• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
S20+ ili Note 10+ od mobilara, dvata na exynos? Cena ista.

fala odnapred
Има и Note10+ свои предности:
 • поголем екран (значително),
 • пенкалце,
 • подобра батерија,
 • видливо подобра изработка.

Но, од друга страна S20+ има:
 • 120Hz панел (многу многу приметливо, воопшто не е гимик),
 • подобар процесор,
 • подобра камера,
 • генерација плус (значи ќе стаса до андроид 13).
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,253
1,712
Има и Note10+ свои предности:
 • поголем екран (значително),
 • пенкалце,
 • подобра батерија,
 • видливо подобра изработка.

Но, од друга страна S20+ има:
 • 120Hz панел (многу многу приметливо, воопшто не е гимик),
 • подобар процесор,
 • подобра камера,
 • генерација плус (значи ќе стаса до андроид 13).
Незначително поголем екран има Ноте 10, бескорисно пенкалце, полоша и помала батерија, исто добро се изработени сите флегшип телефони на самсунг,
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,323
2,995
Ресен
Незначително поголем екран има Ноте 10, бескорисно пенкалце, полоша и помала батерија, исто добро се изработени сите флегшип телефони на самсунг,
Батеријата е идентична ако не и подобра на Ноте 10, не се води по бројки и безвеза бенчмарци.
Пенкалото е за тебе бескорисно.
Изработката е иста, субјективно филингот е подобар на Ноте.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
Незначително поголем екран има Ноте 10, бескорисно пенкалце, полоша и помала батерија, исто добро се изработени сите флегшип телефони на самсунг,
Фати ги во рака ИСТОВРЕМЕНО, па ќе видиш и колку поголем екран има и колку попремиум филинг има.
Вака си тресеш од гсмарена што си видел.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,890
1,412
Неготино
Дали е нормално S20 FE да нема Android Beam?
Пробувам да пратам нешто на А7 2018 но не дава touch to beam.

Вчера пробав да платам со NLB Pay, воопшто не сакаше.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,463
4,643
Како што се сеќавам, бимот работеше преку nfc. Телефонот има нфц така да треба да работи и бим и нлб пеј,кое го користам константно.

Sent from my Samsung S20 FE
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,890
1,412
Неготино
Како што се сеќавам, бимот работеше преку nfc. Телефонот има нфц така да треба да работи и бим и нлб пеј,кое го користам константно.

Sent from my Samsung S20 FE
Ти работи без проблем? Може и терминалот да беше постар, па не сакаше.
Пробавме само со MasterCard, но не и со Visa.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,463
4,643
Да, функционира без проблем, константно го користам. Плаќам, вадам пари преку него.
Исто така фунционира и она кога ке допрам на тв то да го поврзе со Smart Things,блуту звучници и сл.

Sent from my Samsung S20 FE
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,544
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Dali nekoj bi znael zosto uste mi nema stignato junski patch za s21U, drugar so isti mob vekje dobi 2/3 patches, ja ni eden.
Dal uste ima razlika deka mojot e od mobilara za dubajski pazar i kje kasnat updates so meseci?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,240
29,332
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Dali nekoj bi znael zosto uste mi nema stignato junski patch za s21U, drugar so isti mob vekje dobi 2/3 patches, ja ni eden.
Dal uste ima razlika deka mojot e od mobilara za dubajski pazar i kje kasnat updates so meseci?
Различни реони имаат различна дистрибуција. Најбитните апдејти веќе горе доле поминаа, не се секирај ќе стигне.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Различни реони имаат различна дистрибуција. Најбитните апдејти веќе горе доле поминаа, не се секирај ќе стигне.
Ај ќе почекам, али глеав на саммобиле и на др места дека за мојот модел се пуштени сите 3 апдејти во УАЕ, па мислев да не има разлика што користам УАЕ телефон у европа и да ги пушта апдејти заедно со европските.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
Ај ќе почекам, али глеав на саммобиле и на др места дека за мојот модел се пуштени сите 3 апдејти во УАЕ, па мислев да не има разлика што користам УАЕ телефон у европа и да ги пушта апдејти заедно со европските.
Моделот завршува на U?
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
588
727
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ако се испадне како што вели ликстеров.. Ке биде лудило во Ејпл.

View: https://mobile.twitter.com/TheGalox_/status/1410228133060616195
не знам која година по ред е кај шо ликнуваат дека Exynos > сè друго... и упорно не е така, нема причина да мислиме дека годинава ќе биди пресвртот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,103
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно