1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за бела техника-очајни домаќинки

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од gokica, 21 Јуни 2018.

 1. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  574
  18 Август 2016
  Машко
  Точно, ама ја немаат нигде на залиха. Ја видов и претходно па зато не ја ставив во листава. :)
  EDIT: Ми фати око предлогот на @Sephiroth. Кој е сервисер за LG машините и на што даваат гаранција во тие 24 месеци? Пошто нели моторот има засебна 10 годишна гаранција.
  За Беко најмногу ми беше заради 5 годишната гаранција (не знам на што точно) и 10 години на моторот, инаку ме одвратуваше самиот маркетинг шо го прават и оттука дозата на резерва.
  Ќе разгледам ко ќе имам појќе време и ви благодарам на сите шо ми помогнавте. Слободно пишете и други прелози и совети, сите се добредојдени.
   
  Последна промена: 8 Јуни 2019
 2. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,632
  743
  3 Март 2018
  не би требало да има врска многу многу си храната оти добар дел од зрачењето се претвара во топлина. Секако ако садот е соодветен, ако ставиш не соодветен сад поголем дел ќе оди во јадењето, ајде водата ќе се раздели на водорот и кислород, но другите работи кој знае, може и да не е штетно, ама треба да се провери. Исто и за пеј мејкер, ако има сад поставен на плочата, нема гајле, металот што ќе индуцира зрачење ќе биде многу мало и ќе има влијание од неколку мм, а самата жештина ќе те натера да се тргниш, додуша и да нема сад пак растојанието ќе биде крако, ама сепак поголемо, али ако се доближи доволно, да ќе направи фрка со пејс мејкерот. Инаку е побрзо и од плин и од било кој друг шпорет, ако немате некој со пејс мејкер слободно може да се користи, секако со соодветен сад, садот е како штит, мноогу мал дел од зрачењето ќе појде во храната не верувам дека би имало влијание, сигурно влијанието е помало него микробранова, а на пример микро бранова се користи со години и немало некои нус појави, е сега ако готвиш исклучиво на микробранова може, кој знае, ама пак е апсурдно само на микробранова да готвиш нели.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,373
  3,255
  12 Јануари 2016
  Машко
  Микробрановата печка е всушност Фаредеев кафез, ЕМ зрачењето е внатре и останува внатре (воглавно). Не и со индукционите плотни.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,632
  743
  3 Март 2018
  да, поентата ми беше ко ќе ја покриеш ринглата ако садот е таман си му застанал на патот на зрачењето и цела енергија се претвара во топлина (делумно во ir нели). После овде зрачењето е електро магнетно поле уствари и не е баш зрачење, е кај микрото е ем зрачење и интерфенира со многу повеќе работи, ем поле би реагирало само на феромагнети и тоа со широка хистереза, кај микрото храната е во тој фарадеев кафез и е директно озрачена, додека овде тенџерето е фарадеев кафез и храната е заштитена од зрачење, па од микрото кога немало некои видиливи последици после толку време(за храната зборам), од ова не би очекувал да има. На пример да ставиш парче месо на рингла без сад како во микробранова, никогаш нема да се стопли.
   
 5. Stela Artois

  Stela Artois
  Intern

  2
  0
  11 oктомври 2015
  Женско
  Ајде ве молам совет за рерна, плотна и машина за садови 45 см за вградување. Исто и аспиратор, целосно вградлив во елемент, без извлекување. Сѐ вкупно околу 1000 евра. Во игра се Gorenje, Electrolux и Bosch. Се изначитав спецификации и сѐ ми е исто, освен цените. Кујната е околу 20 метри кубни, така да мислам дека аспиратор од 300 метри кубни на час е доволен. Поправете ме ако грешам. И фала!
   
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,510
  2,525
  14 Мај 2008
  Машко
  300m3 аспиратор ти е доволен за варење кафе, да си земеш 5-600 за манџи и запршки, имаш во Neptun или Skoleks. Јас од Сколекс земав Eurolux Integra HIP A52 целосно вградлив, има 600м3, на попуст е за 7000ки.

  Рерна Беко, плотна било каква - индукциска, машина за садови исто Беко, со инвертер мотор и со додатни шприцеви за прибор за јадење и тенџериња. Види во Нептун што има
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 7. maci

  maci
  On your way to fame

  2,906
  645
  2 Април 2008
  пред 3 год земав индукциска плотна и ја користам до ден денес.
  нешто фатив на блиц дека не биле добри за користење но ништо конкретно немам до сега читнато.
  а баш сакам некој да ми објасни во што е штетноста во готвењето.
   
 8. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,632
  743
  3 Март 2018
  „....во што е штетноста во готвењето“ во нишчо
   
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,373
  3,255
  12 Јануари 2016
  Машко
  Далеку од ништо, ама секој своето нели.
  Можеме да не се согласуваме за степенот на штетноста, но не е спорно дека постои штетност од такви ем полиња/зрачења. Кога ќе ги додадеш бенефитите од индукционото готвење (кои се големи „на хартија“ ама ништо спектакуларно во реалност), искача дека заменуваш потенцијални или извесни долгорочни проблеми (здравствени) за нешто побрзо загревање на садовите за готвење (битно само за побрзо варење кафе и чај) и одредена мала заштеда во енергија.

  Таа споредба е во однос на готвење со плотни/шпорети со класични рингли.
  Направи ја истата споредба во однос на готвење на плин, и индукционото готвење губи по сите важни основи: заштеда во пари, брзина на загревање на садовите за готвење, штетност по здравје. Се разбира, штетност по здравје е коментар кој не важи ако некој е толку глуп да заборава вклучен плин. ;)

  На крај сите опции имаат добри и лоши страни и секој за себе одбира каков компромис ќе направи.
   
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,632
  743
  3 Март 2018
  Штетноста е од самата термичка обработка, од маслото.... Многу мал дел од состојките би интерфенирале со полето. Исто и традиционалната рингла има електромагнетно поле, секако помало. Садот блокира значаен дел полето, оти нели е метален и го претвара во поле, а и да ја ставиш храната директно на плоча, доколку би интерфенирала со храновите би се загреала, но овде не е случај, што наведува дека многу мал дел од состојките интерфенираат со електро магнетното поле, оти нели енергијата мора да оди некаде.
  За разлиак од ними, микрото работи на сосема друг начин, мада ко по млади јадегме секој ден "озрачени" хамбурегери, па еве уште никој не скинал конци од зрачењето,мада кај инукцискиве плотни не ни има зрачење.

  View: https://m.youtube.com/watch?v=qlIzG5kqhQc


  View: https://m.youtube.com/watch?v=T3AI1eQ50iE

  Исто така плинот е далеку по не ефикасен од овие

  View: https://m.youtube.com/watch?v=2SDWkGx0ako
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,015
  4,032
  18 Септември 2013
  Машко
 12. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  170
  58
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Ми треба совет за добра машина за перење.
  Старава ми е Горење и веќе се расипува, па сакам нова да си купам.
  Буџетот ми е некаде до 400-450 евра.
  Марка немам конкретно размислувано, а не знам дали би идел и на машина што има и за перење и сушење (2 во 1) или само за перење.
  Битно ми е да нема многу бучава.

  Ваши препораки?
   
 13. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,510
  2,525
  14 Мај 2008
  Машко
  LG Direct drive
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  291
  176
  9 Февруари 2012
  Машко
  Не перам ама жена ми ја фали машинава, голема е, суви алишта вади на max RPM, задоволни сме.
  Од што е тивка, незнаеш дали работи :)
  Direct Drive земи си, немој со каш ако сакаш тивко.

  Земи некоја со најмногу гаранција, сите машини во поново време се тиња, неможеш да го отвориш бубањот за да смениш лагери (најчесто се расипуваат) ги лијат исцело, за разлика од порано кога беа со стеги споени од 2 дела.
  Не се нафаќа мајстор да ти ја прави, сам ке треба да го сечеш па да го лепиш со водонепропустлив лепак/силикон, мора да дихтува.

  INDESIT BWE 71253 X WSSS
   
  Последна промена: 10 Август 2019
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Машина за перење Bosch ако ви е страва од Gorenje

  Би рекол Miele ама се премногу скапи
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  68
  121
  6 Мај 2019
  Женско
  Што и да земате, никако не купувајте комбинирана. Ако имате мал простор подобро машините за перење и сушење ставете ги една врз друга и зацврстете измеѓу со парче бутил. Комбинираните се рецепт за брзо расипување. И, да се внимава да не се оставаат алишта да стојат внатре подолго време, и да не се пренатрупува. Без разлика дали станува збор за скапи или ефтини, ако не се одржуваат добро, нема да траат многу. И онака секоја година се прават нови серии, со ОЕМ нарачки, така да по некое време ако затреба дел, може да се погоди да нема баш за таа серија. Намерно се така правени за да бидат потрошливи.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Јас (ние) во кризна ситуација зедовме Gorenje (W7723) машина за перење на алишта која не е ништо особено (7кг, 1200 о/мин) и спрема написите овдека (и на други места) требаше да очекувам катастрофа во најмала рака.

  Еве 1,5 година покасно машината работи како првиот ден и женава е многу задоволна.
  На пример се зборуваше дека имаат проблеми со тоа Sensocare-то и центрифугата но ние немаме.

  Она на кое што внимава(ме) е да не се пренатрупува со алишта и да не стојат внатре. Онака како што кажува @Melisandre
  Вратата е постојано отворена за да не засмрдува. Машинава не е застаната (со мали деца и така тоа..)
   
  Speedster, yasho и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 18. nikola_bb

  nikola_bb
  Intern

  245
  42
  14 Август 2009
  Земи си lg direct drive немаш утка. Прекрасна машина за тие пари. Да на горење и остали срања не се мења лагер, на лг се менува и лагер на бубањот ;)
   
 19. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  301
  175
  5 Февруари 2016
  Ајде домаќинки давајте памет треба да земам машина за сушење алишта и шпорет. Буџет имам одредено и се двоумам од овие опции:

  Шпорет

  1. Шпорет BEKO FSE67300GW, 60cm, керамичка плотна, 66l рерна, бел 17.600 денари
  2. Шпорет BEKO FSS67000GW, 60cm, керамичка плотна, 71l рерна, бел 15.000 денари


  Шпоретите се БЕКО најефтините со стаклокерамичка плоча. Разлика на поскапиот модел е што има дувалка рерната и дигитален дисплај другото како што гледам е исто.
  Ако има некој искуство со шпорет БЕКО би било убаво да сподели искуство или со некој од овие модели што би било супер. Исто така доколку има нешто интересно од некој друг бренд во овој ценовен ранк.


  Машина за сушење

  1. Сушара BEKO DS7433PAO, А++, 7KG, 15прог. 21.100 денари
  2. Сушара CANDY CSH8A2DE-S, кондензациска, 8kg, 15прог., А++ 22.000 денари
  3. Сушара BOSCH WTR 85V00 BY, A++, 7kg, 14прог. 33.400 денари

  Исто и за машина за сушење искуства или некој предлог да даде. Трите модели се со Heat Pump како демек било пресудно за суви алишта, прв пат купувам и некако немам појма што да барам бренд, модел функции ... ајде помош дечки !!
   
  Последна промена: 16 Септември 2019
 20. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,797
  1,547
  22 oктомври 2012
  Машко
  Пааа, не баш :) Поскапиот е 60 см ;)
   
 21. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  301
  175
  5 Февруари 2016
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,839
  2,070
  19 Јули 2013
  Земај го тој со најголема рерна.

  Кај машините за сушење, топлотната пумпа нема врска со сувоста на алиштата, туку со принципот на греење. Далеку поекономични се од тие со обичен греач. Клима наспроти греалка е разликата. Само имај предвид дека имаат многу повисока минимална работна температура, односно нема да може да работи зимно време на тераса, визба или друго место каде е ладно.
   
  На skopje_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 23. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,384
  1,513
  25 Март 2013
  Машко
  Момци најекономично и најефикасно грејно тело за просторија од 14 м2? Просторијата ќе се загрева неколку часа во денот.

  Се мислам за панелка од 2,5 или 3Kw.
   
 24. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,839
  2,070
  19 Јули 2013
  За толкава просторија и неколку часа, панелка ти е најдобар избор. Може и со помала моќност.
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  822
  765
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Јас ја меркам оваа сушара за зимово, само чекам да ја дадат на рати без камата :D
  Оваа има добри ривјуа на нет колку што гледав, добар капацитет има, А++ топлинска пумпа, и цената е таман во средина некаде. Беко од досегашно искуство со различни апарати веќе не ги гледам.
   

Сподели

Вчитување...