• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Има врска за кој пазар е овој во ледиком со 8гб.?А и само таму го има.. а понудава е топ
Највероватно е за индиски пазар , но нема разлика , бидејки јас имам самсунф с20ФЕ за индиски пазар и баш го споредив со маде ин виетнам , буквално никаква разлика
 

dejanm

Intern
15 јануари 2014
97
31
Највероватно е за индиски пазар , но нема разлика , бидејки јас имам самсунф с20ФЕ за индиски пазар и баш го споредив со маде ин виетнам , буквално никаква разлика
Сега тркнав до таму, на телефонот пишува манифекчрт бај Индиа а на кутијата United Arabic Emirates. Немам искуство со ваква работа и затоа не бев сигурен дали да купам..
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
352
404
Goran27's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900X / 4.8GHz @ NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG B550 TOMAHAWK
Storage
Samsung SSD 980 PRO 500GB,Seagate BarraCuda 2TB,WD Red NAS Hard Drive 4TB,Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
G.SKILL Flare X 16GB (4x8GB) DDR4 3200MHz (amd ryzen) F4-3200C14D-16GFX
Video card
Red Devil AMD Radeon™ RX 6900 XT Ultimate 16GB GDDR6
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Razer Viper Ultimate Hyperspeed Lightest Wireless Gaming Mouse & RGB Charging Dock: Fastest Gaming Mouse
Keyboard
Razer BlackWidow V3 - Green Switch - US - Black
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
Сега тркнав до таму, на телефонот пишува манифекчрт бај Индиа а на кутијата United Arabic Emirates. Немам искуство со ваква работа и затоа не бев сигурен дали да купам..
Да затоа е пониска цената , ама како со кажав и мојот е за индиски пазар па нема никаква разлика со виетнам , мое мислеље да си го земиш , или нека кажи некој поискусен....
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Баравме телефон со 3.5мм џек но сепак се одлучивме за S20 FE 4G. Ќе се користи со донгл. Телефонот е одличен. Го тепа Note 9 во гласност. И камерата е видливо подобра на 20. За парите мислам дека е одличен избор.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
116
208
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Дали некој од вас со с21 ултра го доби јунскиот апдејт? G99xBXXU3AUE8
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
354
119
Баравме телефон со 3.5мм џек но сепак се одлучивме за S20 FE 4G. Ќе се користи со донгл. Телефонот е одличен. Го тепа Note 9 во гласност. И камерата е видливо подобра на 20. За парите мислам дека е одличен избор.
Мене уште note9 ми е најголема љубов
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,816
1,341
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Баравме телефон со 3.5мм џек но сепак се одлучивме за S20 FE 4G. Ќе се користи со донгл. Телефонот е одличен. Го тепа Note 9 во гласност. И камерата е видливо подобра на 20. За парите мислам дека е одличен избор.
ЈА ептен се надевам дека во Август ќе го има во А1 да си го земам. Со здравје да се служи.
Dongle од чичко Али?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
ЈА ептен се надевам дека во Август ќе го има во А1 да си го земам. Со здравје да се служи.
Dongle од чичко Али?
Благодарност. Се надевам ќе го има телефонот при продолжување на договор. Иначе кабелчето исто како и телефонот се од тетка Ледиком :)

Мене уште note9 ми е најголема љубов
S20 е за друг член во семејството.

Пред две недели на Note 9 му сменив батерија во видео дата и планирам да го користам уште долго време.
 

Spodeli

Intern
5 октомври 2009
30
6
Видео Дата е сервис со педигре.
Јас за било кој производ прво гледам гаранцијата дали е покриена од нив и ако е веднаш барам друг производ :)
Или ако не ти се брза слободно носи на сервис таму.. (незнам за знаење какви се,, ама се што сум носел сум чекал минимум 30 дена)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Ммм не знаев за овој сервис. Ми треба промена на стакло и батерија. Баш ќе прашам. Фала.
Во Скопје се веднаш наспроти влезот на зоолошка градина. Мало дуќанче кое е овластен сервис иклучиво за телефони, камери и сл.

Увозници се на оригинал самсунг делови. Не ме држи за збор. 2000 ден ти кажав округло. Можда беше 2200. Не се сеќавам добро. Како и да е тука е некаде.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
354
119
Во Скопје се веднаш наспроти влезот на зоолошка градина. Мало дуќанче кое е овластен сервис иклучиво за телефони, камери и сл.

Увозници се на оригинал самсунг делови. Не ме држи за збор. 2000 ден ти кажав округло. Можда беше 2200. Не се сеќавам добро. Како и да е тука е некаде.
Телефонот и онака ќе се отвора цел за менување стакло. Батерија смена уз пат е
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7


Сензор за сите уреди со мали пикселчиња...

Викаат дека ке биде добар за сите категории од флагшип до питач.

Мене ми се сумљиви пошто нели закон на физика со светло...

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,204
1,675
Благодарност. Се надевам ќе го има телефонот при продолжување на договор. Иначе кабелчето исто како и телефонот се од тетка Ледиком :)S20 е за друг член во семејството.

Пред две недели на Note 9 му сменив батерија во видео дата и планирам да го користам уште долго време.
SOT колку ти е со новата батерија? Само ради ужаснава батерија ми се менува телефон.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
SOT колку ти е со новата батерија? Само ради ужаснава батерија ми се менува телефон.
Телефонот ми е само за ало ало така да не сум репер. Батерија трае 3 дена со по саат време СОТ дневно. Се друго се арчи во стенд бај.

Инаку моите сомнежи за Андроид 10 и 11 најверојатно се точни. Трошат многу повеќе батерија од 9. Не знам што се глупирав да ажурирам софтвер неодамна. S20 fe има ист СОТ со ајфон 6 плус кој е на 68% здравје на батерија. Катастрофа.

Телефоните не трошат во стенд бај. Но кога се он цедат скоро дупло повеќе споредено со андроид 9.
 

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
354
119
Телефонот ми е само за ало ало така да не сум репер. Батерија трае 3 дена со по саат време СОТ дневно. Се друго се арчи во стенд бај.

Инаку моите сомнежи за Андроид 10 и 11 најверојатно се точни. Трошат многу повеќе батерија од 9. Не знам што се глупирав да ажурирам софтвер неодамна. S20 fe има ист СОТ со ајфон 6 плис кој е на 68% здравје на батерија. Катастрофа.

Телефоните не трошат во стенд бај. Но кога се он цедат скоро дупло повеќе споредено со андроид 9.
Инсталирај постар ром за твојот модел директно од самсунг.

Јас навечер дури спијам го ставам телефонот во airplane mode и троши некаде 3% цела ноќ
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,204
1,675
Телефонот ми е само за ало ало така да не сум репер. Батерија трае 3 дена со по саат време СОТ дневно. Се друго се арчи во стенд бај.

Инаку моите сомнежи за Андроид 10 и 11 најверојатно се точни. Трошат многу повеќе батерија од 9. Не знам што се глупирав да ажурирам софтвер неодамна. S20 fe има ист СОТ со ајфон 6 плус кој е на 68% здравје на батерија. Катастрофа.

Телефоните не трошат во стенд бај. Но кога се он цедат скоро дупло повеќе споредено со андроид 9.
Во врска со апдејтите, многу почна да ме нервира тоа што не подржуваат стари телефони Самсунг. 6с пак доби нов софтвер.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Колкава грешка би било да се земе нов Note 10 Plus за месец - два?

Очигледната работа на страна, знам дека софтверски многу губам бидејќи ќе добие само уште 1 апдејт на Android 12 и уште 1 година за безбедносни закрпи. Ама како што гледам во споредба со обичен S21, кој е нешто поскап моментално во Телеком:

Note 10 Plus:
- Поголем, заоблен екран со повисока резолуција
- 12GB + 256GB (можеби во иднина ќе се најде рамот, не менувам телефони секоја година, сториџот ќе биде добредојден)
- Пенкало (можеби ќе биде корисно)
- Генерално по-премиум градба него обичен S21

S21:
- 120Hz refresh rate
- Побрз процесор (не знам колку ќе ми прави разлика, не играм игри на телефон)
- Веројатно подобри камери, што не ми е толку битно

Друга работа, имам чепкано S10, и можеби грешам ама S21 во споредба ми изгледа на midrange уред по flagship цена, па затоа уште помалку ми прави мерак.

Моментално користам J5 2017 така да што и да земам ќе биде голем апгрејд.

Мислења?
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,204
1,675
Колкава грешка би било да се земе нов Note 10 Plus за месец - два?

Очигледната работа на страна, знам дека софтверски многу губам бидејќи ќе добие само уште 1 апдејт на Android 12 и уште 1 година за безбедносни закрпи. Ама како што гледам во споредба со обичен S21, кој е нешто поскап моментално во Телеком:

Note 10 Plus:
- Поголем, заоблен екран со повисока резолуција
- 12GB + 256GB (можеби во иднина ќе се најде рамот, не менувам телефони секоја година, сториџот ќе биде добредојден)
- Пенкало (можеби ќе биде корисно)
- Генерално по-премиум градба него обичен S21

S21:
- 120Hz refresh rate
- Побрз процесор (не знам колку ќе ми прави разлика, не играм игри на телефон)
- Веројатно подобри камери, што не ми е толку битно

Друга работа, имам чепкано S10, и можеби грешам ама S21 во споредба ми изгледа на midrange уред по flagship цена, па затоа уште помалку ми прави мерак.

Моментално користам J5 2017 така да што и да земам ќе биде голем апгрејд.

Мислења?
Огрoмна грешка.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,757
2,432
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,408
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно