 па редно време е да земам SSD, ќе ми биде прво па сакам да го сетирам како што треба, прашањето ми е дали овие точки од прва страна се updated и кој SSD да го земам, ~500 GB, и на што треба највеќе да внимавам?
   
 13. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,478
  1,090
  8 Декември 2009
  Точките од прва страна се донекаде релевантни, а би ти препорачал некое самсунг сата ссд, но зависно од работата можеш да земеш и nvme, но, на обичен корисник нема да му смени ништо. Само не кингстон, како што можеш да прочиташ насекаде во темава.

  Второ, и да не земеш самсунг, гледај да е со DRAM, да не страдаат перформанси како што ќе го полниш.
   
  На CyberMen му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Препород :)
   
  На CyberMen му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,305
  711
  9 Мај 2012
  Машко
  Препород ќе ти дојде и ништо што да обрнеш внимание само да биде 500 гига во 2020г ќе биде како минимум за разлика од 256/8 гига и види матичната дали подржува за Nvme и дали подржува барем над 400мб/с читање/запишување
   
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,147
  1,149
  2 Март 2011
  Машко
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  832
  766
  26 Март 2016
  Даскал
  Овие ги чекав, конзумерски од Самсунг... На пазарот веќе од летото има Gen4 SSD-a aма неоптимизирани срања. Таман Самсунг да истурка некое спремно за апгрејд.

  П.С. Шо пари ќе биди шо мислиш. Не кај нас, туку во странство. МSRP чист.
   
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,549
  12,813
  2 Август 2012
  Машко
  Слободно игнорирај ги точките освен со делот за Provisioning
  Или по нашки, остави едно 5% непартиционирани и уживај во перформансите.

  И не прави глупи работи како бришење на 50-ина гига и веднаш потоа запишување на толку. Остави го да здивне.
   
  На CyberMen му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,147
  1,149
  2 Март 2011
  Машко
 20. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  345
  471
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Following up.
  Земав Gigabyte SSD од Anhoch. Во тој момент немаше од препорачаните (Kingston ни Verbatium), и го земав ова. Се искористи да оживее едно постаро лаптоп-че од 2014 со 3та генерација i3 процесор. Стандардно, пошто прво ссд во животот дечкото е презадоволен од подобрувањето :) Еве резултати од тестови:
  11.png
  22.png
   
  Astro, zirkach, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,207
  785
  8 Мај 2010
  Машко
  Да се оди на нов предлагате м? :)
  [​IMG]
   
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,247
  891
  1 Јуни 2016
  Немаш гајле. Мојот возеше цела година на 16% и рикна наеднаш. Ќе тера уште, ако не го треснеш.
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 23. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,207
  785
  8 Мај 2010
  Машко
  Освен Win и програми ништо друго нема на него сега, претходно имаше некои игрици.
  Инаку ќе го чувам додека не цркне.. :)
   
 24. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  @pipelin
  За кој SSD станува збор?
   
 25. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,207
  785
  8 Мај 2010
  Машко
  Kingston UV400 SUV400S37 120GB
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...