• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ретро хардвер

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,262
2,874
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Eve slika. Iskreno ne se razbiram gore sto e pisuvano za vidovive na tastaturi ama eve od slikava zirni ako mozes :)Погледнете го атачментот 100419Погледнете го атачментот 100419
Оваа не ми личи на модел М/Ф. Свичовите се Alps. Има неколку (ама баш неколку model M) со алпс in the wild ама оваа е со ps2. Ми личи на Chicony KB 2961
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

b.a

On your way to fame
9 август 2010
184
571
y2u.be
Нови ретро пронајдоци. :D
Две одлични SuperSocket 7 ATX плочи со AMD K6-II и K6-III процесори. Soyo SY-5EMA+ со 450MHz K6-II+ 512MB RAM и Gigabyte GA-5AX со 500MHz K6-III+ 768MB RAM. Сите ATX плочи на оваа платформа се моментално многу ретки, последна платформа каде што може да се користи AMD или Intel процесор (како и Cyrix, Winchip). AMD K6-III+ 550MHZ важи за најдобриот процесор на SS7.

k6.jpg

k62.jpg k63.jpg

ATi 3D Rage II PCI, ESS AudioDrive ISA, S3 Savage4 Pro+ 32MB AGP со NEC ram и ATi 3D Rage Turbo AGP.

pciisaagp.jpg
 
Последна промена:
5 јануари 2021
103
21
Не е баш ретро ама е многу старо. Ми го донесоа како машина за делови. Треба да најдам полнач и хард диск да го поправам. Can it run crysis?
Мислењето е автоматски споено:

Не е баш ретро ама е многу старо. Ми го донесоа како машина за делови. Треба да најдам полнач и хард диск да го поправам. Can it run crysis?
Ова чудо има xd card slot и sd card slot
 

Атачменти

5 јануари 2021
103
21
Мојот лаптоп имa usb/esata combo порта. Има и express card што помислив дека е sd card slot ама пластичниот капак (cover) за портата беше многу долг и се зачудив. Прв пат гледам express card slot :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не е баш ретро ама е многу старо. Ми го донесоа како машина за делови. Треба да најдам полнач и хард диск да го поправам. Can it run crysis?
Мислењето е автоматски споено:


Ова чудо има xd card slot и sd card slot
DDR3 РАМ има и било многу старо? Аздисл'к. Јас сеуште работам на Siemens Amilo Pro V2020 повремено кога ми затребува :ROFLMAO: (Intel Centrino 1,6GHz, 768Mb DDR-333)
 
  • Хаха
Реакции: b.a
5 јануари 2021
103
21
DDR3 РАМ има и било многу старо? Аздисл'к. Јас сеуште работам на Siemens Amilo Pro V2020 повремено кога ми затребува :ROFLMAO: (Intel Centrino 1,6GHz, 768Mb DDR-333)
2010. Лаптопите брзо стареат ;). Мислев дека е од 2007 или постаро. Лаптопот ми даваше 2007 вајбс затоа. Би си купил еден lenovo thinkpad.
Мислењето е автоматски споено:

Леле тој докинг конектор IMG_20210519_110026.jpg
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
2010. Лаптопите брзо стареат ;). Мислев дека е од 2007 или постаро. Лаптопот ми даваше 2007 вајбс затоа. Би си купил еден lenovo thinkpad.
Е тоа е убаа идеја. Јас си имам еден SL500 си го чувам за успомена и дуго сеќавање, си го купив од Њуорк у 2008-ма.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
184
153
И ја с го чувам dell от што го зимав од САД 2007, и се уште си е во "екстра" состојба (што би рекле некои на реклама 5) ама тоа не е ретро.
Ретро би бил 286 ката што го имав пред едно 25-6 години на кој не можев ни win 3.11 да инсталирам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И ја с го чувам dell от што го зимав од САД 2007, и се уште си е во "екстра" состојба (што би рекле некои на реклама 5) ама тоа не е ретро.
Ретро би бил 286 ката што го имав пред едно 25-6 години на кој не можев ни win 3.11 да инсталирам.
Од времето кога на процесорите не им требаше ни хитсинк :)
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
184
571
y2u.be
orchidlogo.png
Orchid Righteous 3D
3dfx Voodoo1 4MB PCI

Единствената Voodoo картичка со механички релеа (Omron G6H-2 Japan). При секое вклучување на некоја 3D игра се слуша клик од релеата. Една од најуникатните модели на Voodoo1.

orchid1.jpg

orchid2.jpg
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
853
310
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
WD 256GB NVME +Toshiba 4TB + WD Green 2TB + Samsung 850 500GB EVO
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Logitech MX Master
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Audio
Topping DX3 Pro
Monitor
MSI MAG271CR

iMac G3 (266MHz CPU - 64MB RAM - 6GB HDD) 1999г.
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
853
310
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
WD 256GB NVME +Toshiba 4TB + WD Green 2TB + Samsung 850 500GB EVO
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Logitech MX Master
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Audio
Topping DX3 Pro
Monitor
MSI MAG271CR

mickeymkd

Gaining Experience
7 јануари 2009
416
53

iMac G3 (266MHz CPU - 64MB RAM - 6GB HDD) 1999г.
Се сеќавам го видов на саем за компјутери кај нас. Ептен изгледаше SF во споредба со компјутерот што го имав дома.
Ееее времиња, оди на саем, гледај хардвер, собирај флаери и проспекти, па после разгледувај ги дома.
 

joco

Intern
26 април 2007
20
43
Sega nemame ni SAEM xD hhh. Ama poslednite godini epten pocna tapa da bide saemot za IT :/. Do dusa za site novosti se informirame preku internet.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
230
177
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Порано саемот беше атракција (од 1998 до 2002 редовно ги посетував) секоја година одев специјално :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,882
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно