• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,266
2,637
За различни телефони збориме, друго е да купиш нов телефон од кутија, друго е експонат.

Разговарано со повеќе колеги од областа никој нема решено да нема пагање на 3г,4г.


Sent from my iPhone using Tapatalk
А што сакаш да кажеш дека се прават нешто посебни експонатите? Ако е ова така не сум знаел, и баш ме интересира што е толку специјално кај експонат вс. нормален јунит.
Инаку кажав дека се среди паѓањето на мрежа од стилот на достапност и повици. 3/4Г само се подобри, не се среди целосно како на ЕУ модел.

имам самсунг А50 купен јуни 2019 година. Пред 2 месеци приметив дека батеријата додека е во мирување (додека спијам ) со се исклучено паѓа за 10 проценти. Дали тоа значи дека батеријата откажала и треба да се замени или постои некој начин да се среди софтверски ?
Па сега зависи колку спиеш, што апликации ти роварат у позадина, како ти се разни подесувања на будење екран, користиш или не AOD, итн... Инаку после 1.5 година е сосема нормално да има детеорација на батеријата. Ако те тера преку ден рано и е за мењање

Sent from Телефон using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,300
14,111
На времето имав пост во кој тврдев дека Apple е штетен за IT индустријата и дека е олицетворение на регресот и кочница во напредокот на работите а како шлаг се неверојатно злобна и алчна компанија.

Еве сега сведочиме како Samsung почнува да станува ист од точка до запирка.
Sony барем е конзистентен во глупостите особено од Z3+ наваму.


1000 долари за телефон со пластичен капак, без полнач, без слушалки.
Фала ногу.
Пре би иПхоне да купам за тие пари па кад је бал нек је бал.


Каква гротеска е футролана со наливчето. Свака им част.
Треба да легнат и да се преправаат дека се умрени.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
На времето имав пост во кој тврдев дека Apple е штетен за IT индустријата и дека е олицетворение на регресот и кочница во напредокот на работите а како шлаг се неверојатно злобна и алчна компанија.

Еве сега сведочиме како Samsung почнува да станува ист од точка до запирка.
Sony барем е конзистентен во глупостите особено од Z3+ наваму.


1000 долари за телефон со пластичен капак, без полнач, без слушалки.
Фала ногу.
Пре би иПхоне да купам за тие пари па кад је бал нек је бал.


Каква гротеска е футролана со наливчето. Свака им част.
Треба да легнат и да се преправаат дека се умрени.

800$

Јас ги критикував ептен, ама со дроп на цена од цели 250$ сега веќе е разбирливо. Пластиката бтњ била неприметна скоро vs стаклен уред од истата серија, што е веќе нешто да те замисли дали е минус ако дропа толку многу во цена во комбинација со други downgrades.

П.С. Стојам на тоа дека најверојатно Mi 11 е подобар избор од двете S21 верзии, S21U? Е тоа е веќе монструм.
 

kamenko

Intern
3 јануари 2011
117
40
Bravo za postot.Respect.
На времето имав пост во кој тврдев дека Apple е штетен за IT индустријата и дека е олицетворение на регресот и кочница во напредокот на работите а како шлаг се неверојатно злобна и алчна компанија.

Еве сега сведочиме како Samsung почнува да станува ист од точка до запирка.
Sony барем е конзистентен во глупостите особено од Z3+ наваму.


1000 долари за телефон со пластичен капак, без полнач, без слушалки.
Фала ногу.
Пре би иПхоне да купам за тие пари па кад је бал нек је бал.


Каква гротеска е футролана со наливчето. Свака им част.
Треба да легнат и да се преправаат дека се умрени.
Испратено од HTC U11 преку IT.mk форум апликација
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,090
1,718
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
800$

Јас ги критикував ептен, ама со дроп на цена од цели 250$ сега веќе е разбирливо. Пластиката бтњ била неприметна скоро vs стаклен уред од истата серија, што е веќе нешто да те замисли дали е минус ако дропа толку многу во цена во комбинација со други downgrades.

П.С. Стојам на тоа дека најверојатно Mi 11 е подобар избор од двете S21 верзии, S21U? Е тоа е веќе монструм.
800$ за пластичен самсунг с21 или 750$ за метален ајфон 12?
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,033
3,511
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,090
1,718
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Метален ајфон со упола рам, сториџ и батерија? Не, фала.
Перформансите се на исто ниво, исто и со батеријата. За сториџ се согласувам само, иако со доплата за исти пари доаѓа исто сториџ.
Што има врска ако еден автомобил има 3000 кубика а друг има 1500 кубика мотор, кога вадат исти коњски сили? Андроид и иОС различно ги искористуваат мемориите така да споредбава со рам е apples vs oranges.
Поентата е што Самсунг од секогаш беше далеку поефтин од Епл, а сега се на исто ниво, дури и поскапи во некој сегменти. Освен тоа секоја глупост и cash grab која ја измислува епл, овие веднаш ја превземаат и ја користат.
Не заборавај дека пред 2 месеци самсунг го рекламираше Ноте 20 дека доаѓа со полнач! Рекламите со аудио џекот?

Земи направи една анкета. За 800 евра, што би купиле луѓево, Самсунг с21 или Ајфон 12?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

WOW, не го очекував ова од M51.....го утепа Mi 10i....е сега со GCAM најверојатно Mi 10i ќе го уништи M51, ама вака со сток камера, чиста победа у скоро секој сегмент.

И за поинтересниот момент,2:15 најинтересното....зумот е масовно подобрен......
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ќотек.....и тоа убав ќотек.

Screenshot_57.jpg
Screenshot_58.jpg

Screenshot_59.jpg
Screenshot_60.jpg
Screenshot_61.jpg

Screenshot_62.jpg
 
Последна промена:

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
389
864
1080p екран, пластичен капак, без џек за слушалки, без слушалки, без полнач, без слот за мемориска. Флегшиповите од 2016-2019 имаа се ова, ги тргнаа. 800 долари за пластичен телефон, нов Apple на пазарот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еве видео од горните скриншотс,@mdeni
6:00
 
Последна промена:

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,466
1,445
Drachevo
Поентата е што Самсунг од секогаш беше далеку поефтин од Епл, а сега се на исто ниво, дури и поскапи во некој сегменти.
The mobile carrier has revealed that the Galaxy S5 will be also available at $649.99 (Rs. 39,750 approximately) upfront without any contract. The pre-order for the Galaxy S5 will start in the US via AT&T beginning Friday (21 March 2014). However, the mobile carrier notes that the device will be shipped by early April

The iPhone 6 and iPhone 6 Plus were officially unveiled during a press event at the Flint Center for Performing Arts in Cupertino, California on September 9, 2014 and released on September 19, 2014; pre-orders began on September 12, 2014, with the iPhone 6 starting at US$649 and the iPhone 6 Plus starting at US$749.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,288
3,432
Битола
Некој да кажи кога да очекуваме од Самсунг да имплементира UnderScreen cam. Бидејќи после тоа сите на возот ќе се качат. Чекам такво чудо за да апгрејдирам мобилен.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,300
14,111
800$

Јас ги критикував ептен, ама со дроп на цена од цели 250$ сега веќе е разбирливо
800 долари + $ за полнач
Нема ваљда од Битпазар да купиш полнач, така? Ќе гледаш, ваљда, да земеш или оригинал или познат бренд како Anker или сл.

Моливче 70$! Ашколсун!

Што е следно? Да ги ограничат да не можеш да ги поправаш како што прави Apple.
И да знаеш, Flegma велит, не е далечен денот кога и тоа ќе го направат.

Ако е за утеха, благодарение на ова кинезите ќе растураат на секое поле пошто големиве имаат изгубено секаков допир со реалноста затоа што во управите имаат запослено overeducated к*рлиња.

Но добро! Пропадна Nokia, Ericsson, Siemens, Sony во тој сегмент донекаде, зошто не би рикнале и овие.

На крај краева, ако плаќаш премиум ред е да добиеш премиум а не телефон со незнам каков карбонантен капак кој сепак е.. пластика.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
800 долари + $ за полнач
Нема ваљда од Битпазар да купиш полнач, така? Ќе гледаш, ваљда, да земеш или оригинал или познат бренд како Anker или сл.

Моливче 70$! Ашколсун!

Што е следно? Да ги ограничат да не можеш да ги поправаш како што прави Apple.
И да знаеш, Flegma велит, не е далечен денот кога и тоа ќе го направат.

Ако е за утеха, благодарение на ова кинезите ќе растураат на секое поле пошто големиве имаат изгубено секаков допир со реалноста затоа што во управите имаат запослено overeducated к*рлиња.

Но добро! Пропадна Nokia, Ericsson, Siemens, Sony во тој сегмент донекаде, зошто не би рикнале и овие.

На крај краева, ако плаќаш премиум ред е да добиеш премиум а не телефон со незнам каков карбонантен капак кој сепак е.. пластика.
Тука грешиш, S21 не е премиум уред. Тој е буџет модел.

Пенкало е опционално, и никогаш претходно не било дел од S серија, ова не е за жалење.

Полнач ќе биде 20 на долари, 20$ од 250 = 230$ поефтино, ако сметаш дека 230$ се малце, тоа е друго.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,908
3,636
Реално штета што S21+ е со стакло. Требало или пластика или карбон, нешто што не се крши.
 

Скоти

On your way to fame
15 октомври 2013
389
864
Ќе си купиш Ноте 20 Ултра, кој вероватно во март ќе биде под 50 илјади, и веројатно последниот Самсунг телефон шо некогаш вредел, зш овие тотално забегале.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,690
1,277
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Буџет уред вика бе. Мислиш платата у мкд е 10000 евра па буџет уред е тоа.
Знам дека е на глобално ниво тоа ама за у Македонијава далеку од буџет уред.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
Ќе си купиш Ноте 20 Ултра, кој вероватно во март ќе биде под 50 илјади, и веројатно последниот Самсунг телефон шо некогаш вредел, зш овие тотално забегале.
Не можам да се одлучам меѓу С21+ и Ноте 20У.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,992
29,000
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не можам да се одлучам меѓу С21+ и Ноте 20У.
А ова шала е или?

Note 20U е супериорен во се, со исклучок на SOC, ако зимаш Snapdragon модел, па уште помалце да се замараш.

Или зимаш S21U, или Note20U, S серија не би гледал оваа година.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,128
1,603
А ова шала е или?

Note 20U е супериорен во се, со исклучок на SOC, ако зимаш Snapdragon модел, па уште помалце да се замараш.

Или зимаш S21U, или Note20U, S серија не би гледал оваа година.
И мене ми се чини ко да е супериорен во се, ќе видам за 1/2 месеци. Сите Ноте20У се 5г или само тие со 12ГБ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,485
Мислења
845,333
Членови
29,298
Најнов член
Karakonzon
На врв Дно