• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Производителот на Quart телевизори

Ник_ола

Intern
10 јуни 2021
1
0
Здраво
Би сакал да добијам одговор ако некој знае.
Имам телевизор quart под гаранција, купен од амц.
Е сега како што знаеме фирмата веќе не постои, а телевизорот се расипа. Сега не знам кај кој овластен сервис да го сервисирам (има гаранција 5 години). Во организација за заштита на потрошувачи ми кажаа дека нема што да се направи освен да се контактира дирекно производителот.
Па би замолил ако некој знае нешто да ми каже или линк да ми прати од производителот (smart tv guart 32")
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,304
1,393
За приватна поправка да ти ги препорачам Електровизија во Аеродром со кои имам позитивно искуство, не се многу скапи и добиваш и гаранција за сработеното.
 
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,795
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Здраво
Би сакал да добијам одговор ако некој знае.
Имам телевизор quart под гаранција, купен од амц.
Е сега како што знаеме фирмата веќе не постои, а телевизорот се расипа. Сега не знам кај кој овластен сервис да го сервисирам (има гаранција 5 години). Во организација за заштита на потрошувачи ми кажаа дека нема што да се направи освен да се контактира дирекно производителот.
Па би замолил ако некој знае нешто да ми каже или линк да ми прати од производителот (smart tv guart 32")
Немаш ниту гаранција (логички пошо АМЦ веќе не постои) , а Quart исто така како фирма не постои, туку ги склопува некој кинез во подрум. Најдобро најди си приватно некој добар мајстор да го среди и туркај работата.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,481
1,452
Drachevo
Quart беа многу лоша марка на АМЦ производи, т.е најлоши кинески производи со налепницата на АМЦ. Заради таа марка изгубија многу муштерии. На сличен пат да заглават се и Сет со СТ.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
141
193
Јас пак имам еден кварт лед тв од 2010 и е единствен тв што не сум го носел на поправка. Лг-то и грундигот што ги имам купено во меѓувреме откажаа точно пред истек на гаранциите.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас пак имам еден кварт лед тв од 2010 и е единствен тв што не сум го носел на поправка. Лг-то и грундигот што ги имам купено во меѓувреме откажаа точно пред истек на гаранциите.
И јас исто, имав два таблета, од тие најникаквите. Мачката си играше со него партали го правеше. Еве го уште работи, 15 години може има, мачката откажа тој не откажа.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,134
3,355
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Мојот Quart смарт е купен 2015 со 3 годишна гаранција 40 инчен еве го сеуште е во одлична кондиција во салонот.

Далечинскиот управувач падна на плочки и се направи пластиката сол, и кога барав по продавници по спецификации го најдоа дека бил уствари Вестел.
Исто далечинско што било наменето за Вестел беше идентично со Quart-от.
Инаку од БДС - Електроник го купив.

Конкретно за твојов, гаранцијата без разлика што ја имаш сеуште, исто како да ја немаш штом местото (фирмата) од каде што си го купил е затворена. :(
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,044
1,573
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Секоја држава има локални брендови та и Македонија. QUART(покоен) и ST се локални брендови за македонски пазар, како што е TESLA за српски, NEO за бугарски и VIVAX за хрватски. Некој повеќе некој помалку се пробиени на пазаров. QUART(покоен) конкретно последните години се продаваше и на српски пазар. Исто како што VIVAX се продаваат низ цел Балкан.
Исто функционираат и Германија и Велика Британија и сите остали божји земји на планета Земја. Германија ги има DYON и MEDION, UK ги имa Thomson и остали брендови.
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
295
235
Веројатно да постоеше Aмц уште ќе земев пак Quart пред европсково.
Вестел навистина прават убави телевизори. ST e далеку од тоа што беше Quart. Воопшто не би ги споредил еден со друг, кога овие ST немаат ни потекло.

Quart нудеше навистина многу за парите.

Денес можам да кажам дека на пазаров Arielli се доста фини телевизори. Имаат доста добар Андроид софтвер, кој го разгледав на кратко и работеше добро.

Замерки имам на тоа

1. немаат модели со величини над 50", освен нестандарниот 58"
2. Далечинското е некако многу пазарско, се штедело доста na него.
3. Колку што видов, го продава само Сетек ( што автоматски ме одвраќа од купување)

Ако знае некој која друга продавница го нуди, нека пише.
 
Последна промена:

mkdboy

Intern
16 септември 2010
107
29
Веројатно да постоеше Aмц уште ќе земев пак Quart пред европсково.
Вестел навистина прават убави телевизори. ST e далеку од тоа што беше Quart. Воопшто не би ги споредил еден со друг, кога овие ST немаат ни потекло.

Quart нудеше навистина многу за парите.

Денес можам да кажам дека на пазаров Arielli се доста фини телевизори. Имаат доста добар Андроид софтвер, кој го разгледав на кратко и работеше добро.

Замерки имам на тоа

1. немаат модели со величини над 50", освен нестандарниот 58"
2. Далечинското е некако многу пазарско, се штедело доста na него.
3. Колку што видов, го продава само Сетек ( што автоматски ме одвраќа од купување)

Ако знае некој која друга продавница го нуди, нека пише.
Agrotexna
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
612
632
Скопје
Прекрстете ја темава "Чкарт Телевизори" и така нема да е многу различно од оргиналниот наслов. И така забегавте со други брендови.
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
295
235
Ако на некој му треба сервис за Quart најубаво и најевитно ќе помине во Капиштец спроти НЛБ банка во зградите. Мислам дека ТОма се викаше мајсторот.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,732
9,120
Скопје
Мојот Кварт купе... а бе дали сте нормални, кај мене све е премиум, строго LG и Самсунг, не се занесувајте какви квартови ве спопаднале.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно