• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ransomware STOP (Djvu)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

maci92

Intern
22 јануари 2014
25
10
Здраво дечки,

Спас за фајлови енкриптирани од ransomware STOP (Djvu), екстензија .jdyi?
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,017
685
Неврленд
Јок спас. И ја закачив еден лани зимото. После 5-6 дена сватив дека сите глупости шо ги чуваме на хард диск слики , видеа се безвредни. Пошто ке ги погледнеме еднаш, два пати и толку. После тоа битните ствари како некои програми и видеа си ги закачувам на гугл драјв. Това е това.
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Единствен спас ти е ако можеш да си платиш да ти ги вратат назад, но не е 100% сигурно дека ке ти ги вратат, дури и да ти ги вратат пак не е 100% сигурно дека нема да ги злоупотребат податоците понатаму.
Како го закачи?
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
451
374
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
И ти да не ја бараше Јелена Карлеуша гола по тоа рекламите?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,172
7,906
Скопје
Здраво дечки,

Спас за фајлови енкриптирани од ransomware STOP (Djvu), екстензија .jdyi?

Пиратски софтвер или кликнал макро од Ворд :)
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,620
1,032
Сите слики кои веројатно никогаш веќе во животот нема да ги погледнам(100GB++) ми се на Google Drive.

Сите критични податоци исто така таму ми се, така да безбеден сум. Препорачувам истото секој да го направи. 200GB Google Drive е само неколку долари.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701


Пиратски софтвер или кликнал макро од Ворд :)
Нешто е ама што... затоа и прашувам да знаеме. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

maci92

Intern
22 јануари 2014
25
10


Пиратски софтвер или кликнал макро од Ворд :)
Првото ☠
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,017
685
Неврленд
Рансомверче се закачува само орле зорле коа симињаш кракове и сумњиви фајлове на кои секој антивирус си реагира.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
409
387
Струга
Не сум многу припомош на темава, но ме интересира чисто-спортски онака, за каков пиратски софтвер станува збор и од каде го спушташе?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,278
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако си фатил постара верзија, вреди да се проба алатката од емисофт. Ако е од 2020 јок.


 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
879
797
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Претпоставувам дека е симнувано игра или софтвер од торент или не, нема многу врска. Во денешно време барем се подостапни и игри и софтвер. Од тие сивите сајтови да го купиш е 5-10 долари во просек... Најголем дел од луѓево во вукојебинава пијат по 4-5 кафиња на ден, а 5-10 долари за игра или апликација им е малце. Никогаш ама никогаш не верувајте во .exe фајлови особено од торенти без разлика на што во нив секогаш има замки колку и да изгледа легитимно. Не знам дали знаеш ама Ransomware тешко се отклучува пошто тие го имаат клучот и никој друг. Ако било лесно ќе имало еден куп туторијали од тн блогери, програмери, безбедносни експерти...
 
Последна промена:

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
409
387
Струга
Во денешно време барем се подостапни игриве. Зошто да си ризикуваш вредни податоци за 5-10 долари... Најголем дел од луѓево во вукојебинава пијат по 4-5 кафиња на ден, а 5-10 долари за игра им е малце. Никогаш ама никогаш не верувајте во .exe фајлови од торенти без разлика на што во нив секогаш има замки колку и да изгледа легитимно.
Иако си во право, до некаде препараноично делува коментаров.
Игри, филмови, софтвери, серии, се тоа си има посебни пиратски групи (scenes) кои што ваѓаат директни линкови, па се до торенти, кои се проверени и милион луѓе ги спуштаат тие содржини.
Цел живот јас спуштам од Zamunda, TPB, 1337x, IPT и останати страни како MEGA(UPLOAD), Zippyshare, MediaFire, Google Drive, кој легални, кој во gray area, па никогаш не сум нафатил некој сериозен вирус како рансом што ќе ми ги енкриптира сите податоци на хард диск. На времето во Windows XP, па и 7 можев да закачам на некој тројанец, црв, во последно време немам ни потреба од користење на анти-вирус, а пиратерија имам од се по нешто во компјутерот.

Затоа и упатив погоре прашање кон оп, баш ме интересира од каде доаѓаат овие работи.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,679
1,487
sistrum.mk
Ransom и да го спустиш не е опасен ич, мртов е. Ака ако го активирате и дозволите пермисии за извршување е тогаш сами сте си криви.
Погоре пишаа дали сакашда ја видиш карлеуша гола ако одговорот е ДА додека ти чекач да видиш цицки позади се енкриптираат твоите податоци.
Втор и најчест начин е преку мејлови. МЕјл со гуглл транслект дфека фирма ААА ти дужи пари или ти бара понуда за милиони и тн. А во атачмент е докумнет со наставка arj, exe, rar, zip... и дачи сакате да се отпакува документот (модифицирана порака) и ДА ете го витусот се изврсува како админ
и На крај од кракови, не од симнати програми. Си има проверени и непроверени торенти, затоа внимавајте. Ако ви изгледа сумњиво значи бегај од таму, не е вредно за ризик.
Лек нема, мора да се плати.
 

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
428
415
Препорака да ги поминувате сомнителните фајлови на virustotal пред да ги користите
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,017
685
Неврленд
Претпоставувам дека е симнувано игра или софтвер од торент или не, нема многу врска. Во денешно време барем се подостапни и игри и софтвер. Од тие сивите сајтови да го купиш е 5-10 долари во просек... Најголем дел од луѓево во вукојебинава пијат по 4-5 кафиња на ден, а 5-10 долари за игра или апликација им е малце. Никогаш ама никогаш не верувајте во .exe фајлови особено од торенти без разлика на што во нив секогаш има замки колку и да изгледа легитимно. Не знам дали знаеш ама Ransomware тешко се отклучува пошто тие го имаат клучот и никој друг. Ако било лесно ќе имало еден куп туторијали од тн блогери, програмери, безбедносни експерти...
Некои како едноставно одбиваат да имаат кредитна картица и работат само со кеш.
Иако си во право, до некаде препараноично делува коментаров.
Игри, филмови, софтвери, серии, се тоа си има посебни пиратски групи (scenes) кои што ваѓаат директни линкови, па се до торенти, кои се проверени и милион луѓе ги спуштаат тие содржини.
Цел живот јас спуштам од Zamunda, TPB, 1337x, IPT и останати страни како MEGA(UPLOAD), Zippyshare, MediaFire, Google Drive, кој легални, кој во gray area, па никогаш не сум нафатил некој сериозен вирус како рансом што ќе ми ги енкриптира сите податоци на хард диск. На времето во Windows XP, па и 7 можев да закачам на некој тројанец, црв, во последно време немам ни потреба од користење на анти-вирус, а пиратерија имам од се по нешто во компјутерот.

Затоа и упатив погоре прашање кон оп, баш ме интересира од каде доаѓаат овие работи.
Како шо кажа член погоре, доаѓаат од exe фајлови. Затоа јас викам дека се добива орле зорле. Додека тражеш крак симнуваш exe фалј кој анртивирусот го блокира одма. Пошто со намера сум го симнал го деактивирам аинтивирусо и свесно го инсталирам фајлот со надеж дека ке ми ја отклуче саканата програма, софтвер кои обично ги нема на торент. Одма почнуваат да скокаат прозори кои се инсталираат. Ако одма ге угаси пецето може и ке се спасе нешто, ама стварта е шо у тај момент се надаш дека е само некој безопасно вирусче и дека ке ти биде отклиучена програмата.
Дакле сами сме си криви, тачно. Али не се закачува рансомвер така лесно.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,172
7,906
Скопје
Препорака да ги поминувате сомнителните фајлови на virustotal пред да ги користите
Ама и интерпретирањето на резултатите. Може 20 антивируси да го фатат, и да светат црвенила и да се уплашиш а уствари 80% од детекциите да бидат "hacktool, crack/kegen" и уствари самите на некој начин ти кажуваат дека фајлот е океј.
Проблемот е што кога закачуваат ransomware скоро секогаш е некој ептен тазе, и често знае да биде недетектиран од антивирусите или само 1-2 да го фатат, и уште ако не го категоризираат правилно, ќе си помислиш дека е false positive.
Така да, без брзање со симнување најнов кракнат софтвер, почекајте убо да легне некоја недела, да се соберат downloads и коментари. Строго од приватни тракери, ако ептен таму нема тогаш од пајратбеј/1337x/rutracker.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,690
Членови
28,227
Најнов член
Ivan G
На врв Дно