• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
506
638
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,253
1,712
Темелно објаснување, ме бендиса.
Нема што да се објаснува, С21 е подобар уред во секој поглед и додека не почнат Самсунг да подржуваат уреди подолго од 2 години нема што да се размислува за постари модели.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,204
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Во врска со апдејтите, многу почна да ме нервира тоа што не подржуваат стари телефони Самсунг. 6с пак доби нов софтвер.
Искрено мене лично ништо не ми значи апдејт. Најбитно е телефонот да работи како што треба и со тие спецификации со кои ми го продале. Ајфон 6+ и со најновиот апдејт пак е истиот телефон.

Но сепак си во право дека ајфон сеуште турка апдејти дури и за легедарниот SE 1. Samsung се подобрува но е далеку од ајфон.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
360
138
И мене ми пречи тоа.
Ако телефонот е совршено хардверски способен да го крепи новиот ос, зошто да не го доставиш и за тој уред?
Ама така губат пари.
Користам note9 и сум мн мн задоволен. Иако веќе не добива големи ажурирања.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,004
3,728
Ова е ненормално голем проблем за S21U и незнам зошто не е спомнато воопшто. Вчера баш го гледав во Телеком и се е супер, ама камерата е убитачна. Нехумано спора апликација има за камерата. Гледам дека искуствата се насекаде низ интернетов и истото се случува. Ова е класичниот Самсунг што јас го знам и мразам, затоа и се чудам кога е фален за разни работи, поготово на форумов. И не само Јутјуб видеа, напротив, прво во живо го искусив ова и неможев да си поверувам на очите, а после земав да изгуглам дали е насекаде така. И така е. Ова го фалите?

И тоа пази ако се стави Gkam (што реално НИКОЈ не би ко гористел така, ни јас, таман работа да се замарам со верзии и неверзии и свашта на телефон од 1000еур) него со Gkam нема толку ужасен shutter lag, туку поокеј е камерата. Значи може да се направи, не дека не, ама Samsung will Samsung forever!


View: https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=jvkGi-ctH5I&feature=emb_title


Споредено со IPhone.
View: https://www.youtube.com/watch?v=1ynDWGd0EjY


View: https://www.youtube.com/watch?v=gJhQEU2_ZQc
Unlike most of its flagship rivals, the Samsung still doesn’t use continuous buffering and zero shutter lag in all conditions, which means capture times are slightly slower than on competing devices. As a result, you might just miss the decisive moment and capture a subject with closed eyes or who is moving.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Ова е ненормално голем проблем за S21U и незнам зошто не е спомнато воопшто. Вчера баш го гледав во Телеком и се е супер, ама камерата е убитачна. Нехумано спора апликација има за камерата. Гледам дека искуствата се насекаде низ интернетов и истото се случува. Ова е класичниот Самсунг што јас го знам и мразам, затоа и се чудам кога е фален за разни работи, поготово на форумов. И не само Јутјуб видеа, напротив, прво во живо го искусив ова и неможев да си поверувам на очите, а после земав да изгуглам дали е насекаде така. И така е. Ова го фалите?

И тоа пази ако се стави Gkam (што реално НИКОЈ не би ко гористел така, ни јас, таман работа да се замарам со верзии и неверзии и свашта на телефон од 1000еур) него со Gkam нема толку ужасен shutter lag, туку поокеј е камерата. Значи може да се направи, не дека не, ама Samsung will Samsung forever!


View: https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=jvkGi-ctH5I&feature=emb_title


Споредено со IPhone.
View: https://www.youtube.com/watch?v=1ynDWGd0EjY


View: https://www.youtube.com/watch?v=gJhQEU2_ZQc
Unlike most of its flagship rivals, the Samsung still doesn’t use continuous buffering and zero shutter lag in all conditions, which means capture times are slightly slower than on competing devices. As a result, you might just miss the decisive moment and capture a subject with closed eyes or who is moving.
од она шо го видов, има само 1-2 репорти од пред 8 дена, неколку (4-5) од пред месец и другите се стари над два-три месеци. да беше константен проблем, ќе беше цело време нели? мене ми изгледа дека е решен проблемот во глобала. за џабе паничење само. во однос на dxomark ривјуто, правено е пред 3 ипол месеци.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,004
3,728
Ако е решено би почекал да потврдат луѓе за што конкретно е решено и колкав е лагот сега.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,240
29,332
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Camera app перформанси = само кога се процесира најт мод фото има 2-3 секунди чекање, друго се е супер. Чекањето е горе доле исто како и на повеќето телефони. После стискање на шатер, има некои 50-100ms delay, тоа е најверојатно заради тоа што стакува повеќе фотки (108/12MP) + HDR.

За што поточно збориш?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,365
1,494
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дечки, вие што добивте саатчиња на промоција, добивте мејл од МПГ солушнс? Треба да им принтам и скенирам некаква изјава за да може да платат данок за подарокот. WTF? Ова им е некаков фејл во организацијата.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,004
3,728
Camera app перформанси = само кога се процесира најт мод фото има 2-3 секунди чекање, друго се е супер. Чекањето е горе доле исто како и на повеќето телефони. После стискање на шатер, има некои 50-100ms delay, тоа е најверојатно заради тоа што стакува повеќе фотки (108/12MP) + HDR.

За што поточно збориш?
За ова најконкретно:
View: https://www.youtube.com/watch?v=1ynDWGd0EjY&feature=emb_title

Вака е кај тебе?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,240
29,332
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Вака редовно сликаш?
Ауууу сега го видов видеото целосно. Шо е уште потрагично, како и шо напоменав горе, видеото е постирано пред 4 месеци, а од тогаш навака дали е 2-3 пати спомнат проблемот и сигурен сум дека е оправен.

Ова со проблемот тогаш, можам и јас да го речам за ајфоните како на пример: дечки на ајфон 4 ако го држиш долу нема мрежа, сакав да земам ајфон ама то ме премисли. КАКО НИКОЈ НЕ ЗБОРУВА ЗА ОВА?
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,733
4,622
У строК центар!
Знам со тоа се занимавам. :)
Не знам зошто тогаш упорно бараш причина за да не купиш телефон. Мислам дека 2-3 години уназад наоѓаш мани за да не купиш телефон и дека Ноут 3ката или 4ката (сеедно) супер бил...а кутриот е 10 пати послаб од било кој телефон во 2021 година.

Се во ред, ама џабе ги полните темиве со глупости.

Мое мислење е дека имате премногу слободно време па прашувате или пишувате глупости.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,004
3,728
Не знам зошто тогаш упорно бараш причина за да не купиш телефон. Мислам дека 2-3 години уназад наоѓаш мани за да не купиш телефон и дека Ноут 3ката или 4ката (сеедно) супер бил...а кутриот е 10 пати послаб од било кој телефон во 2021 година.

Се во ред, ама џабе ги полните темиве со глупости.

Мое мислење е дека имате премногу слободно време па прашувате или пишувате глупости.
Незнам за што зборуваш јас си имам телефон Oneplus 7 купен кога искочи. А и незнам каква врска има тоа со муабетов за лагот на камерата на S21U.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Iphone 12 pro Max има 12мп камера.
S21 ultra има 128мп камера.
Нормално е процесирањето и меморирањето кај самсунгот да е подолго. Сигурно може софтверски да се испегла тоа, ама верувам дека би било на сметка на квалитет на сликата...

Истото ми се случува со дронот. Кога сликам 48мп, меморирањето трае и подолго од секунда. Кога сликам 12мп е одма.
Користам 128гб картица A2 / UHS-I / V30 / U3 / Class 10.
 

Иванчо

On your way to fame
22 мај 2013
402
595
Resen, Resen, Macedonia
Мој совет, распнете ме, осудете ме, ова го кажувам од лично искуство, за камера, посебно за детаљи на лице, Google Pixel 4Xl е мајка, професор, доктор на науки за сите телефони.
Ноте 20 ултра, домашни услови, растур е направен од Пиксел 4.
За надворешни услови, за dynamic range, за детаљи на дрва, цвеќе, планина можеби е подобар, ама за лица, портрети во домашни услови во домашно осветлување лапа прашина.

Лично искуство

П. С батерија на Note 20 Ultra ексинос, лоша. Дури можеби и полоша за 15 проценти од пискелот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,240
29,332
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
За indoors, со Samsung уреди, секогаш се слика во најт мод, дури и кога има солидно осветлување, со намалена експозиција. За движечки објекти, како и детали, има предност Pixel исто така, но губи во повеќе други параметри, тоа е фрката. За другите камери, како широка, предна, и зум нема ни што да се дискутира, S21U е најкомплетното и најдоброто искуство за општо за сликање, Mi11U е кралот на главна камера, и за оваа година тоа е тоа.
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
504
412
Skopje
Не е директно поврзано со телефонот, но е со Самсунг.

Пред месец/два памтите дека имаа некоја промоција за купен Галакси, гратис часовник (Galaxy Active 2). Дали има некој од тука што ја искористил оваа промоција, а го нарачал/купил телефонот преку Телеком?

На маил ми стига порака од некоја македонска агенција со наслов „Изјава за согласнот за обработка на лични податоци“ со атачиран документ, каде ми бараат пополнување на лични податоци и ЕМБГ како доказ дека ја сум тој(?) и со тоа да се исплателе трошоци за персонален данок.

Ми нема поента ова, ако се потребни вакви информации Телеком веќе ги има во база како корисник. Башка матичен на меил...

А самиот Телеком ми вратија еден така дебилен одговор: „Почитувани, за дополнителни информации ве молиме контактирајте ги ********“.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,104
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно