• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,458
1,440
Drachevo
Истиот начин како ТВто секој различни модели на тој и тој сервиси само ако има склучено договор . И втора причина,искусните сервисери што ги познаваат и доверливост

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
Не ме разбираш, каде му е гаранцијата. Се појави проблем, ќе мора друга мобилара да му го сервисира за пари.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Не ме разбираш, каде му е гаранцијата. Се појави проблем, ќе мора друга мобилара да му го сервисира за пари.
Мислам му е истечена гаранцијата инаку се работи за S10+ значи стар е од фебруари е почнува

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,007
415
Со Odin не е до толку тешко. Ќе гледаш туторијали на јутуб и ќе научиш.

Само ќе треба да видиш да најдеш соодветен ROM за твојот телефон, и ако сакаш на Македонски провајдер или unlocked, или на A1 / Телеком ама рачунај така ќе ти се напуни со bloatware, па јас би ти препорачал unlocked оти на тој немаш bloatware од мобилните оператори.

Инаку:
Screenshot_20210113-133736_Twitter.jpg
Како што слушам од изворите, новите слушалици на Samsung ќе бидат достапни од 15 - ти Јануари, и ги имало доста на залиха.
 

Stefan999

Intern
1 февруари 2019
54
14
Со Odin не е до толку тешко. Ќе гледаш туторијали на јутуб и ќе научиш.

Само ќе треба да видиш да најдеш соодветен ROM за твојот телефон, и ако сакаш на Македонски провајдер или unlocked, или на A1 / Телеком ама рачунај така ќе ти се напуни со bloatware, па јас би ти препорачал unlocked оти на тој немаш bloatware од мобилните оператори.

Инаку:
Погледнете го атачментот 96057
Како што слушам од изворите, новите слушалици на Samsung ќе бидат достапни од 15 - ти Јануари, и ги имало доста на залиха.
Што подразбираше под соодветен ROM? Иста верзија да е на моделот на пример мојот е" samsung s10+ SM-G975U " на што треба да пазам? Да го најдам за оваа верзија на модел, зашто еден куп модели се ??

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,007
415
Што подразбираше под соодветен ROM? Иста верзија да е на моделот на пример мојот е" samsung s10+ SM-G975U " на што треба да пазам? Да го најдам за оваа верзија на модел, зашто еден куп модели се ??

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
Да, мислам за таа верзија да ти биде али провери си пак на интернет како - што, јас само онака минатата година сменив на еден стар телефон ставив Custom rom, инаку не сум многу по ова и имам доста работи заборавено.
Мислењето е автоматски споено:

Инаку, еве ви уште info:
20210113_172520.jpg 20210113_172524.jpg 20210113_172526.jpg 20210113_172527.jpg 20210114_003917.jpg
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
697
357
Има ли некој од форумот, кој се разбира да го направи??

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација

Не е софтверски проблем не се мачи, ако можеш врати го земи друг нов, со доплата.

Гледај другпат U верзија да не купиш од самсунг макар 100 евра да е поефтин :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како изгледа S21U, неверојатен дизјан, ги згази сите телефони, особено светло плавата, кафената, и таа зеленкастата....
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
Samsung s10+ купен од ледиком(експонат)," snapdragon" кога го земав приметив дека нема најнов софтвер на андроид 9 беше и уште е .Тоа не ми сметаше толку и не го однесов на сервис да ми го "update", но по некое време почна мрежа да ми губи, прашав и во "Mobileks" ми рекоа дека неможе да се направи, мора така да го користам.Прашањето ми е дали знае некој, , дали ке може да се реши проблемот со мрежата. И исто така да се "updated " на најнов софтвер.

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
Не е софтверски проблем не се мачи, ако можеш врати го земи друг нов, со доплата.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ист проблем со истиот модел имаше лани (Лето 2019 некаде), еден мкедонски зет из УСА, кој седеше кај нас а работеше нешо у Бондстил. У УСА му работеше топ телефонот. Кај нас и у Косово губеше мрежа без правило, 3г/4Г де има де нема. Му го средија на косово у мобилара со апдејт на 10ка со унлокед УСА ром комплетен (и модем и комплет). Дечкото рече не е прв УСА модел што заебавал. Едноставно вика софтверот и модемот на УСА моделите на S9ките и S10ките, не играат ваш најбоље на ЕУ мрежи. Со Андроид 10ка, мрежа не губеше веќе, почна да добива и апдејти, проблемот со нестабилен 3/4Г остана во помала мера. Не сум се видел да прашам дали му стигнала ОТА на 11ка.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Дечки, како функционира pre - order?
Еве утре ќе го објават телефонот и ќе може да се прави преднарачки... Ограничен број е? Кога ќе плаќа, при подигање? Колку време треба да се добие телефонот што е нарачан во pre-order период?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Дечки, како функционира pre - order?
Еве утре ќе го објават телефонот и ќе може да се прави преднарачки... Ограничен број е? Кога ќе плаќа, при подигање? Колку време треба да се добие телефонот што е нарачан во pre-order период?
Околу 2 недели. Збориш за ордер преку Samsung MK?
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
697
357
Ист проблем со истиот модел имаше лани (Лето 2019 некаде), еден мкедонски зет из УСА, кој седеше кај нас а работеше нешо у Бондстил. У УСА му работеше топ телефонот. Кај нас и у Косово губеше мрежа без правило, 3г/4Г де има де нема. Му го средија на косово у мобилара со апдејт на 10ка со унлокед УСА ром комплетен (и модем и комплет). Дечкото рече не е прв УСА модел што заебавал. Едноставно вика софтверот и модемот на УСА моделите на S9ките и S10ките, не играат ваш најбоље на ЕУ мрежи. Со Андроид 10ка, мрежа не губеше веќе, почна да добива и апдејти, проблемот со нестабилен 3/4Г остана во помала мера. Не сум се видел да прашам дали му стигнала ОТА на 11ка.

Sent from Телефон using Tapatalk
Проблемот со упдејт сигурно се решава, но со 3г и 4г потешко.

Со модем секако се флешува.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Околу 2 недели. Збориш за ордер преку Samsung MK?
Па да, за преку самсунг мк...
Никогаш досега не сум правел преднарачка, а сега сум сериозно заинтересиран за s21, ама не знам како оди процесот... А и не можам да дочекам утре да дојде :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
Проблемот со упдејт сигурно се решава, но со 3г и 4г потешко.

Со модем секако се флешува.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Чисто споделив искуство, пошто погоре рече не било до софтверот и да го батали.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па да, за преку самсунг мк...
Никогаш досега не сум правел преднарачка, а сега сум сериозно заинтересиран за s21, ама не знам како оди процесот... А и не можам да дочекам утре да дојде :)
Јави се во Samsung или кој и да е одговорен за МК од нашиве, и ќе ти објаснат се.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Проблемот со упдејт сигурно се решава, но со 3г и 4г потешко.

Со модем секако се флешува.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се решава со преинсталиран Андроид ОС по глобал стандард ,а не американски андроид ОС со ado-on и Bloarware тие го прави телефон како заклучен на пример мојот Ноте С20 Ултра со снапдрагон верзија и андрпид ОС е поразличен од другите меѓународни верзии андроид на пример на овој мој скриншот во сетинг и одиш во мобиле нетуоркс види сликава ,а на другиот андроид ОС не е таква ,значи треба да се избрише adon и bloatware па после се инсталира меѓународен (глобал) андроид ОС и ќе работи без проблем


Има два начин како заклучен телефон, едниот е познат кај нас како СИМ заклучен и вториот што малку е познато кај нас е заклучен блотваер и адони. Е тие второто прави проблеми со мрежата ,види горе скриншот и спореди со вашиот андроид дали се исти сетинзите.
Еве вториот скриншот долу тие се како адони и блотваер е кога рестартуваш андроид и ти покажува Логото на мрежни оператори

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
Се решава со преинсталиран Андроид ОС по глобал стандард ,а не американски андроид ОС со ado-on и Bloarware тие го прави телефон како заклучен на пример мојот Ноте С20 Ултра со снапдрагон верзија и андрпид ОС е поразличен од другите меѓународни верзии андроид на пример на овој мој скриншот во сетинг и одиш во мобиле нетуоркс види сликава ,а на другиот андроид ОС не е таква ,значи треба да се избрише adon и bloatware па после се инсталира меѓународен (глобал) андроид ОС и ќе работи без проблем


Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
А каде да најдеш глобал ОС за снапдрагон, кога истиот се прави само за УСА и уште некои пазари. Збориме за оргинален ром, не за кастм некој. Има УСА унлокд без блоатвер операторски, ама пак е УСА.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
А каде да најдеш глобал ОС за снапдрагон, кога истиот се прави само за УСА и уште некои пазари. Збориме за оргинален ром, не за кастм некој. Има УСА унлокд без блоатвер операторски, ама пак е УСА.

Sent from Телефон using Tapatalk
Директ од самсунг но најчесто се чека најновиот ОС 11 додека сега се уште води официјален ОС10 и сите верзии телефони модели U е американска но може да пазува и со U1 таквите може да се стави Андроид ОС 11. Има оригинали ОС и не е кастом и да има унлокед блотваре операторски и пак има меѓународен ОС пробано и тестирано од мене и башка официјален ОС може за понатаму да си прави ОТА апдејт од самиот телефон додека со блотваер овде во МК ќе мора рачно да си прави апдејт преку ПЦ со опда,фрија и други алатки

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
Директ од самсунг но најчесто се чека најновиот ОС 11 додека сега се уште води официјален ОС10 и сите верзии телефони модели U е американска но може да пазува и со U1 таквите може да се стави Андроид ОС 11. Има оригинали ОС и не е кастом и да има унлокед блотваре операторски и пак има меѓународен ОС пробано и тестирано од мене и башка официјален ОС може за понатаму да си прави ОТА апдејт од самиот телефон додека со блотваер овде во МК ќе мора рачно да си прави апдејт преку ПЦ со опда,фрија и други алатки

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Можда за Ноут 20 има, мада искрено и за тоа се сумљам да има баш Интернешнл ROM za SD. Не сум видел. Се за SD до сега што сум нашол за секој модел, било за УСА пазар нормално, разликата било дали е оператор специфик или унлокд за сите оператори. Еве дај да видам каде да се симне таа интернешнл верзија за снапдрагон. У основа и за Ексинос, Самсунг не нуди никаде баш како ја викаш ти Интернешнл верзија. Секаде има кантри и региоин верзии.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Можда за Ноут 20 има, мада искрено и за тоа се сумљам да има баш Интернешнл ROM za SD. Не сум видел. Се за SD до сега што сум нашол за секој модел, било за УСА пазар нормално, разликата било дали е оператор специфик или унлокд за сите оператори. Еве дај да видам каде да се симне таа интернешнл верзија за снапдрагон. У основа и за Ексинос, Самсунг не нуди никаде баш како ја викаш ти Интернешнл верзија. Секаде има кантри и региоин верзии.

Sent from Телефон using Tapatalk
Се симнува интернешел верзија ОС е американскиот GSM што за разлика CDMA е со блотвер , а овде ЕУ е главно со GSM и пак е исто функционира ОС како кај ексинос . Нека не те сомнева ,само GSM верзија било каде со официјален ОС ќе се стави без проблеми само треба да се чека за 11 додека сега се уште води 10ка,но за мене нема разлика меѓу 10 и 11 освен сетинзи,типови и трикови и ништо друго. Мојот ОС е инсталиран со 11 од Т-Мобајл , а јас го користам од А1 оператор и си функционира најнормално

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,155
2,555
Се симнува интернешел верзија ОС е американскиот GSM што за разлика CDMA е со блотвер , а овде ЕУ е главно со GSM и пак е исто функционира ОС како кај ексинос . Нека не те сомнева ,само GSM верзија било каде со официјален ОС ќе се стави без проблеми само треба да се чека за 11 додека сега се уште води 10ка,но за мене нема разлика меѓу 10 и 11 освен сетинзи,типови и трикови и ништо друго. Мојот ОС е инсталиран со 11 од Т-Мобајл , а јас го користам од А1 оператор и си функционира најнормално

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Ај така нека биде, очиглеено не се разбираме. Неможеш ром за СД да флешнеш на Ексинос, и обратно. Еве не ми веруј мене флешни Балтик Ром за ексинос за твојот на твојот снапдрагон. Има Балтик чист суза, 11ка.... И сега тука во продолжение иде Дисклејмер....

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Ај така нека биде, очиглеено не се разбираме. Неможеш ром за СД да флешнеш на Ексинос, и обратно. Еве не ми веруј мене флешни Балтик Ром за ексинос за твојот на твојот снапдрагон. Има Балтик чист суза, 11ка.... И сега тука во продолжение иде Дисклејмер....

Sent from Телефон using Tapatalk
И тоа ќе пробам како што викаш но не сега иако не верувам

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

Stefan999

Intern
1 февруари 2019
54
14
Директ од самсунг но најчесто се чека најновиот ОС 11 додека сега се уште води официјален ОС10 и сите верзии телефони модели U е американска но може да пазува и со U1 таквите може да се стави Андроид ОС 11. Има оригинали ОС и не е кастом и да има унлокед блотваре операторски и пак има меѓународен ОС пробано и тестирано од мене и башка официјален ОС може за понатаму да си прави ОТА апдејт од самиот телефон додека со блотваер овде во МК ќе мора рачно да си прави апдејт преку ПЦ со опда,фрија и други алатки

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Мислиш дека оваа верзија на ROM sto e za Sm-g975u1 е" универзална" ќе го реши мојот проблем?? Screenshot_20210114-122526_Chrome.jpeg

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
859
Мислиш дека оваа верзија на ROM sto e za Sm-g975u1 е" универзална" ќе го реши мојот проблем??Погледнете го атачментот 96094

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
Да , исти хардвер и ист тамошниот пазар само разликата е во ОС андроид е сега прашање е дали веќе испеглана и дотерана пошо ако е на бета фаза верзија значи има некои багови. Све тоа под услов ако ти е избришан блотваер тогаш ќе можеш ќе ставиш и тоа, а ако не тогаш пак исто ќе ти биде не менува ништо

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,007
415
Мислиш дека оваа верзија на ROM sto e za Sm-g975u1 е" универзална" ќе го реши мојот проблем??Погледнете го атачментот 96094

Испратено од SM-G975U преку IT.mk форум апликација
Ако ти е тој ист модел со Телефонот, а притоа сакаш да се префрлиш на Unlocked тогаш најверојатно. Нема да имаш bloatware, ќе добиваш апдејти и најверојатно ќе ти се среди проблемот.

Него, од овде не симнувај оти имаат лимит на download.

Имаше една друга апликација, мислам некој од членовите овде ја знае како се вика таа апликација, и ти го дава најновиот софтвер за тој модел, и симнуваш без ограничување.


Јас како што мислам префрлување од Snapdragon на Exynos варијанта неможе.
Мислењето е автоматски споено:

S10+ OneUI 3.0 со Android 11 само што стигна. :)

Screenshot-20210114-125452-Software-update
Одлична работа Samsung.

Оваа година многу порано.

Кај и да е очекувам за едно 3 - 4 месеци да стигне и за A50.

Очекувам први импресии да пишеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,140
Мислења
839,286
Членови
29,053
Најнов член
alek296
На врв Дно