1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 15 Декември 2010.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  Еве ти уште едно во таа класа (за тестирање) :D
  Maxell 240GB SSD 2.5"
   
  На Avid и zipi123 им се допаѓа ова.
 2. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  490
  441
  14 Јануари 2016
  Машко
  Skapo e do 1200 gledam :D
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  Ова ти доаѓа поевтино бидејќи е 240-ка. Како две 120-ки по 900 денари:p

  Шега на страна, можеби ќе имаат и 120-ка и не ме чуди да биде со цената толку, 1100-1200 денари. Иако не можам никаде да ги најдам овие Maxell дискови, дури ни кај препродавачине од DDcom
   
  Последна промена: 3 ноември 2019
 4. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,270
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Иако добри резултати постирале во ривјуата пак како за "прво" м.2 не вреди, ако ти е 1ТБ битен земи си САТА диск за поевтино или ако сакаш по таа рута од али барај Samsung PM981 тоа е ОЕМ драјв на 970 ево и е некоја илјадарка поскап од овој погоре.
  Кај овој не е само контролерот проблем туку и фактот дека овие драјвови немаат кеш рам меморија туку го користат системскиот рам за кеширање, како за споредба останатите слични драјвови од 1ТБ имаат интегриран 1ГБ рам кеш.
   
 5. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  118
  86
  21 oктомври 2014
  Машко
 6. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  228
  127
  23 Февруари 2017
  Машко
  Препорака SSD некое од 1ТБ да не е скапо ни ефтино, а перформанси да не се како HDD можи многу барам но за прво SSD би требало да е арно
   
 7. mkd

  mkd
  Gaining Experience

  253
  98
  5 Јуни 2007
  Машко
  Веројатно е првиот 2TB SSD кај нас. Amazon US го продава заоколу 12.800 денари (конверирано од долари). Само не заборавај дека ова е QVO, новиот евтин модел од Samsung, модел кој е под EVO моделот.

   
 8. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Чим е Самсунг сигурно ќе га биде, ама одма са га искупиле. Нема га веќе на залиху.
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,653
  1,084
  28 ноември 2015
  Машко
  QLC се користи во QEVO, TLC во EVO.
  Разликата е во writing endurance.
   
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,270
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Зависи од тоа како ќе се користи и што ќе се запишува во дискот јас пре би одел на варијанта 512-ка 860 ево + 2ТБ хдд или поголем и би заштедил пари.
   
  На TATA_MATA и Lokvan им се допаѓа ова.
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,468
  1,154
  2 Јануари 2012
  Машко
  PCIe M.2 адаптер некаде во Скопје има?
   
 12. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  333
  462
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Здраво дечки. Ако може препорака за буџет ССД.

  Gigabyte 240GB
  Kingston A400
  kingston UV400
  AData SU630
  Verbatium Vi500
  Silicon Power A55

  Знам дека Самсунг се најдобри, но ова не е за мене, ќе се користи да покрене стар лаптоп со 3та генерација i3 процесор (Inspirion 15-3521), a и буџетот е ограничен, па ако некој има искуство да препорача кое од горенаведените да го земам, или пак ако имам испуштено некое.
  Фокусот ми е на издржливост, не на брзина.
  За сега се мислам да одам со AData.
  Однапред благодарност.
   
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,270
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  И гигабајтот не е лош, веќе со месеци тера сличен лаптоп без гајле а има и добар софтвер слично на самсунг-от.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,160
  6,197
  21 Јануари 2009
  @zipi123 твојата експертиза е потребна
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,708
  7,074
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  UV400 повеке од две години се користи, скоро 24/7. За другиве не знам, немам тестирано.

  Screenshot_3.png
   
  shifty, gremlin и на draganamon им се допаѓа ова.
 16. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  490
  441
  14 Јануари 2016
  Машко
  odgovorot go dade daniel, nema potreba da se povtoruvame. :p
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  182
  143
  12 Февруари 2015
  Машко
  gigabyte ili adata мада и другиве ќе ти завршат работа секако разликата од хдд ќе ти биде огромна
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,412
  13,507
  23 Јануари 2008
  Манга
  Од листата vi 500
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  506
  326
  28 ноември 2014
  Машко
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,160
  6,197
  21 Јануари 2009
  Она кога програмот за ссд не ти го препознава ни брендот :D
   
  На gremlin, CBB_6, Necromancer и уште 4 други им се допаѓа ова.
 21. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  506
  326
  28 ноември 2014
  Машко
  Дека е многу добар, затоа. :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,287
  700
  9 Мај 2012
  Машко
  Kingston ама со 500гб а ова 240 е премалку


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,178
  832
  1 Јуни 2016
  Некој да купил/пробал Leven SSD?
   
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,160
  6,197
  21 Јануари 2009
 25. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  63
  43
  16 Јуни 2017

Сподели

Вчитување...