1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sony паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,625
  6,674
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Со задоцнување од еден месец

  [​IMG]

  сепак сони си остана на ветувањето дека M4 Aqua ќе добие Marshmallow, веќе почна апдејтот да излегува, прашање на денови е кога ќе стигне и кај нас. Се надевам дека ќе биде активирана опцијата Adoptable Storage, да можеме да ги користиме мемориските картички како интерна меморија.

  [​IMG]
   
  На borcep и STEFF им се допаѓа ова.
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,730
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Се сторив со службен Xperia Z3. Од ВИП со 5.1.1 ама му турив 6.0.1 од Т-Мобил и шиба. Ѕвер.
   
  FLEGMA, goran_oh и на aleksandar.divitarov им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008
  Добри се од апсект на брзина/софтвер, али дисплејот е очобол
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Дисплејот не е сјаен ако се спореди со Самсунг Ес 7 ама дека претеруваш, претеруваш :)
  Битно, има од тоа "нитите" па е читлив на сонце одлично.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008
  Секако дека има, кога е 10.000K :D :D
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008


  1/2.3'' сензор, 23MP + S820 кој има повеќе од доволно добар ISP, и пак мизерија абе не се нормални.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  И, шо докажа сега? Дека ISO 400 дава полоши слики?
  Грешкава е намерна или случајна?
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008
  Сите 3 телефони се користени во ауто мод, проблем на Sony е тоа, они треба да со средат процесирањето.

  П.С. iPhone 7 има 100 iSO и пак го јаде на велико од S7 со 200.
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Sony во супериор ауто не слика со полна резолуција од 23 мега. Треба намерно да се намести на 23, иначе е 8.
  Пошто си тенденциозен не ти ја сметам компарацијата за валидна.
   
 11. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  231
  203
  7 Јули 2013
  Машко
  ^ауто мод ама сменето на 23мпкс. Потенцирај го и тоа.
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Он го мрази Sony, во ред е.
   
 13. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  231
  203
  7 Јули 2013
  Машко
  Знам многу добро колку го мрази Сони, не му ја секирај. ;)

  Чисто у негов стил да продолжам:
  Со оглед на тоа што е сменета резолуцијата на 23мпкс, можно е и некој друг сетинг да е сменет па да е толку мизерен. Оваа споредба не ми е меродавна.

  А од шо знам какви ревјуа ќе излезат од DXMarks продолжувам у стилот:
  Како може GSMarena сајт за мобилни да го рамниш со сајт за фотографии кај шо гарант ќе извади највисока оценка.


  - мое мислење:
  очекував да си е послаба камерата, не им е целосно среден тој сегмент, не знам зашо. Ама од искуство со нив, без разлика шо е ист сензор, првите верзии на оперативниот камерата секогаш е полоша, па со наредни апдејти, не знам шо прават со библиотеките, ама видно и значително се подобрува квалитетот.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008
  GSM арена се ок, Phoenarena се полоша верзија, иначе кај DXOMark пак губи Sony, незнам колку шанси треба да им дадеме за да ја средат камерата?

  Еве, ако не е меродавна оваа споредба, погледната ја претходната горе.
  Хахах не си сериозен така? каква врска има мојот хејт за телефоните на Sony со компарацијава и нивната валидност? :D
   
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Па што не спореди ISO vs ISO, resolution vs resolution
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008
  Нема таква опција, барав.
   
 17. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  231
  203
  7 Јули 2013
  Машко
  Screenshot from 2016-10-04 13-56-15.png
  Не бе, исти се. Од каде такви дезинформации со се слики на бугарски сајтови дека била послаба.
  (бај д веј, тролам)

  Инаку уште нема тест на XZ и со тие тест примери шо ги прават од DX, знам дека ќе извади пак висока оценка.
  А за конкретниот проблем со GSMarena е секогаш со стабилизацијата.
  [​IMG]
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,237
  514
  3 Април 2008
  На kirev и FLEGMA им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008


  Пластични рамки и копчиња во 2016-17, на телефон кој е инфериорен во многу аспекти против конкуренцијата, а воедно цели 150 евра поскап.

  bQipL8G.gif
   
  На uwemi и Војвода им се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Тоа е тој Sony хејтер за кој сум ви кажувал :)
   
 21. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,830
  4,369
  20 Февруари 2011
  Машко
  Ne e hejtanje telefonot e konkurent na Samsung/iphone demek... a od Konkurent ni K nema od nego...
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,394
  12,524
  2 Август 2012
  Машко
  Јас имам Galaxy S5 и добро ми е познат квалитетот на Samsung.
  Батерија, камера модул, отпаднат флап, излижана лајсна..
  За тоа што е тешка скапаница во тоа UI-то да не правам муабет.

  btw
  Кај бевте да го критикувате за неговиот псевдо метал?
   
 23. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,355
  2,169
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Иако е за наше добро, се ежам секој пат кога го гледам како ги унишува телефониве, без разлика на бренд и модел.
   
 24. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,145
  1,801
  19 Мај 2011
  Машко
  Galaxy S5 е тешка мизерија, и S4 беше катастрофа. Samsung комплетно го смени дизајнот после S5, S7 Edge во моментов е далеку пред било кое телефонче на Sony. Еве моментално немам телефон, кажи ми што нуди сони повеќе, а фирмиве како Apple, Samsung, Lg, HTC, Huawei и Xiaomi го немаат ?
   
  На olikomerc и psyside им се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,070
  25,355
  4 Септември 2008
  Ова беше телефон кој 1 пат после незнам колку време ме загреа за Sony, сакав да пробам нивни телефон, после видеово нема шанса, а за муабетите за хејт јас би рекол дека ти немаш способност за критика повеќе него што јас ги хејтам.
  Kaжано и признаено е дека пред Note 4 Samsung имаа ѓубре изработка, и лаговит софтвер, ама се тоа се игнорира и повторно се спомнуваат стартите телефони, Samsung за разлика од Sony сега е 2 класи над она што беше, додека Sony 3 години + тапка у место, да цели 3 години.
   
  Последна промена: 4 ноември 2016
  На olikomerc и Necromancer им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...