• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ретро хардвер

Lazarko

Practice makes perfect
28 ноември 2017
330
1,129
Паметам, кога во 1996-та, на Саемот во Скопје видов за прв пат Sillicon Graphic O2. Шок, каков што ниту едно дете не може да доживее сега, освен со некоја вонземска технологија.
 

mickeymkd

Gaining Experience
7 јануари 2009
416
55
Интересно беше на саем при крајот на 90тите. Тоа беше единствена шанса да се види некое интересно парче хардвер. Тогаш почнав и VIDI да купувам па потоа се преориентирав кон BUG. Во глобала информирањето за нов хардвер како и споредби и тестови беше само од списанија. Потоа и тоа пропадна, со достапноста на интернетот. :)

Поголемиот дел од BUG списанијата ги имам и во електронска форма во PDF па понекогаш може и да прегледам старо списаније колку да се присетам на младоста.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
232
179
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Друго време беше буквално време пред интернетот да се прошири јас се конектирав со модем (после 00Ч00х) ахахах а саемот беше шанса да се види нова технологија колку толку кај нас на лице место, BUG почнав да го читам од 1994 година и го купував редовно години (уште ги имам хартиените изданија од 1994 до 2000 и некоја) дури не се појави во PDF формат
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
184
572
y2u.be
Sony MDP-212 PAL LaserDisc player од 1989

LaserDisc е првиот формат за складирање на видео записи на оптички дискови за домашна употреба. Видео записот е комплетно аналоген додека аудио е аналогно и дигитално. Подоцна и 5.1 Dolby Digital е достапен пред да се појави на DVD. За своето време многу по супериорна технологија од VHS и Betamax.

Неодамна го најдов Sony MDP-212 читачот кој бил користен само како експонат во продавница. Наоѓање на ваков кој работи е многу тешко поради често расипување на ласерот, повеќето кои уште работат се по квалитетните читачи на Pioneer. За среќа мојот работи безпрекорно дури и со расипан диск. :)

laserdisc.jpg

laserdisc6.jpg

Отворено лежиште:

laserdisc7.jpg laserdisc8.jpg
За жал The Style Council дискот е уништен поради несоодветно чување.


Упатство за користење:
laserdisc5.jpg laserdisc2.jpg laserdisc3.jpg laserdisc4.jpg
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
184
572
y2u.be
Фала, хаха. :D
Следно е да најдам некоја добра музика на LD како Dire Straits , Queen, The Beatles поготово поради дигиталните мастери од тоа време (пред loudness war). За жал нема да можам да пуштам NTSC дискови, на пример Star Wars изданијата се многу квалитетни копии на оригиналните 35мм ленти, додека PAL Star Wars е Pan&Scan како и DVD.
Мислењето е автоматски споено:

Некои интересни видеа за LD:

View: https://www.youtube.com/watch?v=zCZQuD4JJnw


View: https://www.youtube.com/watch?v=hWC1Gyi26PA
 
Последна промена:

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
177
288
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Го имам истиот дома, тој е првиот компјутер кој татко ми го купи. Само ти фали уште еден хардвер, без него ништо.

Мал протокалов штарафцигер.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
^
Видеоскоп со технологија на позадинска RGB проекција, како и да е, тоа е револуционерна генерација на телевизори кои можеа да си ги дозволат само побогатите класи во штатите. :)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,277
5,790
Мелмак
Дап не е ЦРТ уопште шо значи duck hunt не работи на него хахаха.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
392
406
^
Видеоскоп со технологија на позадинска RGB проекција, како и да е, тоа е револуционерна генерација на телевизори кои можеа да си ги дозволат само побогатите класи во штатите. :)
Вакви "комоди" носеа на поправка богаташите од штатите. Многу долари им барале таму. Па ги оставаа овде за да видат сватовите каде ја мажат ќерката.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Вака како за пред луѓе изгледа бомбастично ваков телевизор, но седни малку под агол од страна да гледаш - нема ништо да видеш. ;)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,277
5,790
Мелмак
И од напред сликата е далеку поизбледеана од класичен ЦРТ телевизор, пошо е сепак проекција.
 

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
13
2
Да се допојаснам горе, го нудам компјутерот од сликата на колекционер на ретро хардвер :)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,277
5,790
Мелмак
Да се допојаснам горе, го нудам компјутерот од сликата на колекционер на ретро хардвер :)

Мислам дека мене ми го понуди истиов компјутер но и тогаш кажав дека јас не знам да го проценам. Никој не се јави со проценки во мојата тема за купување, единствено да го ставиш за проценка во посебна тема во форумот за продажба.
 

Chaeld10_8

On your way to fame
29 март 2011
957
781
MB:abit is7-v2
AGP:msi rx 9550-td256
HDD:80gb
RAM:256ddr

Купувам:ддр1 2х1гб и исто така барам и Prescott 3.4гхз 3.06гхз micron
3гхз micron (478) работам на едно проектче :) IMG_20210710_110656.jpeg IMG_20210710_110635.jpeg

Испратено од JNY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a
5 јануари 2021
112
25

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,439
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно