• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ретро хардвер

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
@LadiC Фала, ќе ја користам плочата со Chaintech 3Dfx Banshee и Awe64 Gold.

Погледнете го атачментот 79114

Погледнете го атачментот 77773

Најверојатно ќе биде reverse-sleeper билд со ново куќиште, XT-01B-350GPB
Овие се чисти златни како графиката... Печени за во твојата конфигурација м?
 

Атачменти

  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Ништо друже... Мислев да ти се позлати куќиштето :D
 

joco

Intern
26 април 2007
15
23
Дечки ајде мала помош ми треба :) Се обидувам да средам ретро ПЦ 486-ка :) Имав технички проблем со CMOS Батеријата ама средив така што чипот го прелемив со надворешна батерија. Проблемот е што после тоа се стартува компјутерот ама ми фризнува после одредено време, и во BIOS времето цело време ми врти во круг. Ќе поминат 3 секунди и се враќа назад на 0.
Пробав нов Dalas1287 чип да ставам ама пак истиот проблем. Ке пробам после слики да ви пратам :)
Мислењето е автоматски споено:

Кусо да не си:) ј/к
Него дали имате дискети?
Druze neznam dali si nasol no jas imam disketi. Vaka fizicki se vo dobra sostojba ama ne sum gi proverli zasto nemam drive :)))
 
Последна промена:

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)

Атачменти

  • 229 KB Прегледи: 29
  • 121.5 KB Прегледи: 30
  • 231.3 KB Прегледи: 31
  • 129 KB Прегледи: 29

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Ретро камерче за Sony Ericson :D
viber_image_2020-10-28_08-10-54.jpg viber_image_2020-10-28_08-10-55.jpg
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
OG-TB-Logo-vignette.jpg

Turtle Beach Fiji Rev.C, ISA звучна карта од 1998 ($500 MSRP). Ова е последната професионална ISA звучна карта од MultiSound серијата. Motorola 56002 DSP чипсет (оригинално развиен за NeXTcube) со аудиофилски 20-bit DAC/ADC, >97 dB SNR, MPU-401, S/PDIF надградба и WaveBlaster конектор за Kurzweil/HOMAC Wavetable. Една од подобрите ISA карти за музичка продукција, нема пред-појачало и затоа е многу тивка. Како и повеќето MultiSound карти не работи под DOS.

fiji1.jpg

fiji-rc.jpg

fiji2.jpg

fiji-ch1.jpg fiji-ch2.jpg fiji-diagram.jpg fiji-req.jpg
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
за ретро Хардвер се зборува знам... ама собира некој ретро Софвер???
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: joco

joco

Intern
26 април 2007
15
23
Eve na slikive malce Retro Software uste neodpakuvano mi e hhh :)
Inace maus imam uste neodpakuvan Serial port :D
i slika za flopy disketite koj gi barase neka mi pise vo pp da mu gi dadam.
Imas 8 glanc novi disketi :D i uste nekolku se nadevam ispravni. uste naleplnici nemaat :p.

Se izvinjavam za slikive vaka sto se matni ama mi rokna zadnata kamera hhh
 

Атачменти

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
advancedgravisultrasound.png

Gravis UltraSound PnP Pro, ISA звучна карта од 1995. Производ на канадската компанија Advanced Gravis Computer Technology Ltd, GUS била една од најпопуларните карти на демо сцената. GUS PnP нуди 32 канален Wavetable преку AMD InterWave со комплетно различен сет на звуци од претходниците. PnP Pro моделот користи 512KB RAM за компатибилност со GUS Classic и 8MB SIMM служи за други MIDI инструменти. Вклучува напредна емулација на Roland MT-32/LAPC-I и Roland Sound Canvas.

gus.jpg

gus1.jpg

gus2.jpg

gus3.jpg

gusmem.jpg gusreg.jpg gusquickstart.jpg

GUS презентација (1994):
View: https://www.youtube.com/watch?v=F3MzYd2cLNE
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
@toshex Фала, хаха. Не очекував да ја најдам воопшто, поготово во ваква состојба. Изгледа дека кризата е причината што ја најдов, луѓе се откажуваат од многу работи. Дефинитивно најомилена звучна карта.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
208
161
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
шербет звучна :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,218
Ethermine
www.facebook.com
@toshex Фала, хаха. Не очекував да ја најдам воопшто, поготово во ваква состојба. Изгледа дека кризата е причината што ја најдов, луѓе се откажуваат од многу работи. Дефинитивно најомилена звучна карта.
Ја гледав оваа на бувљакот пред 2 недели, 100денари ја даваа ама ни на крај памет не ми текнало дека звучна би ти било , мислев некоја графичка е на пци слот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,218
Ethermine
www.facebook.com
Gravis-от е на ISA слот!
Е добро де не ги разбирам многу овие, да ги разбирав ке заклучев дека била звучна карта на иса слот и дека ретка е ептен и ке ја земев за 100че.
Муабетов ми е многу ретко и ретро завршува и у контејнерите или по пазариве за ич пари.
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
Toчно, многу ретки работи се фрлени и во отпад закопани. Само не секоја ретро карта заслужува да се чува мислам, има многу лоши ISA звучни со OPTi и Avance Logic чипсет.
 

b.a

On your way to fame
9 август 2010
172
510
www.youtube.com
Tyan Tiger 100 S1832D Rev.F, Dual Slot1 матична плоча од 1999 ($350 MSRP). На времето идеална плоча за CAD, CAM, CAE, 3D анимација и видео продукцијa. Легендарен Intel 440BX чипсет со процесори до 850MHz 100-FSB Pentium III само на ревизија F, до 600MHz на другите. Прикладна за оперативни кои користат два процесори: Windows NT, 2000 или Linux.

tyan1.jpg

tyan2.jpg

tyan3.jpg

tyan4.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,207
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно