• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Stefan999

Intern
1 февруари 2019
54
14
Да , исти хардвер и ист тамошниот пазар само разликата е во ОС андроид е сега прашање е дали веќе испеглана и дотерана пошо ако е на бета фаза верзија значи има некои багови. Све тоа под услов ако ти е избришан блотваер тогаш ќе можеш ќе ставиш и тоа, а ако не тогаш пак исто ќе ти биде не менува ништо

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
А при преинсталирање на нов ОП Андроид, дали може да се заебе телефонот?

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Ако ти е тој ист модел со Телефонот, а притоа сакаш да се префрлиш на Unlocked тогаш најверојатно. Нема да имаш bloatware, ќе добиваш апдејти и најверојатно ќе ти се среди проблемот.

Него, од овде не симнувај оти имаат лимит на download.

Имаше една друга апликација, мислам некој од членовите овде ја знае како се вика таа апликација, и ти го дава најновиот софтвер за тој модел, и симнуваш без ограничување.


Јас како што мислам префрлување од Snapdragon на Exynos варијанта неможе.
Мислењето е автоматски споено:


Одлична работа Samsung.

Оваа година многу порано.

Кај и да е очекувам за едно 3 - 4 месеци да стигне и за A50.
Не може да се префрли на unlocked , ако е со заклучен тогаш останува таков заклучен без разлика било кои андроид ОС се додека не отклучи односно да избрише блотваер ама тоа се плаќа околу 2500ден од САД

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
А при преинсталирање на нов ОП Андроид, дали може да се заебе телефонот?

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
Не може да заебе од што може да е, само треба да е стабилен интернет и во телефонот оди во сетинг најдоле девелопер и таму најди дебакинг селектирај па потоа во ПЦ опда и таму опшн селектирај ауторестарт и тоа све. Ако имаш заклучен со блотваер тогаш пак исто ќе ти остане

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
Мислиш дека оваа верзија на ROM sto e za Sm-g975u1 е" универзална" ќе го реши мојот проблем??Погледнете го атачментот 96094

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
Зошто толку стар ром да симнуваш и зошто USC CSC верзија ???
Значи симни си го најновиот и небрендирана унлокирана верзија XAA или XAS. USC ти е верзија за US Cellular операторот. Или посликовито вака:
1610625665290.png

последна верзија за ова е :

1610625731313.png

И овде мозеш и да си следиш што кога е сменето и што е најтазе.

Да , исти хардвер и ист тамошниот пазар само разликата е во ОС андроид е сега прашање е дали веќе испеглана и дотерана пошо ако е на бета фаза верзија значи има некои багови. Све тоа под услов ако ти е избришан блотваер тогаш ќе можеш ќе ставиш и тоа, а ако не тогаш пак исто ќе ти биде не менува ништо

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Кај Самсунг тешко да најдеш бета верзија по сигурниве сајтови за симињање, а најмалку директ од Самсунг. Блотвер или не зависи кој од погорните CSC код фирмвери ќе ги симнеш, мада тоа ништо е мења (+/- некој МБ сториџ и +/- некоја иконка). Заебанцијата е ако симнеш CSC од некој оператор кој е заклучен. Затоа сигурна варијанта XAA/XAS.
Мислењето е автоматски споено:

Не може да се префрли на unlocked , ако е со заклучен тогаш останува таков заклучен без разлика било кои андроид ОС се додека не отклучи односно да избрише блотваер ама тоа се плаќа околу 2500ден од САД

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Абе доста со тоа блоатвер и заклучување. Едно со друго немаат благе врска, не го буни човекот.
Блоатвер у жаргон значи непоптребни/наметнати апликации од Операторот/Производителот кои неможеш да ги избришеш ако сакаш на стандарден начин. Немаат ама баш никаква врска со Заклучувањето, кое се прави за да не се користи телефонот со други СИМ картици од други оператори. Еве јас имам А50-ка од Телеком со нивни блоатвер (апликации за т-мобајл) а можам да користам картица од било кој оператор, значи телефонот е отклучен.
 
Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Зошто толку стар ром да симнуваш и зошто USC CSC верзија ???
Значи симни си го најновиот и небрендирана унлокирана верзија XAA или XAS. USC ти е верзија за US Cellular операторот. Или посликовито вака:
Погледнете го атачментот 96101

последна верзија за ова е :

Погледнете го атачментот 96102

И овде мозеш и да си следиш што кога е сменето и што е најтазе.Кај Самсунг тешко да најдеш бета верзија по сигурниве сајтови за симињање, а најмалку директ од Самсунг. Блотвер или не зависи кој од погорните CSC код фирмвери ќе ги симнеш, мада тоа ништо е мења (+/- некој МБ сториџ и +/- некоја иконка). Заебанцијата е ако симнеш CSC од некој оператор кој е заклучен. Затоа сигурна варијанта XAA/XAS.
Да , ама има една цака , за инсталирање, кога преку опда има 4 зелени полиња за инсталирање и кога телефонот е со блотваер и текот на инсталацијата ќе оди само едно зелено поле и толку ,а не целосна тука е заебанцијата

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Зошто толку стар ром да симнуваш и зошто USC CSC верзија ???
Значи симни си го најновиот и небрендирана унлокирана верзија XAA или XAS. USC ти е верзија за US Cellular операторот. Или посликовито вака:
Погледнете го атачментот 96101

последна верзија за ова е :

Погледнете го атачментот 96102

И овде мозеш и да си следиш што кога е сменето и што е најтазе.Кај Самсунг тешко да најдеш бета верзија по сигурниве сајтови за симињање, а најмалку директ од Самсунг. Блотвер или не зависи кој од погорните CSC код фирмвери ќе ги симнеш, мада тоа ништо е мења (+/- некој МБ сториџ и +/- некоја иконка). Заебанцијата е ако симнеш CSC од некој оператор кој е заклучен. Затоа сигурна варијанта XAA/XAS.
Мислењето е автоматски споено:


Абе доста со тоа блоатвер и заклучување. Едно со друго немаат благе врска, не го буни човекот.
Блоатвер у жаргон значи непоптребни/наметнати апликации од Операторот/Производителот кои неможеш да ги избришеш ако сакаш на стандарден начин. Немаат ама баш никаква врска со Заклучувањето, кое се прави за да не се користи телефонот со други СИМ картици од други оператори. Еве јас имам А50-ка од Телеком со нивни блоатвер (апликации за т-мобајл) а можам да користам картица од било кој оператор, значи телефонот е отклучен.
Добро, не се разбравме што сакам да кажа ама ај терај

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
Да , ама има една цака , за инсталирање, кога преку опда има 4 зелени полиња за инсталирање и кога телефонот е со блотваер и текот на инсталацијата ќе оди само едно зелено поле и толку ,а не целосна тука е заебанцијата

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Е да има цака и решение. Незнам што ти е опда, ама преку Odin се решава, без задржување на HOMECSC, него ЦСЦ од новиот небрендиран ром, и модем и... И сега иде Дисклејмерот... Ај не си играјте носете у саглам мобилара да ви средат (алфа мобил на пример како предлог).

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Е да има цака и решение. Незнам што ти е опда, ама преку Odin се решава, без задржување на HOMECSC, него ЦСЦ од новиот небрендиран ром, и модем и... И сега иде Дисклејмерот... Ај не си играјте носете у саглам мобилара да ви средат (алфа мобил на пример како предлог).

Sent from Телефон using Tapatalk
Да да уствари один сум помешал за друго нешто. Како и да е , нека оди кај мобилара и да не се замара

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

KarajanN

Intern
2 јуни 2010
34
21
Дечки, како функционира pre - order?
Еве утре ќе го објават телефонот и ќе може да се прави преднарачки... Ограничен број е? Кога ќе плаќа, при подигање? Колку време треба да се добие телефонот што е нарачан во pre-order период?
Обично операторите, Нептун и Сетек објавуваат pre-order цена, која е околу 6000ден поевтина. Го плаќаш и чекаш да стигне.
Така беше за S10, Note 10, S20 и Note 20.
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
697
357
Чисто споделив искуство, пошто погоре рече не било до софтверот и да го батали.

Sent from Телефон using Tapatalk
Па со глава тврдам дека не е до софтвер.


Друже напрај офф на овој сетингс и пиши што како е, нема да го реши проблемот мислам ќе го ублажи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,757
6,789
www.mikrotikmacedonia.net
S Pen Pro. Apple, коментар? :p
Комедии им е пенкалото. Отсекогаш одеше во комплет со Ноте серијата. Годинава посебно ке се продава. Пиши утка во продажба.
Цениве се плафон. Не се купува сега никако !!!Sent from my iPhone using Tapatalk
Молчи како Ејпл да ги гледам. Барем да кажеа, каков полнач може да се користи. Вака само кажаа дека полначот ке се продава посебно за ниска* цена.

*Под ниска цена подразбираат 50$.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,521
917
Според Маркез С21 бил само упдејтнат С20ФЕ. Иако Плусот е можеби реално најприфатлив, очекувам цена од околу 36000/39000 до летото во Ледиком и останатите мобилари.
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
697
357
Еве незнам. Во случајот што го опишав, баш со софтвер се среди. Ама чим со глава тврдиш онда...

Sent from Телефон using Tapatalk
За различни телефони збориме, друго е да купиш нов телефон од кутија, друго е експонат.

Разговарано со повеќе колеги од областа никој нема решено да нема пагање на 3г,4г.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
268
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
имам самсунг А50 купен јуни 2019 година. Пред 2 месеци приметив дека батеријата додека е во мирување (додека спијам ) со се исклучено паѓа за 10 проценти. Дали тоа значи дека батеријата откажала и треба да се замени или постои некој начин да се среди софтверски ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,140
Мислења
839,292
Членови
29,053
Најнов член
alek296
На врв Дно