• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сетирање на xampp

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
22
5
другари
Здраво ми треба помош
Како можам од xampp од дома да споделам сајт вебстрана,имам тенда рутер,ве молам помогнете ми.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
кратко и искрено... "премногу работа и одвојување дополнителни средства" спроти најефтиниот хостинг што може да го најдеш...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
зависи и на кој провајдер си

инаку
- port forward на рутерот према серверот/компјутерот (не знам во Тенда како се прави)
ќе ги форвардираш tcp порти 80 и 443
- ќе си регистрираш динамичен днс, рецимо Duck DNS
- ќе ти треба скрипта која го update-ира duckdns-от кога ќе ти се смени адресата на рутерот (или па на секој 30тина минути)
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,730
9,112
Скопје
ич не е работа, за 30 минути се средуе, пред пола година праев пред да видам на Github дека можам
@Miki98 гледај Youtube видео, ќе се снајдеш
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,608
8,964
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,097
3,586
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Имаш две други уште полесни опции -
1. ngrok
2. noip

Наједноставно е noip. Креираш привремен домен, симнуваш на виондус нивни клиент, и за кратко го имаш онлајн доменот.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Како што кажа членот погоре, најдобро да си купиш евтин хостинг.
Не се исплати замарањето.
Noip,ngrok и др. бесплатните верзии имаат големи ограничувања, де работи-де не работи.
Живци да искинеш.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,097
3,586
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Како што кажа членот погоре, најдобро да си купиш евтин хостинг.
Не се исплати замарањето.
Noip,ngrok и др. бесплатните верзии имаат големи ограничувања, де работи-де не работи.
Живци да искинеш.
Ни со едното ни со другото не сум имал проблем. Нон стоп си работеле.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Јас сум пробал неколку пати со истите, се окозив.
Едниставно не вреди замарањето.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
854,715
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно