• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Sennheiser HD560S Новите End Game Over ear Open back слушалки?!?

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
За некој што е на ATH-M50x долго време, едвај не се убедив да ги нарачам 6xx како прва open-back слушалка. 560s сеа уште толку ќе ми ја отежнат одлуката со оглед на sound signature :)
И јас сум веке скоро 4 години со M40x и искрено не можам да се пожалам. За таа пара а и повисоко мислам дека нема боље монитор слушалка. Сега уште еден опен-бек пар да зеам како HD58X ili HD6XX and im set for life.
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
608
989
Скопје
Ако идеш на активни студиски монитори не ни размислувај да идеш на небалансирани кабли, не дека ќе имаш боље звук со тоа, но балансираниот сигнал може да ти реши проблеми што ги има на unbalanced.

Понатаму можеш и грамофон да си додадеш. Интересен е концептот омилените 20-30 албуми да си ги имаш на винил и тоа е тоа.
Ае вака да те распрашам малце за совет. Иам идеа да склопам комбо едно од активни звучки и грамофон, баш така ко шо викаш 30тина албуми омилени чисто за душа ништо аудиофилско со забегување. Е сеа појма неам ич не се разбирам што како. Буџет да речеме околу 500 јурци, како би играл ти? Предпоставувам не ми треба пич за грамофон, каков да барам? Монитори 5ки или 7ци не поише. Звучна? Иам друштво пуно диџеи и журкаџии али пак они се дигитално сидиџеи и слично. Исто не би ми пречело да се иде со нешто на старо доколку би се добило нешто поише.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Ае вака да те распрашам малце за совет. Иам идеа да склопам комбо едно од активни звучки и грамофон, баш така ко шо викаш 30тина албуми омилени чисто за душа ништо аудиофилско со забегување. Е сеа појма неам ич не се разбирам што како. Буџет да речеме околу 500 јурци, како би играл ти? Предпоставувам не ми треба пич за грамофон, каков да барам? Монитори 5ки или 7ци не поише. Звучна? Иам друштво пуно диџеи и журкаџии али пак они се дигитално сидиџеи и слично. Исто не би ми пречело да се иде со нешто на старо доколку би се добило нешто поише.
Вака, ако идеш на аналоген сетап со активни звучници и грамофон - нема да имаш никаква потреба од звучна карта. Намената на "звучната карта" или под друг назив DAC-от е да конвертира дигитален сигнал во аналоген. Но, тоа е лесно, понатаму може да си додадеш некое DAC+Strimer и ќе завршриш работа и за тоа.

Considering this, ако сакаш да останеш на буџет од околу 500 евра +- 100 евра - имаш неколку опции:
- Sony SONY PSLX310BT грамофон кој кошта околу 13.000 денари и има вградено предпојачало. Првично јас сакав да го купам овој грамофон, но го немаше на лагер.
- Pro-Ject Primary E Phono (би требало околу 16.000-17.000 денари да кошта) најдобро е да се јавиш во Болин и да побараш понуда.,
- Pro-Ject Primary E, кошта околу 11.500 денари (само грамофон) и да купиш грамофонско предпојчало - во Болин имаш од Project PhonoBox (што кошта 5.500 денари, но го немаат на лагер моментално).

Со тоа што, ако идеме со буџет од 30.000 ќе ти останат уште грубо кажано 13.000 денари за звучници што е малку. Не е дека не можеш да купиш звучници за тие пари, туку проблемот е што нема да можеш да купишпредобри звучници. Ќе треба минимум да додадеш уште 4.000 денари за да може да ставиш пар JBL 305 активни звучки. Односно, ако го најдеш Sony грамофонот, буџетот ќе ти биде таманка.

That being said, лично би идел на:
Грамофон: Pro-Ject Primary E (11.500) денари
Грамофонско пред-појачалo: Pro-Ject Phono Box 5.500 денари.
Звучници: JBL 305 17.000 денари
Кабли и останати додатоци: 1500 денари.

Тотал: 35.500 денари (вклучен е стандардниот 5% попуст што го дава Болин)

Ако го имаш на лагер Sony-то иди со тоа. Ќе заштедиш 5.500 денари, затоа што со Sony идат кабли, има вграден preamp. Ќе ти требаат само RCA to TRS адаптери.

Ах, заборавив - Pro-Ject има и цел аналоген систем, што ваљда би коштал околу 850 евра. Распрашај се и тоа случајно да не го имаат во Болин или дали може да ти го донесат:

Не сум нешто експерт за грамофони, но, ова е базирано на мој resarch што правев за што е најевтината, а солдина опција што може да се најде локално.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #29

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
360
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Според скорешниве ревјуа, новите 400i имале малку поќе харш требл. Јас исто како и Маршал сум сензитивен на требл така да што 400i дефинитивно отпаѓаат за мене. Преферирам по warm звук, во стил на HD58X ili HD6XX.
Инаку конечно искочи sound-test на новите HD560S, и во видеото ги споредува со HD58X. Тестовите почнуваат од 4мин.
View: https://www.youtube.com/watch?v=YTBaqSX2RzA&ab_channel=oluv%27sgadgets
Го разбирам кога вели HD58X му звучи по муљаво, а дека HD560S му е премногу Bright (има мал пик кај високите тонови), но тоа може да се измазни или со EQ или со време кога ќе им направи break-in на драјверите после едно 60-70 саати солидно слушање музика. Истотака има мал дебаланс кај HD560S многу малку кај гласот на вокалот од првата песна, малку е полево од центарно позиционирање, што не е случај кај HD58X. Затоа пак кај HD560S се слушаат многу повеќе детали.

Вака, ако идеш на аналоген сетап со активни звучници и грамофон - нема да имаш никаква потреба од звучна карта. Намената на "звучната карта" или под друг назив DAC-от е да конвертира дигитален сигнал во аналоген. Но, тоа е лесно, понатаму може да си додадеш некое DAC+Strimer и ќе завршриш работа и за тоа.

Considering this, ако сакаш да останеш на буџет од околу 500 евра +- 100 евра - имаш неколку опции:
- Sony SONY PSLX310BT грамофон кој кошта околу 13.000 денари и има вградено предпојачало. Првично јас сакав да го купам овој грамофон, но го немаше на лагер.
- Pro-Ject Primary E Phono (би требало околу 16.000-17.000 денари да кошта) најдобро е да се јавиш во Болин и да побараш понуда.,
- Pro-Ject Primary E, кошта околу 11.500 денари (само грамофон) и да купиш грамофонско предпојчало - во Болин имаш од Project PhonoBox (што кошта 5.500 денари, но го немаат на лагер моментално).

Со тоа што, ако идеме со буџет од 30.000 ќе ти останат уште грубо кажано 13.000 денари за звучници што е малку. Не е дека не можеш да купиш звучници за тие пари, туку проблемот е што нема да можеш да купишпредобри звучници. Ќе треба минимум да додадеш уште 4.000 денари за да може да ставиш пар JBL 305 активни звучки. Односно, ако го најдеш Sony грамофонот, буџетот ќе ти биде таманка.

That being said, лично би идел на:
Грамофон: Pro-Ject Primary E (11.500) денари
Грамофонско пред-појачалo: Pro-Ject Phono Box 5.500 денари.
Звучници: JBL 305 17.000 денари
Кабли и останати додатоци: 1500 денари.

Тотал: 35.500 денари (вклучен е стандардниот 5% попуст што го дава Болин)

Ако го имаш на лагер Sony-то иди со тоа. Ќе заштедиш 5.500 денари, затоа што со Sony идат кабли, има вграден preamp. Ќе ти требаат само RCA to TRS адаптери.

Ах, заборавив - Pro-Ject има и цел аналоген систем, што ваљда би коштал околу 850 евра. Распрашај се и тоа случајно да не го имаат во Болин или дали може да ти го донесат:

Не сум нешто експерт за грамофони, но, ова е базирано на мој resarch што правев за што е најевтината, а солдина опција што може да се најде локално.
esquimaux ако се договориш во Болин за повеќе производи може и до 10% да ти дадат попуст, мене неколку работи што ми понудија имаа добри цени, обично за она што треба да се донесе од централни магазини од Европа и што не им е стандардно во понудата.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,100
1,001
Скопје
Вака, ако идеш на аналоген сетап со активни звучници и грамофон - нема да имаш никаква потреба од звучна карта. Намената на "звучната карта" или под друг назив DAC-от е да конвертира дигитален сигнал во аналоген. Но, тоа е лесно, понатаму може да си додадеш некое DAC+Strimer и ќе завршриш работа и за тоа.

Considering this, ако сакаш да останеш на буџет од околу 500 евра +- 100 евра - имаш неколку опции:
- Sony SONY PSLX310BT грамофон кој кошта околу 13.000 денари и има вградено предпојачало. Првично јас сакав да го купам овој грамофон, но го немаше на лагер.
- Pro-Ject Primary E Phono (би требало околу 16.000-17.000 денари да кошта) најдобро е да се јавиш во Болин и да побараш понуда.,
- Pro-Ject Primary E, кошта околу 11.500 денари (само грамофон) и да купиш грамофонско предпојчало - во Болин имаш од Project PhonoBox (што кошта 5.500 денари, но го немаат на лагер моментално).

Со тоа што, ако идеме со буџет од 30.000 ќе ти останат уште грубо кажано 13.000 денари за звучници што е малку. Не е дека не можеш да купиш звучници за тие пари, туку проблемот е што нема да можеш да купишпредобри звучници. Ќе треба минимум да додадеш уште 4.000 денари за да може да ставиш пар JBL 305 активни звучки. Односно, ако го најдеш Sony грамофонот, буџетот ќе ти биде таманка.

That being said, лично би идел на:
Грамофон: Pro-Ject Primary E (11.500) денари
Грамофонско пред-појачалo: Pro-Ject Phono Box 5.500 денари.
Звучници: JBL 305 17.000 денари
Кабли и останати додатоци: 1500 денари.

Тотал: 35.500 денари (вклучен е стандардниот 5% попуст што го дава Болин)

Ако го имаш на лагер Sony-то иди со тоа. Ќе заштедиш 5.500 денари, затоа што со Sony идат кабли, има вграден preamp. Ќе ти требаат само RCA to TRS адаптери.

Ах, заборавив - Pro-Ject има и цел аналоген систем, што ваљда би коштал околу 850 евра. Распрашај се и тоа случајно да не го имаат во Болин или дали може да ти го донесат:

Не сум нешто експерт за грамофони, но, ова е базирано на мој resarch што правев за што е најевтината, а солдина опција што може да се најде локално.
кај го бараше сони-то, го имаше во Галерија последно кога гледав. Милина е грамофонот (лани негде го земав јас). Нема само надградба многу опции споредено со Pro-Ject пример, може сако главата да се смени. Ја сеуште на блутут го возам хаха (не иде баш у филмот со аналоген систем али је it works).


околу нова година имаат попусти сони, ја го земав нешто поефтино (не памтам точно колку).

edit: пред да ме "тепате" може да се смени само иглата/кертриџот на сони-то не цела гава ...
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
кај го бараше сони-то, го имаше во Галерија последно кога гледав. Милина е грамофонот (лани негде го земав јас). Нема само надградба многу опции споредено со Pro-Ject пример, може сако главата да се смени. Ја сеуште на блутут го возам хаха (не иде баш у филмот со аналоген систем али је it works).
Го немаше во Галерија (ни во Битола ни во Скопје), а им стои дека е на лагер. Ни во Југотон го немаа (исто им стои на лагер), на други места не проверив.

Ја мака си видов додека средам да функционира како што треба грамофонот:
1. Направив DIY заземјување. Речиси го реши брумот.
2. Требаше да купувам пасивен пред-засилувач за да конторлирам гласност (моите звулчки немаат никаков volume knob).
3. Правев XLR to RCA кабли, па ми ги утнаа во логинг..

Pro-Ject Primary-E + Phono Box e супер сетап за парите. Со грамофонот не сакам да забегам толку, затоа што сепак primary ми digital. Идејата со грамофнот ми е повеќе да соберам 20-30 албуми што ми се омилени (со можност да иде до 50 бројкава o_O) - сепак друг е филингот за разлика од press play, нели? :cool:
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,272
1,530
Ја мака си видов додека средам да функционира како што треба грамофонот...
Сам си крив, кога игнорираш туѓи маки споделени на форумов :D

Честито иначе, бидејќи изгледа ми избегала новоста на форумов дека се поднови со грамофон :)
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,100
1,001
Скопје
Го немаше во Галерија (ни во Битола ни во Скопје), а им стои дека е на лагер. Ни во Југотон го немаа (исто им стои на лагер), на други места не проверив.

Ја мака си видов додека средам да функционира како што треба грамофонот:
1. Направив DIY заземјување. Речиси го реши брумот.
2. Требаше да купувам пасивен пред-засилувач за да конторлирам гласност (моите звулчки немаат никаков volume knob).
3. Правев XLR to RCA кабли, па ми ги утнаа во логинг..

Pro-Ject Primary-E + Phono Box e супер сетап за парите. Со грамофонот не сакам да забегам толку, затоа што сепак primary ми digital. Идејата со грамофнот ми е повеќе да соберам 20-30 албуми што ми се омилени (со можност да иде до 50 бројкава o_O) - сепак друг е филингот за разлика од press play, нели? :cool:
дефинитивно, стигнав ја за година до 20 албуми, она главниот избор е тука. Се вклучи и сопругата па така имам и Billie Eilish веќе по дома хаха
 

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
Го разбирам кога вели HD58X му звучи по муљаво, а дека HD560S му е премногу Bright (има мал пик кај високите тонови), но тоа може да се измазни или со EQ или со време кога ќе им направи break-in на драјверите после едно 60-70 саати солидно слушање музика. Истотака има мал дебаланс кај HD560S многу малку кај гласот на вокалот од првата песна, малку е полево од центарно позиционирање, што не е случај кај HD58X. Затоа пак кај HD560S се слушаат многу повеќе детали.
Искрено мислев дека нема да ми се свиѓа звукот на HD560S бидејки преферирам по топол звук, но после тестов некако се премислив. Премногу ми се допаѓа тој брз и punchy bass што го имаат. И да, како што викаш скоро се може да се фиксне со EQ, како што направи Олув во видеото.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
дефинитивно, стигнав ја за година до 20 албуми, она главниот избор е тука. Се вклучи и сопругата па така имам и Billie Eilish веќе по дома хаха
Можеби е добро што немам жена по дома! :unsure:

Сам си крив, кога игнорираш туѓи маки споделени на форумов :D

Честито иначе, бидејќи изгледа ми избегала новоста на форумов дека се поднови со грамофон :)
Не се пофалив на форумов. :oops:

Знаеш дека заборавив на темата! Али мислам дека рецептите што ги добив за решавање на проблемите беа базирани од trouble shooting-от кај тебе. :LOL:
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
336
777
I wish. Според видеото што можам да слушнам.
Излишно е тогаш да кажувам дека нема поента видео на YouTube со звучна слика на слушалки токму поради морфологијата на ушната школка и формата на слушалките.

HD650/HD6xx е посигурен избор на неслушнато.
 

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
Излишно е тогаш да кажувам дека нема поента видео на YouTube со звучна слика на слушалки токму поради морфологијата на ушната школка и формата на слушалките.

HD650/HD6xx е посигурен избор на неслушнато.
Ако играм на таа карта тогаш би земал HD58X бидејќи се бриближна цена со HD560S. HD6XX со шипинг и царина би дошле за некој 70-80 евра поскапи од HD560S.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,300
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно